Обява

Свий
Няма добавени обяви.

кой калибЪр 30.06 или 308

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • кой калибЪр 30.06 или 308

    колеги, даите сЪвет, коЙ е по-доБре .Имам разрешително, пушката вече се знае - чз, но калибЪра?
    Последно редактирано от Ясен; 09-06-10, 19:22. Причина: много грешки!

  • #2
    До: кои калибар 30.06 или 308

    .308 е по-доброто решение. Дава по-добра групираност заради по-късата гилза. Поради същото затворите( и хода им) са по-къси и удобни за работа( при болтовата по-бързо зареждаш и по-малко се разместваш). Това е новия стандартен патрон на НАТО и бъдещето е пред него( по-голямо разнообразие на боеприпаси, ниска цена, евентуално един ден ще има "консерви" с бойни за бутилка водка).
    Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

    Коментар


    • #3
      До: кои калибар 30.06 или 308

      Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
      .308 е по-доброто решение. Дава по-добра групираност заради по-късата гилза. Поради същото затворите( и хода им) са по-къси и удобни за работа( при болтовата по-бързо зареждаш и по-малко се разместваш). Това е новия стандартен патрон на НАТО и бъдещето е пред него( по-голямо разнообразие на боеприпаси, ниска цена, евентуално един ден ще има "консерви" с бойни за бутилка водка).
      Много точно казано,според мен. Освен това имам чувството, че 308 не гърми толкова силно както 30-06
      Nissan Patrol Y61

      Коментар


      • #4
        До: кои калибар 30.06 или 308

        Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
        .308 е по-доброто решение. Дава по-добра групираност заради по-късата гилза. Поради същото затворите( и хода им) са по-къси и удобни за работа( при болтовата по-бързо зареждаш и по-малко се разместваш). Това е новия стандартен патрон на НАТО и бъдещето е пред него( по-голямо разнообразие на боеприпаси, ниска цена, евентуално един ден ще има "консерви" с бойни за бутилка водка).
        Подкрепям и да добавя.

        30-06 e прекалено мощен, и от там е по-лошата група. По-скъп е също. И като крайна сметка нямам идея по какво ще стреляш чак толкова. За срелба по прасе например, на гонка е по-добре, защото има по-голям стопиращ ефект от 308.Но така или иначе ако стреляш с NORMA и 308 ще те смая. Говоря за новия експанзивен куршум. Той не е толкова нов вече де. И най накрая, с 30-06 ще хвърляш много месо. Става на каша.Гадно и грозно.
        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

        Коментар


        • #5
          До: кои калибар 30.06 или 308

          колега,най-напред си помисли как и за какво главно ще я използваш,след това идва избора на марката и калибъра.Доколкото разбрах си се спрял на ЧЗ,много добра болтова карабина особено на базата качество/цена,но почти не приложима за гонка,там са по-удобни полуавтоматичните ,а ЧЗ не предлага такива.За калибъра...аз лично съм пристрастен,по-добре да пооделкаме малко от тук-оттам,вместо да ни се смеят или да го ядат дивеча лисиците разликата в цената на боеприпаса не е фрапираща,тука важи принципа ,че който има пари за гайда ще намери и за ручилото! Аз съм с 300W mag,само за сведение ППУ от който съм изключително доволен е 2 лева

          Коментар


          • #6
            До: кои калибар 30.06 или 308

            Първоначално публикуван от plamen76 Преглед на мнение
            колеги даите савет кои е по довре .Имам разрешително пушката вече се знае чз но калибра?
            Виж тук за сравнение:
            http://www.hpbt.org/articles/308_3006.htm

            А на колегата, който казва, че 30-06 е твърде мощен, бих казал, че това не е недостатък. Разликата в дължината на гилзата е доста: 51 при 308 и 63 при 30-06. Което позволява използване на по-широка гама куршуми (и леки и тежки).
            БИО пчелен мед и пчелни продукти
            0888 66 59 73

            Коментар


            • #7
              До: кои калибар 30.06 или 308

              Колега би ли пояснил това с дългата гилза и гамата от куршуми, че нещо не разбрах?
              Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

              Коментар


              • #8
                До: кои калибар 30.06 или 308

                Не че съм кой знае какав стрелец, но...
                30-06 наистина е хубав боеприпас- както каза колегата, зависи за какво ще го ползваш. След него .308-това си е боен патрон приет от доста време за Натовси- от картечници до снайпери. Същото важи и за 30-06. Доста стар патрон-1906г.
                Според последните мнения и изследвания 308 вече лека полека започва да остарява морално поради изчерпаността му от балистична гледна точка. Поради тази причина сега навлиза в областта на точната стрелба .338 калибър (и по конкретно Лапуа Магнум). Правен е на база 30-06, но с скъена гилза и някой други промени. Идеята е да се постигне боеприпас с по добри характеристики. Например 338 лети с скоростта на 308, има по малък откат и има много добро запазване на енергията.
                Това според "мозъците" в военното дело. За лова нямам идея. Но лично аз съм на принципа защо голямо когато може и малкото да върши хубава работа.....е това само за машините имам предвид
                Позрави
                Land Rover Defender 110SW 300tdi

                Коментар


                • #9
                  До: кои калибар 30.06 или 308

                  Аз пък, бих посъветвал колегата да се замисли и около 9,3х62 - идеален за лов на гонка, перфектен стопер, при ползуване на куршуми с нисък балистичен коефицент (иначе казано с тъп връх) не го отклоняват нито листа, нито клонки, разпространен е и има много широка гама патрони за него. Минус - не е за стрелба над 150-180м. , но то тогава вече не е гонка и отиваме на 9,3х74 или още по-добре на .300WinMag.

                  Коментар


                  • #10
                    До: кои калибар 30.06 или 308

                    И за хищници е малко едричък
                    За диви кози и сръндаци също не е много подходящ.
                    Остана само за гонка, лосове и мечки. Последните две в българия трудно се отстрелват..., та остана само гонката.
                    Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                    Коментар


                    • #11
                      До: кои калибар 30.06 или 308

                      Първоначално публикуван от plamen76 Преглед на мнение
                      колеги даите савет кои е по довре .Имам разрешително пушката вече се знае чз но калибра?
                      Колега, защо се спря точно на тези калибри?
                      Според мен /и не само/, от следващия /след 30.06/ калибър започват истинските!
                      Нали знаеш, че целта на лова е да се убие, а не да се ранява животното!
                      На слука!
                      Говоря ти дъще, сещай се снахо!

                      Коментар


                      • #12
                        До: кои калибар 30.06 или 308

                        Колега, най разпространените ловни калибри в света са между 6,5мм и 7,62мм.
                        Тоест, ловците по света не знаят кое е най-добро за лов!
                        Интересно твърдение.
                        Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                        Коментар


                        • #13
                          До: кои калибар 30.06 или 308

                          Колега,7.62х51,по същество е 30.06 със скъсена гилза до 51мм.,за по-голям контрол над оръжието и др.подробности.338 Лапуа Магнум е високомощен европейски патрон и е 8х71мм.със скорост около 900м/с.и енергия от 6300J-6500j Масата на куршума е 16гр.мисля че 308 е по удачния калибър,за лов в България.

                          Коментар


                          • #14
                            До: кои калибар 30.06 или 308

                            разни хора разни идеали,аз пробвах и двата калибъра и се спрях на 30-06,болтова чешка красавица,но като се има предвид че късото ми нарезно е ТТ може и да съм извратен
                            куче или вълк?
                            в клетка ,или свободен?
                            въпрос на личен избор.
                            Вихрен Илиев
                            0888249888
                            blood:[COLOR=red] [B]B[/B][/COLOR] Rh ([COLOR=red][B]-[/B][/COLOR])
                            Pajero 2 exeed[SIGPIC][/SIGPIC]

                            Коментар


                            • #15
                              До: кои калибар 30.06 или 308

                              А защо не 9.3x74.За диви прасета направо ще ги стопира от раз.Но цената е доста висока.От 308 win. или 30-06 Sprg. незнам можеби 308 win.Но предпочитам 300 Win Mag
                              Ако е машина, нека бъде немска!
                              XJR 1200
                              ETZ 150
                              Kawasaki Ninja ZX10R

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X