Обява

Свий
Няма добавени обяви.

кой калибЪр 30.06 или 308

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: кои калибар 30.06 или 308

    Да,30-06 Springfield е дядото,който е дал всичко от себе си по време на войните и излиза в заслужена пенсия.На негово място се появява доста по-модерния за времето си 308w .Новият барут,който използуват в него позволява да се намали гилзата,като се запазят балистичните показатели на патрона,даже и да се подобрят.Поради по-малката гилза има по-малък патронник,по-малък затвор и по-малко тегло на самото оръжие,което има не само икономически ефект(това по време на война не се гледа май много),а подобрява удобството при носене от войника.
    Но стига за войните ,да говорим за лов.В днешно време 30-06 се произвежда заедно с 308 при еднакви условия и с еднакъв барут-резултатът е по голяма мощност в полза на 30-06 и по добра групираност на истрелите на 308.Не случайно състезатели по бенчерст,които не могат да си позволят произведена по поръчка карабина ползуват карабина кал.308.Еднакъв грамаж патрони имат различни характеристики,за точност не пише, май зависи от задприкладното устройство
    http://www.sellier-bellot.cz/rifle-a...12&product=510
    http://www.sellier-bellot.cz/rifle-a...12&product=515
    9,3х62 и 9.3x74 са професионални ловни калибри,300Win Mag има енергията на 9.3x74-добър,но доста брутален за мен.
    http://www.sellier-bellot.cz/rifle-a...12&product=534
    http://www.sellier-bellot.cz/rifle-a...12&product=536
    http://www.sellier-bellot.cz/rifle-a...12&product=520
    Излезна ми разрешителното за закупуване на нарезно оръжие.
    Притежавам карабина бърно 98 кал 30-06, от която сам много доволен,направо незнам,като влезна в магазина всички ми харесват,ще взема една флоберка накрая и дано мирясам.Трябва ми по евтин калибър за тренировка на стрелбище.Приемам съвети всякакви !
    А относно съвета-колега,трябва да се спреш на определен вид дивеч,след това да се разтърсиш в форума да намериш оптималния калибър за него,ако не колегите ще помагат,след това отиваш в магазина за да провериш данните за патроните с най-малка и най-голяма енергия и стопиращ ефект за да знаеш,какъв друг дивеч ще можеш да ловуваш с този калибър,ако те устройва цена пушка-цена патрон,екстра,ако не,сваляш малко мизата,лек компромис с калибъра и си в джаза.
    Наслука на всички колеги и весели празници!!!
    Последно редактирано от roadstar; 22-12-08, 20:25. Причина: допълнение

    Коментар


    • #17
      До: кои калибар 30.06 или 308

      30-06 Патрони Федерал 118 грейна синята кутия. Нямам думи повече

      Коментар


      • #18
        До: кои калибар 30.06 или 308

        Първоначално публикуван от badrad Преглед на мнение
        30-06 Патрони Федерал 118 грейна
        Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

        Коментар


        • #19
          До: кои калибар 30.06 или 308

          Първоначално публикуван от plamen76 Преглед на мнение
          колеги даите савет кои е по довре .Имам разрешително пушката вече се знае чз но калибра?
          Ако правилно съм разбрал директния въпрос на колегата е "кой калибър 30-06 или.308". Незнам вие как разбирате въпроса но за мен това са два напълно еднакви калибри. Ако се върнем на началната дефиниция за калибър, която всеки пишещ тук би трябвало да знае като отче наш, че калибър е разстоянието между две противоположни полета, то 30-06, .308, или 7,62 би трябвало да е едно и също. Различията идват от метричната и инчовата системи, а също и от английската и американска общоприети такива. Все едно да избирам между русата и блондинката. Но когато вече заговорим за конкретни пушки и патрони може би местата ще си дойдат на място. Та ако има по конкретно питане ще има и по конкретен отговор.
          Тази земя, по която тъпча сега,
          тази земя, която пролетен вятър пробужда,
          тази земя – не е моя земя,
          тази земя, простете, е чужда.

          Коментар


          • #20
            До: кои калибар 30.06 или 308

            .308Win. Според мен това е оптималният калибър за България. Жалко, че арсеналци не правят СЛР в този калибър като братята сърби.
            За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

            Коментар


            • #21
              До: кои калибар 30.06 или 308

              Искам и ас да добавя, като претежател на БЛАЗЕР-R93 308...
              Ловувам с нея от 8 г. мек истрел, бърза стрелба, исключителна точност. С хубав бързомер-просто приказка.....
              От практична гледна точка- възможност да се лувува както на хишник,
              сърна ,дива коза, така и на едър дивеч....
              Пс.. пример: ловец 65кг. стреля 4 бързи исрела с 308 и 30-06....
              разликата е осезателна!!! Ас съм над 110 и го усещам...
              А успехите идват с много постоянство , любов и доверие към уръжието
              което претежаваш...
              Прикачени файлове

              Коментар


              • #22
                До: кои калибар 30.06 или 308

                Колега, можеш ли първо да ми отговориш на следните въпроси, за да мога да ти дам по-конкретен отговор:
                1. Колко колограма си?
                2. На какъв най-едър дивеч ще ловуваш?
                3. С какво оръжие си?
                LZ1AID

                Коментар


                • #23
                  До: кои калибар 30.06 или 308

                  Първоначално публикуван от badrad Преглед на мнение
                  30-06 Патрони Федерал 118 грейна синята кутия. Нямам думи повече
                  Може да опиташ РВС или НОРМА тогава направо ще онемееш. На ФЕДЕРАЛА единственото хубаво му е цената(ТОВА Е МОЕ МНЕНИЕ). Според мен на едрия лов така или иначе не се хвърлят по много патрони така че цената не трябва да е определящото а най важното е животното да си остане там където сме го гръмнали а не на няколко километра и при вълците и чакалите.
                  П.С.УСПЕХ НА ВСИЧКИ КОЛЕГИ И САМО ГОЛЕМИ ПРАСЕТА ДА ПАДАТ.

                  Коментар


                  • #24
                    До: кои калибар 30.06 или 308

                    Имам оръжие и в двата калибъра !
                    За дивеча в България 308W си е напълно подходящ и достатъчен.
                    Казвам го, след като съм ловувал повече от 15 г. с 30-06 и от няколко с 308W.
                    По-точен, по-мек откат, почти еднаква убойна мощност при 11,7 гр. куршум.

                    Коментар


                    • #25
                      До: кои калибар 30.06 или 308

                      Той,колегата сигурно вече си е утепал някое прасе ,а ние още съвети за калибър му даваме.Та темата е от преди година и половина.
                      Румен Николов

                      0888 358 572

                      Коментар


                      • #26
                        До: кои калибар 30.06 или 308

                        Колеги тук става на въпрос за някакви 200 Джаула и 20 м. от правия истрел нека да стане ясно колегата за какъв лов ще му бъде оръжието.За лов чрез издебване и пречакване или за гонка пък тогава пушка ,калибър и мерен прибор.


                        Прочети мненията и направи правилният избор , защото аз продадох 4 нови карабини на 1/2 цена докато стигна до това решение , а именно какво точно искам.

                        НАСЛУКА

                        Коментар


                        • #27
                          До: кои калибар 30.06 или 308

                          Явно, интересът относно подходящите калибри и боеприпаси за едър дивеч не стихва през последните 21 месеца, а това е показателно и ми дава повод да споделя накратко своя опит. Ползвам карабина от 1982 г. – ZKK 600, 30-06 Springfield. Това е отлично оръжие, а за млад ловец е голямо предизвикателство! Но – на темата: за 30-06 и .308 може да се пише много, да се сравняват траектории и дават примери, но на практика истината е, че при нашите условия двата коментирани калибъра са еднакво приложими при лов на гонка и изборът е въпрос на лично пристрастие. Сега на групов лов за диви свини ползвам комбинирана 7х57R/12, защото е къса и в гората позволява много бърз прицел. Като млади си казвахме “дивечът само от изстрел не пада”, а по-късно добавихме “пада от удар и то – на място”. Затова - целете се където трябва! На слука.
                          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                          Коментар


                          • #28
                            До: кои калибар 30.06 или 308

                            Бъди максималист.30-06 е по мощен.
                            Последно редактирано от derhunter; 09-12-09, 20:59.

                            Коментар


                            • #29
                              До: кой калибар 30.06 или 308

                              Тъй, като ходя основно на прасе на гонка, изборът ми беше .30-06

                              Коментар


                              • #30
                                До: кой калибар 30.06 или 308

                                308 естествено.Вярно е,че има много за какво да се спори и пише относно 308 и 30-06 но си заслужава!
                                Прикачени файлове
                                088пет16пет3пет7

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X