Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 40

Тема: кой калибЪр 30.06 или 308

Публикации
    42
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране кой калибЪр 30.06 или 308

колеги, даите сЪвет, коЙ е по-доБре .Имам разрешително, пушката вече се знае - чз, но калибЪра?
    Последно редактиран от Ясен ; 09-06-10 в 19:22 Причина: много грешки!

Място
    София, България
    Публикации
    3,045
    Точки (при гласуване)
    15

По подразбиране До: кои калибар 30.06 или 308

.308 е по-доброто решение. Дава по-добра групираност заради по-късата гилза. Поради същото затворите( и хода им) са по-къси и удобни за работа( при болтовата по-бързо зареждаш и по-малко се разместваш). Това е новия стандартен патрон на НАТО и бъдещето е пред него( по-голямо разнообразие на боеприпаси, ниска цена, евентуално един ден ще има "консерви" с бойни за бутилка водка).

Място
    София
    Публикации
    247
    Точки (при гласуване)
    9

Цитат Мнение на Георги Василев Преглед на публикациите
    .308 е по-доброто решение. Дава по-добра групираност заради по-късата гилза. Поради същото затворите( и хода им) са по-къси и удобни за работа( при болтовата по-бързо зареждаш и по-малко се разместваш). Това е новия стандартен патрон на НАТО и бъдещето е пред него( по-голямо разнообразие на боеприпаси, ниска цена, евентуално един ден ще има "консерви" с бойни за бутилка водка).
    Много точно казано,според мен. Освен това имам чувството, че 308 не гърми толкова силно както 30-06
    Nissan Patrol Y61

targa е офлайн Старши участник | СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    Варна
    Публикации
    5,219
    Точки (при гласуване)
    20

Цитат Мнение на Георги Василев Преглед на публикациите
    Подкрепям и да добавя.

30-06 e прекалено мощен, и от там е по-лошата група. По-скъп е също. И като крайна сметка нямам идея по какво ще стреляш чак толкова. За срелба по прасе например, на гонка е по-добре, защото има по-голям стопиращ ефект от 308.Но така или иначе ако стреляш с NORMA и 308 ще те смая. Говоря за новия експанзивен куршум. Той не е толкова нов вече де. И най накрая, с 30-06 ще хвърляш много месо. Става на каша.Гадно и грозно.
    Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

Hard trophy сапан team.

Място
    София
    Публикации
    216
    Точки (при гласуване)
    7

колега,най-напред си помисли как и за какво главно ще я използваш,след това идва избора на марката и калибъра.Доколкото разбрах си се спрял на ЧЗ,много добра болтова карабина особено на базата качество/цена,но почти не приложима за гонка,там са по-удобни полуавтоматичните ,а ЧЗ не предлага такива.За калибъра...аз лично съм пристрастен,по-добре да пооделкаме малко от тук-оттам,вместо да ни се смеят или да го ядат дивеча лисиците разликата в цената на боеприпаса не е фрапираща,тука важи принципа ,че който има пари за гайда ще намери и за ручилото! Аз съм с 300W mag,само за сведение ППУ от който съм изключително доволен е 2 лева

Място
    Тополовград
    Публикации
    499
    Точки (при гласуване)
    7

Цитат Мнение на plamen76 Преглед на публикациите
    колеги даите савет кои е по довре .Имам разрешително пушката вече се знае чз но калибра?
    Виж тук за сравнение:
    http://www.hpbt.org/articles/308_3006.htm

А на колегата, който казва, че 30-06 е твърде мощен, бих казал, че това не е недостатък. Разликата в дължината на гилзата е доста: 51 при 308 и 63 при 30-06. Което позволява използване на по-широка гама куршуми (и леки и тежки).

Място
    София, България
    Публикации
    3,045
    Точки (при гласуване)
    15

Колега би ли пояснил това с дългата гилза и гамата от куршуми, че нещо не разбрах?

Място
    Варна
    Публикации
    769
    Точки (при гласуване)
    8

Не че съм кой знае какав стрелец, но...
    30-06 наистина е хубав боеприпас- както каза колегата, зависи за какво ще го ползваш. След него .308-това си е боен патрон приет от доста време за Натовси- от картечници до снайпери. Същото важи и за 30-06. Доста стар патрон-1906г.
    Според последните мнения и изследвания 308 вече лека полека започва да остарява морално поради изчерпаността му от балистична гледна точка. Поради тази причина сега навлиза в областта на точната стрелба .338 калибър (и по конкретно Лапуа Магнум). Правен е на база 30-06, но с скъена гилза и някой други промени. Идеята е да се постигне боеприпас с по добри характеристики. Например 338 лети с скоростта на 308, има по малък откат и има много добро запазване на енергията.
    Това според "мозъците" в военното дело. За лова нямам идея. Но лично аз съм на принципа защо голямо когато може и малкото да върши хубава работа.....е това само за машините имам предвид
    Позрави

Място
    София
    Публикации
    1,465
    Точки (при гласуване)
    10

Аз пък, бих посъветвал колегата да се замисли и около 9,3х62 - идеален за лов на гонка, перфектен стопер, при ползуване на куршуми с нисък балистичен коефицент (иначе казано с тъп връх) не го отклоняват нито листа, нито клонки, разпространен е и има много широка гама патрони за него. Минус - не е за стрелба над 150-180м. , но то тогава вече не е гонка и отиваме на 9,3х74 или още по-добре на .300WinMag.

Място
    София, България
    Публикации
    3,045
    Точки (при гласуване)
    15

И за хищници е малко едричък
    За диви кози и сръндаци също не е много подходящ.
    Остана само за гонка, лосове и мечки. Последните две в българия трудно се отстрелват..., та остана само гонката.

Място
    Биробиджан
    Публикации
    194
    Точки (при гласуване)
    8

Question До: кои калибар 30.06 или 308

колеги даите савет кои е по довре .Имам разрешително пушката вече се знае чз но калибра?
    Колега, защо се спря точно на тези калибри?
    Според мен /и не само/, от следващия /след 30.06/ калибър започват истинските!
    Нали знаеш, че целта на лова е да се убие, а не да се ранява животното!
    На слука!
    Говоря ти дъще, сещай се снахо!

Място
    София, България
    Публикации
    3,045
    Точки (при гласуване)
    15

Колега, най разпространените ловни калибри в света са между 6,5мм и 7,62мм.
    Тоест, ловците по света не знаят кое е най-добро за лов!
    Интересно твърдение.

Място
    Самоков
    Публикации
    2,750
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    12

Колега,7.62х51,по същество е 30.06 със скъсена гилза до 51мм.,за по-голям контрол над оръжието и др.подробности.338 Лапуа Магнум е високомощен европейски патрон и е 8х71мм.със скорост около 900м/с.и енергия от 6300J-6500j Масата на куршума е 16гр.мисля че 308 е по удачния калибър,за лов в България.

Място
    Пловдив
    Публикации
    515
    Точки (при гласуване)
    7

разни хора разни идеали,аз пробвах и двата калибъра и се спрях на 30-06,болтова чешка красавица,но като се има предвид че късото ми нарезно е ТТ може и да съм извратен
    куче или вълк?
    в клетка ,или свободен?
    въпрос на личен избор.
    Вихрен Илиев
    0888249888
    blood:[COLOR=red] [B]B[/B][/COLOR] Rh ([COLOR=red][B]-[/B][/COLOR])
    Pajero 2 exeed[SIGPIC][/SIGPIC]

Място
    Стара Загора
    Публикации
    1,027
    Точки (при гласуване)
    8

Smile До: кои калибар 30.06 или 308

А защо не 9.3x74.За диви прасета направо ще ги стопира от раз.Но цената е доста висока.От 308 win. или 30-06 Sprg. незнам можеби 308 win.Но предпочитам 300 Win Mag
    Ако е машина, нека бъде немска!
    По - добре як и прост, отколкото само прост!
    XJR 1200
    ETZ 150

Място
    София
    Публикации
    51
    Точки (при гласуване)
    6

Да,30-06 Springfield е дядото,който е дал всичко от себе си по време на войните и излиза в заслужена пенсия.На негово място се появява доста по-модерния за времето си 308w .Новият барут,който използуват в него позволява да се намали гилзата,като се запазят балистичните показатели на патрона,даже и да се подобрят.Поради по-малката гилза има по-малък патронник,по-малък затвор и по-малко тегло на самото оръжие,което има не само икономически ефект(това по време на война не се гледа май много),а подобрява удобството при носене от войника.
    Но стига за войните ,да говорим за лов.В днешно време 30-06 се произвежда заедно с 308 при еднакви условия и с еднакъв барут-резултатът е по голяма мощност в полза на 30-06 и по добра групираност на истрелите на 308.Не случайно състезатели по бенчерст,които не могат да си позволят произведена по поръчка карабина ползуват карабина кал.308.Еднакъв грамаж патрони имат различни характеристики,за точност не пише, май зависи от задприкладното устройство
    http://www.sellier-bellot.cz/rifle-a...12&product=510
    http://www.sellier-bellot.cz/rifle-a...12&product=515
    9,3х62 и 9.3x74 са професионални ловни калибри,300Win Mag има енергията на 9.3x74-добър,но доста брутален за мен.
    http://www.sellier-bellot.cz/rifle-a...12&product=534
    http://www.sellier-bellot.cz/rifle-a...12&product=536
    http://www.sellier-bellot.cz/rifle-a...12&product=520
    Излезна ми разрешителното за закупуване на нарезно оръжие.
    Притежавам карабина бърно 98 кал 30-06, от която сам много доволен,направо незнам,като влезна в магазина всички ми харесват,ще взема една флоберка накрая и дано мирясам.Трябва ми по евтин калибър за тренировка на стрелбище.Приемам съвети всякакви !
    А относно съвета-колега,трябва да се спреш на определен вид дивеч,след това да се разтърсиш в форума да намериш оптималния калибър за него,ако не колегите ще помагат,след това отиваш в магазина за да провериш данните за патроните с най-малка и най-голяма енергия и стопиращ ефект за да знаеш,какъв друг дивеч ще можеш да ловуваш с този калибър,ако те устройва цена пушка-цена патрон,екстра,ако не,сваляш малко мизата,лек компромис с калибъра и си в джаза.
    Наслука на всички колеги и весели празници!!!
    Последно редактиран от roadstar ; 22-12-08 в 20:25 Причина: допълнение

Публикации
    13
    Точки (при гласуване)
    0

30-06 Патрони Федерал 118 грейна синята кутия. Нямам думи повече

Sasho74 е офлайн
    Александър Цветков
    Утвърден участник | +ПЛ |
    Място
    София
    Публикации
    590
    Точки (при гласуване)
    7

Цитат Мнение на badrad Преглед на публикациите
    30-06 Патрони Федерал 118 грейна
    Искам България чиста
    САМО СЛАБИТЕ СЕ СТРЕМЯТ КЪМ РЕД, СИЛНИТЕ ВЛАДЕЯТ И ХАОСА

Място
    ДУПНИЦА
    Публикации
    1,477
    Точки (при гласуване)
    8

Ако правилно съм разбрал директния въпрос на колегата е "кой калибър 30-06 или.308". Незнам вие как разбирате въпроса но за мен това са два напълно еднакви калибри. Ако се върнем на началната дефиниция за калибър, която всеки пишещ тук би трябвало да знае като отче наш, че калибър е разстоянието между две противоположни полета, то 30-06, .308, или 7,62 би трябвало да е едно и също. Различията идват от метричната и инчовата системи, а също и от английската и американска общоприети такива. Все едно да избирам между русата и блондинката. Но когато вече заговорим за конкретни пушки и патрони може би местата ще си дойдат на място. Та ако има по конкретно питане ще има и по конкретен отговор.
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

Място
    София
    Публикации
    2,623
    Точки (при гласуване)
    0

.308Win. Според мен това е оптималният калибър за България. Жалко, че арсеналци не правят СЛР в този калибър като братята сърби.

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Кой е по-добрия мотор - 4Т или 2Т?
    От Петър Манолев във форум Избор на мотор
    Отговори: 375
    Последно мнение: 08-04-13, 11:05
  2. Кой дизелов мотор - 2.9 или 3.0?
    От StrikeR във форум MERCEDES
    Отговори: 4
    Последно мнение: 15-02-09, 12:21
  3. Продавам ИЖ 18мн калибар 30-06
    От ivan2007 във форум Архив
    Отговори: 10
    Последно мнение: 13-07-07, 17:02
  4. .308 Win ....
    От Volk във форум Оръжие, бойни действия, тактика и стратегия
    Отговори: 38
    Последно мнение: 02-02-07, 21:59
  5. Holux GM-308 кога?
    От tarambuka3500 във форум GPS-и, разработка на карти, средства за ориентиране.
    Отговори: 3
    Последно мнение: 13-09-05, 20:57

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •