Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За дизела и бензина под различен ъгъл

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За дизела и бензина под различен ъгъл

    Искам да разгледаме един конкретен аспект на вечния въпрос. И той е кое гориво е по-подходящо в районте където качеството му е силно съмнително. (Африка, Азия, Русия). Естествено разглеждаме класически здрави двигатели - Да кажем Nissan TD42 и TB42E. И двата вида гориво се очаква да не отговарят на никакви норми, за чистота включително. Според мен дизела и бензиновия инжекцион трябва да са сходни. Може би карбураторния (TB42) ще е още по-непретенциозен. Един от класическите проблеми е октановото число (в ненаселените райони на русия се продава единствено 76 и 86 все още). Това май се оправя с добавка лесно.
    До какви проблеми може да доведе некачественото гориво и кое е по-малкото зло?
    Последно редактирано от icerunner; 15-02-08, 23:56.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

  • #2
    До: За дизела и бензина под различен ъгъл

    Според мен еднозначно комбинацията бензин - карбуратор ще живее най-дълго при тези условия. Най-лесно е за диагностика и ремонт. Освен това не случайно "там" се произвеждат още серийно машини с карбуратор. Не споменавам марки, защото хората тук станаха много чувствителни на тази тема. Към карбуратора можем да добавим и чукче - наковалня и двигател, конструкция от 50-те години на миналия век с малка компресия, долен разпределителен вал защото ангренажната предавка му представлява две колела, а не нежните и чувствителни ремъци и вериги. Там, където са лоши горивата, маслата са още по-лоши и само такъв двигател може да вирее.

    Коментар


    • #3
      До: За дизела и бензина под различен ъгъл

      След като прочетох проектите в конкурса установих, че съм бил прав само за типа двигател - голям, бензинов, с долен вал. С карбуратор обаче никой не ще да кара, но това не е проблем, когато бюджетът не е ограничен. Модерният инжекцион и модерната запалителна уредба сигурно ще е добре да се дублират с резервни в такъв случай, защото техният ремонт при полеви условия ще е по-труден от ремонта на механично ГНП на дизел.
      Дизелът си има споменатите "козметични" проблеми - миризмата на пушека при каране в колона и по-големите вибрации, но ако те се пренебрегнат, чисто технически при подходяща подготовка може да бъде също толкова надежден. Мисля си, че при споменатите условия комънрейли и помпи-дюзи няма да се разглеждат. Залагам на атмосферен дизел с механично ГНП за най-голяма надеждност. Ако е редови шестак с обем над 4 литра най-добре, като голям плюс ще му са и по-малките вибрации. Остава главният проблем - подготовката на горивото. Това включва механично очистване с филтри, автоматично дрениране на водата и подгряване до подходяща температура при студ. Ако това се изпълни добре, няма други изисквания към качеството му за разлика от бензиновия двигател. Може да бъде всякаква мазна гадост, която се намира в затънтените райони от условието по-горе, тъй като дизеловият двигател по правило е всеяден. (" До какви проблеми може да доведе некачественото гориво и кое е по-малкото зло? ")

      Коментар


      • #4
        До: За дизела и бензина под различен ъгъл

        Избора на двигател с инжекцион беше по няколко причини. Първата е, е че въпреки че проекта е само мечта и финансовото му обезпечаване остава на заден план, то искам всичко в него да е реално постижимо. Всички предлагани бензинови патроли които могат да се намерят сега в европа са с инжекциоцион (TB42E). Второ без да съм чел задълбочено за причините в няколко руски форума прочетох, че ТB42E е много по-надежден от ТB42 ??? И точно защото това ми стана малко съмнително зададох въпроса тук, за карбораторните и инжекционите и сравнението с дизела.
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • #5
          До: За дизела и бензина под различен ъгъл

          На мен също ми е трудно да заявя категорично че бензиновият или дизеловият двигател имат някакво преимущество по отношение надеждност... Лично аз обаче по лесно бих се оправил с един бензинов инжекцион отколкото с който и да е дизел. Блока управление на инжекциона е малък и удобен за съхранение като резервна част, да не говорим че смяната му е въпрос на 2 минути... Настройката на целия двигател и проверката на датчиците е елементарна... Тук държа да подчертая че става въпрос за инжекцион от типа на този който е за 3FE двигателя и който няма нищо общо с днешните инжекциони...

          Колкото до горивото то ако е с ниско качество отново предпочитам да си имам работа с бензин а не с дизел. С малко спирт в горивото и добавка за октановото число може би ще си върви добре... Докато особено на студено лошият дизел си е страшна трагедия...

          Горното е чисто субективно и съм сигурен че има и други гледни точки. Моята е обусловена от моите знания и възможности за евентуален ремонт... Със сигурност ще се намери кой да ми каже че един инжекцион е много по-труден за оправяне от дизелова помпа... Кой с каквото може да се оправя с това да се движи...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            До: За дизела и бензина под различен ъгъл

            )) О, да, инжекторите просто обожават октановите добавки, особено железните. С тях веднага отиват при техния си бог. Което се случва с всички праведно убиени. А комън рейлите отлитат от кеф още като чуят че наблизо има.
            Единствените които смилат калпави горива са простите карбуратори и грамадните дизели. Останалото е от лукаваго и за по Витошка. Дето има бутикови бензиностанции.
            За капак прехвалените добавки всъщност са менте. Всичките пет вещества които вършат работа са люти отрови, половината ги забраниха. Другите пак са отровни, и за да не стане някой сакатлък с юзера, отвънка пишат +200 октана и 300 коня, а вътри сипват боя. Щото за измамата нищо, а ако някой се отрови ще ги осъдят по 15 закона за милиарди.
            Имаше преди време сравнителни изпитания на двайсетина шарени шишенца в За рулем. Пари на вятъра.
            Последно редактирано от Стефан; 15-02-08, 23:19.

            Коментар


            • #7
              До: За дизела и бензина под различен ъгъл

              Аз убедено е трудно да твърдя колко добре би се справила една машина с лошо гориво защото няма къде да наблюдаваме подобна ситуация дълго време... И затова засега съм си изградил мнение на основата на това което пишат хора, имали възможност да наблюдават с години... Та специално за Нисановския, бензинов инжекцион който Сашо по-горе спомена, съм чел разкази на работещи в дърводобива в Русия където точно този модел Нисан по-едно време е бил разпространен заради някакъв бартер... Те твърдят че гори еднакво успешно каквото и да е гориво та даже и смес между бензин и нафта... Карат го с масло за Камаз и изкарвал до основен ремонт по 200000 до 500000 х.км. в такава обстановка... Не съм го виждал лично но така разправят...
              Последно редактирано от Венцислав Петров; 16-02-08, 17:44.
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                До: За дизела и бензина под различен ъгъл

                Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                )) О, да, инжекторите просто обожават октановите добавки, особено железните. С тях веднага отиват при техния си бог. Което се случва с всички праведно убиени. А комън рейлите отлитат от кеф още като чуят че наблизо има.
                Единствените които смилат калпави горива са простите карбуратори и грамадните дизели. Останалото е от лукаваго и за по Витошка. Дето има бутикови бензиностанции.
                За капак прехвалените добавки всъщност са менте. Всичките пет вещества които вършат работа са люти отрови, половината ги забраниха. Другите пак са отровни, и за да не стане някой сакатлък с юзера, отвънка пишат +200 октана и 300 коня, а вътри сипват боя. Щото за измамата нищо, а ако някой се отрови ще ги осъдят по 15 закона за милиарди.
                Имаше преди време сравнителни изпитания на двайсетина шарени шишенца в За рулем. Пари на вятъра.
                За добавките си прав, проверено в неформални тестове. Ама те всички добавки май така. Тетраетилолово се намира относително лесно, но е внезапна смърт за ламбди и бавна смърт за автолюбители.

                Коментар


                • #9
                  До: За дизела и бензина под различен ъгъл

                  То е най-правилното, ама него и го забраниха навсякъде.
                  На практика няма никакъв шанс да сипеш колкото трябва в някой правоточен бензин от ракиения казан. Освен ако нямаш под ръка лаборатория. Не знам колко струват разните полеви куфарчета, и едва ли по-малко от половината кола. А като сипеш да има, и глей кво стана със свещите, датчиците, катализаторите, и всички останали панделки на компютъра, който кара и най-задръстената спринцовка. За детонациите, дизелирането и кво да е друго, едва ли си струва да се мисли. А карбураторът поне няма да остане без периферия докато се измъкне от батака.
                  Големите дизели имат и големи филтри, все нещо успяват. Ако нямат извратени дюзопомпи, измислени високи налягания и компютър, който да осере пеизажа - също ще стигнат.

                  Коментар


                  • #10
                    До: За дизела и бензина под различен ъгъл

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    То е най-правилното, ама него и го забраниха навсякъде.
                    На практика няма никакъв шанс да сипеш колкото трябва в някой правоточен бензин от ракиения казан. Освен ако нямаш под ръка лаборатория...
                    Глупости, колкото трябва - сипваш докато спре да дрънчи. Така правят най-смелите.

                    И карането в колона става интересно.

                    Коментар


                    • #11
                      До: За дизела и бензина под различен ъгъл

                      Ламбда сондата е единствения елемент на инжекциона (говоря за 3FE и TB42) който може да бъде повреден от лошо гориво. Инжекциона има голямо предимство пред карбуратора защото връща аванса докато трябва и то оперативно. От многото прочетено, а и от наблюденията които имам върху един и същи Тойота двигател 3F и 3FE (карбуратор и инжекцион) няма съществена разлика в надеждността макар че според повечето мнения на собственици карбуратора и в двата случая е по-ненадежден.

                      Проблемът с ламбда сондата не е фатален защото и двата двигателя (И Нисановския и Тойотовския) работят и с въобще изваден кабел и то не лошо... Точно тези инжекциони са уникални като конструктивни решения относно надеждност... Факт е обаче че ако не си нося резервен блок то по-ремонтно пригодният вариант е карбураторния...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #12
                        До: За дизела и бензина под различен ъгъл

                        Говориш за TB42E, нали? Инжекциона. Карбораторния се стеща с означения TB42S и само TB42
                        Technical Rescue Direct - life lies in courage
                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                        Коментар


                        • #13
                          До: За дизела и бензина под различен ъгъл

                          Всички стари модели коли, дали бензин или дизел "дъвчат" всичко. Когато са били проектирани и произвеждани изискванията за качеството на горивата не са били толкова големи както са сега. Така че си мисля че няма значение дали си с бензинови или дизелови Нисан или Тойота, а по скоро кога са произведени.

                          Коментар


                          • #14
                            До: За дизела и бензина под различен ъгъл

                            Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                            Говориш за TB42E, нали? Инжекциона. Карбораторния се стеща с означения TB42S и само TB42
                            Да...

                            Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                            Всички стари модели коли, дали бензин или дизел "дъвчат" всичко. Когато са били проектирани и произвеждани изискванията за качеството на горивата не са били толкова големи както са сега. Така че си мисля че няма значение дали си с бензинови или дизелови Нисан или Тойота, а по скоро кога са произведени.
                            И аз така мисля... След 1993-4-5 нещата вече не са същите
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #15
                              До: За дизела и бензина под различен ъгъл

                              Ми кат се запали в катализатора?
                              Нали ентусиазъм за бензин по дивите места в Русия? Е, там е от ракиения казан. Октаново число 60. Кви инжектори, кви ремонти ... Октанкоректорите компенсират няколко единици, не кво да е. И отпред и отзад или не се пали, или избухва. Никой компютър няма широк диапазон, щото за където са мислени трябва да се борят само с производствените толеранси, не да правят двигателя многогоривен.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X