Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проект на Явор за конкурса "Най-добър проект за експедиционен автомобил"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проект на Явор за конкурса "Най-добър проект за експедиционен автомобил"

    Идеята е интересна и се присъединявам с моя проект.
    Възстановяване и доработка на TOYOTA BJ 75 с двигател 3B.
    Модела като цяло си е доста подходящ за експедиционен автомобил, но има какво да се пипне. Започнах с пълна ревизия на мостовете, карданите и окачването.
    Този модел е с 9” диференциали и се оказа че не никак лесно да се намери 100% въздушен блокаж за тях. За задния диференциал поръчах от САЩ ARB а за предния TJM от фирма Ликон. Новите касети са не само оборудвани с въздушен блокаж ни и са с усилени предавки между планети и сателити.Монтирането на такъв тип диференциали изисква и монтаж на въздушна система, при мен тя се захранва от двуглав компресор с капацитет от 150 литра в минута и ресивър(бутилка), с които и безпроблемно бих ремонтирал разбортирала се гума. След тази доработка неизменно на тази дълга база е необходимо и монтирането на ново окачване +2”, колкото нагоре толкова и настрани затова сложих и фланци 38мм. което позволява безпроблемно да се качи колата на 35” гуми, така просвета е чувствително завишен, но на мен не ми стигна и добавих и бодил лифт 6см. комбиниран със подрязване(скъсяване) на праговете.
    Като почнах да режа и не се спрях, реших че купето ми е прекалено голямо и то също бе скъсено, преработено в пик ап. Причината за да го направя е, че исках да имам външно „мръсно” пространство за калните колани и такелажи към лебедките и другото оборудване което никак не е малко а не искам да е вътре при мен а именно.
    Колани за теглене минимум 10метра 12тона 2 броя, шегели 4бр, колани за дърво 2бр. котва за лебедка, резервно въже и куки за лебедка, военна кирка и лопатка за по 2лв. пътеки, крик 60” 2бр, кит за ремонт на спукана гума, пълен комплект звездогаични ключове, комплект гидория.Това е оборудването което според мен е минимума който трябва да е налице дори за малка разходка в гората. Избора на предна лебедка е Т-Мах 12 500Lb с безжично дистанционно управление монтирана в подсилена броня тип ARB, естествено ще е нужна и задна лебедка, там реших да е по-малка VROMOS 9500Lb и двете са на 24V толкова е и волтажа на ел. инсталацията на автомобила. Монтирахме и по 2 усилени точки за теглене и вдигане с джак .Преместихме и резервната гума на стойка над задната броня. Експедиционен багажник също ще има заради нуждата от палатка. Шнорхела също е много важен елемент не само за водни препятствия, но и за силно запрашени горски пътеки. Външните доработки включват и монтаж на допълнителни светлини отпред дълги и работни а отзад само работни. Стъклата според мен е задължително трябва да се фолират с UV защитно фолио. Моята TOYOTA нямаше климатик и такъв и беше присаден заедно с електрически вентилатори управлявани с прекъсвач на таблото. Вътрешните доработки тепърва предстоят, но вече знам какви ще са те. Най важното е инвертор 24V – 220V и 24V – 12V и двата ще се монтират „скрито” само контактите ще издават тяхното присъствие. Също много важно е и наличието на хладилник и резервоар за вода с 12V преносим душ. Оборудване като навигационна система, телевизор, музика и други такива ги оставям за накрая.

    Ето това творя в момента вече 6 месеца и резултата все повече ми харесва.
    Целия процес можете да проследите тук

  • #2
    До: Проект на Явор за конкурса "Най-добър проект за експедиционен автомобил"

    Тойотата е много интересна като концепция, но прилича на "горска", не не експедиционна. Няма къде да слагаш багаж пък и с този лифт няма да е комфортно пътуването. За друг раздел на форума си.
    Show must go on!
    LZ1VES

    Коментар


    • #3
      До: Проект на Явор за конкурса "Най-добър проект за експедиционен автомобил"

      75-ицата е достатъчно голяма, надеждна и доказана за експедиционна платформа. Оставянето на багажника "открит" сигурно има и предимства и недостатъци. Ако се използва от двама, задната част на купето предоставя достатъчен вътрешен обем за багаж. Въпрос на концепция. Но моля Явор да не сменя раздела на форума, а да довърши започнатото с проекта за да стане максимално атрактивен, интересен и полезен за читателите!
      Technical Rescue Direct - life lies in courage
      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

      Коментар


      • #4
        До: Проект на Явор за конкурса "Най-добър проект за експедиционен автомобил"

        Първоначално публикуван от Веско Преглед на мнение
        Тойотата е много интересна като концепция, но прилича на "горска", не не експедиционна. Няма къде да слагаш багаж пък и с този лифт няма да е комфортно пътуването. За друг раздел на форума си.
        Модела 75, може би не е най-подходящ за експедиционен джип, но с някои доработки и промени, сигурно ще става. В случая, не ми допада идеята "pick-up", открит, за експедиция, а според описаните от Явор промени и тунинг, автомобила ще бъде по-подходящ за тежък офф роуд или "сервизен" автомобил, според мен разбира се. Независимо от това обаче, поздравления за Явор, за това че реализира собствена концепция за експедиционен джип. Ще ми е интересно да видя резултата и на живо.
        Поздрави
        Тодор Томов
        =============================
        Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
        Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X