Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
    пастет- няма истински в момента, освен гледам някакви пастети на килограм, желирани отгоре, за дватрийсе лева килото, но какво има в тях-пак въпрос.
    Този пастет така или иначе няма общо с онзи от едно време, като вкус. В онзи едно време и по някой косъм пърлен се срещаше, не че не беше вкусен. В космите има много протеини.

    За кренвиршите - във абсолютно всички видове има като съставка и пилешко и/или пилешки продукти.



    Ето така ги правят
    Последно редактирано от Самодържец; 21-08-16, 14:39.
    Всеки трети е шести

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
      Надявам се не си мислите наЙвно, че по Татово време кренвиршите са били от... месо?
      Абе от месо, ама баща ми и до момента не можеш да го накараш да хапне кренвирш, малотраен колбас или пастет... Беше над 10г главен инженер на Родопа Търговище...
      Да, 'деликатес Търговище' (май бе пушено телешко филе) си хапваше с удоволствие - явно там е било месото
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
        Абе от месо, ама баща ми и до момента не можеш да го накараш да хапне кренвирш, малотраен колбас или пастет... Беше над 10г главен инженер на Родопа Търговище...
        Да, 'деликатес Търговище' (май бе пушено телешко филе) си хапваше с удоволствие - явно там е било месото
        "От месо" по-скоро значи "с някакво (минимално) количество (неставащо за друго) месо".
        Щипките за пране ги делят на пластмасови и дървени. Никой не им вика "железни" заради металната им пружинка.
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Пастет май е единственото, което не ям. По нашенско пилешкият (от кокоши пилета) черен дроб е отпадък - крайно презрян. Стереотипи - това е положението (накарайте ортодоксален - не тукашен - мюсулманин да яде свинско). А имам подозрението, че именно това е основната им съставка, ако и да са френски, ако и да са "гъши". Едва в последно време се престраших, именно с тези калъпи в станиолени тарелки, отгоре с желе, благоевградски КФМ.
          А съм бил на бригада в Първомай, същият онзи завод с "Хорцето". Нали всички знаете лафа за доматите с колците - е, само колците не се слагаха... Цялото стъбло с листата и ...корените. Никакво миене, някъде по линията - вече смлени - им добавяха дезинфекционни разтвори (колкото и невероятно да звучи, поне на миризма - карбол). Отделно дето, докато се събере количество за капацитета на поточната линия, минаваха по няколко дена. Вътре в бункера се въдеха мишки, червеи и още какво ли не. За мухъл, плесен и прочее гъби да не отваряме приказка. Също, съдържимото на бункера, успяваше доволно да прокисне (поне на воня - носталгиците няма как да не си я спомнят от битовите контейнери за боклук, отпреди 20-30 години). Бои, ароматизатори, нишесте ...тикви! (може би за консистенция и поради цената). Също и чушки - и те единствено без колците. Аз бях в групата, която работехме (много образно казано работехме) на лютеницата. Тези от киселото зеле пък какви ги разправяха...
          Това 1985 год.
          Последно редактирано от davc; 21-08-16, 15:32.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Пастет май е единственото, което не ям. По нашенско пилешкият (от кокоши пилета) черен дроб е отпадък - крайно презрян. Стереотипи - това е положението (накарайте ортодоксален - не тукашен - мюсулманин да яде свинско). А имам подозрението, че именно това е основната им съставка, ако и да са френски, ако и да са "гъши". Едва в последно време се престраших, именно с тези калъпи в станиолени тарелки, отгоре с желе, благоевградски КФМ.
            Тоя кфм явно ще дойде някаква ширпотреба. Най-хубавия такъв (ма не зная къде са го бъркали) преди години беше в елемаг.

            По повод гъшия - горе-долу всичкия е от едни и същи лайна, с различни добавки. В гъшия, в най-добрия случай, би трябвало да има добавено някакво количество гъши дроб. Примерно 1/5.

            А за лютениците да не правиме реклама, ама има една родна марка на която са й добри продуктите и като да са от хубави зеленчуци. Онази от едно време не е нищо по-различно от подобните такива в момента - леко гадничък продукт, с тая разлика, че сега ги бъркали с пюрета внос от китай, така се говори.

            Кажете нещо за майонезата - сегашната, която имитира тогавашната (и по опаковка) нещо не им се получава и е по-гадна.
            Всеки трети е шести

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Пастет май е единственото, което не ям. По нашенско пилешкият (от кокоши пилета) черен дроб е отпадък - крайно презрян. Стереотипи - това е положението (накарайте ортодоксален - не тукашен - мюсулманин да яде свинско). А имам подозрението, че именно това е основната им съставка, ако и да са френски, ако и да са "гъши". Едва в последно време се престраших, именно с тези калъпи в станиолени тарелки, отгоре с желе, благоевградски КФМ.
              А съм бил на бригада в Първомай, същият онзи завод с "Хорцето". Нали всички знаете лафа за доматите с колците - е, само колците не се слагаха... Цялото стъбло с листата и ...корените. Никакво миене, някъде по линията им пускаха дезинфекционни разтвори (колкото и невероятно да звучи, поне на миризма - карбол). Отделно дето, докато се събере количество за капацитета на поточната линия, минаваха по няколко дена. Вътре в бункера се въдеха мишки, червеи и още какво ли не. За мухъл, плесен и прочее гъби да не отваряме приказка. Също, успяваше доволно да прокисне (поне на воня). Бои, ароматизатори, нишесте ...тикви! (може би за консистенция и поради цената). Също и чушки - и те единствено без колците. Аз бях в групата, която работехме (много образно казано работехме) на лютеницата. Тези от киселото зеле пък какви ги разправяха...
              Това 1985 год.
              Нашите български представи за "пастет" силно се отличават от западните. Френското "патЕ" съдържа парчета месо и гъши дроб, немлени, желирани и не се маже на филия, още по-малко пък се яде на закуска. И прехласвания Татововремен "Пастет Апетит" има решаващ принос за тази погрешна представа. А той по-скоро е "леберВурст" (като онази Кончита, знаете я / го), ама е минАл доста далече и покрай него.
              А в "Първомай" съм бил свидетел как съученици на бригада хвърлят умрял плъх в машината за мелене на домати... Э-э-э-э-эххх, ама много истински и чисти, и натурални беха продуктите "него време", ох и ах!
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                Нашите български представи за "пастет" силно се отличават от западните. Френското "патЕ" съдържа парчета месо и гъши дроб, немлени, желирани и не се маже на филия, още по-малко пък се яде на закуска. И прехласвания Татововремен "Пастет Апетит" има решаващ принос за тази погрешна представа.
                Ми съвсем определено, "изначалната" ми представа за пастет е от въпросния Апетит, че откъде другаде. Ма понастоящем има и всякакви "западни", явно не са от парчета месо, та каквато и да било "класиката".
                А вкъщи и преди (баща ми) и сега (аз), на закуска се яде супа.
                Последно редактирано от davc; 21-08-16, 15:48.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  Френското "патЕ" съдържа парчета месо и гъши дроб, немлени, желирани
                  То не само френското. Българското пастет (несоц) също. Ама понеже се вижда кво има унутре не става с рококо и тоалет папир.

                  А натурални ... българина в момента по неясни причини (вероятно от ниска култура) бърка лесно-развалящите се продукти от соца с еко/био/натурални такива.
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                    Българското пастет (несоц) също.
                    Не знам какво точно имаш предвид, но известното ми българско пате/пастет е свински бузи, зурли (абе главата без езика, ушите и мозъка) и други, иначе неупотребими части, общо-взето и прочее отврат с малко дроб (щот пък свинския - за разлика от кокошия - си е достатъчно употребим и самостоятелно).
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      Ми дори само това че смилането на ултрафина кайма е модерна изгъзица щото си трябва бая машина (и много лед ама това са детайли). Класическите колбаси са кълцани.

                      Те ти една примерна рецепта и ся си представи дядо ти (примерно) как е мелил месото или го е кълцал и колко фино.

                      http://www.mandja.com/recepti/predya...na-vodna-banya
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        "Дядо" ми е кълцал (ратаите де) - и се е/са се старали да е максимално ситно, според ограниченията на технологията - докато не имал възможността да мели! Като цяло - допреди 200 години. После е имало/имал машини (с разна тяга).
                        Дядо ми впрочем, не е критерий, защото е/са(дядовците) бил/били военни - джелепи са били Каравелови. Ми, всичкката възможна и налична техника са експлоатирали! На момента, в който се е появявала.
                        Последно редактирано от davc; 21-08-16, 16:42.
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Сигурно всичко е вярно, но пък как да е имало такава разлика в различните месо и консервни комбинати? Били сме по бригади в консервните в Севлиево, Плевен и Червен Бряг. Само ЧБряг беше мърлявщина. От друга страна една сиамка (оставена на отговорно гледане) след гладна стачка прояде небелени кренвирши за ужас на стопаните си, така, че гладът си е от значение.
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Е, вероятно се досещаш че не съм говорил конкретно за твоя дядо. Който (или чиито ратаи) очевидно не е правил пастети, щото иначе щеше да знаеш кое как.
                            Технологията на това финото смилане не е била много възможна в България допреди немного години.

                            А че соца е невъзвратимо променил представите на българина за качествена храна стана очевидно в темата дето пуснах за киселото мляко.
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                              Който (или чиито ратаи) очевидно не е правил пастети, щото иначе щеше да знаеш кое как.
                              Темата нали е: "Спомени от миналото". Не е упоменато, колко в миналото... В този смисъл, нито кренвиршите, нито пастетите, са достатъчно от миналото. Ситно смлените (като правило - малотрайни колбаси), изобщо не са традиционни по нашенско.
                              Принципът е, че ситното смилане (до неузнаваемост на съставките) няма място в чисто българската традиция, защото е безсмислена по стандарта (традиционно българският). Ситното смилане има функцията да хомогенизира/прикрие съставките. Съставките, които е възможно да ти дойде на акъла да "прикриваш", по онова време - просто са се давали на кучетата...!
                              Последно редактирано от davc; 21-08-16, 16:55.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                Ситното смилане има функцията да прикрие съставките.
                                Не точно. Смисъл идеята е друга, но по наше време за това се използва.
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X