Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Кебапчетата са универсална валута от поне 250 години, та и днес. Също и не само у нас.
    Доста се различават пр. нашите от сръбските, да не говорим, че при доста народи изобщо липсват. "Реципирали" сме ги от турците, които предимно ги пекат на шиш, т.е. пак не е същото.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
      Доста се различават пр. нашите от сръбските, да не говорим, че при доста народи изобщо липсват. "Реципирали" сме ги от турците, които предимно ги пекат на шиш, т.е. пак не е същото.
      Боголюбе, знам че си служил по Видинско. Ходил ли си септември месец на видинския пАнаир, ако си бил знаеш какво са истински кебапчета, имаше барем сто "подкрепителни пункта" и меришеше чак до Дунава ...а и бирария Бонония с хилядатина места А смятам още помниш влашкото вино самоток с черен отел, дето се точи като медец
      Последно редактирано от sonda; 20-08-16, 12:10.
      0899 шест5313нула
      За всекиго по нещо

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
        Прост беше животът, не знаеш, че е вредно, апваш си, и то, като не знаеш, и нищо не ти става
        Сега ми се отелва вола - като влеза с жената в хранителен магазин и се почва едно четене на етикети...
        Права е жената, едно време кой слагаше Е-та !

        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
        Доста се различават пр. нашите от сръбските, да не говорим, че при доста народи изобщо липсват. "Реципирали" сме ги от турците, които предимно ги пекат на шиш, т.е. пак не е същото.
        Кой ше се занимава да лЕпи кайма по шиш, като просто може да я метнеш на скарата.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
          Боголюбе, знам че си служил по Видинско. Ходил ли си септември месец на видинския пАнаир, ако си бил знаеш какво са истински кебапчета, имаше барем сто "подкрепителни пункта" и меришеше чак до Дунава ...а и бирария Бонония с хилядатина места А смятам още помниш влашкото вино самоток с черен отел, дето се точи като медец
          Оххххх, защо ми припомняш тези неща? А пък за самотока от отел тука някакъв провъзгласил се за специалистор в една тема заяви, че "общоизвестно било", че бил канцерогенен. Като поисках линк, той ехидно заяви, че "всички знаят, че е така" и изчезна. Аз търсих-търсих и намерих само данни за някакъв лобистки закон от 30-те години във Франция, забраняващ продажбата на такива вина, който преминал в ЕС-регулациЙте.

          Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
          Права е жената, едно време кой слагаше Е-та !

          Кой ше се занимава да лЕпи кайма по шиш, като просто може да я метнеш на скарата.
          Кебапче, ако е без свинско, ще залепне за скарата или ще се разпадне, освен ако не нахакаш много овча лой, ма па тогава мЕрише лошо - затова муслиманите го правят на шиш. А за Е-тата - и тогава яко се хакаше напр. селитра, глутамат и др. таквиз подобрители в "месокомбинатската" кайма, ама никой не ги задължаваше да осведомяват населението.
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            Оххххх, защо ми припомняш тези неща? А пък за самотока от отел тука някакъв провъзгласил се за специалистор в една тема заяви, че "общоизвестно било", че бил канцерогенен. Като поисках линк, той ехидно заяви, че "всички знаят, че е така" и изчезна. Аз търсих-търсих и намерих само данни за някакъв лобистки закон от 30-те години във Франция, забраняващ продажбата на такива вина, който преминал в ЕС-регулациЙте.
            Голяма вкусотия бяха тия кебапе, имаше и още две възлови места във Видин- кръчмата "Димят" в центъра до Съвета, и естествено- кебапчийницата на ЖП гарата...абе идваше ти и амбалажната хартия дето увиват четвъртинката хляб с кебапчетата да изядеш..То и хляба беше друг, та по-вкусен от кебапчето става дето е в него. И всичкото ската- само на дървени въглища, никаква електрика...А на онзи специалист, дето забранява самотока от черен отел му речи да си пие "Меча кръв" от 1.70 бутилката щото е разрешено И да дойде да обясни , че е забранено кога се тръшне прасето и се тури калайдисана тава педесе санта в диаметър на печката с три кила вратни мръвки да цвъркат, и се наредат 5-6 кани изпотени с по три литра самоток дето боядисва като мастило
            0899 шест5313нула
            За всекиго по нещо

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
              Кебапче, ако е без свинско, ще залепне за скарата или ще се разпадне, освен ако не нахакаш много овча лой, ма па тогава мЕрише лошо - затова муслиманите го правят на шиш. А за Е-тата - и тогава яко се хакаше напр. селитра, глутамат и др. таквиз подобрители в "месокомбинатската" кайма, ама никой не ги задължаваше да осведомяват населението.
              Кебапче без свинско по наще ширини май не го брОиме за такова.

              А относно колбасите, ми има си технология от която не може да се избяга, и селитрата е част от нея, но е много малко.
              Проблема е, че в новите технологии има много и повече подобрители и заместители.

              Никой не може да върне времето назад.
              ... поне за сега де.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Ай след тия кебапи малко да засладим :

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
                  А на онзи специалист, дето забранява самотока от черен отел му речи да си пие "Меча кръв" от 1.70 бутилката щото е разрешено И да дойде да обясни , че е забранено кога се тръшне прасето и се тури калайдисана тава педесе санта в диаметър на печката с три кила вратни мръвки да цвъркат, и се наредат 5-6 кани изпотени с по три литра самоток дето боядисва като мастило
                  Ето я темата, някъде оттук стана дума:
                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  Някой знае ли защо от отелови вина не се бутилира за продажба от големите производители ? Умирам си за такова винце, но само домашно се намира. Било ъ-ъ-ъ-ъ, канцерогенно... четох или ми казаха някъде... А това са едни от сортовете "бодни пръчка-пий вино", оцелели след филоксерата 1885 г. ли коя година беше (знаете, че в БГ всъщност гледаме американска лоза и местни сортове почти няма). Дядо ми, лека му пръст, на 70 годишна възраст изненада родителите ми с писмо "Скъпи деца, уведомявам ви, че сключих граждански брак с...". Беше си взел една баба-вдовица, да се гледат взаимно. Зимата в нейния апартамент на "Мадарската градинка" в София, а от пролетта до късна есен - в местността "Башовица - лозята" до Гара Орешец, белоградчишко в една стара турска къща-чардаклия, купена от избягали навремето турци, без ток и с вода от кладенец (един път пихме-пихме убава вОда и с втората кофа извадихме една удавена котка , та после що ракия и вино за дезинфекция употребихме...). Та в това лозе с голяма гордост "втората ми баба" показваше невероятни сортове грозде, пощадени от филоксерата, т.е. такива, каквито са брали, мачкали и правили вино още траките. Имаше розова на цвят "лисича опашка", тридесетина вида "бел отел", "розов отел", "червен отел" ... "син отел" и... "черен отел". Уникални вина правеха старците - имаха тридесет бъчвета по 100 литра в голямата турска изба. Плащаха дребни стотинки на няколко местни баби и старчоци да помагат при правенето на виното. За гроздобера отговаряха децата и внуците от "двете колена". Оттогава безпогрешно надушвам отела още преди да отворят дамаджаната и се понасям във въздуха към него като плъха Рокфор от онези филмчета за "Чип и Дейл" на Дисни.
                  И специалистът рече и отсече:
                  Първоначално публикуван от sto101 Преглед на мнение
                  Сметките за рандемани в началото изобщо не отговарят на истината, да ме извинява автора на темата.
                  За отелите! Ами да канцерогенни са и това го учим в училище. Говоря в училището за технолози, а не това за самелиери. Сомелиера е сервитьор, който може да различи, че шардонето е бяло вино... Ще кажете да ама аз колко време пия такова вино и нищо ми няма. Да! До онзи ден пихме и лимонади с аспартам, и на никой нищо му няма, но вече е установено, че е канцерогенен. Ами то върви доказвай, че рака на този или онзи се е появил от отела, отива си човека и това е. Това са малко отнесени и научни теми и няма да ги обсъждам.
                  ...
                  Забравих и други разни нещица, които ме жегнаха в писаниците, ама нямам и повече време.
                  Но-о-о като стана дума за соц-носталгия и вино - "Академик Неделчев" го помните нали?
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение

                    А относно колбасите, ми има си технология от която не може да се избяга, и селитрата е част от нея, но е много малко.
                    Проблема е, че в новите технологии има много и повече подобрители и заместители.
                    Преди няколко години правих едни сондажи в производствено хале в един от най-големите месарски заводи у нас , в Ботевград, гръцки е. Та бяхме в халето за кренвиршите и видях що за гадост представлява субстанцията в количките на поточната линия- гадна на вид каша, в която се добавяше и 1:1 лед. Нещеш ли отвън гледам един познат чиляк, оказа се, че кара тир със суровина за саламите от Франция. Викам- дай насам некоя мръвка, ама нъц...Човека вика- взимай колкото щеш, ама няма да ти хареса. Мръвката се оказа замразена свинска кожа, таа се отказахме от авантата...
                    0899 шест5313нула
                    За всекиго по нещо

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      Надявам се не си мислите наЙвно, че по Татово време кренвиршите са били от... месо?
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                        Надявам се не си мислите наЙвно, че по Татово време кренвиршите са били от... месо?
                        Вкусни си бяха саламите, верно 5-6 вида имаше, но бяха вкусни. Сега имам чувството, че са надпреварват кой да произведе по-фалшив боклук, и високата цена не е критерии за качество. Да не говорим пък за тривиални неща от едно време като русенско варено и пастет- няма истински в момента, освен гледам някакви пастети на килограм, желирани отгоре, за дватрийсе лева килото, но какво има в тях-пак въпрос. Преди месец пазарувах от един хипермаркет в Прага- Tesco, взех напосоки няколко вида салам, наденици, пушени меса...Е едно нямаше безвкусно и ментак, а цените по-ниски от тукашните...Взех и една елипсовидна консерва, къде кѝло, десетина лева, като мислех, че са кренвирши..Не съм догледал- цяло парче желиран джолан с невероятен вкус- тук такова не съм срещал. Ааа чешката бира "Великопоповички козел", кенче половин литър- 44 стотинки, тука я гледам- два лева на промоция...
                        Последно редактирано от sonda; 20-08-16, 16:22.
                        0899 шест5313нула
                        За всекиго по нещо

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Какви малотрайни колбаси се правеха от рококо
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                            Надявам се не си мислите наЙвно, че по Татово време кренвиршите са били от... месо?
                            89-та година бях на студентска бригада в птицекланницата в Левски и видях, ако в пилетата е имало месо, значи и в кренвиршите е имало........е, слагаха се цели в мелачката, макар и недобре оскубани и повечето работници бяха от близката циганска махала, но пък бяха вкусни. за тогава е лесно, намираш съответния БДС и лесно виждаш какво е имало вътре.
                            85-та бях на бригада в месокомбинат Плевен, при суджука.......

                            при всички положение, тогава имаше повече месо и по-малко химия от сега!!!!!!!
                            ________________________________________________
                            Subaru OUTBACK 2,5
                            Hyundai TUCSON 2.0

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              E надали, в което и да е БДС пише, че пилетата се слагат цели...
                              Не че същото не е и сега де - в общи линии. Инак на мен са си ми вкусни и кренвиршите и саламите и всичко - и преди и сега.
                              Като стана въпрос за кожичките, изрезките и прочее. Това не е спомен от много отдавна, а отпреди някоя година. Събрали сме се на една беседка тук по махленски и от дума на дума, не знам как стана въпрос за това какво един комшия - тираджия - вози. Някакви си контейнери с незнам как обработена кръв, като полуфабрикат за производство на кренвирши, карал и някакви други подобни. И като се почна една приказка за това какво слагали в тях, та половин час. Аз слушах, слушах и ми ...се доядоха кренвирши - неудържимо. Отидох до колелото и си купих едно кило, докато се върна (200 м) и ги изядох.
                              Последно редактирано от davc; 20-08-16, 17:08.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Не знам - в момента има 1001 вида български кренвирши на пазара, някои са вкусни, други не (общо взето тези "Стандарт Стара планина" нещо не ми харесват), всички с претенциЙ, че в тях има мИсо. Ама аз от Татово време знам, че мИсо в тях няма - за пилетата и едно време имаше цели ДВА вида кренвирши - "кренвирши" и "пилешки кренвирши". И за двата вида клюката беше, че се правели от бракувани партиди тоалетна хартия - нещо категорично отричано впоследствие по медиЙте от разни ветерани на соцкренвиршопроЙзводството.
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X