Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Алтернатива на камерите по пътищата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Алтернатива на камерите по пътищата

    Туко що гледах по телевизията за една интересна система. Още не мога да преценя до колко е удачна, но разпряват, че след въвеждането й на едно кръстовище(естествено не в България), броят на преминаващите с превишена скорост спаднал 10 пъти!

    Идеята е пак да има радар, но вместо да те снимат с камера и да ти налагат глоби, просто да превключват намиращия се малко по натам светофар в червено. Така, ако бързаш, си получаваш директно наказанието от 1 - 2 минути престой на светофара и знаеш със 100% сигурност, че превишената скорост те забавя. Не е като зелената вълна, когато много хора разчитат на късмет, а просто правило - превишиш ли скороста, спираш на светофара. Предполагам той трябва да превключва с достатъчно голям аванс, за да нямаме прелитащи на жълто. Няма начин да се измъкнеш, защото си голяма клечка, няма кой да подкупиш, няма как да извадиш късмета да не прегледат твоя запис... Няма нарушавщо правата ти заснемане. Просто дребно, но адски досадно моментално наказайнице, обезсмисящо напълно бързането.

    Освен това прецакваш и околните и ще получиш бая освиркване и псуване...

    Недостатък ми се вижда само, че заради някои идиоти може да се обърка трафика и да станат кошмарни задръствания.

    Интересно ми е какво мислите по въпроса, защото аз още се колебая между минусите и плюсовете й.
    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

  • #2
    До: Алтернатива на камерите по пътищата

    С времето може и да заработи. Особено с дружеските съвети на останалите шофьори.
    Живея в центъра, тесни еднопосочни улици. Все се намира някой тарикат да се набута в забраненото. Псувни, палки, щанги ... Една сутрин получих прозрение. Просто спрях така че никой да не може да мине, почаках клаксоните отзад да станат гороломни, полека се смъкнах на земята и театрално показах тоя отпред на тия отзад.
    На задна беемвето леко и непринудено стига до 60 за две секунди.

    Коментар


    • #3
      До: Алтернатива на камерите по пътищата

      Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
      Туко що гледах по телевизията за една интересна система. Още не мога да преценя до колко е удачна, но разпряват, че след въвеждането й на едно кръстовище(естествено не в България), броят на преминаващите с превишена скорост спаднал 10 пъти!

      Идеята е пак да има радар, но вместо да те снимат с камера и да ти налагат глоби, просто да превключват намиращия се малко по натам светофар в червено. Така, ако бързаш, си получаваш директно наказанието от 1 - 2 минути престой на светофара и знаеш със 100% сигурност, че превишената скорост те забавя. Не е като зелената вълна, когато много хора разчитат на късмет, а просто правило - превишиш ли скороста, спираш на светофара. Предполагам той трябва да превключва с достатъчно голям аванс, за да нямаме прелитащи на жълто. Няма начин да се измъкнеш, защото си голяма клечка, няма кой да подкупиш, няма как да извадиш късмета да не прегледат твоя запис... Няма нарушавщо правата ти заснемане. Просто дребно, но адски досадно моментално наказайнице, обезсмисящо напълно бързането.

      Освен това прецакваш и околните и ще получиш бая освиркване и псуване...

      Недостатък ми се вижда само, че заради някои идиоти може да се обърка трафика и да станат кошмарни задръствания.

      Интересно ми е какво мислите по въпроса, защото аз още се колебая между минусите и плюсовете й.
      Това ми се вижда като абсолютен случай на зелената вълна, при която НЕ разчиташ на късмет а трябва да караш с определена скорост (обикновено около 45км/ч), за да минеш на зелено на следващите светофари...Ако караш с по-висока на следващия спираш на червено...Това, което си гледал ми се струва пълна безмислица, защото некадърните шофьори ще диктуват червения сигнал...А ще страдат примерните...Където и да е по света винаги ще има поне един нарушител, така че заради такива ще седим и ние на червено...

      Коментар


      • #4
        До: Алтернатива на камерите по пътищата

        Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
        Това ми се вижда като абсолютен случай на зелената вълна, при която НЕ разчиташ на късмет а трябва да караш с определена скорост (обикновено около 45км/ч), за да минеш на зелено на следващите светофари...Ако караш с по-висока на следващия спираш на червено...Това, което си гледал ми се струва пълна безмислица, защото некадърните шофьори ще диктуват червения сигнал...А ще страдат примерните...Където и да е по света винаги ще има поне един нарушител, така че заради такива ще седим и ние на червено...
        Не е същото, защото може да се постави и на единични светофари. Може да се постави дори на кръстовища, на които няма светофари, да свети постоянно жълто и да си важат знаците за предимство, но засилиш ли се към него да те хваща червеното. Например на много места при включване на малък път към главен има ограничение, което да гарантира, че ако го спазваш и искащият да излезе те вижда, че излизаш от завоя, да може да се изнесе без пилене на гуми. Системата първоначално със сигурност ще създаде много главоболия... при някои със сигурност придружени от цицини... Въпросът е дали ще се научат хората. Твърдяха, че при тях ефекта е около 10 пъти намаляване на активирането на системата за няколко месеца. Търси се ефекта на "кучетата на Павлов". При една и съща грешка, винаги получаваш едно и също наказание. Теоретично би трябвало да се възпита условен рефлекс. Има я разликата, че осъзнаваш, че те е хванало червено по лично твоя вина, а не лъжливото чувство, че е защото "ония идиоти" са програмирали така системата.
        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

        Коментар


        • #5
          До: Алтернатива на камерите по пътищата

          Няма да е лошо ако го комбинират и със колчета като на Графа. Да е сигурно, че ще спре.

          Коментар


          • #6
            До: Алтернатива на камерите по пътищата

            Всичко това много хубаво, а как да приучим първо тези, които карат бързо, да спират на внезапно червено? При установената сега практика, червеният сигнал да "важи" след 1-2 секунди, и то само за по-примерните? Сигурен съм, че на "наказателното" червено даже няма да го има рискът за удар отстрани - даже да светне зелено на другите, то ще е неочаквано и те няма да тръгнат веднага.

            Коментар


            • #7
              До: Алтернатива на камерите по пътищата

              Голяма дискотека ще се оформи и страшно количество адреналин ще е в наличност. А колко нерви... За село с 1 кръстовище и 5-6 коли става, ама в Сф. движението съвсем ще се блокира. Освен това, червеното и без това се лови в 70 процента от случаите и при това с небивал късмет.
              А и честно казано, не съм видял в България полицай с такъв потенциал, че да регулира адекватно работеща обикновена светофарна система, да не говорим за система от такъв тип. Фиаското ще е на изключително високо ниво. Бих казал - градоустройствено и инфраструктурно ниво.

              Коментар


              • #8
                До: Алтернатива на камерите по пътищата

                За да е ефективна тая джаджа и в нашите условия на движение, трябва да има режим в който при нужда, да показва червен сигнал във всички посоки. Само така ще може да "накаже" и превъзпита максимален брой нарушители. Което от своя страна обесзсмисля светофара...
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • #9
                  До: Алтернатива на камерите по пътищата

                  не го виждам работещо при нас.......... да ми свети 1-2 минути червено щото оня преди мен карал с 89 например.........че я сметни за 2 минути колко коли ще се съберат и ще чакат заради 1

                  да не говорим , че в това време напречнодвижещите се ще им свети зелено, дори да карат с 100

                  това може да работи само за пешеходен светофар....... и то ако минава 1 кола на 3 минутки
                  ________________________________________________
                  Subaru OUTBACK 2,5
                  Hyundai TUCSON 2.0

                  Коментар


                  • #10
                    До: Алтернатива на камерите по пътищата

                    Има резон, но донякъде.

                    Лошото е, че на всяко кръстовище със светофар в София има поне един перманентно преминаващ на червено
                    /предното стъкло на гоуфа филтрира червената част от спектъра на видимата светлина/.

                    Мисля че повече кръгови движения на възлови места и то задължително без светофари ще помогне доста - идеята е да се движим - бавно, но движение, а не: спри, тръгни, изчакай, спри, тръгни, изчакай.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Алтернатива на камерите по пътищата

                      Само кръгови движения липсват. Те затриват всичката пропускателна способност на пътя. А София е сеизмично опасна зона. След налудничавите стъклени фасади и газификацията, това ще е капакът на капана.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Алтернатива на камерите по пътищата

                        Кръговите движения са КОШМАР! Причинител номер 1 за задръстванията и леките катастрофи. По-скоро трябва да се работи в насока пълната им замяна с детелини или поне нормални кръстовища със светофар.

                        На големите кръстовища тази система може би наистина няма да е ефективно, но на по-малки, особено, ако през повечето време свети жълто и светва червено и песка тези дето са без предимство само когато някой превищи скорост...

                        Иначе груповите наказания са се доказали като много ефективни. Така хората започват да се следят и коригират по между си, без нуждата от съвестни надзиратели навсякъде. Колкото до минаватнето на червено, превклячвателя може да е достатъно напред, за да включи червеното достатъчно рано.

                        Обаче има и друго... бакшишите... на тях всъщност им е изгодно да хващат червено и да взимат пари за престой на светофара... и положенитето ще си...

                        Абе в идеята много хляб има, ама май не в точно тази си реализация. Иначе номера с малко, но дразнещо, непосредствено и не обжалваемо наказанийце е много добра от гледна точка възпитаването на рефлекси, но трябва да се помисли върху малко по-различен начин...
                        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Алтернатива на камерите по пътищата

                          Детелини е най-добрият вариант, но няма място и много скъпо. Пешеходните надлези и подлези могат да ускорят трафика, а не на всеки 200м. светофар.
                          Проблемът на нашите кръгови е че са комбинирани със светофари т.е. двойна тапа. Ако всеки си спазва предимството и това на другите всички ще се движат.
                          Така мисля

                          Колкото до бакшиши, маршрутки и други камикадзета там никакъв "хардуер" не помага. Някой да е чувал за глобени за каране в BUS-лентата? Аз не!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Алтернатива на камерите по пътищата

                            Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                            Само кръгови движения липсват...
                            Защо ли в много държави се набляга на "кръговото".
                            При нас е някакъв качамак от правила и каквото и да направят, резултат - нула!
                            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                            Коментар


                            • #15
                              До: Алтернатива на камерите по пътищата

                              Защото във въпросните държави си се спазва правилото, че щом си в кръговото си с предимство. Тук при нас го има това правило, но на всяко кръгово, което съм виждал има знаци, които преместват предимството при влизащите в кръгото, при което се получават опашките.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X