Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
    ... И най-важното да донесат мир и справедливост... И пари разбира се...
    Може би трябва да пуснете една тема : " ЕТИКАТА НА СПОРА ", за да се приближим малко до мира и справедливостта. Разбира се етиката е с незадължителен характер.
    Иначе се налага да се подиграваме с форумните шутове, с техните методи и по техния аршин.
    Вероятно при повече възпитание, форумът ще стане по скучен, но надявам се и по плодоносен. Нама да се използват такива методи като
    1. Профанизиране на темата
    2. Охулване на противника - най вече по посока образованост.
    3. Пренасяне на темата при очертаваща се загуба, на нивото на каруцарски речник, където са валидни само съображения от махленски мащаби.
    4.Позоваване на някакви " Тъмни строгосекретни сили ", неизвестни нам .
    И накрая откровенно пробутване на изрази ни в клин ни в ръкав, до пълно преминаване в несвързана реч; Един вид, колко съм велик и неразбран !


    Нека оставим тези забавления за научните среди. Там пари няма поради горните причини.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

  • #2
    До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

    Много добра, всъщност отлична идея! Нека заедно да формулираме едни правила които да се спазват от всички...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

      1. За какво служи спора и от кого се оществява.
      Спора се осъществява между две страни, които са на различно мнение относно някаква реалност или хипотеза.

      В исторически план забелязвам три основни вида спорове.
      Спор /profundo/ , за пред зрителите, които трябва да бъдат убедени в правотата на една от двете страни.
      Спор / dominus dicti /, - учителят каза, за пред специалисти които трябва да отсъдят в полза на едната от двете страни.
      Спор, между знаещи, който служи за да се реализира ново качество на познанието, достигнато в процеса на излагане на гледните точки.
      Моля колегите да помагат и допълват, защото не съм специалист нито по философия, нито по социология.
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • #4
        До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

        Аз аз добавям и още един вид спор... всъщност няма значение за какво но спорът завършва с УАЗ - от "осанна" до "разпни го" и руснаците за или против...

        И понеже не виждам особен смисъл от това "дежа ву" смятам оттук насетне да наложим по-строг контрол върху тази тема която освен че отдавна се е изчерпила... вече предполагам трябва да е втръснала и на основните действащи лица...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

          Мисля, че проблемът на споровете във форума е, че нещата се приемат много лично и от там вече загрубяват, като при 90% и повече от случаите темата се измества от разисквания въпрос в посока нямаща вече нищо общо с първоначалния замисъл и се стига до твърдения приемани от опонента, като лични нападки и зацикля в спор за първичното - яйце или кокошка.
          "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

          Коментар


          • #6
            До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

            Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
            Мисля, че проблемът на споровете във форума е, че нещата се приемат много лично и от там вече загрубяват, като при 90% и повече от случаите темата се измества от разисквания въпрос в посока нямаща вече нищо общо с първоначалния замисъл и се стига до твърдения приемани от опонента, като лични нападки и зацикля в спор за първичното - яйце или кокошка.
            Ти сега какво против Уаза/Големия Вожд имаш?

            Горното е оффтопик, ама наистина както казва колегата повечето пъти така се получава

            Коментар


            • #7
              До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

              Ник е прав, но четейки поста му и малоумния разбира, че става дума за Стефан. Колеги, разберете, че на него му доставя да се дразни с вас и отговаряйки му го изпълвате със задоволство. Или приемайте думите му, като заяждане, каквото всъщност са си или ако се дразните от тях просто не им обръщайте внимание. Стига се до там, че се получава пълно отрицание на руското (в случая), което лично аз считам, че е неправилно. Светът хора не е черно-бял. Има неизмеримо количество сиви полутонове, а като добавим и цветовете и нюансите се получава една цяла палитра от цветове. Огледайте се и ще видите, че е така. Няма смисъл да убеждаваш някой, който явно не е е готов и не иска да бъде убеден в нещо - това е кауза пердута. това се отнася не за едната или за другата, а за всички страни в спора. И не е ли по-добре вместо спорове да се правят дискусии в които всеки изказва мнението си без задължително да се мъчи да го наложи на останалите и четящите сами да определят собственото (повтарям собственото) си мнение на база на изказаните по собствено усмотрение?
              Съжалявам, че стана малко дълго, а аз не съм писател, но обещавам да не се повтаря.
              "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

              Коментар


              • #8
                До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

                Предлагам ви, за да се поуспокоят духовете и източи агресивността от нормалните теми и мозъците на "героите", да се създаде раздел: "Ринг - свободен", където да се обиждат помежду си тези, които поискат на воля. Рразделът ще е интересен и за онези, които правят "перде кириз" на форума отвън и гледат сеир.
                Ако модератор види такъв спор в някоя тема, където се разменят обидни реплики и работата е на бой, да мести постовете веднага в "Ринг - свободен". По този начин се издига авторитета на форума, а самите участници в "боя" стават за смях !
                Знам, че Венци е против несериозни предложения от рода, но вижте преди време като пуснах раздел "Общи приказки и простотии", как всички форуми прегърнаха идеята веднага, макар и не с толкова радикално заглавие !
                Хубаво форумът да е по-консервативен от една страна (като добрата стара Англия), но от време на време и аз, и който и да е влизаме във фаза "бъзици и лигавщини", а те в голяма степен, ако са тарикатски представени, освежават форума.
                На мен това ми дойде спонтанно, може и да е простотия ...
                Ендурото и сексът не са шега работа !
                -------------
                Животът се измерва с броят на издишванията !

                http://sixdayscrazyjob.com
                http://crazy-job.com

                Коментар


                • #9
                  До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

                  Подкрепям предложението на Жоро. "Ринг - свободен" звучи чудесно, предполага сеир и все пак не е като "кошчето", въпреки че може да му стане постоянна и основна част. Аз лично не виждам нищо лошо в това. Често влизам във форума в края на работен ден и така съм изпушила, че имам нужда и малко да се посмея, а не само да се образовам.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

                    То остана и правила за спора да се напишат и съвсем казармен вид ще придобие този форум..... Направо един устав да се напише и което не е по устав - непоряди, бан, шут и вечни мъки.......

                    Сега сериозно. Форум означава място за събиране и приказки на хора..... Не може всичко да става по предварително установен ред и сценарий. Има си места в този форум където модераторите дебнат като цербери да местят нещо или да правят забележка - ОК, това са технически части на форума, нека са консервативни за да не се разводнява информацията. Но да се спори в подфорум политика по някакви правила..... В крайна сметка - има си статистика колко пъти е видяна дадена тема - ако не е интересна хората не я гледат... Ако е интересна, колкото и пъти да е повтаряна темата от едни и същи участници - пак ще има четяемост.
                    Редът е хубаво нещо, но някои неща трябва да се оставят на саморегулация иначе се губи мярката...

                    Аз бих предложил дори един немодериран раздел.... Съвсем свободен.... КОйто както иска да си спори и се надприказва и да псува другите на спокойствие.... Проявата на хората там ще е доста показателно за умението им да спорят и да се самоконтролират..... Естествено трябва да има начин да се цензурират със звездички някои неща предвид широката аудитория, но само цинизми и отявлени грубости, без да се трие нещо....

                    Това е моето лично мнение.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

                      В СПОРА СЕ РАЖДА ИСТИНАТА .Все пак е най добре да не се обиждаме един друг.Толерантност преди всичко .Пък нека околните преценят кой какъв е.
                      К мирной жизни не пригоден.
                      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                      Коментар


                      • #12
                        До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

                        Първоначално публикуван от Жоро Хаджиев Преглед на мнение
                        Предлагам ви, за да се поуспокоят духовете и източи агресивността от нормалните теми и мозъците на "героите", да се създаде раздел: "Ринг - свободен", където да се обиждат помежду си тези, които поискат на воля. Рразделът ще е интересен и за онези, които правят "перде кириз" на форума отвън и гледат сеир.
                        :
                        Добре, навитак съм, обаче от Ринг Свободен да няма банове и червени карони.
                        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                        Коментар


                        • #13
                          До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

                          Приветствам предложението на Жоро !Ще е полезно,разбира се,както са полезни и "Общи приказки.." и "Коша на Юли".
                          Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                          имат право да гласуват на избори.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

                            Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                            Аз аз добавям и още един вид спор... всъщност няма значение за какво но спорът завършва с УАЗ - от "осанна" до "разпни го" и руснаците за или против...

                            И понеже не виждам особен смисъл от това "дежа ву" смятам оттук насетне да наложим по-строг контрол върху тази тема която освен че отдавна се е изчерпила... вече предполагам трябва да е втръснала и на основните действащи лица...
                            А,Венци не си прав!Я се опитай да защитиш "Нива"-та и въпреки,че си администратор,ще се видиш в чудо!
                            Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                            имат право да гласуват на избори.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Етика на спора! Принципи и правила за при дискусия и спор тук!

                              Предлагам при всеки спор спорещите да се обзалагат на едни виртуални 5 лева и когато спора се докаже или приключи те да се осребряват в реални. Някой хора съвсем ще обеднеем.
                              Aкълa e кaтo жeнскoтo нepaзпoлoжeниe. Нe ти ли дoйдe нa вpeмe, нe гo и чaкaй!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X