Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Народни рецепти за лечение-бабини деветини

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Нар. рецепти ...СТРАШНИ ,КРЪВОЖАДНИ ,ОЦЪКЛЕНИ, ТРЪНЛИВИ - ХЕМОРОИДИ !!!

    Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
    =========================================================
    "Като ни съветват да ядем растителна храна и плодове с много влакна, на коноп или на лен да наблягаме?
    Овес или трици и тикви е това което имат предвид. Овесени ядки - най бързо и лесно се приготвят. И като се даврандисаш - в галоп към ленената , конопената , която искаш нива . А ако си гледаш прасенца - отсипваш си една порция докато е топло - знаят какво да хапват гадинлите ...
    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

    Коментар


    • #17
      До: Народни рецепти за лечение-бабини деветини

      Симеон е прав за заглавието, не е правилно.

      Колкото до конопа за пушене, в САЩ лекуват официално астма, но се съмнявам да помага като обезболяващо, щото нали уж повишава чувствутелността/ако и пак там да го дават и на раково болните/.

      Всяка билка е цяр, само да знаеш как да я употребяваш...

      Коментар


      • #18
        Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
        =========================================================
        ... названието "Бабини деветини" значи плещене на глупости. За бабини ЛЕКОВЕ ще да е друго названието.
        ........................................
        Това че приказките(баенето , цяровете) на бабите по времето на социализма бяха отречени (като бабини деветини) - и като цяло народната медицина - не означава задължително че бабите плещят глупости. При настоящото обръщане отново към народната медицина следва и реабилитация и на Бабините деветини - като полезни знания.

        Всички знаят за преследването на знахарките и обявяването им за вещици , горенето на клада и др.
        Монопола на жените в медицината брутално бива завзет от мъжете "лекари", следват вътре болнични инфекции , масово умиращи при раждането родилки пак заради лошата хигиена ...(смяна на матриархат с патриархат - на бойното поле на медицината).
        Нека да не спорим за името на темата , а ако знаем за нещо полезно тука да го споделим.

        За горкото възпалено ухо - и топло олио върши работа ако нямата пъдпъдъци и зайци наблизо.
        Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

        Коментар


        • #19
          До: Народни рецепти за лечение-бабини деветини

          То идеята е ясна, аз самият съм анти популярната медицина, но не съм сигурен смислово дали и в древността са наричали бабуването, Бабини диветини/което е сякаш по-нов термин/...

          Коментар


          • #20
            До: Народни рецепти за лечение-бабини деветини

            Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
            То идеята е ясна, аз самият съм анти популярната медицина, но не съм сигурен смислово дали и в древността са наричали бабуването, Бабини диветини/което е сякаш по-нов термин/...
            Бабуване е акушерстване...

            На темата - При раждане съвременната медицина предлага (като изключим секциото което не е никакво раждане)
            на в с я к а р о д и л к а ! :
            -Изкуствено забързване на контракциите(системи) - води до по-силна и по интензивна болка, както и разкъсвания при раждането.
            -Обезболяващи - спиш между контракциите , като дойдат пак викаш от болка или друг вид обезболяващи инжектирани в гръбнака - за които няма много специалисти причиняват главоболие в повечето случаи , (кома или парализа - в лошият случай - при недобро дозиране и поставяне) .
            -Епизиотомия - рязане на изхода за да се улесни раждането и да няма разкъсвания.

            Едно време , когато са бабували бабите - Бабата след като я извикат - тръгвала по най-заобиколният път , без да бърза много , когато пристигнела я чакала приготвена топла вода и още доста чакане ..
            И бебето се раждало...

            Когато отказах и при двете раждания предложените в болницата екстри , докторите и акушерките ококориха ей-такива очи , а след това си родих нормално и двете деца 3.600 кг. син на 4 г. сега и 3.750 кг.дъщеричка (на 4 месеца в моментаи 8 кг. - яде само мляко). Без разкъсвания или усложнения . Без диети в момента съм 56кг. Преди раждането се бях заоблила до 80кг.

            Вярно е , че навремето са умирали понякога и деца , и родилки ..
            Вярно е и че българите са били здрави и силни , живеели са по 80 - 90
            години , бачкали са без почивен ден , ядяли са черен хляб и са имали по 8 - 14 деца ...
            В наше време естественият подбор хич го няма ... и нищо добро не ни очаква - колкото и жестоко да звучи това.
            Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

            Коментар


            • #21
              До: Народни рецепти за лечение-бабини деветини

              Пак от баба ми - при болки в корема/стомаха, спазми и газове - гълтате 2-3 (ако са по-мънички) фасулени/бобени зърна (сурови, измийте ги преди това). В стомаха и червата бобът поема токсините, слузта и газовете и наистина облекчава. Отново напълно безвредно
              Последно редактирано от Фани; 07-05-08, 20:54.
              ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

              Коментар


              • #22
                До: Народни рецепти за лечение-бабини деветини

                При възпалено гърло: Голяма купа гореща попара от хляб, масло и сирене, с чер пипер поръсена. Яде се максимално топла , и възможно най-бързо. После лягаш и се завиваш с дебела завивка - за да се изпотиш добре. След това взимаш душ и си като нов.
                Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                Коментар


                • #23
                  До: Народни рецепти за лечение-бабини деветини

                  Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                  Не знам, дали , в случая тъпана, са причината за влизането в жаравата, но пък съм чувал от нестинарки, че гайдата и по-точно умението на гайдаржията е това, което ги довежда до оня транс, който ги пренася в друго измерение, където дори и огънят няма власт над тях...
                  По този повод искам да разкажа че като ученик по време на един пионерски лагер последната вечер по традиция се пали лагерен огън / бая големичък/ бил съм и в с.Българи и имам база за сравнение Та накрая стана ясно че доктора на лагера един 30-тина годишен младеж тогава, бил нестинарин.Интересно си беше и понеже нямаше ни тъпан ни гайда , доктора ни накара всички деца да пеем една много популярна песен на Джипси Кингс мисля, докато си тропкаше в жаравата......След това зашеметяващо преживяване поискахме по детски да му видим краката отдолу след танца, едва ли не очаквахме някакви следи от тя "жива" настилка , еми нищо им нямаше само си беше приготвил едно легенче с водица да си ги охлади!На въпроса как става тая "работа" човекът обясни че който не се страхувал нямало да се изгори , така и никой не посмя да опита И така до ден днешен като стане въпрос за нестинари винаги за този случай от детството си се сещам
                  подпис : Драги ми смехурко;))

                  Коментар


                  • #24
                    До: Народни рецепти за лечение-бабини деветини

                    Първоначално публикуван от enev Преглед на мнение
                    По този повод искам да разкажа че като ученик по време на един пионерски лагер последната вечер по традиция се пали лагерен огън / бая големичък/ бил съм и в с.Българи и имам база за сравнение Та накрая стана ясно че доктора на лагера един 30-тина годишен младеж тогава, бил нестинарин.Интересно си беше и понеже нямаше ни тъпан ни гайда , доктора ни накара всички деца да пеем една много популярна песен на Джипси Кингс мисля, докато си тропкаше в жаравата......След това зашеметяващо преживяване поискахме по детски да му видим краката отдолу след танца, едва ли не очаквахме някакви следи от тя "жива" настилка , еми нищо им нямаше само си беше приготвил едно легенче с водица да си ги охлади!На въпроса как става тая "работа" човекът обясни че който не се страхувал нямало да се изгори , така и никой не посмя да опита И така до ден днешен като стане въпрос за нестинари винаги за този случай от детството си се сещам
                    Коя е тази вълшебна песен, дето пионерите са я знаели навремето, можеш ли да се сетиш ?
                    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Народни рецепти за лечение-бабини деветини

                      Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
                      Коя е тази вълшебна песен, дето пионерите са я знаели навремето, можеш ли да се сетиш ?
                      Ето сега ме накара да я потърся в Google и се оказа че сме припявали La Bamba на Ричи Валенс ...............само припева разбира се , сигурно отстрани сме изглеждали като пионерския вариант на "Кен Ли")) обаче човека "прихвана" както се казва и песента си свърши работата)))
                      подпис : Драги ми смехурко;))

                      Коментар


                      • #26
                        До: Народни рецепти за лечение-бабини деветини

                        Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
                        ...При висока температура /изпитано при децата/ - завиване с чаршаф напоен с оцет бързо я сваля.

                        Това е ефикасно и е много важно да се знае. Понякога хората се притесняват да го приложат, тъй като висока температура най-често идва от т.нар. простудни заболявания, когато "рефлексът" е да затоплиш болния. Само че някъде след 38,5 температурата започва да става опасна, особено за деца; може да предизвика гърчове и разни трайни увреждания.

                        ***

                        А ето пък как някога са ме лекували по бабешки с топло при ангини, грипове и т.н. Дават ти горещ чай и един-два аспирина. После те завиват с всечки одеяла и юргани, които има наблизо. Така затрупан, започваш да се потиш като за книгата на Гинес. Като решат, че ти стига, те вдигат, избърсват те, сменят мокрите чаршафи - и обратно в леглото. Уверавям ви, че след тази процедура "жертвата" се чувства превъзходно.

                        Поздрави!
                        Искам България чиста!

                        Коментар


                        • #27
                          До: Народни рецепти за лечение-бабини деветини

                          Много хубава и полезна тема! Прочетох всички коментари с много голям интерес, браво на rumbata ! Та искам да ви попитам някой чувал ли е как се лукува силна хрема или синозит? Бях чувал че се смърка захаросан мед, също съм чувал и за китайски масажи на лицето, но...

                          Коментар


                          • #28
                            До: Народни рецепти за лечение-бабини деветини

                            Има много методи - например да се пълнят ноздрите със захаросан мед, първоначално усещаш щипене, има добър ефект, но трябва да си постоянен поне няколко дни. Друг - платнена (от плътен плат, за да не ти попадне в очите фината солчица) торбичка пълниш с едра сол, нагрява се доколкото можеш да търпиш и се слага на челото и над основата на носа - така колкото пъти имаш възможност и се сетиш, отново няколко дни. Дава много добър ефект, това винаги ни е спасявало, с меда го правим по-рядко. Също и задължително носене на шапка или лента на главата, когато си навън - доста облекчава.
                            През годините забелязах и още едно вълшебно свойство на свинската мас - майка ми я приготвя по следния начин - задължително на водна баня стопява маста, а не я пържи, сол не се слага въобще. Процесът е дълъг и трудоемък, но резултатът си струва - маста става бяла като крем за лице и изобщо не мирише. Още докато е топла (и течна) я слага в малки бурканчета от сладко или добре измити кутийки от кремове. Веднъж от зор случайно намазах в носа си мас (не знам дали сте забелязали, че капките за нос първоначално ви отпушват носа, но след това се задръствате още по-яко отпреди и така хремата ви държи колкото си иска) и с учудване забелязах, че след известно време се почувствах много по-добре. Така започнах да се мажа честичко и само за 2-3 дни нямаше и помен от хремата, облекчи ми много и синузита (за целта вечер се мажех външно и по челото и синусите). Децата и бебетата много мразят да им се капят капки в носа, може би знаете, но при моите с маста нямаше проблем и така ги отървавах много пъти от по-сериозни проблеми. Даже като поотраснаха сами си търсеха бурканчето да се мажат Маста помага много и при херпеси - хем омекотява, хем ги лекува. Ползвам я и да мажем стъпалата на децата и нас, когато сме настинали, за лечебен масаж на гърба също. Изобщо широкоспекърно приложение
                            Дано съм била полезна и успех.
                            Последно редактирано от Фани; 06-01-09, 11:10. Причина: допълване
                            ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                            Коментар


                            • #29
                              До: Народни рецепти за лечение-бабини деветини

                              Синузит много ме мъчеше по едно време като малък, май че 13-14 годишен.

                              Сред разните лечения имаше и една бабина рецепта, незабравима за мен .

                              Хвърлят на печката захар, тя се запалва и трябва да дишаш дима. Това се постига като ти наведат главата с пешкир над печката. Пешкирът може би е за да не се разсейва пушека, но по-скоро е за да не избяга пациентът.

                              Не съм сигурен дали този номер е ефикасен като лечение, но като изтезание няма равен . Захарният дим буквално ти набива игли дълбоко в ноздрите. Значи две-три вдишвания и веднага издаваш къде е картата на съкровището.

                              ***

                              Сетих се за още две народни рецепти, едната от които е доста забавна.

                              1. При ужилване от пчела или оса. Намираш бъз (бъзе), късаш листа и дръжки, правиш ги топка и ги мачкаш или ги чукваш 2-3 пъти с камък. Така се намокрят от един зелен сок. С мократа топка зеленина търкаш ужиленото място.

                              Пробвал съм го - много е ефикасно. Трябва само да се пазят дрехите - петна от този бъзов сок се перат много трудно, ако въобще се перат.

                              2. При някои случаи на запушване и болка в ушите. Прави се дълга фуния от вестник с малък отвор в тънката част - тя се пъха в ухото, а фунията леко се навежда надолу. След това широката част се пали. Когато видях това за първи път, ми беше много смешно, но действително забелязах как от ухото в тънката част на фунията се стича жълтеникава течност.

                              Пациентът изпитва облекчение, но едва ли може да бъде излекуван само с вестника. Освен това номерът не работи във всички случаи със същите симптоми.

                              Разбира се, хубаво е фунията да се отстрани и загаси навреме. Иначе ще трябва да се търсят бабини рецепти за изгаряния.

                              Поздрави!
                              Искам България чиста!

                              Коментар


                              • #30
                                До: Народни рецепти за лечение-бабини деветини

                                Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                                ...
                                2. При някои случаи на запушване и болка в ушите. Прави се дълга фуния от вестник с малък отвор в тънката част - тя се пъха в ухото, а фунията леко се навежда надолу. След това широката част се пали. Когато видях това за първи път, ми беше много смешно, но действително забелязах как от ухото в тънката част на фунията се стича жълтеникава течност.

                                Пациентът изпитва облекчение, но едва ли може да бъде излекуван само с вестника. Освен това номерът не работи във всички случаи със същите симптоми.

                                Разбира се, хубаво е фунията да се отстрани и загаси навреме. Иначе ще трябва да се търсят бабини рецепти за изгаряния.

                                Поздрави!
                                Такива фунии се продават в аптеките но напоени с восък за по продължително горене.
                                Струват около 10-14лв в зависимост от аптеката...помагат единствено за почистване на ушите от ушна кал и са полезни да се ползват веднъж два пъти годишно...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X