Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

    Здравейте! Видях ето това в днешния "Труд" (11 стр.), което е толкова революционно, че не ми се вярва да е вярно. Много се двоумих в кой подфорум му е мястото, дано не съм сгрешил, като го слагам тук.

    ***

    Ето препис с малки съкращения:

    Въздух под налягане ли е идеята за кола, която да върви с въздух под налягане? Това се питаха експерти преди една година, когато френският инженер Ги Негре подписа договор с индийския автомобилопроизводител “Тата”...

    Днес въпросът вече е кога ще видим колата, задвижвана от въздух?... Може би до края на тази година.

    На сайта на компанията MDI, собственост на Негре, вече могат да се видят прототипи на фамилен автомобил, ван, такси, пикап и миникола. За семейния автомобил с три места дори е обявена цена - 3500 евро. Шестместният вариант ще струва 5300 евро.

    Всичките модели развиват максимална скорост 110 км/час. С едно зареждане с компресиран въздух могат да изминат 200-300 км, а презареждането отнема 3 минути. Двигателят може да работи и с бензин, разходът на 100 км пробег е 1,5-1,7 литра...

    Той (Негре) работи върху революционния двигател от 14 години...

    ***

    За водородните коли (fuel cells и др.) отдавна чета с любопитство. А тази "въздушна" история я виждам за пръв път. Интересно ми е какво мислят колегите с техническо въображение и култура.

    Поздрави!
    Искам България чиста!

  • #2
    До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

    Навремето го пуснал в друг раздел и не стана дискусия, ама може би тук е по-подходящо, така че ще го оставя. Иначе старата тема е тук .
    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

    Коментар


    • #3
      До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

      Здравей,видях писаното ,но мисля,че преди година гледах по "Дискавъри" или някой от тези канали,за англичанин ,който вече ги произвежда.В общи линии автомобила много прилича външно на "бръмбъра" на "Фолксваген",но дотам.Бутилките се зареждат с компресор,като в домашни условия отиваха 4 или 6 часа,докато на компресора на бензиностанците при съответния накрайник окол 6-8 минути.Пробега беше около 100 км. ,но не съм много сигурен.Скороста също не беше за подценяване за такъв двигател.А по време на филма той обясняваше,че подготвят във фирмата и хибриден двигател,с бензин,ако закъсаш с въздуха да можеш да се придвижиш до компресор.Беше много интересно,но го гледох наистина миналата година.
      Поздрави.
      Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
      "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
      "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

      Коментар


      • #4
        До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

        Всеки четиритактов двигател (независимо бензинов или дизелов) може лесно да се преработи за работа със сгъстен въздух. Обаче оправдано ще е като цена само за малки градски коли в замърсените градове и то при централизирани големи "въздухостанции". Ако с домашен компресор при сегашните цени на тока си зареждаш бутилките сметките едва ли ще излязат

        Коментар


        • #5
          До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

          Не знам какво му е революционното. Такива двигатели има дявол знае от кога, и за какво ли не са използвани. В частност, първите механични подводници са били тъкмо такива.

          Коментар


          • #6
            До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

            Тая идея я мернах преди известно време в друг форум и честно казано, много ми хареса. Реализацията е супер проста, въздушния акумулатор също прост , сравнително лек, евтин и изглежда има начин да се зарежда бързо. Да, налягането е 300 бара, и си е опасно, но една метанова бутилка се помпа на 200 бара и то не с въздух, а с горим газ.
            После като се замисля, с обикновена метанова уредба и едно зареждане минаваш около 200 км.(средно статистически) и пълниш газ на 200 бара в "някакъв обем", а тук пълниш въздух на 300 бара в 90 литра обем и пак ти викат, че можеш да минеш 200 км.. Колко тежи тая Тата, бе братче..

            Коментар


            • #7
              До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

              Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
              Всеки четиритактов двигател (независимо бензинов или дизелов) може лесно да се преработи за работа със сгъстен въздух. Обаче оправдано ще е като цена само за малки градски коли в замърсените градове и то при централизирани големи "въздухостанции". Ако с домашен компресор при сегашните цени на тока си зареждаш бутилките сметките едва ли ще излязат
              Всъщност ти много правилно насочваш темата. Каква ще бъде икономическата и екологична ефективност на такива коли. Такива коли няма да замърсяват пряко атмосферата, но за сгъстяване на въздуха също е необходима енергия, а тя ще идва от други евентуални "замърсители". Ако нещата се разгледат по глобално, може да се окаже, че екологическия и икономически ефект няма да е кой знае какъв. Така си мисля без да съм много сигурен в това.
              О899 2б2 1З2

              Коментар


              • #8
                До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                Всеки четиритактов двигател (независимо бензинов или дизелов) може лесно да се преработи за работа със сгъстен въздух. Обаче оправдано ще е като цена само за малки градски коли в замърсените градове и то при централизирани големи "въздухостанции". Ако с домашен компресор при сегашните цени на тока си зареждаш бутилките сметките едва ли ще излязат
                Давай да смятаме..
                Искаме да съхраним 100 квчаса в налягане, и за целта ползваме компресор с КПД 85%. Значи ще отидат 117.64 квчаса ел. енергия
                Мисля, че беше 15 ст. киловатчаса в момента, значи за 100 киловатчаса
                имаме 17.64 лв. Сега имаме кола, която гори 6 литра бензин на час. 6 * 2 лв = 12 лв на час пробег. За да гори 6 на 100 км. при скорост 100 км в час извънградско, сигурно е някоя малолитражка и й даваме 40 киловата моторче, което е 54.5 коня. Сега ако харчи по 40 киловата на час, това са 7.05 лв. на час при сегашните цени на тока. Демек 12 лв на бензин, срещу 7 лв на "въздух"
                Може и да бъркам някъде, де

                Коментар


                • #9
                  До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

                  Така работи парният двигател!Буталата се задвижват от газ под налягане.За това има и котел, да създава налягане.
                  Преди имах раздвоение на личността, но сега взимаме хапчета и сме много добре.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

                    Първоначално публикуван от solenoid Преглед на мнение
                    Давай да смятаме..
                    A кръчмарят къде е? Извикай го!
                    Сложил си КПД-то на компресора, това добре. Ами следващото преобразуване - от налягане в механична енергия в двигателя го залагаш 100% май?! Аз не вярвам да е над 50%... Докато при работа на бензин си го има заложено по подразбиране.
                    И сигурно пак пропускаме нещо. Аз затова викам кръчмаря да прави сметките

                    Коментар


                    • #11
                      До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

                      Ти кръчмаря остави на нас, ами по добре давай някакво КПД, което мислиш,че е разумно. Дали вярваш че над 50 % не знам, но на хубав дизел му дават 45%, а там е бъкано от загуби, да може и доста над 50 % да е тоя въздух. Обаче ние грешно сме тръгнали да сравняваме себестойностт на двата източника на енергия. Дай да видим направо калориите. 1 литър бензин може да отдели 7 750 000 калирии. Калорията е количеството топлина, необходима да се повиши температурата на 1л. вода с 1 градус С. И така, да си дойдем на думата за градусите и кръчмаря.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

                        Първоначално публикуван от iiiopo Преглед на мнение
                        .... Такива коли няма да замърсяват пряко атмосферата, но за сгъстяване на въздуха също е необходима енергия, а тя ще идва от други евентуални "замърсители". Ако нещата се разгледат по глобално, може да се окаже, че екологическия и икономически ефект няма да е кой знае какъв...
                        +1000
                        Не знам защо този не толкова сложен за разбиране факт убягва на всички еколози. Само ще спомена, че слънчевите клетки и химическите батерии са едни много небезобидни производства....
                        Technical Rescue Direct - life lies in courage
                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                        Коментар


                        • #13
                          До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

                          Забравяте едно много важно предимство - на светофар или при задръстване, докато е на място не харчи нищо. Както и електрическите между другото. Демек може да се направи градско да харчи колкото и по магистрала, което хич не е за подценяване. Няма ги и основните недостатъци на акумулаторите - бавното зареждане и високата цена. Бутилката на практика може да се направи вечна май, освен ако няма някакви отежняващи неща, за които не се сещам. Май и скоростите може да отпаднат, точно като при електрическите. И технологията е налице отдавна.

                          Макар че да си призная на пръв поглед ми изглежда някаква кекава работа. Да видим. При тия обявени цени определено ще има достатъчно желаещи да пробват, за разлика от скъпите и недоказали се хибриди да речем.

                          Но все си мисля че по принцип проблема съвсем не е в технологиите, а в многото пари на някои незаинтересовани от такива неща "бизнесмени".
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

                            Чакай, че написах някакви глупости с тия калории. Ама така е с тоя Гугъл. Да знаете, в интернет е бъкано от глупости относно калориите..

                            Коментар


                            • #15
                              До: Въздух вместо бензин. Вярвате ли?

                              Първоначално публикуван от iiiopo Преглед на мнение
                              Всъщност ти много правилно насочваш темата. Каква ще бъде икономическата и екологична ефективност на такива коли. Такива коли няма да замърсяват пряко атмосферата, но за сгъстяване на въздуха също е необходима енергия, а тя ще идва от други евентуални "замърсители". Ако нещата се разгледат по глобално, може да се окаже, че екологическия и икономически ефект няма да е кой знае какъв. Така си мисля без да съм много сигурен в това.

                              Освен електричество може да се ползват възобновяеми източници на енергия, вятър, слънце, атмосферно налягане и разликите(инсталацията е с формата на комин, във вътрешността на който има турбина) от него причиняват въздушни потоци а те от своя страна придвижват турбини/перки а те от своя страна имат енергия...

                              Много поздрави,
                              Бъдете живи и здрави!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X