Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Оръдеен заряд и ресурс (пълнене и количество)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Оръдеен заряд и ресурс (пълнене и количество)

    Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer
    Би могла да се яви при някакъв случай, само че питам защо на всеки 10ти (примерно) снаряд се слага меден плъстен въте около барутните пръчки.
    По мое време в гилзите се нареждаха памучни торбички с барут, сега какви пръчки барутни слагат незнам...
    Ние си набутвахме снаряда, после си пълнихме гилзите както си пълниш торбата в магазина и слагаш толкова торбички колкото ти трябват да метне снаряда зад зададения баир, после щрак, бум и гледаш задницата на снаряда докато се скрие на хоризонта..

    А за тротила - пак позна, като кажа на някой приятел "имам малко тротил, дай да ти разпаля камината, не ме пуска у тях и ме гледа в ръцете!

  • #2
    Торбичките са два типа - основен (минимален) заряд и допълнителни докато стигнеш до максималния. Цела е да не се стреля на максималния, за да се щади ресурсът на оръдието.

    Основнят заряд винаги е от "пръчки". Ще ти оставя темата за оловото за домашно за утре. Оф, грешката е моя втория път - оловен, а не меден. Именно за почистването на медните отлагания - плюе разтопени бронзови капки.

    Заради подсказката, обаче, ще има и допълнителен въпрос - защо барутните пръчки не са плътни цилиндри, ами кухи тръби? Ползването на Интернет и Стефан за помагало е допустимо. Колкото по-бързо отговориш утре, толкова по-бързо ще дойдат и сложните въпроси.

    Коментар


    • #3
      Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer
      Торбичките са два типа - основен (минимален) заряд и допълнителни докато стигнеш до максималния. Цела е да не се стреля на максималния, за да се щади ресурсът на оръдието.
      Обер, тази глупост ще оставя без последствие...
      Аз затова понякога карам бавно - "за пестя ресурса на автомобила"..

      Коментар


      • #4
        Тази "глупост" е абсолютно вярна. Иначе нямаше да има смисъл да редите торби, а все щеше да е на пълния заряд и да корегирате дистанцията само с елевацията.

        Ако ти се спори за това, готов съм на облог и ще представям източници в подкрепа на моята теза, като ще очаквам същото и от теб ;-)

        Коментар


        • #5
          А ресурса на оръдията наистина е мизерен. Спасява ги само това че не живеят дълго, иначе щяха да имат славата на най-гнилите Москвичи...
          Наистина големите калибри освен че са лайнерни и снарядите са номерирани. Половин метър топ, комплект лайнери с примерно 40 снаряда, после заводски ремонт. Ех, разбирали са от артилерия в доракетните времена, особено моряците ... А сега кво, тука двигатели, там компютри, и никва духова музика, отврат.
          Брато, не знам кво да мисля. В смисъл за пари. Равнопоставянето на Интернет и Стефан е някак ... ъъъ ... Не знам колко можеш да изпиеш, ама почвам да пестя ...))

          Коментар


          • #6
            Стефане,
            говориш за късия живот на оръдието в бойни действия, но иначе колко ли изстрела прави оръдие, което се ползва за учения?
            Аз помня едни 76 мм ЗИС, които са употребявани още от времето, когато баща ми е бил в казармата - предполагам, че са им сменяли стволовете (цевите) за това време ...

            Иначе доколкото си спомням на въоръжение в редовната нивойска май само 122 и 152 мм гаубици са с разделно пълнене - т.е. може да им се добавят "торбички" с барут ... останалите са с унитарни боеприпаси ...

            Все пак разделното пълнене подпомага стрелбата на къси разстояния - иначе с пълен заряд ще трябва да сваляш звезди
            Път без препятствия обикновено не води до никъде.

            Коментар


            • #7
              По всички точки си прав...

              Коментар


              • #8
                Проблема там не е само запазването на ресурса и ъгъла на възвишение, макар че и той не може да е много голям. Затвора ще се шибне в земята с отката. А пък големите колела са проблем, щото стават и с големи гуми. Освен че ги късат като стрелят по тях, и намаляват точността щото пружинират. Ама най-главното е времето за полет до целта, което става голямо по висока парабола и движещите се цели се измъкват.
                Мините имат допълнителни заряди. Едни платнени гевречета с барут, връзват се на опашката между тялото и перките на стабилизатора. 203 мм гаубица е с разделно-картузно зареждане. Самоходките са с разделно-гилзово. Други не се сещам.
                Ама ЗИС-3 се използваха само за учебни. Освен това си имаше цяла линия за производството им, чак до средата на 80-те. Тогава я продадоха на иракчаните заради войната с Иран. И двете линии за снаряди. Не че работеха де ...
                Не помня ресурсите. За С-60, 57 мм зенитен автомат, беше 600 изстрела, в три цикъла по 200 със сваляне за охлаждане с помпата с бурьол. Те изчислителите си ги броят като смятат данните за стрелбата. Брой изстрели откакто е произведено, брой от началото на боя. Иначе изобщо не улучват.

                Коментар


                • #9
                  А да - минохвъргачката - 5 пъти си мислех да я добавя ...

                  Между другото има и съвременен допълнителен заряд за мините - прозрачна полимерна кутийка с формата на луна - закача се на опашката ...

                  А ако някой се чуди какво е "разделно картузно пълнене" - когато изобщо няма гилза - тикаш снаряда, пълниш барута на бали (често приличат на кашкавалени пити), слагаш нов възпламенител и ... бум ...
                  Път без препятствия обикновено не води до никъде.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X