Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

    Здравейте,

    Значи въпроса ми е породен от практическа нужда, след няколко дни с доста градуса под нулата...

    Както се вижда от подписа ми, в колата си винаги имам доста инструменти и пособия, днес реших да проверя някой от тях, и се оказа...

    1. Колата след 3 дни без да бъде палена, едвам се отключи, врати багажник бяха залепнали и ги отварях с мачетето като лост...

    2. Стартера не искаше да превърти, след няколко опита, мръдна и след още няколко запали... според мен това са много фактори, акумулатора пада, стартера замръзва и т.н.

    3. Радиостанцията ми бе заредена напълно но след 3 дни в колата на студа, не пожела да заработи, дори не светна, сложих я на зарядно и след около час в къщи на топло светна... а е чисто нова...

    4. Фенерите в колата, имам няколко диодни и няколко с лампи, отказаха да светнат, единия го разглобих после сглобих малко тръскане и запали, не знам кондензират ли, лош контакт от конденза или батериите умират от студа, но...

    1. Та въпроса ми е, как се съхраняват електронните и електрическите ни уреди при ниски температури за да са работоспособни когато ни се наложи да ги ползваме?

    2. Батериите ли умират от студа, може би от конденза окъсяват и се изтощават или просто студа причинява други неща, сори за лаишкия въпрос но какво става дефакто?

    3. Дайте практически съвети и идеи?

    Благодаря предварително.

    Много поздрави,
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
    1. Колата след 3 дни без да бъде палена, едвам се отключи, врати багажник бяха залепнали и ги отварях с мачетето като лост... Отг: ПОдсушаваш и мажеш със силиконов спрей.

    2. Стартера не искаше да превърти, след няколко опита, мръдна и след още няколко запали... според мен това са много фактори, акумулатора пада, стартера замръзва и т.н. - Отг: Вземаш си читав акумулатор и подходящо "тънко" масло за сезона"

    3. Радиостанцията ми бе заредена напълно но след 3 дни в колата на студа, не пожела да заработи, дори не светна, сложих я на зарядно и след около час в къщи на топло светна... а е чисто нова... - Отг: Не си дръж станцията в колата, или преди ползване я сложи в някой вътрешен джоб да се стопли от тялото.

    4. Фенерите в колата, имам няколко диодни и няколко с лампи, отказаха да светнат, единия го разглобих после сглобих малко тръскане и запали, не знам кондензират ли, лош контакт от конденза или батериите умират от студа, но... - Отг: като за станцията.
    Като цяло времето си е студено, но не чак толкова, на доста места по света е доста по студено и машинките си вървят. Мен най ме е страх да не се набутам със водна нафта макар че слагам антигелова добавка понякога и тя не помага.

    Коментар


    • #3
      До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

      Колега,

      Явно не ме разбра, ако тръгна да си вадя всичко от колата, което е на батерии, или ще изпозабравя половината и това което забравя все ще ми потрябва, а и някой от нещата са ми навряни по куфари по багажници...има да изпадам в кофти ситуации

      Друго съображение, е, че не винаги мога да вадя всичко - хижи, хотели, на гости и други места където не е възможно или удачно да си размяткам екипировката...

      Не става, просто има неща които трябва да са ми в колата винаги...

      Разбира се, че има студени места, затова и искам практически съвети, как се съхраняват уредите?

      КАто за начало ми хрумна да вадя батериите, поне на джипиес станция голям фенер телефон... но не знам дали ще има смисъл...

      Не знам къде е проблема на студа и какво причинява, ето това е ?

      Благодаря все пак за съвета!

      Много поздрави,
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #4
        До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

        Повечето от гражданската техника има температурен диапазон, в който е работоспособна и ако е извън тези температури, едва ли можеш нещо да направиш.Най-често /говоря общо, защото е различно при различните видове техника/ диапазонът е от минус 10 до плюс 40 градуса. Някои са още по-зле от нула до 30 градуса.Ако техниката е промишлено или военно производство, величините са други.

        Коментар


        • #5
          До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

          Спецялно за батериите ,някъде имаше тема за лаптопа и някой колега споменаваше , че е препоръчително да се съхранява на студено. Ако я намерите ще е интересно да се види пак защото и на мен тогава ми се стори чудно....

          Коментар


          • #6
            До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

            Здравей!

            Мога да ти кажа само мои наблюдения за батериите. Силният студ при всички положения им влошава работата, а може и да ги приспи временно. Добре е човек да има едно наум.

            Имал съм неприятни изненади при снимане и при диктофонен запис на открито през зимата. Но като се стоплят се събуждат.

            Този ефект е по-слаб при алкалните и др. по-хубави и по-скъпи батерии, но също го има.

            Поздрави!
            Искам България чиста!

            Коментар


            • #7
              До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

              Има графика на спадането на капацитета с температурата. Под нулата заминава много бързо, при -18 по Целзий вече е нула. Не работят. Нови и заредени. Така че на студено можеш само да ги съхраняваш. За да работят трябва да ги стоплиш. За да работят на студено, вътре в тях трябва да има отопление, което се и прави в съвременните автомобилни акумулатори. В малките - не. А като замръзнат без да работят им отива повечето живот наведнъж. Така че просто ги прибирай.
              На ти забранен от всички учебници номер: Ако си сигурен че акумулаторът не е изтощен, преди да завъртиш стартера включи за половин - една минута дългите светлини. Това е малко ток, но стига за да раздвижи акумулаторът. После ги угаси и върти мотора.
              Ама да знаеш че е забранено и не съм ти го казвал аз!

              Коментар


              • #8
                До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

                Всички конвенционално използвани батерии (въглерод-цинкови, алкални, никел кадмиеви, никел-метал-хидридни, литиево-йонни) са кръгла нула при отрицателни температури. Ровил съм се много по въпроса в технически спецификации на много батерии и съм сигурен в това. Единственото невоенно решение са литиевите батерии за еднократна употреба! До -20 С почти не губят от капацитета си, а а работоспособни и до -40 С. Размерите в които могат да се намерят е ограничен. За АА единствения вариянт е Energizer Lithium O2. Струва около 10лв/бр....Но при минусуви температури излиза по-евтино от duracell защото издържа в порядък повече!
                За батериите е това - или ме послушай, или експериментирай, но ще видиш че съм прав.
                Останалото е влагата - прибери всичко в найлонови торбички с пакетчета силикагел...
                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                Коментар


                • #9
                  До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

                  Благодаря за съветите!

                  Стефане мерси, ценен както винаги

                  Върти ми се в главата за едни хладилни чанти, хем са херметик, хем са термоизолиращи, хем има едни които могат и да топлят на 12 Волта...

                  Ако са голяма паричка, малко алумин малко стериопор малко пяна и нитачка + вентилатор + нагревателче и май става за събуждане на техниката...

                  Ако съм разбрал правилно от всичко до тук - студа дефакто кара батериите да заспиват, не ги прецаква тотално но заспиват, ако се затоплят отново могат да функционират, до тук добре звучи ако е истина...

                  Много поздрави,
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

                    За нагревателче ползвай крушка за фар. Камионджийте обичат да ги слагат даже и в резервоара за да се топли нафтата

                    Коментар


                    • #11
                      До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

                      Ако е акумулатор и го оставиш на студа изтощен, след час можеш да го изхвърлиш. Батериите - да, те само заспиват.
                      На литиевите това дето казва Айсрънера им е безценно. Те имат друга калпава особеност - като се изтощят - край. Всички други може да ги откачиш, да ги оставиш да се свестят, и после да дръпнеш от тях още два грама ток, ама може. От литиевите - не. Умират изведнъж и завинаги.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

                        Обзор:

                        Батерийки - на студено заспиват, като ги стоплиш се събуждат (без да ги зареждаш). Процесът е обратим, за повечето видове батерии до -40 -50 градуса целзий. После, не твърде, заради механични деформации и загуба на контакт между детайлите.
                        Заспиването се състои в повишаване на вътрешното съпротивление до степен да не отдават достатъчна мощност за захранване на консуматора. Проблемът се решава по няколко начина:

                        1. пазене на батерийките на топло или сгряването им преди употреба
                        2. преоразмеряване - на gsm, като му се сложи 4.5 Ah батерия от лаптоп, работи безгрижно на всякакви мислими студове. Грозно и тежко, ама пробвано до -18, няма причини да не работи и доста по-надолу. Добър вариант за апарат, стоящ в колата или раницата. Не знам дали сте виждали какво става с обикновен телефон под 5 градуса. На автомобил 1.5-1.6 - акумулатор 75-85 амперчаса също му идва супер.
                        3. груб, краен метод - свързваме батерийката за кратко на късо. Тя се сгрява сама (това не го могат всички батерии, но си струва за крайни случаи)
                        4. използване на батерии с различна химия, подходяща за ниски температури
                        Тук, общата препоръка е че най-добри са оловно-киселите, след това литиево-йонните, а най-лесно заспиват никел-всякаквите. От незареждаемите, алкалните са по-добри от солевите. Класацията не претендира за абсолютност.Оловно-киселите пък, като се изтощят, са склонни да замръзнат и после се бракуват. Като са заредени, нямат грижи до много ниски температури (-45).

                        Относно фенерчетата, които се пазят "за всеки случай" : забравете за зареждаемите батерии! Техният саморазряд ги ликвидира за 1-2 месеца максимум, а студът лесно ги успива, даже и да са в момента заредени. Най-добри, по отношение на саморазряда, са солевите батерии (т.е. най-най-най обикновени 1.5 волта, не алкални), а по отношение на студа - големите размери (D / R20). Светодиодите имат всякакви предимства пред крушките, в тези случаи (работят и с по-заспали батерии). Продават се и херметични фенерчета, ако в конкретната експлоатация мокренето и кондензът са фактор.

                        Самата електронна техника, ако няма подвижни части (хард дискове, лентодвижещи механизми, затвор на обектив) - т.е. телефони, радиостанции, GPS, PDA, по-простите фотоапарати - работи чудесно даже и при сериозни минуси (ако има ток). Известен проблем са LCD дисплеите, които стават "лениви" (бавно сменят изображенията), но все пак ги показват. По-старите LCD се пукаха на студено и на жега, но отдавна не съм виждал такива. Ако "електрониката" съдържа и механика, почти всичко се определя от използваните смазки. Като не работи, се чака да се сгрее и нищо друго не може да се направи. Евентуално после се чака пък да изсъхне.

                        Колата - масло 5W или 0W в мотора и най-големия акумулатор, който се събира в гнездото. При колите, главните виновници за проблеми на студено са гъстото масло и калпави аларма+музика, които източват акумулатора за няколко дни. Също водата в бензина, лятната газ и лятната нафта - все неща, обширно обсъждани тук.

                        Вратите - ако си ентусиаст, натъркай гумените уплътнения с глицерин или талк. Няма да залепват поне една зима. Ключалките си искат спрея за ключалки.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

                          Първоначално публикуван от superMAX Преглед на мнение
                          Спецялно за батериите ,някъде имаше тема за лаптопа и някой колега споменаваше , че е препоръчително да се съхранява на студено. Ако я намерите ще е интересно да се види пак защото и на мен тогава ми се стори чудно....
                          Да се съхранява е добре, но няма да работи студена. Литиево-йонните батерии стареят с времето и това време зависи почти само от температурата. На топло стареят бързо.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

                            Ясене,

                            Мерси за подробните обяснения, много ценни съвети и идеи!

                            Много поздрави,
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар


                            • #15
                              До: Какво причиняват много ниските температури на техниката ?

                              Единствената правилна стратегия (според мен) е прибирането на всички електронни устройства в някаква чанта (раница) и вземането им в колата когато това е необходимо...

                              Едно защото в къщи винаги има какво да се прави по тях и второ така винаги са готови за вземане без нещо да се забрави дори и ако трябва да се иде с друг автомобил или пеша някъде...
                              VPetrov.photography

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X