Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет за семеен фотоапарат

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: съвет за семеен фотоапарат

    Първоначално публикуван от горби Преглед на мнение
    "Без да искам да се впускам в спорове - качеството на оптиката при цифров апарат има значение над 10 мегапиксела"

    няма такова нещо... Оптиката има значение независимо от разделителната способност на матрицата. Не само има значение - ами е най-важното за един фотоапарат, ако ще и матгрицата му да е микроскопична. Това че оптиката имала значение над 10мп го забрави и забрави че си го мислил, че е голяма глупост....

    ефрейтора: Честито за апаратчето колега, ще ти върши работа за целите за които го искаше, очакваме сега хубави снимки....
    Какво мисля и кое да забравям за щастие все още решавам аз.

    При апаратите оптиката е най-важна за хубавата снимка, както при музикалните уредби високоговорителите са най-важни за хубавия звук, КОГАТО всички останали елементи на апарата са сравними. Само че в случая не са.

    Дори при лентовите фотоапарати, където разделителната способност все още е по-добра от тази на широкодостъпните цифрови фотоапарати, тестовете на оптика се правят с диапозитивни филми при 100ASA чувствителност и надолу, понеже единствено те могат да дадат достатъчно фин резултат за да се видят разликите в зърнеността дължащи се на ОПТИКА а не на лентата. И се гледат с 10х лупа. За сведение - разделителната способност на Fuji Velvia 100 при нормален лентов размер 24х36мм е около 18.1 мегапиксела. И това е за оптики които са направени за 24х36 повърхност на лентата (класическите фотоапарати).

    Другите параметри са изкривяването на образа по краищата и просветлеността. Изкривяването обаче пак не се прилага много-много при малките апарати - колкото по-малък е размера на приемната повърхност (лента или цифрова матрица), толкова по-лесно е да се направи оптика която да не криви изображението, понеже на толкова по-малка площ трябва да се предаде въпросното изображение. Тъй че и това отпада при малките цифрови апарати, понеже там всеки обектив на човешка фирма, ако не е с качество на дъно от бутилка или почти, е достатъчно добър за да "запълни" максималните възможности на матриците които идват с въпросните апарати.

    Остава просветлеността. Там оптиката е много важна, понеже малките матрици се нуждаят от много светлина, а дадена оптика която отваря на f1.8 или f2.8 ще пропуска в пъти повече светлина от оптика която отваря само на f3.5. Само че тук говорим за апарат до 350лв, който някак си не го виждам с оптика на f2.8, да не говорим f1.8 . Това евентуално може да го има при апарати с обектив с фиксирана дължина, но не и на джобен апарат с телеобектив.

    И последно за електрониката - всяка година в специализираната преса се правят сравнителни тестове - първият се появи преди години във френското Chasseur d'Images, което е най-култовото списание за фототехника въобще, и от тогава се появява периодически навсякъде другаде. Теста е чисто и просто показване на две еднакви снимки снимани с различни апарати на различни хора. В 90% от случая снимката която харесват повече е не тази която е технически по-добра (снимана с по-добра оптика, с по-висока разделителна способност, и т.н), а тази която е автоматично "разкрасена" от различните филтри и алгоритми в апарата. Човешкото око реагира стандартно на различни дразнители и ефекти, и тези реакции са достатъчно добре изследвани за да могат да се приложат във фотоиндустрията.

    С две думи - мисълта ти е правилна по принцип, и се прилага в професионалната фототехника. Ако си вземеш Hasselblad с Phase One цифрова матрица, така и така ще си олекнал с 50 бона зелено, и оптиката ти ще е най-важна и ще си струва допълнителните няколко хиляди. Ако си вземеш джобен апарат за 350лв, оптиката ще е далеч по-маловажна. Когато караш малолитражна кола, не те грее дали гумите и са със скоростен индекс до 250 или до 350км/ч. Когато караш Ламборгини - има значение.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #17
      До: съвет за семеен фотоапарат

      понеже ще си загубя доста време да коментирам цялата камара от глупости които си написал, ще направя тема във фотофорума, която да четат колегите, че да не се заблуждават.....
      ето линк към темата във фотофорум http://photo-forum.net/forum/read.ph...horum_uriauth=

      надявам се дискусията да е полезна за всички, оито искат да правят хубави снимки...

      Коментар


      • #18
        До: съвет за семеен фотоапарат

        Нямам никакво намерение да слизам до твоето ниво в определенията към хора които не познавам и с които нямам вземане даване, нито имам време да убеждавам всезнайковци с излишък свободно време като теб. Реви си колкото искаш, ако искаш и в държавен вестник отвори тема. За мен въпроса е приключен. Оставям ти последната дума за да не хабя място във форума.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #19
          До: съвет за семеен фотоапарат

          Аз не виждам какъв спор може да има. В този ценови клас всичко е една и съща пластмаса, та ако ще и Карл-Цайс да пише на нея. Всъщност и на Нокията ми пише, че оптиката е Карл-Цайс, уж реномирана фирма с традиции, а пък не ще да прави хубави снимки ...
          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

          Коментар


          • #20
            До: съвет за семеен фотоапарат

            аз снимам с нокия н95 5мегап но ми харесва на сони нивито дигитално в технополис го има 350лв 7.2 мегап това е от мен
            0885 297985,мтел-Радо
            0876 556870,виваком като домашен

            Коментар


            • #21
              До: съвет за семеен фотоапарат

              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
              Нямам никакво намерение да слизам до твоето ниво в определенията към хора които не познавам и с които нямам вземане даване, нито имам време да убеждавам всезнайковци с излишък свободно време като теб. Реви си колкото искаш, ако искаш и в държавен вестник отвори тема. За мен въпроса е приключен. Оставям ти последната дума за да не хабя място във форума.
              Определения към хора не виждам да съм раздавал, няма нужда чак от такава драма. Вярвам и двамата искаме да помогнем на хората, просто ти си на грешен път
              90 % от постовете ти по тази тема са груби грешки. Понеже виждам, че считаш знанията си за фундаментални - направих дискусията във фотофорум, за да се чуят мненията на хора изяли не една книга по фотография като мен. След като пак не си признаваш грешките, а реагираш като сърдито хлапе - това си е твой проблем. Моята цел беше да пообразоваме малко хората, за да имат правилна преценка при покупката на фотоапарат...

              Такива обобщения - до 350 лева всичко е боклук не са верни. В темата към която съм посочил линк - един много добър фотограф, какъвто е Георги е дал пример за достатъчно добър за близки до този фотоапарат пари.
              Последно редактирано от Георги Иванов (gorbi); 04-01-08, 14:51. Причина: едит и допълване

              Коментар


              • #22
                До: съвет за семеен фотоапарат

                Уважаеми Горби, моля ви да съобразите тона си с приетите норми тук. Това като начало, а също така ви моля когато се пита тук нещо, ако имате желание да му отговаряте, а не да препращате дискусията към други форуми. Всеки който желае да пита нещо или да напише нещо във фото форумът ще се регистрира там и ще си зададе въпросът, щом един човек е преценил че пита или отговаря тук то дискусията остава тук и не го пренасочвайте да я продължава на друго място...!
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #23
                  До: съвет за семеен фотоапарат

                  Първоначално публикуван от горби Преглед на мнение
                  Такива обобщения - до 350 лева всичко е боклук не са верни. В темата към която съм посочил линк - един много добър фотограф, какъвто е Георги е дал пример за достатъчно добър за близки до този фотоапарат пари.
                  Не мисля, че някой е казвал, че всичко до 350 лева е боклук, а просто, че в този ценови клас се правят редица компромиси и оптиката не е най-важния от тях. В действителност тези апарати са с дребни матрици със сходни характеристики(да не кажем направо, че основно има 2-3, които се ползват от всички), евтина пластмасова оптика и т.н., за това разчитат най-вече на обработката на изображението... и в крайна сметка май при тях най-важен е процесора и фърмуеъра. Тъй като за един обикновен потребител, който прави снимки за семейно албумче и ги разглежда на непрофесионалния си евтин 15" монитор, основния критерий и видима разлика между добра и лоша снимка е най-вече в баланса на бялото(задължително на ползван на ауто) и сатурацията(90% обикновено са на светло) и на второ място шума на тъмно(те обикновено са на маса и така или иначе размазани). Както казах и по-горе - различни нужди, различни изисквания.
                  Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                  Коментар


                  • #24
                    До: съвет за семеен фотоапарат

                    Първоначално публикуван от efreytora Преглед на мнение
                    Здравейте на всички .Дайте акъл какъв апарат да взема .До 350 лв.Не ми се дават повече пък и нямам.
                    Какъв на пръв поглед елементарен въпрос, а каква дискусия се развихри, чак и с новогодишни искрици.

                    Човека съвсем ще се обърка и ще съжали, че е задал въпроса си.
                    Според мен е достатъчно всеки който е снимал да погледне цифровите апарати до 300 лв. и да си каже мнението си за някой, който познава или е слушал за него. Това мисля като начало ще е напълно достатъчно за efreytora. Ако го грабне снимането, по-нататък той сам ще почне да се интересува от по-професионалните апарати и техники.

                    Та така:

                    1. Nikon Coolpix-L10, L11, L12, L14 - L10 е може би един от най-евтините апарати. Все пак Nikon се занимава само с това, така че мисля, че всички си заслужават. Напълно достатъчни за семейно фото. Работят с 2АА батерии и SD карта.

                    2. Canon PowerShot A-460 - Това може би е един от най-добрите апарати в ценовия си клас. 5МР, 4х оптично, 5 точков автофокус. И той е с 2АА батерии и SD карта. Изход за видео и звук. Все пак е Canon.

                    3. Canon PowerShot A-550 - Според мен това ти трябва. 7МР, 4х оптично, 9 точков автофокус. 2АА батерии и SD карта. Малко е по-голям от А-460.

                    4. PANASONIC DMC-LS3EG-S - Всъщност като се замисля и това е добър апарат. В ценовия си клас може би само той има оптичен стабилизатор, което за мен си е предимство. 5МР, 3х оптично. 2АА батерии и SD карта.

                    Olimpus също са хубави, но лично мен ме притеснява това, че май вечер почти всички модели са с литиеви батерии, а не с АА, което може да те остави без апарат ако се изтощи батерията в неподходяш момент. Също така картата им е специална разработка на Олимпус, малко по-скъпата xD карта, а не разпространената най-много SD карта.
                    Samsung, Praktica, HP според мен не са най-добрият избор.
                    Sony, Pentax нямам наблюдения.

                    Това са апарати до около 300 лв, така че да ти останат пари и за 2МВ SD карта, още един комплект батерии, зарядно и добро калъфче.
                    Последно редактирано от Ivich; 04-01-08, 15:26.
                    ... to be continued

                    Коментар


                    • #25
                      До: съвет за семеен фотоапарат

                      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                      Уважаеми Горби, моля ви да съобразите тона си с приетите норми тук. Това като начало, а също така ви моля когато се пита тук нещо, ако имате желание да му отговаряте, а не да препращате дискусията към други форуми. Всеки който желае да пита нещо или да напише нещо във фото форумът ще се регистрира там и ще си зададе въпросът, щом един човек е преценил че пита или отговаря тук то дискусията остава тук и не го пренасочвайте да я продължава на друго място...!
                      Уважаеми г-н Администратор, не смятам че съм ползвал обидни квалификации или нарушил добрия тон по някакъв начин, ако някой го е възприел тенденциозно по този начин - моля да бъда извинен!
                      И в двата високо посещавани форума съм дал линкове един към друг, за да са равнопоставени дискусиите и мисля, че целта е да помогнем на хората с информация посредством възможностите на интернет. Ако тук това е изрично забранено и такива са правилата, то явно ще се наложи да се съобразявам с това. Все пак практиката на различните места в мрежата е различна и няма как да ги знаем тези правила наизуст.

                      Не разбирам защо всяка тема тук се тръгва като на бойно поле.... Особенно пък ако има модератор замесен.... Нали трябва да има спор за да се извлече ценната информация.....

                      Коментар


                      • #26
                        До: съвет за семеен фотоапарат

                        Първоначално публикуван от горби Преглед на мнение
                        Определения към хора не виждам да съм раздавал, няма нужда чак от такава драма. Вярвам и двамата искаме да помогнем на хората, просто ти си на грешен път
                        90 % от постовете ти по тази тема са груби грешки. Понеже виждам, че считаш знанията си за фундаментални - направих дискусията във фотофорум, за да се чуят мненията на хора изяли не една книга по фотография като мен. След като пак не си признаваш грешките, а реагираш като сърдито хлапе - това си е твой проблем. Моята цел беше да пообразоваме малко хората, за да имат правилна преценка при покупката на фотоапарат...

                        Такива обобщения - до 350 лева всичко е боклук не са верни. В темата към която съм посочил линк - един много добър фотограф, какъвто е Георги е дал пример за достатъчно добър за близки до този фотоапарат пари.
                        Драми не правя - просто нямам намерение да споря с теб, по простата причина че ти не четеш това което съм писал, или ако го четеш го тълкуваш през някаква твоя призма.

                        Ти четеш "обектива няма значение". А аз написах "в тази ценова гама всички обективи са достатъчно добри". Може би това което те е подвело е че трябваше да напиша "при фотоапаратите", предвид че марките които споменаваш в другия форум (бенк и прочие) въобще не ги считам за фотоапарати и въобще не ги броя.

                        За форума на знаещите - това което пише в темата към която сложи препратка (което между другото също е показателно, но всичко си е до човека) е "Ииии, вижте го пък тоя" и отговори "иии, я пък тоя". Всичко е излагане на общоприети истини които нямат отношение към моя пост, но явно и там никой не си е дал труда да прочете какво всъщност съм написал. Коментарите за разделителната способност на лентите са глупост, а това кой колко книги е прочел по фотография е тема която нямам намерение да отварям - ако си ги чел както прочете поста ми - много ти е влезнало в главата.
                        Издъних се на Тюринг теста

                        Коментар


                        • #27
                          До: съвет за семеен фотоапарат

                          Форумът не е на знаещите, а на фотографите. Изразяват се малко по-свободно, защото са артистични натури... Дадох препратка към него форум, защото е по-добре такава дискусия да се проведе на място където разбират от това. Все едно да тръгне дискусия за джипове и да я продължим тук... Смятам че е нещо полезно, но явно всеки си го тълкува по свой начин, типичния балкански синдром на подозрителността....

                          По темата - ти си писал:
                          "Без да искам да се впускам в спорове - качеството на оптиката при цифров апарат има значение над 10 мегапиксела. Това че някои марки от време оно снабдяват апаратите си с фирмени оптики (изписани с големи букви) е рекламен трик, предвид че сенсорите не могат да оползотворят по-добрата оптика"

                          ето това е основна грешка и ще се помъча да я обясня тук, след като не може да се пренесе дискусията на друго място. Колкото е по-малка матрицата на фотоапарата, толкова е по-трудна задачата на оптиката да и достави качествена картина. Защо? Ето това е трудната и описателна част, която исках да си спестя с препратката... Значи идеалната оптика, такава която не съществува, предава информацията която носи светлинния лъч без загуба. На практика обаче от качеството на обектива зависи именно каква част от информацията ще стигне до матрицата. За качеството на крайното изображение "отговарят" най-вече две от характеристиките на обективите - разделителна способност и светосила.Разделителната способност на обективите се измерва в линии на милиметър и най-общо представлява способността на оптиката да предаде възможно най-точно информацията за две близко стоящи точки от обекта във фокалната равнина (при матрицата). Светосилата пък е отношение на действителния отвор на обектива към фокусното разстояние.... и най-общо отразява загубата на светлина по пътя от обекта към матрицата..... Така... Освен всичко това един обектив не е проста леща, ами е съвкупност от лещи, подредени по някаква оптична схема с цела да коригират възможно в най-голяма степен оптичните дефекти - аберации. Всички са виждали около клоните на дърветата лилави контури - т.нат хроматични аберации.... най-забележимите... освен това и ма и други - астигматизъм, дисторзия и т.н.
                          Значи колкото по-хубав обектив има на вашето малко апаратче, толкова по са откорегирани тези недостатъци и толкова е по-голяма разделителната му способност. Как ще разберете това на снимките. Ами когато искате да разпечатате на хартиен носител А4 да речем снимката на децата си и да я подарите на бабата - лилавите контури и омазаните изображения ще ви напомнят че сте спестили някой лев от апаратче с хубаво стъкло..... Да не влизам в подробности и за мегапикселите, че там над 2-3 мегапиксела всичко опира до маркетинг и няма никакво значение колко мегапиксела ще е апаратчето ви, а с каква оптика е и каква е големината на матрицата.......

                          Коментар


                          • #28
                            До: съвет за семеен фотоапарат

                            Първоначално публикуван от горби Преглед на мнение
                            Да не влизам в подробности и за мегапикселите, че там над 2-3 мегапиксела всичко опира до маркетинг и няма никакво значение колко мегапиксела ще е апаратчето ви, а с каква оптика е и каква е големината на матрицата.......
                            Напълно подкрепям това твърдение.
                            Винаги когато чуя за голям брой мегапиксели в комбинация с пласмасова "оптика" ми става смешно. Типични представители на тази комедия са самсунг и HP.
                            http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

                            Коментар


                            • #29
                              До: съвет за семеен фотоапарат

                              Имам един джобен Panasonic FX12
                              -
                              Оптика LEICA ;
                              3x оптичен zoom ;
                              ISO - Auto / 100 / 200 / 400 / 800 / 1250 ;
                              7.2 мегапиксела ;
                              2.5 инчов дисплеи ;
                              Стабилизатор ;
                              Може да снима клип 30fps, 640x480 , продължителнсот до изчерпване на паметта ;
                              Слот за карта памет ;
                              -
                              пълните характеристики
                              http://panasonic.bg/browseProduct.jsp?entityId=4756


                              Лятото го купих за 430лв.

                              Като цяло личните ми впечатления са положетилни
                              Снимките са с много малко шум.
                              Светкавицата му е слаба обаче.

                              ето малко снимки правени с него [ на 7.2 мегапиксела са снимани ]
                              https://htftp.offroad-bulgaria.com/kraz/photos/FX12/
                              Последно редактирано от kraz; 04-01-08, 17:37.

                              Коментар


                              • #30
                                До: съвет за семеен фотоапарат

                                Малко извън темата ако може...
                                Какво мислите за Canon Powershot SX100IS?Почти съм се навил да сменя старата пръчка (Samsung A4) именно с този модел.Бях си харесал Panasonic FZ8 преди това,но от всякъде чувам "канона си е канон" а този модел е с 10X оптично приближение и доста ръчни настройки и е около 600лв?
                                Renault Scenic RX4 2.0 16V 140hp

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X