Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

    Всички сме свикнали като чуем за отбора на сините, автоматично да мислим "Ямаха". Като се позамисли човек, истинските състезателни цветове на фирмата първоначално бяха жълто и черно (през 70те), и бяло и червено (през 80те). Тук обаче няма да ви разказвам за тях, а за една малка (е, пропорционално малка) фирма, която от 30 години върви по собствен път, който слабо се съобразява с мода, модни тенденции, и благодарение на далновидно счетоводство, интересен търговски модел и най-вече - качествен продукт, е оцеляла в моменти когато далеч по-големи фирми са се прекършвали.

    Въпросната фирма се казва Tm, и не е непозната и на българските ценители, особено на тези които се занимават с картинг, тези които мечтаят за двутактови ендуроваци, да не говорим тези които са гледали тазгодишното състезание по супермото в Плевен, където Давиде Гозини спечели в доста зрелищна битка.

    Въоръжени с тази оскъдна информация (е, почти само с нея), с колегите не можахме да се сдържим да не отскочим до Песаро, в средата на италиянския ботуш, за да почерпим информация от извора. След доста лутане (незнайно защо първо минахме през Париж, но това ще е обект на друга статия ), в крайна сметка, държайки залеза все на дясно рамо, се добрахме и до Песаро.

    Първоначално се поучудихме колко невъзможен за намиране се оказа завода на фирмата. Горестно съчувствам на всеки незапознат който се е опитал да ги намери без гпс (с който ние поради дъртофелнически инат все още не сме се оборудвали ). В крайна сметка, с малко лутане и много късмет ги намерихме. Отново - никакви особени реклами, емблеми и прочие - просто делова сграда, която от вън не лови окото по никакъв начин.

    Следват снимки от посещението ни. По-нататък допълнително ще редактирам темата с допълнителна информация, но така или иначе предполагам най-интересен така или иначе ще е снимковият материал за това как се ражда расова машина

    Същите снимки с по-високо качество могат да се видят на http://picasaweb.google.com/goblin7/TmFactory - тези долу са смалени за по-бързо зареждане.


    С влизането си даваме сметка, че това което отвън представлява невзрачна фасада, навътре продължава в склад за части (от където се пращат и частите за дилърите по света), след което следва същинското производство. Снимките трудно могат да възпроизведат колко дълга всъщност е сградата, без да броим подземието, което е с горе долу същите размери




    Минаваме и край една машина в процес на опаковане. Във всяка от сивите баки в насипно състояние са натрупани
    всевъзможни части. Още ме е яд че не излезе снимката на която имаше стотина кила зъбчатки за втора скорост












    За сметка на това, някои други компоненти от трансмисията останаха увековечени на снимка:




    А и не само от трансмисията
    И аз се обезпокоих в началото, но спокойно - ауспусите НЕ СЕ пренасят в насипен вид. Тези просто са готови за монтаж:




    След което влизаме в производствения отдел. И тук започват изненадите - не че не знаехме, но - един от основните принципи на компанията е "ако искаш добре свършена работа - свърши си я сам". Или, казано в превод от италиянски - "ако ти е трудно да заспиш - пробвай да преброиш броя компании които са фалирали заради доставчици". Е, преувеличавам малко. Но е факт че една от тайните на дълголетието на фирмата е че колкото може повече компоненти се правят на място. От което следната гледка - модерна и изключително скъпа машинарийка на която се леят картерите на двигателите:




    Това горе са матрици. Някак не можах да им направя по-добра снимка, прекалено зает бях със зяпане:




    Производството на място естествено не означава "конвейер". Всичко се сглобява на ръка, различните специалисти си работят в собствени боксове, и всеки е отговорен за работата си.




    Още малко радост за очите...




    Една от малкото части от външен доставчик са цилиндрите - пристигат на груба отливка, но превръщането от парче метал в расов цилиндър се прави на място:















    Крайният резултат от заниманията на чичкото в бокса:












    Колега, би ли ми пратил триста кила съединители, че свършиха :





    И малко картери...








    Малко майсторлък...










    И малко краен резултат - тези май са за карт:




    Тези обаче надали:










    Тези двата дори не съм сигурен дали са за серийни машини - десният ползван, има драскотини, и е с оребряване на картера, което се ползва в Супермото. На него пише и SMM. От долу обаче пише и име, "BALDO". Балдо е прякора на Фабио Балдучи. Мдаммм... Вече знам чий е този двигател









    Пресссни тройници молииим ! Още топлички, 50мм :








    И малко резервни за стария модел





    Глави, главиии, пей народе !!!





    По-скъпото винаги излиза по-евтино - главите идват от завода с ръчно шлайфане, и медно-берилиеви легла на клапаните.
    За същите легла монтирани на японец малкото фирми които извършват подобна услуга взимат трицифрени суми в евро,
    започващи с шестица. Без да броим шлайфането:







    В тази тъмна доба е отделът в който се възстановяват стари машини на клиенти - има и такава услуга. Някой може ли да каже какво се мярка на закачалката в дъното ?





    За тези които отгатнаха "Цяла камара алуминиеви рамки" - поздравления, улучихте . За 2008ма година всички модели без детския 85 ще идват с алуминиева рамка. Това означава че ако сте мечтали за 250 или 300 кубиково двутактово ендуро или чист кросак (хората си имат 300 кубиков кросак за Open категорията) с алуминиева рама - някой в малката синя фирма е чул молбите ви:










    Рамките също се правят на място - инвестицията само в новите рамки е била над 2 милиона евро, плюс още петстотин хиляди за новите пластмаси. Случайно дали споменах че хората ОБИЧАТ сами да си вършат работата ?





    Тук таме из завода се мяркат и други благини в синьо:




    В подземието се крият други съкровища - всяка машина се прави по спецификации... На светкавицата не мога да изкарам дълбочината на синия цвят:







    Ако на някой му трябва снимка на тема "как трябва да изглежда заден шарнир"...





    Олинс продължава да е желана опция в някои държави. По думите на нашия гид - "Новото стандартно Марцоки е приказка. Но някои хора си предпочитат Олинс, просто са си свикнали". Някои клиенти пък си обичат Пайоли:

























    Отдел "Зимен балнеосанаториум за машини на отбрани клиенти". Кой може да стегне мотор по-добре от този който го е сглобил ?




    Ето това диваче победи в Плевен... В същност не. Победителят от Плевен е на долните снимки. Тук става въпрос за клиент който е искал да му сложат същите двойни ауспуси. Речено - сторено:







    Плевен, Плевен...







    Другият бизнес на фирмата - картинга. Този тук също е на зимно лечение. Не разбирам от картинг, но предните спирачни дискове бяха с вентилация - мирише ми че става въпрос за сериозна машинка...





    Още една приятна част на тайното подземие. Тук се сглобяват новите машини:




    Една от най-показателните снимки - 90 процента от моторите идват в това изпълнение - стандартно Марцоки 50мм отпред, опционален Олинс отзад. Освен задния Олинс, всичко останало на снимкитеа е стандартно оборудване:













    Каплите серийно са Ексел, главините се правят на място, започват живота си като блокче метал, от което се махат излишъците докато се превърнат в главина :




    Задният спирачен апарат е Nissin. Няма какво да се открива топлата вода.




    Отпред обаче е Brembo, с 270 милиметров диск ("правим си го сами, така сме сигурни в качеството му")













    Тази машинка е със стандартен Sachs амортисьор:




    Още стандартно оборудване... На снимката километража още не е монтиран:




    Ендуро 530. Поради доста прасешката кубатура на повечето пазари идва серийно с плъзгащ (slipper) съединител.









    "Татеее, купи ми един кашон Sachs, аре мааа, купи ми мааа "




    "Хай стига рева ма ! На ти три кубика Ohlins, орева орталъка за смях ме направи !!!"










    " А с какво ще спирам ? А ?!?" Или какво би било дневна дажба Щастие ако трябваше да го изразим в метал и хидравлика:




    Това е за момента, дано да е било толкова приятно за гледане колкото на мен беше приятно да го снимам . По въпроса толкоз, приключвам с няколко "мъдрости" на нашия гид, които доста ясно показват философията на фирмата...

    - "Защо няма тестове на Тm в списанията ли ? Не ни стигат машини. В момента имаме заявки от дванайсет списания, но нямаме машини - всичко заминава за клиентите, които и така чакат около два месеца за машина. Правим по 12 мотора на ден, нито един повече, нито един по-малко"

    - "В наши дни ако искаш една машина да върви, запалването и карбурацията трябва да са японски. Точка. Нямаме намерение да си правим експерименти на чужд гръб" (разбирай - на гърба на клиента).

    И още нещо което не бе казано в прав текст, но звучеше в общи линии като "Това че предпочитаме да си правим всичко сами не означава че сляпо слагаме различни части само и само за да сме различни. Радиаторите например са стандартни, това в ендурото е почти консуматив". Марки не бяха споменавани, но радиаторите ми се видяха подозрително оранжево-австрийски изглеждащи . Накладките също са стандартен Нисин отзад.

    Това е за момента. Смея да твърдя че скоро и българският купувач ще може да се радва на ръчно сглобена машина - повече новини в раздел "Реклами", скоро
    Последно редактирано от Goblin; 30-04-08, 21:21.
    Издъних се на Тюринг теста

  • #2
    До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

    Колега евала за снимките,направо очите ми останаха с тия TM-во
    А викат за ТМ нямало части
    Много яко

    Коментар


    • #3
      До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

      Ееееех....
      Разлопа ми се сърцето . Отивам да пийна някакво хапче
      Благодаря на Гоблин задето ни отваря очите.
      2010 CRF 250 R

      Коментар


      • #4
        До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

        Браво, страхотен репортаж от кухнята на ТМ

        така или иначе много си падам по машини със син цвят особено клонящи към уникат, просто си е фирма за ценители тази ТМ !!!
        Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

        Коментар


        • #5
          До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

          Май нещо нещата ми намирисват на нов дилър?!?
          Иво Георгиев
          Gworkshop

          Коментар


          • #6
            До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

            Баси!
            Много яко.
            Малка фирмичка викаш а?
            Добре.
            [U][I]Land Rover Freelander 2.0 D [/I][/U]

            Коментар


            • #7
              До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

              Пак Goblin уникален!

              Благодарско!

              Успех!

              Коментар


              • #8
                До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

                Гоблин вземи прескочи и до Австрия да видим как в положението при КТМ. За добро или лошо в момента съм orange

                и да ти кажа хич не е здравословно за джоба да пускаш такива теми, как да не му се прииска на човек да има поне 3 оффроуд мотора в гаража си
                Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

                Коментар


                • #9
                  До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

                  Браво човече ТМ е супер машина аз може би съм един от малкото щастливци който са подкаравали такова животно и макар, че не съм някакъв експерт трябва да споделя, че мотора е СТРАХОТЕН.
                  Браво за избора и честито за ДОГОВОРА

                  http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=19868

                  Коментар


                  • #10
                    До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

                    и аз един ден като стана голям искам да си купя такъв мотор

                    лудница са снимките имам чувството че всеки един мотор излязъл от фабриката ще е със свой собствен характер и самоличност, имайки впредвид вниманието и начина по който е поставена всяка една част по двигателя и като цяло по мотора... МОТО РОДИЛЕН ДОМ "TM"

                    Коментар


                    • #11
                      До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

                      Браво! Между другото не бях виждал какво представлява самото производство и в какво се състой. Доста интересно... много се издразних, като видях материалната им база.. така ми се иска и на мен да имам един такъв склад пълен с части и мотори...
                      KTM Fen

                      Коментар


                      • #12
                        До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

                        Браво Goblin! Все едно и аз бях на екскурзия в завода/работилничката ТМ. Много ме изкефи твоя материал въпреки, че мотори никога не са ме увличали. С две думи: страхотен материал.
                        Виж за картинга е по-друго, но си снимал само една рамка Бирел, такава беше на сина ми със спир. апарат Брембо и двутактов 60сс Комер.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • #13
                          До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

                          ЮРУШ към магазина на ТМ!
                          Ама къде е той?! ех да знаех!

                          Чудесна статия! Браво!
                          born to be wild
                          Кольо Ковачев

                          Коментар


                          • #14
                            До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

                            ..поздравления СТРАХОТЕН материал

                            ..а тестове по списанията..не е като съвсем да няма..бях чел тест на тм 144 2 тактов ендуро/такъв модел в момента предлагат само ТМ което си е уникално също само по себе си/..но наистина че за теста списанието го бяха заели от един австралиец фирмен състезател на фирмата

                            Коментар


                            • #15
                              До: Алиса в страната на чудесата, или Гоблин в завода на другите сини

                              Гоблин много добре за репортажа ,всичко е много хубаво и за човек който му харесва този спорт.Искам само да кажа че тези мотори като бижута ,но са прекалено СКЪПИ за едно нормално използване и още повече в БГ.Проблема е че поради високата им цена е много трудно да ги намериш и още по трудно е да купиш части за тях,а при ендурото аварии има много и мнoгo падания и пр.Моторите сам ги виждал на живо и от тази година излизат със шаси от алуминий.При тях се случва същото като при GAS GAS добри двигатели 2т и не толкова добри 4т.Чувал съм как работят 4т и мога да кажа че са като стар трактор.Другото което знам че се използват много висококачествени материали за тяхната изработка.Ето ви някои цени EN 125 2т 6278 евро,EN 250 2т 6584 евро,EN 250 Ф чт 8204 евро,EN 450 F9224 евро,EN 530 Ф 9469 евро а забрави EN 300 2т 7434 евро. Дори КТМ са по евтини и има много части за тях.И не мислете че всичко зависи от мотора ,зависи от нас кой как кара не е нужно да имаш най върховия модел за да практикуваш любимия си спорт.Весели празници от мен и честита нова година.
                              Последно редактирано от iva_kx; 21-12-07, 23:52.
                              Живейте и вярвайте в това в което не вярвате. Обичам природата и нейните красоти.
                              0887 543 312 ,Land Rover Discovery 300 Tdi, КЛИМАУТО АВТО КЛИМАТИЦИ И ДИАГНОСТИКА.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X