Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Българският език

    Искам да обсъдим един много важен, според мен, въпрос.
    Българският език.
    За голямо удоволствие, езикът на участниците във Форума е, като правило, на високо ниво. Значи, можем да говорим за него.
    Това, как се развиват процесите на деградация, на профаниране на езика – първо на битово ниво от най-неграмотната част от населението, пренесена на средно ватмано-каруцарско, минал през медиите (всичките говорещи) и се върнал обратно в публиката като узаконена вече, езикова норма, ме тревожи повече от това ще има ли земетресения, суша, всемирен потоп…возене на боклука в Суходол…(По този въпрос имам идеи, които ще споделя някой път)
    Понеже не съм силен в класификациите, ще привеждам примери на най-грозните явления, с коментар. А ще ги формулира някой във вид да бъдат представени в Страсбург, където да осъдим Държавата и отговорните институции.

    1.Граматиката.

    -Не се спрягат правилно глаголите. Шопстващите столичани от малки чуват от каруцари и ватмани: -Язе ходим, правим, мислим. И- оттук – ние ходиМЕ, правИМЕ, мислиМЕ…
    В (как мразя този израз!) публичното пространство тази подигравка с езика ни се представя като безобидно “мекане” и е вече узаконена!! с масовата й употреба от радиа, телевизии (с мизерни изключения!) Така говорАт и министърът на културата, и на образованието. Само така – например – филологът (божем) по образование, депутатката Надежда Михайлова, която…

    -Неправилно се членуват съществителните. Пълният член в мъжки род е за подлога, а непълният – за допълнението. ДепутатЪТ поиска от парламенТА да…а не ДепутаТА поиска от парламенТЪТ…
    За съжаление, никой не спазва това елементарно правило. Или спазва се веднъж, после – не! Което, пък, идва да каже, че се членува случайно – както падне.
    По случай 70-та годишнина на БНР слушам по радиото в колата приветствие на Директорката на Радиото:” Българското Национално Радио е било винаги стожер на чистиЯТ!!! Български език.” Думите са непотребни. Немея!!

    -Неправилна употреба на подлозите. –На коЙ да кажем?, -На коЙ да се оплачем?…(Ами, би следвало да отговирим:-На тОЙ, се оплачете!
    В моето село от не силно образованите жители никога няма да чуете: На кой?
    Само но КОГО? Наистина, с ударение на първото “О”, но граматически правилно. В случая те едва ли се замислят за правилата на ПИСАНАТА граматика. То, тези неща с млякото се засукват! Само че сега бебетата сучат мляко под звука на радиото, телевизора.

    -Неправилна употреба на предлозите. –В заловения
    трафикант бяха открити 10 килограма наркотици! –В него имаше 200 патрона! (Плюй, трафиканте! Ще се отровиш!)
    Разбира се, че е правилно У(!!!) него бяха открити! Форма непозната за докопалите се до микрофона, завършили гимназии, в които диктуват на държавата да няма, или има матура, университети, където най-голямата им грижа е да се уредят на Хай Тек работа – бране на ягоди в Испания!...
    Още натрапена неправилна употреба на предлог в последните години:
    Изхождайки от “Отивам на море”, “На лов”, тръгват хората “На Китен” , “На(??) риба…” “На риба” е вече “утвърдено” и в писмените медии и реклами по ТВ
    Преди години изпратих в БНТ проект за заставка на К1. с надпис “По светЪТ и ВЪВ нас” Имаха забележки по рисунката. По текста – не!!

    -Забравата на възвратните местоимения. –Престъпникът (цитатът е истински!) се скри в близките храсти. Тогава полицаят извади неговия (Sic!!!) пистолет и стреля…Онзи чака да Му вземат Неговия пистолет!!! А, дикторът, след красивото, според него изложение, се усмихва, като коте, току що облизало дупето си: т.е. всичко е наред!
    “След като се разделиха с Виолета, тя тръгна към трамвая с майка й..” Със СВОЯТА майка, разбираме от контекста, но само от него и със зор! С майка “СИ”- възвратното местоимение - е непозната конструкция в Софийската котловина…

    -За пореден път не му се ОТдаде да стане депутат..
    Почакайте: доколкото си спомням, ОТДАВАНЕТО беше една друга работа!
    За последните 20 години един-два пъти съм чувал УДАДЕ му се!( Без да се “отдава”). Печелил съм много басове за “ОТдаването” с млади хора. Не са чували за тази красива, вече изкопаема!, дума в езика ни.
    Всички се Отдават…
    Като се оплаках за това, последното, в СЕМ, получих отговор, от който стана ясно, че не “вдяват” за какво става дума. Те –стожерите!!

    -ХодА, работА, правА, мислА…Нека си говорАт така вкъщи на кухнята.
    По Националаните медии, в Парламента – бъдете добри – по Български!

    -ТеЧат последни минути…ПеЧат хляба на народа…
    ТеЧат ви болните мозъци, защото не са изпеКани! Защото сте неграмотни, господа, присяжни заседатели!

    2.Чуждите думи.
    - Родната, омайна съвсем не страдаше и при Вазов и при Хайтов от липсата на незаменимата сега дума “Предизвикателство”. Като те замъчи езиковата импотенция за наименование на нещо: проблем, откритие, задача…смело казвай предизвикателство.
    Така и правят. В 90% от случаите думата звучи кухо, несъдържателно, но …модно.
    -Стартирането. “Даже и на втория месец, след като ( внимание!) СТАРТИРА нейната бременност, Стефка Костадинова продължи да тренира! Няма да ви занимавам с подобни “стартове” -18!
    За чуждиците е писано много и силно. Тези два примера исках да добавя за пълнота на пейзажа.
    -Най-претрупан от чуждици, най-нелепи при това, е спортният репортаж. В тези бележки няма да разделям “бисерите” на категории:
    -Съюзите: “от”, “в” и с” се произнасят като “отъ-а-а-а-а, ваффъа-а-а, сассъа-а-а с неопределена и неограничена дължина на “запека”, който ги гони!
    Това е, от една страна, маниерничене, от друга – щом чевръстият език изпреварва ленивия мозък – да се пести време, в очакване на …Годо.
    Фаулиран е Дрогба.
    “-Играча-а-а нъ-ъ-а-а……а-а-а…” -На Челси, бе! Не издържа малката ми внучка. А коментаторът продължава да е в запек! –На Челси, бе! Идиот! – добавям от себе си.
    Опорния халф въфффа-а-а дефанзивен план (преброихте ли думите?) е всичко на всичко “защитник”.
    Асистент арбитърът е “помощник съдия”, но звучи банално. Неевропейски!
    А пък, инкасирането е събиране на пари срещу документ. При нас се инкасират…голове.
    Опонент е противната страна в спор, диспут. Въффаа-а-а-а футбола това е просто противник. Но звучи някак си купешко, мамка му!
    Преде двайсетина години (трябва да сте свикнали с геоложките епохи на моите спомени) на среща на зрители с хора от Телевизията: Кеворкян, Таков, Конакчиев, Бриггита Чолакова, Мичмана – абе, всеки един от тях достоен да оглави коя да е телевизия!! предавам по редиците бележка до хората на сцената. Кеворкян я погледна, смигна - ти си вече седмият - и я предаде на Мичмана: Виж, това е за теб.
    Да няколко дни недоразумението Алипиев изчезна от екран, микрофон! Синът му, обаче, същият боклук, продължава да ни”радва”. Еша ни няма да предаваме импотенция по наследство.
    Петър Василев, от Олимпиадата в Атина ни “светна”: “ пердседателя на Олимпийския комитет, който има навик да интервюира колегата Манченко…”
    Браво, Пешо!
    Ако на спортните ко-ментатори им забраниш една само дума, загиват прави!
    Ситуацията! Всичко е Ситуация. Тя е напечена, тя се отиграва, проиграва, пренася пред вратата и, тогава, обаче, става Положение! То също е отигравано, разигравано, проигравано…

    Знае се: в Европа, Германия, в частност “високото гражданско съзнание” не е плод на агитация, а на системно рязане на пръст, китка, лакът, ръка! После минават към другата! Както насериозно ми обясняваше един немски приятел. И сега “съзнанието” им се крепи на жестоки правила и глоби за неспазването им! Затова предлагам да поискаме от СЕМ, Министъра на Културата, Парламента , Правителството да приемат такъв правилник:
    Говорител в радио, телевизия за допуснат езиков гаф от гореизброените се глобява с 50 лева! За десет гафа се отстранява от работа докогато реши че е усвоил езика ни и е готов да се върне. Съответната медия да се глобява 100 000 лева за всяко подобно отстраняване.
    (В едно предприятие наш колега редовно не идваше, закъсняваше, за работа. Не се излиза на глава с него. На предложението да му се намалява заплатата за всяко закъснение, ръководството се възпротиви: -Него парите не от интересуват! Обаче, като приложиха мярката, се оказа, че го интересуват Много, даже!)
    Ка-а-ак бързо-бързо ще се оправят радиа, телевизии, прочее. СЕМ, че и цяло министерство, ще могат да се издържат от глобите!
    Такова предложение – предупреждение (ако щат да вземат мерки!) да се внесе в Парламента с входящ номер, по всички правила. Ще е нужно в Страсбург.
    Аргументът: ако не искаш да гледаш нашата телевизия – превключи, не гледай! Въобще е кух! Несъстоятелен. А децата, внуците ни – кой да им го изключва! Те слушат, запомнят идиотщините от екрана и стават все по-малко Българи!
    Там е заровено кучето!

  • #2
    До: Българският език

    Колега, в голяма степен съм съгласен с констатациите ти относно правописа и езиковата култура. Оценявам по достойнство всичко написано от теб в този форум и съм съпричастен към грижата ти за Литературния български език.
    Искам обаче да кажа, че неграмотността не е само софийски патент.
    Софийската котловина се НАПЪЛНИ И ПРЕЛИВА от хора от ЦЯЛАТА СТРАНА, всеки със своите езикови особености...
    За ватманите и каруцарите, мога да споделя, че те са проекция, предимно на други части от китната ни Родина
    Много от нас си спомнят "Софийското жителство" - нали? Пътят към него, в общия случай минаваше през "N" години ватманство, строителство и т.н....
    Таксиджиите в Столицата рядко са столичани и обикновено карат като по ливадата на дядо си и рядко знаят къде е Зона Б18... А езиковата им култура, (несофийска) е както се досещаш на "академично" ниво...
    Та наред с "шопстващите столичани, Столицата се задръсти с МЯкащи, КЕкащи и всякакви други...
    За качеството на медиите съм дълбоко съгласен с теб... Бих добавил обаче, че софиянецът е рядкосрещано животно тук... Доста години работих именно в медии, та затова зная... А пък говорните дефекти и регионалните езикови особености са на особена почит в "столичната" радио и телевизионна журналистика. Просто те са НАЦИОНАЛЕН, а не СТОЛИЧЕН продукт - нали? Както и политиците...
    "Възхищавам" се примерно на езика на Татяна Дончева, която реши да ми става кмет по едно време))))
    По отношение на боклука и сметищата, мисля че след като хора от цялата страна тотално задръстиха София и прилежащата и инфраструктура е редно страната да поеме част от боклука, който само се нарича "софийски", а е донесен именно от цялата страна. Когато в София ПРЕОБЛАДАВАХА софиянците подобен проблем категорично не съществуваше...
    Скоро се изнесох в околностите на София именно за да направя място на пришълците...
    ТОВА ВЕЧЕ НЕ Е МОЯТ ГРАД, а конгломерат с неясен произход...
    Във входа на блока в който пораснах, останаха 3 (три) семейства софиянци от 24 апартамента!...
    По отношение на това, че телевизията и по-скоро качеството и, което видиотява децата ни съм 1000% съгласен.
    Проблемът обаче изобщо не е български или европейски... Духовният упадък и сриването на ценностаната система на белия човек са повсеместни... Погледни само кои са рейтинговите предавания в праймтайма!
    И без докачание, моля! - Нямам лошо отношение към хората от останалата част от страната... Най-добрите ми приятели са от Бургас, Варна, Плевен, Хасково, Пловдив и т.н.
    Просто има грамотни и неграмотни хора, без оглед на местообитанието им
    И не съм филолог, а прост (много, при това) инженер...
    Последно редактирано от Scrapheap; 14-12-07, 20:55.
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

    Коментар


    • #3
      До: Българският език

      Аз най се вбесявам като чуя МОНИТОРИНГ. И как майка ми ( на 76) да разбере за какво се говори?
      За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

      Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

      Коментар


      • #4
        До: Българският език

        "Полицията отцепи местопроизшествието"

        И във връзка с подобно анекдотично използване на русизми, се сещам за романа на Юлиан Семьонов "Противостояние" (който имах нещастието да чета на български).

        Чета аз, че "заради очите и казваха Булдозера". Спрях да чета и започнах да мисля: какви аджеба очи трябва да има човек за да му лепнат такъв нелицеприятен прякор?

        И накрая го измислих: "за глаза ее называли Бульдозером".

        Сиреч, "зад гърба и и казваха Булдозера".

        Коментар


        • #5
          До: Българският език

          ЗВАТЕЛНИЯ падеж в българския език за сега остава - махнаха Къци Вапцаров от екрана.

          Коментар


          • #6
            До: Българският език

            Пуританството не ме кефи, аз съм си "мърляч" и в езика и в живота
            "Чистият" Български е тема за Тесни специалисти.
            Да, повсеместната "неграмотност" - дразни (а откровненната такава - Фрапира (пак чуждица)), но прекален светец и Богу не е драг (нещо напоследък се улавям че цитирам тази поговорка по-често от обикновенно). Най-фрапиращият случай беше за Професора Борещ се за Чист Български и измислящ думи за да замени чуждиците, тъй като Кибрит е чуждица, човека измислил ДрасниПалниКлечица - Много Чисто, много Българско, въобще повод за "Гордост".
            Живеем в обратното време на Вавилонската кула, процеса се обръща, Глобализацията е факт Интернета, евтините телефони и пътувания, направиха земята Много по-малка от колкото когато и да е. Езиците се омешаха и Англииският се наложи като Международен стандарт (есперантото изчезна доказвайки че Живият Живот, не търпи Изкуствените елементи). Терминологията от тесните специалности навлезе в живота и чуждите думички добиха Гражданственост, кой не зане за Рутер, Суич, Монитор, ГСМ, ГПС, баипас, пеисмеикър .... и опитите на Пуристите да ги заместват с "Български" аналози не е много успешен. И тази тенденция само ще се засилва, за добро или за лошо.
            Не харесвам Чатицата и се опитвам да пиша на Български (макар и да съм далеч от Идеалите), но например Уиндоус (още една "Българска" дума) на български няма да си взема.
            На скоро си писах с колежка по ICQ-то да ми прати някаква информация и О Ужас получавам отговор "az takova ne 4eta", така и не разбрах за какво става въпрос докато не я видях и тя не сподели, че при нея кирилицата излизала като ????? - Бях доста Потресен че тази липса на настройки очевидно не и пречеше

            Така че дайте да не изпадаме в крайности, а да се опитаме да покажем предимствата на Българският и да се опитаме да "прикъткаме" повече младежи да усетят красотата на изказа на Родният език
            Успех
            Последно редактирано от alex_markov; 15-12-07, 08:15. Причина: правопис;)

            Коментар


            • #7
              До: Българският език

              Първоначално публикуван от Tougi Преглед на мнение
              ..."Полицията отцепи местопроизшествието"

              И във връзка с подобно анекдотично използване на русизми, се сещам за романа на Юлиан Семьонов "Противостояние" (който имах нещастието да чета на български).

              Чета аз, че "заради очите и казваха Булдозера". Спрях да чета и започнах да мисля: какви аджеба очи трябва да има човек за да му лепнат такъв нелицеприятен прякор?..
              "Отцепването" даже не е русизъм. То е хубав пример за това как упорито повтаряна и размножавана грешка в крайна сметка става "вярна грешка". Такива случаи не са приятни, от друга страна те са неизбежна част от развитието на всеки език.

              Русизмът, оригиналният русизъм е "оцепление" и е един от онези, които са навлезли в казармения речник в края на ХІХ век, след като руснаци са помагали за организиране на армията. Известно е "мешка", "посуда", "наряд", "непоряд" и т.н.

              Думата обаче идва непосредствено от "цепь" и трябва да означава примерно "ограждам във верига". А побългареният русизъм "оТцепи", ако потърсиш смисъл, звучи доста нелепо. Мястото на престъплението да не е треска, че да го отцепваш...

              Нейсе!

              А за преводите - за съжаление има такова изобилие от полуграмотни открития (като цитираното от тебе "за глаза"), че просто не е истина. И далеч не само от руски. Утре - вдругиден ще се опитам да изровя една книга, за която се сещам, и мога да добавя тук някои "бисери".

              Засега ще спомена само един стар-стар изящен случай с превод на някакъв приключенски роман от испански:

              "По дяволите! - изкрещя той, като особено наблегна на "р"-то."

              Поздрави!
              Искам България чиста!

              Коментар


              • #8
                До: Българският език

                Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                Колега, в голяма степен съм съгласен с констатациите ти относно правописа и езиковата култура. Оценявам по достойнство всичко написано от теб в този форум и съм съпричастен към грижата ти за Литературния български език.
                Искам обаче да кажа, че неграмотността не е само софийски патент.
                Софийската котловина се НАПЪЛНИ И ПРЕЛИВА от хора от ЦЯЛАТА СТРАНА, всеки със своите езикови особености...
                За ватманите и каруцарите, мога да споделя, че те са проекция, предимно на други части от китната ни Родина
                Много от нас си спомнят "Софийското жителство" - нали? Пътят към него, в общия случай минаваше през "N" години ватманство, строителство и т.н....
                Таксиджиите в Столицата рядко са столичани и обикновено карат като по ливадата на дядо си и рядко знаят къде е Зона Б18... А езиковата им култура, (несофийска) е както се досещаш на "академично" ниво...
                Та наред с "шопстващите столичани, Столицата се задръсти с МЯкащи, КЕкащи и всякакви други...
                За качеството на медиите съм дълбоко съгласен с теб... Бих добавил обаче, че софиянецът е рядкосрещано животно тук... Доста години работих именно в медии, та затова зная... А пък говорните дефекти и регионалните езикови особености са на особена почит в "столичната" радио и телевизионна журналистика. Просто те са НАЦИОНАЛЕН, а не СТОЛИЧЕН продукт - нали? Както и политиците...
                "Възхищавам" се примерно на езика на Татяна Дончева, която реши да ми става кмет по едно време))))
                По отношение на боклука и сметищата, мисля че след като хора от цялата страна тотално задръстиха София и прилежащата и инфраструктура е редно страната да поеме част от боклука, който само се нарича "софийски", а е донесен именно от цялата страна. Когато в София ПРЕОБЛАДАВАХА софиянците подобен проблем категорично не съществуваше...
                Скоро се изнесох в околностите на София именно за да направя място на пришълците...
                ТОВА ВЕЧЕ НЕ Е МОЯТ ГРАД, а конгломерат с неясен произход...
                Във входа на блока в който пораснах, останаха 3 (три) семейства софиянци от 24 апартамента!...
                По отношение на това, че телевизията и по-скоро качеството и, което видиотява децата ни съм 1000% съгласен.
                Проблемът обаче изобщо не е български или европейски... Духовният упадък и сриването на ценностаната система на белия човек са повсеместни... Погледни само кои са рейтинговите предавания в праймтайма!
                И без докачание, моля! - Нямам лошо отношение към хората от останалата част от страната... Най-добрите ми приятели са от Бургас, Варна, Плевен, Хасково, Пловдив и т.н.
                Просто има грамотни и неграмотни хора, без оглед на местообитанието им
                И не съм филолог, а прост (много, при това) инженер...
                ======================================================
                Уважаеми колега,
                днес печелиш още еден приятел от Бургас. Също инженер.Странно, защо техничарите се заемаме с темата, а не хуманитарите.
                Знаех си, че ще има реакция на "софийската котловина". Това е първосигнална реакция на "оскърбените - весь мир голодных и рабов.." на които им е причерняло пред очите и тръгват да чупят тъкачните станове. Извинявам се на засегнатите.
                НО: проблемът е налице и е сериозен.
                София няма вече никаква възможнаст да поема пришълци. Аз наивно се надявах, че с идването на неограничената възможност за информация и общуване ше секнат мераците за София. Сигурно го има и този момент, но в мизерен дял. Тези, които безумно напират да стават столичани това не ги интересува.
                Интересува ги повече хлябът! Там са работните места!
                При съвременното ниво на съобщенията какво пречи Министерството на земеделиета да е в Стара Загора, на здравеопазването във Варна. Всякакви НОИ, десетки Агенции, комисии с хиляди служители спокойно могат да се пръснат в провинцията за да се намали хъсът към жълтите павета. Защото ще се появят къшеи хляб в Търговище и Силистра.
                В Украйна министерството на металургията е открай време в...Днепропетровск.
                Пак, изхождайки от противното, на хората в провинцията им идва на ум такъв изход от положението: нека расте София, да затъва и се задуши в боклуците си. Тогава ще настъпи естествен обратен процес на отлив. Само че отливът няма да засегне тези, на които миризмата на лайно не им прави лошо впечатление, а им е естествена среда...
                Вбесяват ме наложените от Европа пространни начини на изследване, съгласуване, утвърждаване на важен обект. После: има най-накрая класирана фирма. Втората, обаче, отива в съда и се жалва. Всичко започва отново!...
                Досега нямам отговор на въпроса: като как преди 60 години на тъпите, неуки току що слезли от Балкана наши управители им е дошло на ум да правят: Хаинбоаз, Копринка, Перник-Волуяк, Димитровград, АТЗ Ст.Загора - безброй други , нужни тогава предприятия в срокове, каквито сега са нобходими за предпроектно пручване! Защо и как се отхвърли проектът "Район Езеро" в Бургас (гнездяли някакви птички-калдъринки), жилищен комплекс Крайморие - земята - Чернозем. А на същото това място сега черноземът е откупен, булдозерите тръгват!
                Защо ручахме жабетата в демократична посока, да спрем с бетона върху плажа?!
                В Хърватска гледах как под засилена охрана на полиция осем! катерпилара събарят новички хотели и вили край морето!
                Възможно ли е у нас?
                Кога?
                Встрани оттемата, но: ако повсеместно и задържително се внедрят мелниците за хранителни отпадъци в кухненските мивк (220 -280 лв.) проблемите с боклука стават съвсем други. Защото от динени кори, вкисната супа, и други течни съставки ток не се произвежда. Напротив - трябва добавка на газ!
                И, понеже е сутрин и съм получил пенсията и пия кафе и имам време, един спомен от Ленинград от 1970 година. По боклукливата тема.
                На два-три блока в района, където бях на гости, има един Дворник. Той мете тророарите, почиства градинките. Събира със специално поставени кофи, хранителните отпъдъци и ги дава на свинекомплекса срещу малко пари. От казаните за боклук той изравя и сортира: текстилни отпадъци - памучни, вълнени - отделно. Кутиите на стари телевизори и грамофани стават акуратни връзки с подпалки за виаджиите, старателно се отбират радиолампи, транзистори и пр. някои съдържащи припои от благородни метали. Отделно хартия и картон.
                Всичко това чичкото САМ предаваше където трябва и получаваше още една заплата.
                Крайно примитивен, несъвременен метод. Но, още преди 40 години
                големият град си е решавал проблема далеч по-ефектно отколкото европейска София - сега. Да се смееш ли - да плачеш ли!
                Представям си - война. Свършват ни патроните. Обявява се Държавна поръчка. Някой печели достовката. Но - вторият и третият некласирани обжалват. К,во става на фронта, тогава?
                Благодаря за отклика.
                Ако навреме си бях превел името ти -нямаше да отварям дума за боклука:-))

                Коментар


                • #9
                  До: Българският език

                  Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                  Пуританството не ме кефи, аз съм си "мърляч" и в езика и в живота
                  "Чистият" Български е тема за Тесни специалисти.
                  Да, повсеместната "неграмотност" - дразни (а откровненната такава - Фрапира (пак чуждица)), но прекален светец и Богу не е драг (нещо напоследък се улавям че цитирам тази поговорка по-често от обикновенно). Най-фрапиращият случай беше за Професора Борещ се за Чист Български и измислящ думи за да замени чуждиците, тъй като Кибрит е чуждица, човека измислил ДрасниПалниКлечица - Много Чисто, много Българско, въобще повод за "Гордост".
                  Живеем в обратното време на Вавилонската кула, процеса се обръща, Глобализацията е факт Интернета, евтините телефони и пътувания, направиха земята Много по-малка от колкото когато и да е. Езиците се омешаха и Англииският се наложи като Международен стандарт (есперантото изчезна доказвайки че Живият Живот, не търпи Изкуствените елементи). Терминологията от тесните специалности навлезе в живота и чуждите думички добиха Гражданственост, кой не зане за Рутер, Суич, Монитор, ГСМ, ГПС, баипас, пеисмеикър .... и опитите на Пуристите да ги заместват с "Български" аналози не е много успешен. И тази тенденция само ще се засилва, за добро или за лошо.
                  Не харесвам Чатицата и се опитвам да пиша на Български (макар и да съм далеч от Идеалите), но например Уиндоус (още една "Българска" дума) на български няма да си взема.
                  На скоро си писах с колежка по ICQ-то да ми прати някаква информация и О Ужас получавам отговор "az takova ne 4eta", така и не разбрах за какво става въпрос докато не я видях и тя не сподели, че при нея кирилицата излизала като ????? - Бях доста Потресен че тази липса на настройки очевидно не и пречеше

                  Така че дайте да не изпадаме в крайности, а да се опитаме да покажем предимствата на Българският и да се опитаме да "прикъткаме" повече младежи да усетят красотата на изказа на Родният език
                  Успех
                  =======================================================
                  Сега ще кажа нещо, за което мога да изхвърча от любимия сайт.
                  Преди години един министър беше заявил:
                  -Ега ти държавата, щом аз мога да съм министър!
                  Като прочетох горното и особено последното: "предимствата на БългарскияТ... ..на РоднияТ език.." се натрапва:
                  -Ега ти сайта, щом има такъв супермодератор! (С такъв Български!)
                  Симеон, Бургас

                  Коментар


                  • #10
                    До: Българският език

                    Първоначално публикуван от Жечко Русчев Преглед на мнение
                    ЗВАТЕЛНИЯ падеж в българския език за сега остава - махнаха Къци Вапцаров от екрана.
                    ===============================================
                    ЗвателниЯТ!, Жечко!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Българският език

                      Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                      =======================================================
                      Сега ще кажа нещо, за което мога да изхвърча от любимия сайт.
                      Преди години един министър беше заявил:
                      -Ега ти държавата, щом аз мога да съм министър!
                      Като прочетох горното и особено последното: "предимствата на БългарскияТ... ..на РоднияТ език.." се натрапва:
                      -Ега ти сайта, щом има такъв супермодератор! (С такъв Български!)
                      Симеон, Бургас
                      Спокоино Симеоне, няма да изхвърчиш
                      А супермодероатор не е Длъжност и не се става с изпит по български и литература
                      Ако обаче решиш да поправиш всички правописни, че и граматически грешки в сайта, ще ти трябва много време.
                      Знаеш ли един познат каза за едни хора "вие сте големи бок..ци, но другите са по-лоши и от вас" та така този форум май е с най-добрият правопис в нашата мрежа (не съм проверявал за форум на катедра български език към Софииският Университет, но със сигурност не е идеален

                      Коментар


                      • #12
                        До: Българският език

                        ...А като стана въпрос за правопис,колко хора знаят,че одеЯло се пише с "ЕЯ",поли(е)лей не се пише с "Ю" и прочее..например.
                        0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

                        Коментар


                        • #13
                          До: Българският език

                          Правописът е хубаво нещо, но абсолютизирането му е малко крайно.
                          Със сигурност може да се каже, че не е задължително да бъдеш експерт по правопис, за да бъдеш свестен човек.
                          Някъде Kinex беше написал, че не му дреме за правописа, когато някой с един пост, пълен с грешки му е спестил 1000 лв...
                          Все пак трябва да се прави разлика, между малко грешки и тотална неграмотност.
                          Мога уверено да твърдя, че в този форум се пише несравнимо по-грамотно от повечето (да не кажа всички останали) форуми. Най-малкото - поне се използва кирилицата.
                          Тук съм от доста време и наблюденията ми са, че много от участниците значително подобриха правописа си от пребиваването тук..
                          Светът се развива, без оглед на това дали ни харесва и ние не можем да го спрем...
                          Неприспособилите се видове изчезват... Последните мохикани също... Остават приспособените...
                          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                          Коментар


                          • #14
                            До: Българският език

                            тема прекрасна, бездънна ... пък и покрай нея колко други отпочват
                            хубаво е човек да вижда гредата в своето око първо - та затуй: градивна самокритика:
                            - куца ми синтактичното оформление - нямам си главни букви и точки, всичко е безкрайно изречение, многоточия, точка и запетайка; дори не знам кога и защо започнах така оправдавам се пред себе си, че така текстът следва по-плътно и непосредствено мисълта ... булшит, на чист български език :Р
                            - никога няма да подкрепя смешния (според мен) плач за кирилицата - азбуката е форма на езика, не негово съдържание; мога да предам една и съща информация с три различни групи символи - ефектът ще е еднакъв, ако възприемащият ме разбира с еднаква лекота; логично е с новите информационни среди да идват и новии медии (демек носители на информацията) - всичко идва от клавиатурата с други думи
                            но, както се казва във вица, стига сме си говорили за мен
                            към Списъка на Симеонов искам да добавя две неща, които за мен са не по-малко тежки от изброените от него:
                            - използването на представки към глаголи с наставката -ирам: проагитирам, изкоментирам, отреагирам ...
                            - неправилната употреба на двойно "н" - обикновенно;
                            и сега - моите любимци - журналистите РАЗСТРЕЛ ЗА ВСИЧКИ !!!
                            неграмотността е по-малкият им грях, те са изключително НЕКОМПЕТЕНТНИ; ако на всички други съсловия може да им се опростят подобни грехове, то за журналистите това е невъзможно, защото:
                            - разминаването на претенции с покритие при тях е най-голямо;
                            - но най вече - защото са модел на подражание и разпространяват заразата на неграмотността и фалшивите знания сред хората, включително децата !!!
                            защо не става с глоби - според Кодекса на труда имуществени санкции срещу работника/служителя са незаконни, уви.
                            малко тъжна веселба: познавам човек, който е болен пурист и борец за грамотност, подминал е чертите на здравия разум и връща със скандал документи заради вида на използваните скоби в тях; и ето я иронията на съдбата - същият започна да издава вестник, който веднага взе първото място по брой правописни грешки; човекът е вън от себе си - уволнява, глобява (макар и да му е обяснено, че е незаконно) - борбата е безнадеждна
                            единственат ми утеха е, че това (изпростяването) е естествен процес, следователно част от еволюцията, оттам и нещо, което не бива да се отрича или спира ...

                            P.S.: познавам модератор на форум, който не се е отказал от борбата - поправя с червеничко правописа на всички постове от раздела си - огромен труд, оправдан от средната възраст на пишещите там - 17 години, един вид гони последния влак да им сипе малко още в кратуните
                            Войната е мир, свободата е робство, невежеството е сила.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Българският език

                              Първоначално публикуван от ivanik1978 Преглед на мнение
                              тема прекрасна, бездънна ... пък и покрай нея колко други отпочват
                              хубаво е човек да вижда гредата в своето око първо - та затуй: градивна самокритика:
                              - куца ми синтактичното оформление - нямам си главни букви и точки, всичко е безкрайно изречение, многоточия, точка и запетайка; дори не знам кога и защо започнах така оправдавам се пред себе си, че така текстът следва по-плътно и непосредствено мисълта ... булшит, на чист български език :Р
                              - никога няма да подкрепя смешния (според мен) плач за кирилицата - азбуката е форма на езика, не негово съдържание; мога да предам една и съща информация с три различни групи символи - ефектът ще е еднакъв, ако възприемащият ме разбира с еднаква лекота; логично е с новите информационни среди да идват и новии медии (демек носители на информацията) - всичко идва от клавиатурата с други думи
                              но, както се казва във вица, стига сме си говорили за мен
                              към Списъка на Симеонов искам да добавя две неща, които за мен са не по-малко тежки от изброените от него:
                              - използването на представки към глаголи с наставката -ирам: проагитирам, изкоментирам, отреагирам ...
                              - неправилната употреба на двойно "н" - обикновенно;
                              и сега - моите любимци - журналистите РАЗСТРЕЛ ЗА ВСИЧКИ !!!
                              неграмотността е по-малкият им грях, те са изключително НЕКОМПЕТЕНТНИ; ако на всички други съсловия може да им се опростят подобни грехове, то за журналистите това е невъзможно, защото:
                              - разминаването на претенции с покритие при тях е най-голямо;
                              - но най вече - защото са модел на подражание и разпространяват заразата на неграмотността и фалшивите знания сред хората, включително децата !!!
                              защо не става с глоби - според Кодекса на труда имуществени санкции срещу работника/служителя са незаконни, уви.
                              малко тъжна веселба: познавам човек, който е болен пурист и борец за грамотност, подминал е чертите на здравия разум и връща със скандал документи заради вида на използваните скоби в тях; и ето я иронията на съдбата - същият започна да издава вестник, който веднага взе първото място по брой правописни грешки; човекът е вън от себе си - уволнява, глобява (макар и да му е обяснено, че е незаконно) - борбата е безнадеждна
                              единственат ми утеха е, че това (изпростяването) е естествен процес, следователно част от еволюцията, оттам и нещо, което не бива да се отрича или спира ...

                              P.S.: познавам модератор на форум, който не се е отказал от борбата - поправя с червеничко правописа на всички постове от раздела си - огромен труд, оправдан от средната възраст на пишещите там - 17 години, един вид гони последния влак да им сипе малко още в кратуните
                              =======================================================
                              Извънредно точни разсъждения! Полезно е като си говорим за тези проблеми! Тук не четат посредствени хора: всеки по малко ще се замисли.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X