Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Българският език

    Първоначално публикуван от ivanik1978 Преглед на мнение
    тема прекрасна, бездънна ... пък и покрай нея колко други отпочват

    ...- неправилната употреба на двойно "н" - обикновенно;
    и сега - моите любимци - журналистите РАЗСТРЕЛ ЗА ВСИЧКИ !!!
    ...
    Темата е чудесна и затова гласувах за нея. Поздравления за Симеон, че я включи тук (иначе по подобни въпроси във форума се е разисквало неведнъж).

    Но тя наистина е бездънна, както правилно казва Ivanik.

    ***

    Досега само четох, а сега се забързах да се обадя, защото не знам кога ще се изпълни спрямо мен всеобщата присъда с главни букви на Ivanik. К'во да пра'я - и аз съм от онези дето са за "до стената".

    ***

    Ако оставим майтапа, искам да споделя само три-четири мои мисли. Не че нямам повече от 3-4, но не искам да развалям интересната и важна дискусия. (Всяка "бездънна" тема крие риск различни хора разнопосочно да влизат в различни подробности и да погубят спора в безнадеждно упорство... в недоразумения.)

    1. По-скоро съм "пурист". Но си давам сметка, че езикът е нещо живо. А живото не се развива по правила, установени преди времето, в което то живее. Езикът неизбежно се развива И чрез нарушения на правилата. Казвам това, въпреки че всяко такова нарушение буквално ми бърка в здравето. Така че, Симеоне, когато ходя за риба, лично аз винаги ще ходя ЗА риба. Но щом да има такава масовост и жизненост в "НА риба", може би след 10-15 години това ще е правилното.

    2. Твърдо съм противник на излишните чуждици. (Между другото неведнъж ми се е случвал да показвам тази позиция в работата си.) Но те също участват в развитието на езика. Отворете речника на Ш и Щ и ще видите, че там повечето думи са не български, а немски - щифтове, шлици, щрангове и и десетки други. От това българският език не е пострадал. Напротив той ще пострада, ако някой има силата и глупостта да наложи компютърът да се нарича "сметач".

    3. Това което жестоко ме вбесява по линия на чуждиците е всекидневното нанизване в езика ни на продукти на неграмотен превод. Намериха се достатъчно силни идиоти, за вкарат това даже в законите. Любимият ми пример е "класифицирана информация". Ако тук се наложи спор, ще вляза в подробности. Засега само ще припомня, че същинска класифицирана информация е и телефонният указател, и всеки речник.

    4. Мъчно и тревожно ми обаче, най-вече за лексическото обедняване на употребявания всекидневно български език (писмен и говорим). Бедата не толкова, че разни клонинги на цивилизационния хепънинг се надбягват да ни занимават с мониторинг на интеркултурната комуникация. Тях живият език, по-точно животът на езика ще ги отмете като хлебарки.

    Бедата е, че линеят заради неупотреба прекрасни (все още не архаични) думи.

    5. Зад това, което Симеон основателно посочва по повод смесването на предлозите "В" и "У", наднича цяла една, също бездънна тема. Българският език има огромни, невероятни възможности за изразяване на множество смислови и емоционални оттенъци (нюанси, ако ви харесва). Много ме е страх, че над това съкровище виси смъртна заплаха - от неграмотност (или още по-лошо - полуграмотност), подсилена от съвременните технически средства за масова комуникация.

    Слава Богу, нашият форум не е измежду тези средства.

    Поздрави!
    Искам България чиста!

    Коментар


    • #17
      До: Българският език

      Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
      ...Досега само четох, а сега се забързах да се обадя, защото не знам кога ще се изпълни спрямо мен всеобщата присъда с главни букви на Ivanik. К'во да пра'я - и аз съм от онези дето са за "до стената"...
      Спокойно, Спасе, ти едва ли си от журналята...
      Журналята са тия, които в стремежа си да изглеждат радетели за езика, демонстрират невежеството си, заменяйки безпардонно (колко красиво побългаряване на френската думичка ) значението на думите. Те са тия, които нарекоха кметовете - градоначалници, вместо да погледнат в речника на Найден Геров, примерно, преди да ръсят глупости. Един неграмотник употреби "градоначалник" и като я "лапнаха" всите журналя... "стой, та гледай!"... Сега опитай да обясниш някому, че градоначалник е началникът на полицията...
      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

      Коментар


      • #18
        До: Българският език

        Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
        Темата е чудесна и затова гласувах за нея. Поздравления за Симеон, че я включи тук (иначе по подобни въпроси във форума се е разисквало неведнъж).

        Но тя наистина е бездънна, както правилно казва Ivanik.

        ***

        Досега само четох, а сега се забързах да се обадя, защото не знам кога ще се изпълни спрямо мен всеобщата присъда с главни букви на Ivanik. К'во да пра'я - и аз съм от онези дето са за "до стената".

        ***

        Ако оставим майтапа, искам да споделя само три-четири мои мисли. Не че нямам повече от 3-4, но не искам да развалям интересната и важна дискусия. (Всяка "бездънна" тема крие риск различни хора разнопосочно да влизат в различни подробности и да погубят спора в безнадеждно упорство... в недоразумения.)

        1. По-скоро съм "пурист". Но си давам сметка, че езикът е нещо живо. А живото не се развива по правила, установени преди времето, в което то живее. Езикът неизбежно се развива И чрез нарушения на правилата. Казвам това, въпреки че всяко такова нарушение буквално ми бърка в здравето. Така че, Симеоне, когато ходя за риба, лично аз винаги ще ходя ЗА риба. Но щом да има такава масовост и жизненост в "НА риба", може би след 10-15 години това ще е правилното.

        2. Твърдо съм противник на излишните чуждици. (Между другото неведнъж ми се е случвал да показвам тази позиция в работата си.) Но те също участват в развитието на езика. Отворете речника на Ш и Щ и ще видите, че там повечето думи са не български, а немски - щифтове, шлици, щрангове и и десетки други. От това българският език не е пострадал. Напротив той ще пострада, ако някой има силата и глупостта да наложи компютърът да се нарича "сметач".

        3. Това което жестоко ме вбесява по линия на чуждиците е всекидневното нанизване в езика ни на продукти на неграмотен превод. Намериха се достатъчно силни идиоти, за вкарат това даже в законите. Любимият ми пример е "класифицирана информация". Ако тук се наложи спор, ще вляза в подробности. Засега само ще припомня, че същинска класифицирана информация е и телефонният указател, и всеки речник.

        4. Мъчно и тревожно ми обаче, най-вече за лексическото обедняване на употребявания всекидневно български език (писмен и говорим). Бедата не толкова, че разни клонинги на цивилизационния хепънинг се надбягват да ни занимават с мониторинг на интеркултурната комуникация. Тях живият език, по-точно животът на езика ще ги отмете като хлебарки.

        Бедата е, че линеят заради неупотреба прекрасни (все още не архаични) думи.

        5. Зад това, което Симеон основателно посочва по повод смесването на предлозите "В" и "У", наднича цяла една, също бездънна тема. Българският език има огромни, невероятни възможности за изразяване на множество смислови и емоционални оттенъци (нюанси, ако ви харесва). Много ме е страх, че над това съкровище виси смъртна заплаха - от неграмотност (или още по-лошо - полуграмотност), подсилена от съвременните технически средства за масова комуникация.

        Слава Богу, нашият форум не е измежду тези средства.

        Поздрави!
        ====================================================
        Спасс-е, благодаря за подкрепата.
        Важни неща казваш.
        Днес прочетох във в."Сега" хубава статия от Божидар Божков по нашата тема. И, тъкмо да му извикам браво! , се дъни авторът:"...през месец май СТАРТИРА една програма..." Това е като гробарят да изравя трупа...
        Нещо към точка 2.
        Поради слаборазвития ни технически речник, е нормално да приемаме чужди термини от по-развитите технически нации - това не само обогатява езика ни, гради го. Немците, като правило имат по две думи за повечето понятия. Ние - по три! Защото огромното количество турцизми, за които и сме забравили, че са такива и ги имаме за наши, как да не прави езика ни богат. Още повече, като си имаме и свои, български за същото. Днешните ни кахъри са от друго естество,с което съм съгласен. (Без "На риба", обаче!! В Русия имаше предложение да се приеме кафето за среден род -Одно кофе. Вместо литературното Один кофе! Дигна се дандания, и...се забрави предложението на, неграмотници, ясно.)
        Важно: ако сега се купят обработени с подправки пържоли и се оставят на балкона, до Коледа таман ще втасат! Който се е запасил със зелени орехови листа и обвие с тях пържолите - ще ги яде с особен свежо тръпчив привкус
        Последно редактирано от Симеон; 15-12-07, 18:40.

        Коментар


        • #19
          До: Българският език

          Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
          Спокойно, Спасе, ти едва ли си от журналята...
          Журналята са тия, които в стремежа си да изглеждат радетели за езика, демонстрират невежеството си, заменяйки безпардонно (колко красиво побългаряване на френската думичка ) значението на думите. Те са тия, които нарекоха кметовете - градоначалници, вместо да погледнат в речника на Найден Геров, примерно, преди да ръсят глупости. Един неграмотник употреби "градоначалник" и като я "лапнаха" всите журналя... "стой, та гледай!"... Сега опитай да обясниш някому, че градоначалник е началникът на полицията...
          =====================================================
          Жоро, твоими устами глаголет истина!...

          Коментар


          • #20
            До: Българският език

            Съпругата ми е литератор и намери още една грешка в изречението от моя по-горен пост.
            "ЗВАТЕЛНИЯ падеж в българския език за сега остава - махнаха Къци Вапцаров от екрана."

            А именно наречието "ЗАСЕГА" се пище слято.

            Коментар


            • #21
              До: Българският език

              @ Spass 55: е хайде сега, не се хващайте за думата - ясно е, че подбор ще има:
              примерно на заловения ще се задава въпроса "Ти за кой си ?" и според отговора ще се бележи с баданарката
              Войната е мир, свободата е робство, невежеството е сила.

              Коментар


              • #22
                До: Българският език

                Аз лично, чета заедно с децата (винаги когато мога, иначе държа те сами да четат) всичко което им е интересно (говоря за книги), приказки и приключенски книги най-вече . Особено в старите издания (Слава Богу, че имаме наистина богата библиотека в къщи!) има толкова много "забравени" и неизползвани вече думи, а наистина правещи речта ни по-богата. И с голямо удоволствие им ги обяснявам, а не ги натирвам примерно да си ги търсят в Тълковния речник . Макар, че докато ровят в него изнамират още куп други чудесни и "добре забравени" думи...
                Та това е няинът-така съвместяваме поне две неща-заедно сме и ни е приятно, а също и децата се образоват и обогатяват.
                Но колко родители могат да си позволят това или пък ще им дойде на ума да го правят
                ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                Коментар


                • #23
                  До: Българският език

                  Първоначално публикуван от Жечко Русчев Преглед на мнение
                  Съпругата ми е литератор и намери още една грешка в изречението от моя по-горен пост.
                  "ЗВАТЕЛНИЯ падеж в българския език за сега остава - махнаха Къци Вапцаров от екрана."

                  А именно наречието "ЗАСЕГА" се пище слято.
                  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
                  Красива жена имаш, Жечко!

                  Коментар


                  • #24
                    До: Българският език

                    Първоначално публикуван от ivanik1978 Преглед на мнение
                    @ Spass 55: е хайде сега, не се хващайте за думата - ясно е, че подбор ще има:
                    примерно на заловения ще се задава въпроса "Ти за кой си ?" и според отговора ще се бележи с баданарката
                    Сещам се за няколко отговора. Например:

                    Заловеният нахално поправя изпитващите: "Казва се за кого си или за кои си!". След това припряно, защото не е здравословно да губи време, добавя: "Аз съм за добритееее!".

                    Заловеният е бабаит и се репчи на изпитващия: "Ти на кому ги задаваш такива въпроси бе!!!" (Словесна конструкция по действителен случай, а по-точно случай от реалната действителност , както и от действителната реалност.)

                    Второто обаче не се препоръчва за стартиране на изпита, тъй като поставя под въпрос неговото успешно финализиране.

                    Поздрави!
                    Искам България чиста!

                    Коментар


                    • #25
                      До: Българският език

                      Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                      Сещам се за няколко отговора. Например:

                      Заловеният нахално поправя изпитващите: "Казва се за кого си или за кои си!". След това припряно, защото не е здравословно да губи време, добавя: "Аз съм за добритееее!".

                      Заловеният е бабаит и се репчи на изпитващия: "Ти на кому ги задаваш такива въпроси бе!!!" (Словесна конструкция по действителен случай, а по-точно случай от реалната действителност , както и от действителната реалност.)

                      Второто обаче не се препоръчва за стартиране на изпита, тъй като поставя под въпрос неговото успешно финализиране.

                      Поздрави!
                      Не човек, а ламаринта! - съска грозното фашист...
                      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                      Коментар


                      • #26
                        До: Българският език

                        Симеон, аз като прост музикант все още уча за "мярката" в изкуството. Та като си решил да корегираш езиковата култура на сайта, вгледай се първом в пътеписите си и намери в тях мярката, защото макар и твърде интересни, доволно са излезли отвъд елегантно-простия изказ на умелия разказвач, какъвто се стараеш да си. Предлагам ти да напишеш тук "съждение за личната греда и чуждата треска", основано върху съпоставка и наблюдения, както е правил предрагият А. Тойнби. Благодаря!
                        Можеш, освен това, да смениш чуждиците в поста ми с думи от родния език, както и да провериш постовете си в тази тема за грешки, че толкова запетаи си изпуснал и толкова не си сложил... Изреченията ти започват неправилно... И дечицата знаят, например, че със "само че" не е правилно да се започва изречение! Стига да имам време ще ти напиша всичките грешки, които си допуснал в първия безпредметно многословен пост. Само време да намеря!
                        Гредата и треската... Гредата и треската... Гредата и треската... И тътена на нечутото ехо.
                        Последно редактирано от velio; 16-12-07, 12:46.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Българският език

                          Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                          .....Днес прочетох във в."Сега" хубава статия от Божидар Божков по нашата тема. ...................
                          Ето я и статията http://www.segabg.com/online/article...d=5&id=0000902

                          Давам само линка, защото "Публикуването на текстове от електронното издание и съответните форуми е разрешено само след писмено съгласие от редакцията".

                          Коментар


                          • #28
                            До: Българският език

                            След първата дума и първото изречение на статията с удоволствие не я прочетох. Още един "стартиращ" нещата.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Българският език

                              Първоначално публикуван от Ivanov Преглед на мнение
                              Ето я и статията http://www.segabg.com/online/article...d=5&id=0000902

                              Давам само линка, защото "Публикуването на текстове от електронното издание и съответните форуми е разрешено само след писмено съгласие от редакцията".
                              ^==================================================

                              Уважаеми Иванов,
                              много ти благодаря. Статията е написана от професионалист и е в нашата посока

                              Коментар


                              • #30
                                До: Българският език

                                Първоначално публикуван от velio Преглед на мнение
                                Симеон, аз като прост музикант все още уча за "мярката" в изкуството. Та като си решил да корегираш езиковата култура на сайта, вгледай се първом в пътеписите си и намери в тях мярката, защото макар и твърде интересни, доволно са излезли отвъд елегантно-простия изказ на умелия разказвач, какъвто се стараеш да си. Предлагам ти да напишеш тук "съждение за личната греда и чуждата треска", основано върху съпоставка и наблюдения, както е правил предрагият А. Тойнби. Благодаря!
                                Можеш, освен това, да смениш чуждиците в поста ми с думи от родния език, както и да провериш постовете си в тази тема за грешки, че толкова запетаи си изпуснал и толкова не си сложил... Изреченията ти започват неправилно... И дечицата знаят, например, че със "само че" не е правилно да се започва изречение! Стига да имам време ще ти напиша всичките грешки, които си допуснал в първия безпредметно многословен пост. Само време да намеря!
                                Гредата и треската... Гредата и треската... Гредата и треската... И тътена на нечутото ехо.
                                =======================================================
                                Съждения относно треската в моето око и гредата в окото на Велио, или обратно(обърквам се...)
                                Уважаеми колега,
                                записките, които предложих в сайта са писани за по-невзискателна компания: обикновено 4-5 пенсионера край скарата с риба-бира.
                                Извинения към тези, чиито високи изисквания към подобни описания съм накърнил.
                                Моето поприще са инженерните науки. Там трудно понасям "обиди"! Ако искаш - хайде на "тепиха"!
                                Признавам, че не съм чел А.Тойнби. Кая се. Ще го направя.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X