Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Маслен удар или нешо друго?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Маслен удар или нешо друго?

    Здравейте! Тези дни ми се случи нещо доста интересно. По време на движение колата-Audi A3 1.9 TDI 110 к.с. се самофорсира до краен предел-напълни оборотомера до последната възможна чертичка. Самофорсирането беше съпроводено от доста пушек сивкав на цвят с мирис на масло. За късмет се случи да има отбивка и в рамките на 30 секунди успях да отбия и да загася колата с ключа, та не стахах зрелище за минаващите покрай мен и двигателя остана цял. Това което ми идва на ум като обяснение на случката е пробив на масло от турбото в кулера и от там в мотора. Към тази идея ме насочват няколко неща: колекторите са омаслени дори и видимо отвън, по маркучите има масло, турбината на колата не се държи адекватно/включва на около 3000 оборота, но това вероятно е отделна повреда в клапана който управлява геометрията/, също така колата губи и масло, но само когато се кара във високите обороти. Колата не я карам аз и търсейки кога и дали ще включи турбото след 3000 об./ мин. се случи самофорсирането.
    Друга възможна причина е нещо електрониката на помпата или на педала на газта да е забила и от там газ до дупка,, но помпата би трябвало да е ограничена по някакъв начин и да не може да развие максимални обороти. Изключвам като възможна причина закачен педал на газта в стелката щото не беше закачен.

    Иначе двигателя се гаси посредством затваряне на управляема с вакум клапа в смукателния колектор. Може би спират и тоците в момента в който се врътна ключа. Някой с идеи или опит от подобна случка? Поздрави!

  • #2
    От: Маслен удар или нешо друго?

    Имал съм подобна случка на друг немски автомобил. При мен се случи същото, само дето не успях да загася автомобила с ключа, ами трябваше да спирам на 5-та скорост, докато сам изгасне. При мен проблемът беше, че в двигателят е имало повече масло, отколкото трябва, тъй като щеката не показваше правилно и нямах точен индикатор за нивото на маслото.

    След като успях да загася автомобила на скорост, източих около половин литър масло от пробката в една тубичка, след което запалих и успях да се прибера. След това съм нямал подобни проблеми.

    Та, ако преди тази случка си сменял масло или си доливал, това е една от възможните причини.

    Коментар


    • #3
      От: Маслен удар или нешо друго?

      Нивото беше точно колкото трябва. Проверих го точно преди да тръгна. Имам навик като се качвам в кола която карам често да гледам.

      Коментар


      • #4
        От: Маслен удар или нешо друго?

        тия юнаци по същия начин ли димят?

        Коментар


        • #5
          От: Маслен удар или нешо друго?

          Първоначално публикуван от vasilogn Преглед на мнение
          ... Самофорсирането беше съпроводено от доста пушек сивкав на цвят с мирис на масло... пробив на масло от турбото в мотора...
          Прав си . Няма грешка - не си първия.

          Коментар


          • #6
            От: Маслен удар или нешо друго?

            Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
            тия юнаци по същия начин ли димят?

            моята не пушеше толкова интензивно слава богу.

            Коментар


            • #7
              От: Маслен удар или нешо друго?

              Слава Богу, колата ти не е била автоматик, и си успял да я изгасиш чрез ключа.
              Това второто е невероятен късмет, да знаеш.

              Коментар


              • #8
                От: Маслен удар или нешо друго?

                Не знам при Ауди как е направено,но на мен ми се е случвало да смуче масло през неизправен циклонен филтър на картерните газове.
                Трагичното не е смъртта, а животът, който
                хората живеят или не изживяват до смъртта си.
                Чарлз Буковски

                Коментар


                • #9
                  От: Маслен удар или нешо друго?

                  Diesel runaway....
                  Мдааа, вместо да му пускаш нафта - той си смуче масло и си го гори също така успешно....
                  Откъде влиза маслото - ще трябва да провериш... Дали не е напълнил интеркулер ако има такъв? Турбинката разбира се е първият заподозрян...
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Маслен удар или нешо друго?

                    Ще започна от сваляне на кулера и измиване, ще се мине и през сваляне на турбина и проверката и заради невървенето. Идеята с филтърна на картерните газове е интересна и донякъде логична.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Маслен удар или нешо друго?

                      Започни от турбината - занеси я на стенд и очаквай лоша присъда .
                      Кулера не ти е виновен , като първичен проблем , за да се натрупа масло "там" - има проблем преди него.
                      Филтъра на картерните газове , при "много" масло може и да те излъже . Малко вероятно .Трябва колата да е "гробница .

                      Последно преди месец дърпах едно Мондео от Варна към гробищен парк .
                      Изпяхме му песента . Смъкнахме квото има ценност от колата и алилуя .
                      На магистралата от Русе - се получило това което се вижда на клипа ....шофьора не се сетил да тикне 5та и спирачка до откат.
                      Щеше да се размине със турбина секонд хенд . Сега е със една кола назад.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Маслен удар или нешо друго?

                        За кулера - разбира се имах предвид, че може да е събрал масло от проблем преди него, и в даден момент да се е 'препълнил' и да е започнал да предава маслото нататък...
                        Мислил съм си вариант за действие при такъв вариант на автоматик:
                        1. Ако колата има дросел (повечето нови дизели май имат), навярно е възможно той да затвори притока на въздух и да изгаси автомобила при 'въртене на ключа'.
                        2. Затваряне притока на въздух към въздушния филтър или към турбината с някакъв парцал/дреха..
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Маслен удар или нешо друго?

                          Баш на тоя двигател, мисля че няма клапа за меко гасене. Мисля че такава слагат чак при помпа-дюза от Фолксваген. Но пък без клапа няма да изгасне от ключа, освен ако не е свършило маслото. Примерно може да го е понатрупала в интерколера, и да го е изгорила докато успееш да изгасиш. Т.е. нямаш от някъде достатъчно голям пропуск на масло за да изгори всичкото от картера. Вероятно ще минеш само с турбо.
                          При мен ефекта се получи от спукана бутало, успя да вдигне налягане в картера и да вкара масло в колектора през картерната вентилация...нямаше спиране без гасене на скорост. Същото се случва и при късане на оста на турбото - маслото което се подава под налягане да го маже, се излива във всмукателния колектор, и ефекта е същия.
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • #14
                            От: Маслен удар или нешо друго?

                            Баш тоя мотор има клапа за меко гасене.
                            Иначе турбото един ремонтен комплект, и газ за баланс. В кулера е нормално да има омаслено , но щем тече отвън значи турбото доволно си пуска масло през семеринга.
                            Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                            Ford Fiesta 1.4 Tdci

                            Коментар


                            • #15
                              От: Маслен удар или нешо друго?

                              Турбото не е ли с лабиринтни уплътнения а не със семеринги?
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X