Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

    Здравейте ,
    От скоро съм собственик на една тойотка 3 ген бензин автомат. Карах над 500 км нормален път - никакви проблеми.Тръгнах да изкачвам качвам в планината на асфалт (завои и т.н.) и ми светна А/Т Oil Temp. Спрях , изчаках , пак карах пак светна пак чаках и т.н. Нанадолу после никакви проблеми.На равно никакви проблеми...
    Изчетох доста форуми и явно проблема е доста често срещан и в общи линии масово се слагат допълнителни кулери за маслото на скоростната кутия.
    Та въпроса ми е .. това ли е правилния подход и къде могат да ми свършат качествено тази работа (около пловдив)?

  • #2
    От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

    Провери си твоя охладител на маслото да не е наблъскан с боклуци и тогава предприемай други мерки . .
    Toyota Land Cruiser RJ77 , Nissan Patrol TD42, Suzuki Samurai ,Yamaha WR 450F
    New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

    Коментар


    • #3
      От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

      Здрасти колега!Към добавеното от колегата по-горе, ще кажа, това което съм чул, видял и научил за 3 ген 4Рънер с автомат.Лично аз не се занимавам с автомати, така че личен опит нямам:-)))
      Не си споменал годината на производство и с кой двигател е, но по старите Рънери и при двата двигателя ползват един и същ радиатор и до 2000г имат проблеми с охладителя на маслото на кутията, който охладител се намира в долното казанче на радиатора.Мисля, че е направен от алуминии и някои антифризи(или даже трансмисионни масла, щото тук в Щатите продават и големи боклуци) предизвикват корозия на щуцерите или в самото му тяло, по този начин намалявайки дебита и топлоотдаването.По кофтито идва после, когато се получи пробив и антифриза премине в трансмисията(потърси в гугъл 3 gen 4Runner strawberry milkshake)
      Та съветът ми е, прегледай радиатора и ако е оригинален и с алуминиеви щуцери към маркучите за охлаждане на трансмисията, най добре е да го смениш.Всъщност огледай и подмени също термостата и радиаторната капачка с оригинални и ползвай хубав антифриз след подмяната на радиатора.В тази връзка, ще добавя, че температурния датчик на автомата е по чувствителен от уреда за температура на двг-то на таблото, и може би да регистрира прегряване на антифриза поради някаква причина.Затова е съвета ми да си прегледаш внимателно охладителната система.
      Също се надявам, че си проверил ниво и цвят на масло в автомата, както и на антифриза, още когато си купувал колата.Както и състоянието на радиаторната капачка.
      То в тази връзка има още много, но по натам.
      Със здраве и успех!
      Мето
      Последно редактирано от metotem; 22-04-18, 03:07.
      1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

      Коментар


      • #4
        От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

        То и при употребата на перфектен автомат с перфектен охладител, ако проявиш достатъчно тъпотия можеш да го грейнеш.
        Няма агрегат който да е предвиден да издържа човешката тъпотия.
        Следващия път преди като тръгнеш да изкачваш тази планина или подобен път със завой ако нормално автомата качва със смени на 3-4 предавка със смени между двете, го ограничи на 3та. Идеята е че автомата грее при смяна на предавките, ако е ограничен до по-долната няма да имаш такъв проблем(тогава ще има по-малко смени).
        Реално производителя смята автомата в някви усреднени стойности- примерно 30 смени за 1 км, ама ако за 1 км направиш 60- тогава го изкарваш извън работен диапазон. Също така и копчето овърдрайв или спорт режим помага в такива ситуации. Иначе дори и 100 кулера да му наредиш пак ще имаш проблеми- защото зимата ще си работи студен, няма да може да си стопли маслото, тогава ще ти трябва термостат, той пък дава дефекти и влизаш в една въртележка...

        Коментар


        • #5
          От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

          Благодаря за мненията, ще погледна радиатора да видя какво става.

          teao,По тая логика тъй като автомата има P R N D 2 L , ако го вкарам на 2 и си карам лекичко нагоре с 40км/ч,няма да има превкючвания , няма да има загряване и всичко ще е наред?

          Коментар


          • #6
            От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

            Колега shkata, може би да дадеш малко повече информация за колата, какво си прегледал/сменил след покупката ѝ, а и също какви са били условията на терен когато е възникнал проблемът с прегряването на автомата.Да речем t на въздуха, товар в колата или дърпане на ремарке, в коя планина и на кой път се е случило да загрее.
            При интерес, аз мога да споделя какво преглеждам и какво сменям по една бричка при покупка, за да съм сигурен че ще ме закара без грижи от мястото на покупка до гаража ми:-))
            Принципно съм съгласен с казаното в технически аспект от teao, но също така смятам, че Рънера е корава машинка издържаща в в много големи температурни диапазони и тежки условия на ползване.И за да възникне това дето разказваш, би трябвало да има система която не е наред.Както и смятам, че проблемът няма да се реши с насаждане на допълнителен кулер, заради последиците описани по горе от колегата.
            Със здраве!
            Мето
            1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

            Коментар


            • #7
              От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

              Здравей, колата е 1996 ,двигателя е 3.4 бензин, колата е напълно празна без никакви ремаркета и т.н. , пътя е около 15км изкачване със завои. Като наклон и завои да кажем е нещо като прохода Шипка, температурата да е била около 20 градуса.Още нищо не съм почнал да сменям .

              Коментар


              • #8
                От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

                Един малък ъпдейт по темата, открих един малък теч който явно се влияе от температурата (при студено капе повече). Горе долу ми се вижда че е точно в долната част където е водната помпа. Най вероятно уплътнението и е сдало багажа. Може би най добре да си сменя и радиатора както казваш че аз с тоя моя лош късмет... милкшейка ми е в кърпа вързан :Д

                Коментар


                • #9
                  От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

                  New hope се оказа прав, долния кръг никакъв го няма.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

                    Кой долен кръг никакъв го няма???New hope спомена за охладителя на маслото, който няма долен кръг.Двата маркуча от автомата са свързани в долното казанче на радиатора.
                    Ако си забелязал, че долният маркуч на радиатора стои студен след като двигателя е стигнал работна температура, тове е съвсем друго нещо, най вероятното е, че термостатът не отваря въобще или отваря недостатъчно.И в двата случая смени го с оригинален(бъди сигурен че си поръчал и гумения О-пръстен за термостата), по възможност веднага.Внимавай при монтажа на термостата, мъничкото клапанче за обезвъздушаване да е в най-високата му точка.Както и преди да извадиш стария, обърни внимание къде се намира клапанчето на стария термостат.Погрешно монтиран термостат с клапанче не на 12.00ч, а настрани води до образуване на въздушна възглавница и не ефективно охлаждане.Също пружината и цилиндърчето с ваксата трябва да са към двигателя.И както писах по-горе смени незабавно радиатора с капачката(оригинална) и антифриза.Тайванските радиатори са с много прилично качество. Ако ти капе около водната помпа, смени и нея, а като последствие от капещ антифриз около агренажния ремък, смени ремъка, ролките и и хидравличния обтегач.Ако видиш, че капе около водната помпа, тове е защото тя е пред срутване.Водната помпа по дизайн има дренажно отворче отдолу на упора на вала.То е да ти сигнализира, че уплътнението ѝ е приключило и това не е уплътнението на корпуса ѝ, а това около вала.Като сменяш антифриза, на блока също има пробка за източване, която ако не отвориш, ще прецакаш новия антифриз, тъй като блокът съдържа около 50% от обема на охладителната система.Също ще трябва да промиеш с вода(мека или дестилирана)цялата система, особено ако стария антифриз е зелен или син, преди да налееш Тойотски.Аз съм привърженик на оригиналния, защото съм се убедил в качествата му.И като купуваш, замени поне един литър от обема с концентрат, за да понижиш още температурата на замръзване и да повишиш мазителните му свойства.Онзи ден разбрах, че Тойота спира продажбата на концентриран (00272-1LLAC-01), и остава само готовия смесен 50/50 с вода(т.нар. Super Long Life - 00272-SLLC2).За антифриз питай Люцкан, щото ТМ Ауто ще те обезкостят.За последно купихме от тях през 2012 за Рънера на сина ми и цената беше около 12-14лв/Л.
                    На годините на които е колата ти, ако аз сменям нещата по горе, непременно бих сменил и 3-те семеринга отпред на двг-то(колянов и 2Х разпределителни вала+гарнитури на капаците на двете глави и 6-те семеринги около кладенчетата на свещите в тези капаци), както и непременно бих прегледал/подменил вискосъединителя на перката.
                    Най вероятно при предишния собственик бричката ти е била занемарена и поддръжката я е нямало никаква.

                    Наистина този двигател е неконфликтен, но все пак ще е неприятно да висиш някъде и да чакаш репатрак да те вози или да ти сменя ремък на място при безбожни цени.
                    Ако купувам ползвана кола, аз бих повярвал на лепенката за сменен агренажен ремък само ако е придружена от касовата бележка от Тойота и мога да я провера лично, че услугата е свършена наистина.Смяната на агренажния ремък е едно от нещата които правя веднага.
                    Виж тези всичките неща и кажи какво става.
                    Успех!
                    Мето
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:90916-03075.jpg
Прегледи:1
Размер:59.7 КБ
ID:5787468
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:08880-80015.jpg
Прегледи:1
Размер:105.7 КБ
ID:5787469
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:08883-80006.jpg
Прегледи:1
Размер:123.2 КБ
ID:5787470
                    Последно редактирано от metotem; 24-04-18, 02:56. Причина: още инфо и снимки
                    1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                    Коментар


                    • #11
                      От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

                      Ето номерата на чарковете:
                      радиатор 16400-75180 (16410-AZ011)
                      агренажен ремък- 13568-69095
                      ролка 13505-62040
                      ролка обтяжна 13505-62070
                      семеринг колянов 90311-40022
                      семеринг разпред 90311-38051 х2
                      водна помпа 16100-69398-83(16100-69395)
                      обтегач хидравл 13540-62021
                      термостат 90916-03075
                      капачка рад 16401-72090
                      вискокуплунг 16210-62011
                      семеринг свещи 11193-16010 х6
                      гарнитура капак 11213-62020 х2
                      Смени си също и ремъците на алтернатор/водна помпа и помпа волан.На климатика ако искаш, не е критичен за двигателя.
                      Последно редактирано от metotem; 24-04-18, 03:26.
                      1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                      Коментар


                      • #12
                        От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

                        Под "долен кръг" исках да кажа долната част на радиатора през която преминава маслото.Входа и изхода на радиатора са затворени с един и същи маркуч а маслото на скоростната кутия просто минава през един друг маркуч и се връща обратно.На практика няма никакъв радиатор , никакво охлаждане.Дори не знам как не съм го видял веднага......Явно не съм допускал че някой може да го направи така. Може би пича е искал да избегне ягодовия шейк, а тоя маркуч го е сложил ако пробие радиатора да не му изтече антифриза....
                        Благодаря за инфото за частите, задължително ще ги сменя.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

                          Здравей!Този ти отговор ми хареса, важното е да има подробности, с които ще помогнеш на хората които четем и даваме мнения, но помагаш и на себе си.
                          За случая, за смях е, не го приемай като присмех, случвало се е на всеки, и по-добре че си го видял сега, а не по-късно с всички последствия.Още едно доказателство, че Рънерът е корава бричка:-)))
                          Моето заключение:Рънерът ти вече е бил стигнал до ягодовия шейк.И не са имали кинти да се занимават с всички последствия и са се сбогували с него.
                          Моят принцип:Проучвай колкото се може повече преди, а не след!
                          Сега извади щеката от трансмисията и снимай цвета на маслото по възможност на макро и без отблясъци и сложи тук една снимка, ако ти позволи системата.По долу е снимка от един Рънер с автомат, който ще го правя ръчка, но не съм го почнал.
                          За чест на Тойота, трансмисиите им се справят да работят известно време и с шейк от масло и антифриз(когато е Тойотския червен)При теб ако е бил син/зелен евтинджос, шейкът е не ягодов, ами от киви:-) и не знам как се е справила кутията с него.
                          Проблемът е, че за пълна промивка през маркучите на към радиатора, отиват не по малко от 30-50л трансмисионно масло, докато започне да тече само чисто.Другият вариант е да отвориш кутията отдолу и да я измиеш с хидравлично масло, смениш филтър(много желателно) и т.н
                          Ако цветът на маслото на щеката е правилният, тогава добре, или не се е стигнало до шейка, или са направили промивката, но не им се е занимавало с радиатора.
                          Накратко: Погрижи се за бричката си, за да се погрижи и тя за теб!Чарковете от по-горе струват пари, но на 100% си заслужава да ги подмениш овреме!Освен ако не си я купил само за малко.
                          Мето
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180424_074704.jpg
Прегледи:1
Размер:672.1 КБ
ID:5787499
                          1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                          Коментар


                          • #14
                            От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

                            Сега не мога да го снимам, защото го оставих да му видят спирачките че предна лява никаква я няма... Но като цяло ми се стори перфектно маслото.Очаквах да има някакви миризми от прегряването но не.
                            В тоя ред на мисли,като я взема ще пробвам да отворя този затапен "долен кръг" и да видя какво ще потече от там.Може би ще даде отговор на въпроса...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Toyota 4runner прегряване на трансмисия.

                              Здрасти shkata!Не знам докъде си стигнал, но забелязах, че съм пропуснал да спомена да отвориш кранчетата на отоплителите в салона, когато сменяш антифриза.Някои Рънери имат и заден отоплител, и ако плъзгачите или врътките останат затворени при източването, после може да ти прецакат охлаждането, поради смесването на различните антифризи-примерно червен и син(зелен) Със здраве и успех! Мето
                              1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X