Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Парно за селска къща?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Парно за селска къща?

    Само един щрих за инсталирането на тръбите. Понеже се интересувах инцидентно преди година - имало високи около 10-12см подови первази и дълбоки няколко см, можели да скрият тръби за парно, хоризонталната разводка. Поне така ми каза един инсталатор, като му споделих резервите си за естетическата страна на монтажа.

    Коментар


    • #32
      От: Парно за селска къща?

      Къщата със сигурност няма да се събаря. Сантименталната стойност е по-висока от паричната!
      2рия етаж ще е за гости (по 1 стая за мен и брат ми).
      Готвене, ядене, спане ще се извършват на приземния етаж.
      Вкарването на тръбите в стените/пода не си го спомням толкова трудно. В апартамента ползвахме някаква изолация по препоръка на парнаджията, медни тръби и сглобки и ги свързвахме с горелка и нещо като калай.
      Вече над 10г. нямаме теч или загуба на вода от тръбите, но за сметка на това единствения радиатор (от 9 в апартамента) закупен от България протече.

      Да се върнем към темата. Доста полезна информация ми се поднесе, за което ви благодаря!
      Не се бях замислял за UPS (все пак се случва да спре тока), антифриз, помпи и тнт.
      Определено темата тръгна в правилната (поучителна) посока.

      Няколко хора споменаха изолацията на тавана и стълбите.
      Какво бях показал схема (за съжаление не знам как се казват всички тези неща на български).

      През последните няколко дни ровя в интернет и попаднах на това решение:
      https://www.youtube.com/watch?v=38-f1ZV4Bt0

      Някой има ли опит с подобна изолация на покриви ?
      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

      Коментар


      • #33
        От: Парно за селска къща?

        Ако тока спира понякога продължително, направете котела да може да работи и без помпата да работи. Обикновено е нужно тръбите да са по-голям диаметър и да се сложи някакво заобикаляне на помпата. UPS-ите обикновено издържат 45 минути. Тези с външен акумулатор - какъвто акумулатор сложите. Баща ми се преосигури с един 65 Ач, автомобилен. Това значеше 12 часа. Ако сте с пелетна горелка - тя също иска ток.
        При мен котела е за твърдо гориво и вътре се горят дърва и въглища. Рекорда за без ток е близо денонощие. Случи се естествено, когато навън беше -20. Никой не спря котела, просто водата вътре от обичайните 50-60 градуса се нагря на около 90 и системата продължи да работи. Сега се сешам за едно предимство на системите под налягане - не завират на 100 градуса, а на доста повече.

        Коментар


        • #34
          От: Парно за селска къща?

          Щом така е решено че остава къщето в този си вид и първия етаж ше се ползва предимно:
          1. Добри вътрешни врати тип сандвич панел с добра изолация, аз бих заложил на Хьорман или подобни като качество.
          2. Вътрешна изолация по пода, стените и таваните на първия етаж в стаите за живеене - най добре фибран 5см на пода и замазка а по стените гипсокартон и вата 10 см.
          3. Ако се слага изолация на пода на първия етаж с последваща замазка и височината позволява е добра възможност да се пусне и подово отопление
          4. Парната инсталация така направена с възможност да се спират централно радиаторите на 2-рия етаж.
          5. Принудителна вентилация поне за стаите на първия етаж най добре с рекуперация.
          Land Rover Discovery II, V8 4.0
          VW Golf VI variant
          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

          Коментар


          • #35
            От: Парно за селска къща?

            1. Добри вътрешни врати тип сандвич панел с добра изолация, аз бих заложил на Хьорман или подобни като качество.

            Защо да се дават излишно сериозни пари, като целият етаж ще е обитаван и с парно???

            2. Вътрешна изолация по пода, стените и таваните на първия етаж в стаите за живеене - най добре фибран 5см на пода и замазка а по стените гипсокартон и вата 10 см.

            Когато питащият е писал че ще прави външна изолация (която е за предпочитане при парно) , защо трябва да се дават едни сериозни суми и за вътрешна от рода на 10 санта и повече
            при тези не особено просторни помещения??? Пък и за гипскартон , който ако имах средствата и нервите бих разкарал от цялата къща с неимоверно удоволствие. Вярно, успях в дневният тракт и една от стените в семейната спалня. Но в другите спални и коридори "неам нерви".

            3. Ако се слага изолация на пода на първия етаж с последваща замазка и височината позволява е добра възможност да се пусне и подово отопление

            Защо, когато питащият е казал, че ще се слагат радиатори и даже е посочил точния вид, се прави пореден опит да се налага прословутото подово отопление??? Което не се харесва на много хора...........

            4. Парната инсталация така направена с възможност да се спират централно радиаторите на 2-рия етаж.

            Не е ли по-добре все пак в горния етаж да се подържа един екзистенц минимум като температура???

            5. Принудителна вентилация поне за стаите на първия етаж най добре с рекуперация.

            Аз съм електроинженер и то от миналият век, а не топлотехник, та мога спокойно да попитам - Защо???

            Тези въпроси са от лаик и далеч от претенции за компетентност, с каквато се раздават наляво и надясно съвети с претенции за "абсолютната истина". И изразяват само собствено мнение - субективно и никого неангажиращо.....
            Венцислав Петров
            Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице.
            Рекстън 2 2.7 165 к.с. ; Лагуна купе 2.0 dci 210 к.с.
            0889 62 8четири 6четири

            Коментар


            • #36
              От: Парно за селска къща?

              Аз бих сложил котел на пелети с мощност само за първия етаж във всекидневната ( ползва се и отдаваната топлина от самия котел ) , бункера с пелети в мазата .Втория етаж за по-нататък .

              Коментар


              • #37
                От: Парно за селска къща?

                Първоначално публикуван от venciru Преглед на мнение
                1. Добри вътрешни врати тип сандвич панел с добра изолация, аз бих заложил на Хьорман или подобни като качество.

                Защо да се дават излишно сериозни пари, като целият етаж ще е обитаван и с парно???

                А към стълбите и мазето?
                идеята е да се ползва парно на пелети и да се топли само там къде има реална нужда.
                От това се реализират икономии.

                Първоначално публикуван от venciru Преглед на мнение
                2. Вътрешна изолация по пода, стените и таваните на първия етаж в стаите за живеене - най добре фибран 5см на пода и замазка а по стените гипсокартон и вата 10 см.

                Когато питащият е писал че ще прави външна изолация (която е за предпочитане при парно) , защо трябва да се дават едни сериозни суми и за вътрешна от рода на 10 санта и повече при тези не особено просторни помещения??? Пък и за гипскартон , който ако имах средствата и нервите бих разкарал от цялата къща с неимоверно удоволствие. Вярно, успях в дневният тракт и една от стените в семейната спалня. Но в другите спални и коридори "неам нерви".


                Разбира се че е най добре къщата да се изолира както трябва отвънка но тази определено не може и ще има огромни термо мостове.
                Гипсо картона е нещо добро и освен чистата естетика:
                1. регулира/компенсира влажноста на помещението както нагоре така и надолу.
                2. позволява произволна по дебелина и качества изолация зад него.
                3. аз бих сложил където мога ГК

                Първоначално публикуван от venciru Преглед на мнение
                3. Ако се слага изолация на пода на първия етаж с последваща замазка и височината позволява е добра възможност да се пусне и подово отопление
                Първоначално публикуван от venciru Преглед на мнение
                Защо, когато питащият е казал, че ще се слагат радиатори и даже е посочил точния вид, се прави пореден опит да се налага прословутото подово отопление??? Което не се харесва на много хора...........

                Подово отопление ще е по комфортно ако се мине на пелетен котел, позволете ми да имам родители възрастни пенсионери живяли на парно с котел и после на подово и краката им са за по дълго време по топли когато са на по ниска температура на въздуха но с подово.
                Първоначално публикуван от venciru Преглед на мнение
                4. Парната инсталация така направена с възможност да се спират централно радиаторите на 2-рия етаж.

                Не е ли по-добре все пак в горния етаж да се подържа един екзистенц минимум като температура???


                Зависи от изолацията която ще се постигне.
                Основно за реализиране на икономии

                Първоначално публикуван от venciru Преглед на мнение
                5. Принудителна вентилация поне за стаите на първия етаж най добре с рекуперация.

                Аз съм електроинженер и то от миналият век, а не топлотехник, та мога спокойно да попитам - Защо???


                комфорта на живот се повишава с постоянен пресен въздух особено за стари и болни/малко излизащи хора
                Последно редактирано от rosen_offroad; 19-04-18, 15:35.
                Land Rover Discovery II, V8 4.0
                VW Golf VI variant
                Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                Коментар


                • #38
                  От: Парно за селска къща?

                  Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                  Щом така е решено че остава къщето в този си вид и първия етаж ше се ползва предимно:
                  1. Добри вътрешни врати тип сандвич панел с добра изолация, аз бих заложил на Хьорман или подобни като качество.
                  2. Вътрешна изолация по пода, стените и таваните на първия етаж в стаите за живеене - най добре фибран 5см на пода и замазка а по стените гипсокартон и вата 10 см.
                  3. Ако се слага изолация на пода на първия етаж с последваща замазка и височината позволява е добра възможност да се пусне и подово отопление
                  4. Парната инсталация така направена с възможност да се спират централно радиаторите на 2-рия етаж.
                  5. Принудителна вентилация поне за стаите на първия етаж най добре с рекуперация.
                  Това някакъв вид вентилатор ли е ? Или просто "отдушник" ?


                  Аз си представям разпределението на 9 радиатора по този начин: (червените правоъгълници)


                  Желанието на баща ми е във всяка част от къщата да има отопление, дори стълбището.
                  В мазата е замислено мястото за котлето. Имота има достатъчно допълнителни пристройки , които позволяват да се ползват за "склад".
                  Както се вижда на сателитната снимка , къщата е само малка част. За банята е залепена друга къща на 1 етаж с правоъгълна форма.


                  Сега като загледах пак плановете се сетих, че банята (и тоалетната) реално нямат прозорец, което определено трябва да добавя в TODO - листа.
                  Последно редактирано от Faca; 19-04-18, 16:01.
                  Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                  Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                  Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                  Коментар


                  • #39
                    От: Парно за селска къща?

                    Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
                    Това някакъв вид вентилатор ли е ? Или просто "отдушник" ?
                    От всяка стая се взима въздух и се праща навънка, на неговото място постъпва нов въздух по друг въздуховод - това се нарича принудителна вентилация.
                    Ефекта е все едно имаш постоянно отворени прозорци на срещуположни стени.
                    Рекуперация е когато имаме топлообменник между излизащ и влизащ въздух - за намаляне на топлозагубите.

                    Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
                    Аз си представям разпределението на 9 радиатора по този начин: (червените правоъгълници)
                    Всекидневната и хола гледат на североизток - през зимата няма да видят слънчев лъч освен мноооого рано сутрин.
                    Стая 2 и Спалня 2 са с най добро изложение.
                    При такъв голям предстоящ ремонт едно преустройство е препоръчително.
                    Land Rover Discovery II, V8 4.0
                    VW Golf VI variant
                    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                    Коментар


                    • #40
                      От: Парно за селска къща?

                      Проекта за момента се отлага, поради простата причина, че избраната фирма реши да се подиграе с нас като клиенти и каза крайнс цена с 90% по-висока от офертата.
                      И аз проектирам, и аз правя грешки, но ми е разрешено до максимум 10% да греша.
                      Аз се чудя защо въпросните хора даваха зор за капаро, при положение че няма никой от нас на място а то работата каква била....врачанска.
                      Не бил сметнал програмирането, антифриза ... Работата �� в офертата. Голямо разочарование...отново ��
                      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X