Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Свалени номера, МПС се води на друг

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Свалени номера, МПС се води на друг

    Здравейте колеги,

    Първо, публикувам темата тук, макар че става въпрос за мотоциклет, тъй като в съответната категория не намерих подходящ под-форум.
    Второ, знам, виновен съм, направих глупост, нямам нужда от укор, ще си понеса последствията.

    Така, по същество. Преди 3 седмици си закупих нов мотоциклет. Книжка все още нямам. Другата седмица се явявам пред ДАИ. Имам Б кат., мога да карам и мотор и кола. С всичкия си акъл реших в Сряда тази седмица да изкарам мотора да му направя едно кръгче. Сърбяха ме ръцете и ми се искаше малко да го покарам. Да, ама не - още на първото кръстовище ме спряха моточенгетата, късмет

    Казусът ми е следният - Моторът по талон е все още на стария собственик. Имам само нотариално заверен договор за покупко-продажбата, но все още не се води на мое име никъде. Не съм го прехвърлил.

    Понеже съм водач на МПС без сответното СУМПС за категорията, ми свалиха номера на мотора. Понеже не знаех закона нищо не казах, а и си бях виновен, нямаше смисъл да се заяждам с момчетата, те просто си вършат работата.

    Да, обаче, сега чета, че когато ППС се води на друг, номерата не се свалят, а само се спира временно регистрацията?

    Въпросът ми е, имам ли довод да обжалвам, и вариант да си карам мотора тази година, или ще трябва да чакам 6-12 месеца?

    Благодаря на всички отзовали се предварително! Ако не стане нищо, ще пия една студена вода и ще карам догодина. Или ще взема някое евтино Балканче от форума и ще джиткам с него

  • #2
    От: Свалени номера, МПС се води на друг

    Е той мотора си е твоя собственост... Това, че талона все още е на името на стария собственик е твое нарушение (срокът за пререгистрация не бе ли 14 дни?).. Което не пречи старият собственик да е уведомил вече КАТ...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #3
      От: Свалени номера, МПС се води на друг

      Трай си. че ако почнеш да риташ ще ти лепнат максимума и като глоба и като срок. Жоро ти е дал отговор и срока наистина е 14дни и ако го изтървеш с няколко дена едва ли ще те глобят ама ако си ритал и там ще те накажат. После ставаш черната овца.

      Коментар


      • #4
        От: Свалени номера, МПС се води на друг

        1. Не, не се води на друг колата. На теб се води. Системите на КАТ и на нотариуса са свързани и колата се води на теб. Нали няма да се налага за хиляден път да се обяснява, че талонът не удостоверява право на собственост върху МПС, а удостоверява факта, че неговият собственик го е представил пред МВР за регистрация и е получил такава...

        2. В момента не виждам какво има да обжалваш-свалянето на номерата е принудителна адм. мярка. Те подлежат на самостоятелно обжалване, но самото производство е доста ограничено. Най-често падат ако е наложена от лице, което няма право да я налага и не е ясно кой я е наложил...което в случая е ясно и няма да мине.
        Издаденият акт не подлежи на самостоятелно обжалване-трябва да си изачакаш НП, което въобще не е ясно дали и кога ще бъде издадено.

        3. Ако обаче до издаването на НП придобиеш категорията и имаш редовно СУМПС за да караш този мотор, ще имаш основание да обжалваш ПАМ на основание чл.142, ал.2 от АПК : “Установяването на нови факти от значение за делото след издаването на акта се преценява към момента на приключване на устните състезания“. Т.е. тогава новата ти книжка ще се яви като нов факт, несъществувал към момента, към който ти е наложена ПАМ и тя ще стане несъвместима с целта на налагането и. ПАМ не са наказания. Целта на ПАМ е превенция и пресичане на самото административно нарушение, която цел в случая ще е постигната и това ще е самостоятелно основание за отмяната и-от момента в който си вземеш книжката, тази ПАМ ще бъде безпредметна, защото ти вече няма как да караш без категория-вече ще си получил такава. ПАМ трябва да отговаря на принципа на съразмерност по чл. 6 от АПК-административният акт и неговото изпълнение да не засягат права и законни интереси в по-голяма степен от най-необходимото за целта, за която актът се издава. Няма причина да ти държат мотора без регистрация с цел да не го кара неправоспособен след като ти вече ще си станал правоспособен...

        За сроковете обаче аз лично съм голям песимист. Делата се гледат бавно и вероятно даже при най-благоприятно развитие на ситуацията-применро след месец да имаш А категория, в срока на действие на ПАМ едва ли ще имаш въобще насрочено заседание, да не говорим пък за влязло в сила решение. Освен ако не ти набухат максималния срок от 1 година. И пак ще е на кантар....
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #5
          От: Свалени номера, МПС се води на друг

          И нещо, което забравих...срокът за обжалване е 14 дни от момента, в който получиш самата заповед, в която е написано за колко време се прекатява регистрацията. Когато я получаваш, непременно гледай да се отбележи върху нея датата, на която си я получил. От тогава текат 14 дни.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            От: Свалени номера, МПС се води на друг

            Спрели са те щото си бил без каска, освен ако не си направил друго фрапиращо нарушение или едвам си стоял в/у мотора.

            По-сериозният ти проблем е, че ако те хванат без книжка (като в твоят случай), освен глобата май имаше и някакъв срок в който не можеш да се явяваш на изпит за такава, та ти препоръчвам в момента в който ти връчат НП веднага да го пуснеш за обжалване, при което ще ти върнат книжката и/или талона, през което до обжалването ти ще си редовен и ще може да си вземеш категорията и да си изкараш новата книжка с вписването И вътре.
            После, след решението на съда, дори и да трябва да останеш без книжка за месец-два, ще си с категория.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • #7
              От: Свалени номера, МПС се води на друг

              Благодаря на всички за отговорите, бяхте много изперпателни.

              Към колегата по-горе - и каска, и ръкавици, яке, всичко си имах И както казах вече, мога да карам, просто карък.

              В Понеделник ще се консултирам с адвокат да видим може ли нещо да се направи, и дали ще има проблем при явяването пред ДАИ за А категория.

              Каквото и да стане, имам си вече обица на ухото. Не се сърдя на никого, че са ме спрели, освен на себе си.

              Коментар


              • #8
                От: Свалени номера, МПС се води на друг

                За явяването пред ДАИ за категория...не знам дали има проблем, а и не ми се рови в закона. По-скоро мисля, че няма да има проблем да се яви на изпит . ПАМ и НП са различни актове, издавани на различни основания, независими помежду си, дори да са издадени по един и същ повод и от един и същ орган. НП се обжалват пред Районен съд, със субсидиано прилагане на НПК (те са наказания) , ПАМ-пред Административен съд, понеже имат съвсем друга цел. То НП ще влезе в сила, ще си плати глобата, но ПАМ ще остане в сила. Както и обратно-ако съдът отмени ПАМ, това няма никаква връзка с наказанието, което му е наложено с НП.
                Проблем ще има обаче да си вземе новата книжка при отнет талон....
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • #9
                  От: Свалени номера, МПС се води на друг

                  Четете закона!! В частност чл. 171 т.2а. Последно изменение 01.2018 г.
                  2а. (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2017 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 26.09.2017 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 2018 г., в сила от 03.01.2018 г.) прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство:
                  а) без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства - за срок от 6 месеца до една година;
                  С две думи НЕ можеш да обжалваш!
                  Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                  тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X