Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за Хайлукс Сърф 2,4тд-4х4 отказва

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Въпрос за Хайлукс Сърф 2,4тд-4х4 отказва

    Колега, здравей!Не съм се занимавал с 2-ра генерация на Сърф/Рънер.От това което пишеш, мисля, че трябва да изясниш за себе си фул/парт тайм задвижването.
    Конкретно за проблема.Превключването между 4х2 и 4х4 при Сърф/Рънер става при наличие на сигнал за съществуващото положение и се смята за завършено, когато се получи сигнал за завършване на операцията.Ако едно от тези не е налично, нищо няма да се получи.Сигналите се регистрират от датчици и се подават на контролер(кутийка малко по голяма от цигарена) и съобразно тях контролерът разрешава изпълнение на зададената от бутона команда.Така всяка преместваема част има датчик, който я следи и ако този датчик не работи, нищо няма да се получи.
    Другото е, че ако контролерът не получи сигнал за завършване на операцията, тогава ще остане мигаща лампа на таблото, а ти не споменаваш за такава.
    За маркучите на вакуумния активатор.Същият има само две маркучета, чрез които вакуумът се прилага от едната или другата страна на мембраната и така се премества въпросното бутало закрепено за тази мембрана(най прост пневматичен цилиндър, но работи с вакуум вместо с налягане).Ако всичко друго е изправно и имаш само изпаднали маркучи, и задействуваш 4х4, на едното от маркучетата ще усетиш вакуум и то трбва да се свърже към страната на мембраната, дърпаща буталото към включване на 4х4.Обратното е при изключване.Буталото е късоходово и за него е закрепена вилка, местеща муфата в удължения ръкав на дифа(на 2-ро пок-левия ръкав, на 3-то в десния).Например, на 99 Рънера ми, бяха изгнили тръбичките по които вакуумът достига до маркучетата преди дифа.Та се наложи по спешност да закрепя положението със 2 спирачни тръбички.Маркучетата от клапаните до дифа не са цели, а имат и тези междинни тръбички закрепени за рамата на едно място.Поне на 3-то Рънер, но може на 2-ро да е подобно, имай го в предвид при проследяване на линиите.
    Аз обаче бих проверил състоянието на вакуумната помпа, като откача най близкото маркуче до нея на работещ двигател и усетя дали има сносно засмукване, би трябвало силата на засмукване да задържа маркуча на пръста ти.При това опитай се да изолираш другите маркучи, за да си сигурен, че няма теч на вакуум някъде.Ако вакуумът е добре, провери за течове(напукан или изваден) по цялата мрежа от маркучи.Също провери дали при задействане на бутон за 4х4 клапаните за управление на вакуума цъкат, единият затваря, другият отваря.Двата клапана са закрепени в една ламаринена скобка, мисля че са син(зелен) и кафяв, намират се в коша на подкалника и са с по две маркучета.Отделно системата би следвало да има резервоар за вакуум, на 3-то пок Рънер се намира над предна лява гума-стом цилиндър с около 100мм диам и 150мм височина с едно маркуче от същия вид водещо до него.Ако си карал из клонаци и гумата е повдигнала някой клон, това маркуче може да е извадено/скъсано.
    Провери дали щепселите до всички датчици на трансфера и на предния мост са по местата си и не са скъсани.Тойота приключва вакуумното вкл на предния мост през 1999 и Рънерите/Сърф след това са с ел мотор/черв редуктор с вградени вътре датчици за крайните положения-т.е. премахнат е датчика на ръкава на дифа.
    Относно блокаж на централен диф.Тази опция, според мен Тойота я въвежда по късно в т.нар мултимод трансфер и надали е налична в колата ти.По скоро имаш бутон на лоста на раздатката/трансфера и то служи да вкл 4х4, а не за блокиране на център диф.Включването се изпълнява в следния порядък.Ако караш в режим 4х2 и натиснеш бутона на малкия лост, първо трябва да се зацепи предния диф чрез вакуумния активатор и после моторчето на раздатката да премести втулката задействаща предния кардан.Ако не се случи първото, няма да се случи второто.Ако установиш, че дифа се включва, тогава моторчето на раздатката не се задейства-причината може да е в самото него или в датчик следящ положението на вилката премествана от това моторче..
    Има бая за проверяване.Ако имаш проблем и след тези проверки, кажи тука, но май ще трябва да те пратим при човек.
    Със здраве и успех!
    Метo
    Последно редактирано от metotem; 20-04-18, 04:11. Причина: правопис
    1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

    Коментар


    • #17
      От: Въпрос за Хайлукс Сърф 2,4тд-4х4 отказва

      Евалата за отговора ,Мето.
      Нямам Рънер , но би ли ми дал координати на някой познаващ Тойотите , колкото теб , в България и по-добре в София?
      И на лични , ако прецениш
      TLC: LJ70 2LT ; FJ80 3FE

      Коментар


      • #18
        От: Въпрос за Хайлукс Сърф 2,4тд-4х4 отказва

        Didoo, благодаря ти!Не бих казал, че познавам Тойотите, но се оправям благодарение на опита ми на механик и на инфото което имам от Тойота, все пак доста години имам връзки с тях и това се отразява добре:-)))
        Ще ти пиша на ЛС като се прибера довечера, че съм при клиент и нямам време в момента.
        А за трансферите с всички опции(задно+4х4 отключен център-фул тайм +4х4 със заключен център-парт тайм)в Рънер/Сърф Тойота ги въвежда през 2000г и техния корпус е значително по дълъг от парт тайм трансфери, заради дифа с блокаж вътре.Няколко ребра в повече на кутията или нещо от рода 80-100мм.И повечето брички имат вляво от волана бутон за център дифа( на мястото на бутона за задния блокаж)Рънери с двете опции в Сев Америка са пускани само през 2000 г
        Със здраве!
        Мето
        1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

        Коментар


        • #19
          От: Въпрос за Хайлукс Сърф 2,4тд-4х4 отказва

          Didooo, след 5-6 опита за изпращане на лично съобщение, след чакане по 200 секунди между тях и други такива глупости, това ми е мейла за връзка, metotem@yahoo.com, прати ми телефон и ще уредя останалото.
          Модераторът, ако сметне за необходимо, да го изтрие това, но поне да оправят системата да не ме изхвърля след средно 5 мин!Благодаря!
          1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

          Коментар


          • #20
            От: Въпрос за Хайлукс Сърф 2,4тд-4х4 отказва

            Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
            Анджък де!?

            Дали колата не е автомат и колегата да натиска едно друго копче. Ако снима ще се разбере
            Автомат е,явно съм пропуснал в бързината,проблема се оказва в изпадналите маркучи за вакуума към предния мост,един ми хартиса при нареждането...,ще го снимам като се прибера.

            Коментар


            • #21
              От: Въпрос за Хайлукс Сърф 2,4тд-4х4 отказва

              Първоначално публикуван от MitakaNX Преглед на мнение
              Автомат е,явно съм пропуснал в бързината,проблема се оказва в изпадналите маркучи за вакуума към предния мост,един ми хартиса при нареждането...,ще го снимам като се прибера.
              Снимай, ще е интересно

              Коментар


              • #22
                От: Въпрос за Хайлукс Сърф 2,4тд-4х4 отказва

                Извинявам се за закъснението, Това е въпросния маркуч на вакуум може би, слиза надолу към моста отпред в дясно,който така и не разбрах от къде е,някой ако има идеи да казва..

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11.jpg
Прегледи:1
Размер:522.0 КБ
ID:5793878Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12.jpg
Прегледи:1
Размер:484.1 КБ
ID:5793879
                Последно редактирано от MitakaNX; 09-07-18, 16:49. Причина: допълнение

                Коментар


                • #23
                  От: Въпрос за Хайлукс Сърф 2,4тд-4х4 отказва

                  Колега, не ми прилича на маркуч от вакуумната система.Запали двигателя, и като си сложиш пръста(ако нямаш вакуум манометър) на този накрайник, дай малко газ, за да видиш дали има засмукване.Според мен няма да има, но понеже не познавам модела, нека колегите с подобни да погледнат.
                  Да не би предишният собственик да е сложил маркуч с този накрайник за вентилиране на картер или подобно?Ако духа от него, е вентилация.
                  И къде все пак отива другият му край?Щото това е половината от отговора:-)
                  Успех!
                  Мето
                  1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

                  Коментар


                  • #24
                    От: Въпрос за Хайлукс Сърф 2,4тд-4х4 отказва

                    Подсказаха ми,че явно това е отдушник на предния диф,но чакам и други мнения..

                    Коментар


                    • #25
                      От: Въпрос за Хайлукс Сърф 2,4тд-4х4 отказва

                      Първоначално публикуван от MitakaNX Преглед на мнение
                      Подсказаха ми,че явно това е отдушник на предния диф,но чакам и други мнения..
                      Точно "Тойота" не са ми силната страна, но ако си от Сф-то или около, ела да го погледнем къде се завира....
                      0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X