Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Honda JAZZ - проблем с EPS

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Honda JAZZ - проблем с EPS

    Извинявам се ма модераторите, ако им отварям работа, но не намерих точното място за темата.

    От една седмица съпругата ми кара Honda JAZZ '06-та, 1.4 i-dsi.

    Колата е с електрически усилвател на кормилната рейка.

    При теста, преди да я купим, не го хванах проблема, но сега ....

    Като карам с ниска скорост, да кажем до 35-45 км/ч, няма проблем, воланът се върти леко. Над тази скорост воланът започва да не се върти. Не говоря за втвърдяването с увеличаване на скоростта. Просто "залепва" и си стои, където си го оставил. Всяко завъртане и в двете посоки е съпроводено с преодоляване на моментно усилие, все едно прескача зъб. С увеличаване на скоростта залепването става все по-осезаемо.

    Минава ми през акъла идеята за софтуеърен проблем. Нещо да се е бъгнало в модула за управление на ESP-то. Или пък да трябва да се обучава по някакъв начин.

    Правилно ли мисля, или да търся друг проблем?

    п.п. Eдинствената тема в Хонда форума е за масов проблем с недоизправяне на волана след завой при ниска скорост. Споменават за изчистване на временни грешки в ECU-то, въпреки несветещите контролни лампи на ESP и т.нар. "чек". Не съм пробвал, защото англичаните около мен празнуват Великден и няма къде. Поставих моя въпрос в тази тема, но вече трети ден само читатели (над 100) и нито един писател.

    п.п.п. Това не ми е първата кола с ESP. На предишните Хонди на съпругата ми (2х Сивик 9-та генерация) ESP-то си работеше перфектно. Воланът обаче се въртеше много по-лесно, отколкото на тази JAZZ-ка, независимо с каква скорост се движи колата.
    Последно редактирано от krasi-mir; 02-04-18, 12:50.
    Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

  • #2
    От: Honda JAZZ - проблем с ESP

    Проблема според мен няма общо с ESP-то, а с ел.рейката. Предполагам си пробвал да я ревизираш и почистиш? В един "джазиран" UK форум споменават нещо за датчик за позицията на волана, да се прегледа да не е захабен - ако изобщо има такъв.
    What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

    Коментар


    • #3
      От: Honda JAZZ - проблем с ESP

      Благодаря за отговора.

      Нищо не съм ревизирал по гореспомнатите причини - от няколко дни съм в Джаза и няма къде. Сам не знам, как да го направя, защото тепърва започвам да уча Джаз и теорията малко ми бяга.
      Това за датчика, споменат от англоговорящите, ми мина пред очите и на мен.
      Този датчик, обаче, не работи ли при всякаква скорост?
      Ако проблема е в него, мисля си, че няма логика при ниска скорост волана да се върти мазно, а при висока да накъсва.
      Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

      Коментар


      • #4
        От: Honda JAZZ - проблем с ESP

        Може би при повишаване на скоростта се променя съотношението волан-колела и там играе датчика, не знам? Имахме пунто с ел.рейка и устройството й беше мега елементарно, та не мисля, че ще имаш каквито и да е проблеми да я разколачиш и прегледаш.
        What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

        Коментар


        • #5
          От: Honda JAZZ - проблем с ESP

          Свободно време нямааааа.
          Откакто се махнах от автосервиза преди 4 години не пипам нищо по колите си сам, освен миене и крушки.
          Тоо, не че по Хондите има какво друго да се пипа.
          Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

          Коментар


          • #6
            От: Honda JAZZ - проблем с ESP

            Ъпдейт!

            Токущо направих едни 60-ина км отиване и връщане. Половината градско, половината магистрала.
            На отиване воланът беше перфектен, а на връщане пак започна да залепва след 40км/ч.
            Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

            Коментар


            • #7
              Honda JAZZ - проблем с ESP

              Едно уточнение ESP и EPS са две различни неща.
              Първото е програмата за стабилност, а второто е “ел. рейката”.
              Не че и двете системи не използват датчика за завъртане на волана.
              Може и той да е проблем - може би му бяга “нулевото” положение, което е въпрос на калибрация със съответния софтуер и хардуер. Или пък наистина е износен и прави проблем.

              Коментар


              • #8
                От: Honda JAZZ - проблем с ESP

                Малиийййййй, да се е...... у подполковника, как можах да го объркам?!
                Говорим за EPS, колата няма ESP. Не ми е направило впечатление, че съм сгрешил, защото ESP-то в Хонда е наречено VSA.

                Не знам, дали мога сам да поправя грешката в заглавието, или трябва да се ангажира модератор?
                Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

                Коментар


                • #9
                  От: Honda JAZZ - проблем с ESP

                  Преди 2г. и аз търсех малка кола. Този проблем го има при Митсубиши Колт от тези години и има доста писано, само трябва да си го намериш, че мина доста време и не мога да се сетя къде го четох.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Honda JAZZ - проблем с EPS

                    Имам го същия проблем при Джаз 2006. При каране на "дълъг път" волана като че ли застива в едно положение и трябва малко по-голямо усилие за да се промени ъгъла на управляващите колелета. Колата няма още 50 000 км и си мислех, че е проблем със сходимост и наклони на колелетата, не предполагах, че може да е софтуерен проблем.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X