Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет, колебая се - Форестър, Терано 2, X-trail,Фронтера

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съвет, колебая се - Форестър, Терано 2, X-trail,Фронтера

    Здравейте,

    Нов съм във форума, чета го от доста време дистанционно, доста неща понаучих, за което благодаря. Просто до този момент не е имало смисъл да се регистрирам, защото никога не съм имал 4х4 автомобил
    С две думи - миналата година си взех къща, пътят до селото е що-годе добър, но има около 10 км. много кофти асфалт, който не се почиства, има доста дупки, получават се заледявания и отделно, вътре в селото е окей, но има към 200 метра до самата къща, които са черен път. От известно време мисля за по-проходим автомобил, като избягвам тези, които са само on-demand 4х4.
    Миналата седмица закопах в една ровка земя с голфчето и трябваше да викам комшията с паджерото да ме тегли. Срам и нерви (беше равно и трева).

    От прочетеното дотук съм се спрял на няколко варианта за автомобил + малко размишления лични:

    Субару Форестър (фейслифта на първия мисля, че е) 2002г. 2.0 125 ръчка - Като мощност/кубатура ми харесва, спират ме нетолкова митовете за безумните цени на частите, колкото това, че от боксери не вдявам нищо. Не знам, дали ще успея да хвана, ако нещо не е наред с 4х4-то и скоростите. Хубаво ще огледам за течове, ама като е видимо измит мотора, как да разбере човек. Доста изчетох, но ще търся човек, който разбира от такива коли.
    Знам че обслужването се прави на голям интервал откъм ремъци * 70000 или нещо такова, амортисьорите изглеждат нормални, не е увиснала задницата, ще кача снимка после. Има редуктор бързи/бавни и клиренс около 20см. Което е прекрасно, макар че ми изглежда по-ниско отстрани, а с фланци и без друго преправяне на друго може сигурно 2 см да се качат (вероятно?!) Цената е 6100.

    Терано 2
    - от прочетеното тук и писаното 2.7 тди е мотора, който е най-добрият вариант. На зъбни колела е, ремъци/вериги не ги мисли човек, предкамерен дизел, раздатката навсякъде пишете, че е здрава. (Няма DPF, което е прекрасно). Турбо/дюзи вероятно са проблемни при автомобили на дълъг пробег, но това е проверимо сравнително. Гледах ръчни скорости, но имало и автоматик 4 степенен, ако е дълга база, вероятно е муден?
    Тук това, което е проблем е дали да е дългата или късата база, късата ми харесва повече, но мястото за багаж е малко, дългата е перфектна, но трябва да се съобразя с паркирането - живея в блок, местата са кът, колата ще я ползвам основно съботи недели и вечер чат-пат, не е точно евридейка, но с дълга база ще ми е зор в града? Как мислите? Клиренса е 21 см. доста доволно, а и като гледам по улиците - бе високо си е животното. Хубаво обаче е от 7000 лева нагоре.

    Х-трейл - първия, с таблото в средата гледах, цената е достъпна. Вероятно дизел 6 ск., но в никакъв случай не изключвам бензина, знам че и двата са с вериги, по-паркетен е, има изписано. Турбото/гнп-то и дпф/катализатор знам че са цифри сериозни. Това, което го държи в графата е, че има принудителен блокаж до 40 км/ч и зацепва 4х4-то постоянно и може да те извади от някои места. Това, което ме притеснява - клиренса отдолу нещо доста пластмаси и други чарколяци са ниски и уязвими, да не ги поломя някъде с идеята, че карам висока кола? В крайна сметка Форестъра няма такива неща, нищо че се води лека кола, а за тераното не говорим. Иначе Х-трейла изглежда просторен и удобен за път и може би, би ми свършил работа.

    Фронтера А 2.0 115 Спорт/късата - предложена ми е от познат, всичко й работи, запазена е доста. Честно казано за 4000 лева, за които ми я предложи без точка ръжда от Южна Италия е внасяна щях да се хвърля веднага, но ме спря семеен приятел, който работи в автосервиз. Каза да бягам далече, части трудно се намират, някои са много скъпи и се чака. Колата е 94-та...да чакам за такава кола, вместо да поддържам нещо скъпо, като може да е Субару (примерно) по-ново е излишно май. Тук за мен е важно да питам - никъде не е писано, дори от притежателите на фронтера - наистина ли се намират трудно части и някои са излишно скъпи? Затова ли се говори толкова за заместители в подфорума тук? Мотора е куче, за него няма какво даже да питам. Въпроса е по ходова част, вакууми и други неща, защото рано или късно ще тръгнат с пълна сила да се развалят едно по едно.

    Така - вероятно за някой тези неща, които съм изписал ще са пълни глупости, но наистина се колебая, не съм карал подобни автомобили и на теория е лесно Не разполагам с много ресурси и не искам да изплащам паметник или нещо, което няма да мога да смогна да поддържам. Бюджета е около 7500 лева на този етап.
    Реално за багажа, ще трябва да го преценя лично, но все пак сигурно предстои да се разширява семейството, така че късите бази за съжаление няма да вършат работа, колкото и да са готини. Предстои да се карат някои строителни материали, ремонти и т.н.
    Не съм състезател, харесвам спокойното каране, обичам да спазвам ограниченията, 120 км/ч е отлична максимална скорост за мен като цяло. Трябва ми надеждна кола, за която няма да се налага да викам комшията с Паджерото и вероятно да скокна до някоя махала по черния път зимата, но в никакъв случай не мисля да влизам в горите. Смятам, че са подходящи горните, но наистина ми трябва малко помощ, съвет...
    Ясно ми е, че поддръжката ще е повече от сегашния автомобил и ще е по-скъпа - очаквам го. Карам Голф 3 1.6 101 бензин, наистина няма от какво да се оплача, защото никога не съм имал никакви проблеми с него и ще си е мой докрая - не искам да го чупя по пътища, за които не е направен.

    Съжалявам за дългия пост. За който се отзове - благодаря предварително и хубав ден.

  • #2
    От: Съвет, колебая се - Форестър, Терано 2, X-trail,Фронтера

    Краткия отговор е Терано дизел без грам ръжди само от Южна Италия
    Трудно е да се намери обаче
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

    Коментар


    • #3
      От: Съвет, колебая се - Форестър, Терано 2, X-trail,Фронтера

      И аз да изкажа мнение по мой наблюдения, казвам мнение да не се сърди някой.
      Субаро - скъпа поддръжка, проблемна кола за мен нито автомобил , нито джип - не бих взел.
      X-трейл - паркетник окачване на кола + опция за 4х4.
      Фронтера А - тежка тромава в гората е мъка с нея.


      Терано 2 - Дизел 2.7 или 3.0 това от всичките изброени най-става. Държи на як тормоз - лично съм виждал на какво каране издържа . Приемлив разход. Читави трудно се намират.

      Коментар


      • #4
        От: Съвет, колебая се - Форестър, Терано 2, X-trail,Фронтера

        За мен късата Фронтера 2.0 е тромава. Багажникът е малък, а с газова бутилка хептен изчезва. Задната седалка е пластмасова пейка. За съботно-неделна евтина горска джипка - става, но за семейство и превозване на багажи - не.

        Преди 4-5 години имах късо Терано. Макар и трудно, в багажника побирах сгъната детска количка и сгъваема платняна кошара. На задната седалка беше детето в детско столче и останалите чанти с багажи. Върви прилично.

        После имах Кия Спортидж Гранд - за мен идеален вариянт като размери, багажник и комфорт. Парттайм, бавни и т.н. Но моята беше изтормозена и вървяха ръжди. Т.е. ако се намери читава и запазена бройка, не е за пренебрегване.

        Сега съм с дълго Терано. Автобус със 7места. Широко, удобно, има място за всичко. Случих на запазена бройка. Внос от Италия без ръжди. До сега 4 месеца - нула проблеми.
        По-дълго ми е от Кията. Но онзи ден, колегата ми каза, че чисто новата му Астра Седан е дълга точно колкото Тераното ми. Вярно е.
        Nissan Terrano 2,7 TDI

        Коментар


        • #5
          От: Съвет, колебая се - Форестър, Терано 2, X-trail,Фронтера

          От "Субару" се плашат най-вече хора, които никога не са го имали. Или такива, които са купили такова на принципа "котка в чувал". "Форестър" в добро състояние предполага сравнително безпроблемно бъдеще ("сравнително", защото все пак е на N години и км.)! Варианта за които коментираш е един от най-безпроблемните. Цени на частите- не се плаши, нито са високи, нито се налага често да се купуват.
          От останалите - Терано! Късото е със сравнително малък багажник, но все пак е по-добре от "къса" Фронтера.
          Прецени си:- Какъв багажник ще ти е необходим(къса/дълга база)?
          - Колко преход имаш по "нормални" пътища на годишна база, с колко багаж/пасажери и с каква скорост. Това ще ти подскаже дали да се насочиш към 4х4 на рама (Терано).
          И, при всички случаи - бягай от ръжда.

          Коментар


          • #6
            От: Съвет, колебая се - Форестър, Терано 2, X-trail,Фронтера

            Първоначално публикуван от Lazarov26 Преглед на мнение

            ...Терано 2... ...
            Турбо/дюзи вероятно са проблемни...
            Не са. То по-прости дюзи от тия надали въобще има върху лек автомобил. Перфектнбо биха изкарали половин милион километра, освен ако не е карано с абсолютни боклуци.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Съвет, колебая се - Форестър, Терано 2, X-trail,Фронтера

              И аз гласувам за Терано дълга база !
              Който търси , намира !
              Човекът е човек, когато е на път !

              Коментар


              • #8
                От: Съвет, колебая се - Форестър, Терано 2, X-trail,Фронтера

                Първоначално публикуван от Lazarov26 Преглед на мнение
                ...
                Субару Форестър (фейслифта на първия мисля, че е) 2002г. 2.0 125 ръчка - Като мощност/кубатура ми харесва, спират ме нетолкова митовете за безумните цени на частите, колкото това, че от боксери не вдявам нищо. Не знам, дали ще успея да хвана, ако нещо не е наред с 4х4-то и скоростите. Хубаво ще огледам за течове, ама като е видимо измит мотора, как да разбере човек. Доста изчетох, но ще търся човек, който разбира от такива коли.
                Знам че обслужването се прави на голям интервал откъм ремъци * 70000 или нещо такова, амортисьорите изглеждат нормални, не е увиснала задницата, ще кача снимка после. Има редуктор бързи/бавни и клиренс около 20см. Което е прекрасно, макар че ми изглежда по-ниско отстрани, а с фланци и без друго преправяне на друго може сигурно 2 см да се качат (вероятно?!) Цената е 6100.
                ...
                Както ти каза hhis08 частите не са толкова скъпи, но не са и като на Голф/Астра. Мотора е може би най-безпроблемния, ако е поддържан, носи и на газ. Ако няма газ като го купуваш - най-добре.
                Гледаш за ръжди и течове от семерингите на кутията на полуоските. След 20-ина км. градско каране, тоест да позагрее добре кутията, на подходящ плац правиш осморки на пълен ляв и десен. Не трябва да тътри гуми. Тътри ли - заминала е виско-муфата. Тя се рециклира.

                Коментар


                • #9
                  От: Съвет, колебая се - Форестър, Терано 2, X-trail,Фронтера

                  Терано 2, дизел, по добрия избор. Казвам го като бивш собственик на Форестър, 125кс. излизах един два пъти по черно с него и съжалих, че си продадох истинския джип. Е поправих грешката след една година, като "субарист"...... нищо лошо, ама не е джип......иначе по икономично на газ, ама само толкова!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Съвет, колебая се - Форестър, Терано 2, X-trail,Фронтера

                    Много благодаря за отговорите.
                    Ще се преориентирам да търся хубаво Терано 2,7 дизел. Ще го измъдря дали да е автоматик или ръчка на момента, защото ще се водя основно от това да няма ръжди отдолу по купето. Същото важи и за къса/дълга база - ако е къс, ще слагам релси и багажник отгоре, ако чак толкова се налага
                    Гледам, че автоматиците са основно дълга база и внесените по-често са с десен волан, така че ще трябва да внимавам и за това, ако е автоматик да не попадна на такова с обръщана дирекция предполагам.
                    Поздрави и хубав ден на всички!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Съвет, колебая се - Форестър, Терано 2, X-trail,Фронтера

                      Първоначално публикуван от Lazarov26 Преглед на мнение
                      ... Ще го измъдря дали да е автоматик или ръчка на момента, защото ще се водя основно от това да няма ръжди отдолу по купето...
                      Казват, че автоматите били здрави. За ръждите - гледай да не е пръскана с нищо отдолу. Оригиналната боя е тънка, гладка, сиво-черна. Джамбазите много лесно оправят ръждите със спрей шагре, но той замазва положението до първата зима. Задължително провери дали се чете номера на шасито и дали съвпада с този от документите. Намира се на шасито, под задна дясна врата. Десен волан не си струва да обръщаш, а и от Англия идват ръждиви в повечето случаи.
                      Nissan Terrano 2,7 TDI

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X