Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

    Искаш да кажеш че от калибровано фи не става болт - ако съм ти началник, ако искам ще въртиш шестостените на фрезата и ще правиш болтове. Друг е въпросът какъв е бил състава на калиброваното и шестостена , да не се окаже че фи-то е било правилния материал.
    Фиат Купе
    Опел Фронтера В
    Мицубиши Паджеро Пинин

    Коментар


    • #32
      От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

      Искам да кажа че не е никак технологично от калибровано фи да правиш на 16 места шестограмни глави и после да изтъняваш останалата кръгла част,да правиш конус и да нарязваш резба.Особено в работилница където има струг,бормашина и шмиргел.Лошото е че много такива началници се навъдиха,верно работника може да копае с лопата,но като има багер наблизо няма много смисъл в това начинание.Материала и на двете предполагам е бил Ст45,фи-то беше съвсем ново на външен вид та явно човека го е купувал,а не го е изровил от двора си.

      Коментар


      • #33
        От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

        Изобщо не е технологично при готови болтове да ги правиш на струг. Винаги съм казвал че мога да заменя стругаря и фрезиста , ама те ще свършат инженерната работа другия път. /В масовия случай/ Е на един стругар веднъж доказах че мога да се вместя в изчисленото машинно време , та му се наложи и той да се вмества...
        Фиат Купе
        Опел Фронтера В
        Мицубиши Паджеро Пинин

        Коментар


        • #34
          От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

          Ако между шестостена за ключ и конуса трябва да има борд над размера на шестограна, както е при не малко от фабричните болтове, ще ми е интересно кое ще е по-технологичното решение и как ще стане тая фатка със шестостенния материал...
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • #35
            От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

            Аз като някой ми дойде за болтове за джанти направо го гоня точно защото съм машинен инженер между другото . Болтовете крепящи джантата към главината са ковани с клас на якост 10.9 . В масовия случай калиброваните стомани и шестограми са Ст 45 аз болтове от такава стомана на моята кола не бих си сложил .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #36
              От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

              Не всички болтове са такива,на едни до скоро много масови коли на болтовете за джантите пишеше Fiat 8.0,което е нещо близко до клас 8.8 по сегашните стандарти.И не си спомням често да са им хвърчали гумите.Много коли пътуват с болтове за джанти правени на струг,хайде това са къси и сравнително дебели болтове,разбирам го,но има и такива,които пътуват с ремонтни болтове за глава правени на струг пак от Ст45,без каквато и да била термообработка.Срам не срам участвал съм в сглобяването на такива двигатели,макар и да знам,че не е правилно(и аз съм машинен инженер),но пусто немотия пък и кой хвърля цял блок заради един изпортен отвор.

              @novatech На някои от стругарите често им се налага сами да оразмеряват детайлите,да обяснят на клиента защо това което иска е неудачно и глупаво(и на мен са ми обяснявали като на клиент/приятел) та работата им доста често се прехвърля в инженерната област.
              Виж ако се занимаваш с някой пиянка дето е работил в завод за шайби и след като са го изгонили е почнал на частно с голямо самочувствие,напълно те разбирам.

              Коментар


              • #37
                От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                Ако между шестостена за ключ и конуса трябва да има борд над размера на шестограна, както е при не малко от фабричните болтове, ще ми е интересно кое ще е по-технологичното решение и как ще стане тая фатка със шестостенния материал...
                Най е лесно да се купят,фирми бол цената е неприятна.
                Не е проблем да се изработят гайки от някакво Ф-и,въпросът е от точно какво и дали си заслужава висенето на струга и правенето на шестена на фрезата.Аз при такива случаи използвам оригинални болтове,особенно ако трябва да правя гайки.
                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                Коментар


                • #38
                  От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                  На блоковете ако има възможност се изработва и поставя ремонтна втулка и се използва оригинален болт . То при тези степени на затягане оригиналните 10.9 в повечето случаи се разпъват .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #39
                    От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                    Те по принцип на повечето двигатели от последните 20 години се разпъват болтовете -за еднократна употреба са. При сваляне на глава после сменяш комплект болтове. Така го е решил конструктора-не е заради проблем в материала, просто по конструкция си е така.
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                      Добре де защо не ползвате стомана конструкционна легирана 40Х . В суров вид без подобрение е 10-ка на разкъсване. Правил съм болтове за глави и джанти и няма проблем.А и има готови шестостени и кеф ти Ф .
                      "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                      Ат.Буров.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                        Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                        Не всички болтове са такива,на едни до скоро много масови коли на болтовете за джантите пишеше Fiat 8.0,което е нещо близко до клас 8.8 по сегашните стандарти....
                        На тия коли пишеше така на болтовете до 1971 година, после вече нищо не пишеше.
                        Та не е много до скоро.

                        А пък разликата между читавия стругар, и читавия инженер са не само вагона с книги, които е изчел втория, а и възможността той да свърши работата на стругаря, но не и обратното.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                          Не е работа на стругаря да обяснява на инженера как нещо не може да стане, както и не е работа на инженера да се обяснява на стругаря защо така го е конструирал. Ако нещо не се получава - всеки да си носи отговорностите.
                          Фиат Купе
                          Опел Фронтера В
                          Мицубиши Паджеро Пинин

                          Коментар


                          • #43
                            От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                            Да ме извините , но 99 процента от " днешните инженери ( а и много от старите) хабер си нямат за какво става въпрос.Ако не са били в говната и не са си цапали ръцете с гняс и не знаят мириса на стомана не стават и чеп за каца.На времето учих 4 г в МЕИ-то и това което научих е че оттам не научаваш нищо толкова велико. Научих се над машината с помощта на старите майстори.Апропо и поправях редовно на конструктора чертежите, щото бяха некадърно направени и оразмерени.С мнението си не искам да обидя никой. Споделям опит от 32 г. стаж.Качественият стругар , може и да конструира детайла и да избере подходящ за целта материал.От мен толкова! ��
                            "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                            Ат.Буров.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                              @novatech
                              Точно заради този ред на мисли са фалирали много заводи и предприятия.Няма как да се работи ефективно ако няма обратна връзка,имаме се за велики инженери пък стругаря ще не ще трябва да изработи начертаното,било то и глупост.За мен е връх на глупостта да проектираш нещо ако си нямаш представа как и дали може да бъде изработено,тоест ако не си се сблъсквал с машините на които се изработва.

                              @Veni1 Силно ме съмнява болтовете впоследствие без маркировка да са били от някакъв космически материал.Единствения проблем,който съм имал с такива е свързан с затягането им с гайковерт,но той ги стяга 10 пъти над номиналното усилие.По книжка тези болтове се стягат с 8 до 10кгс ако не ме лъже паметта.Имах впредвид,че тези коли бяха доста масови до скоро.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Курс по стругарство и книги за начинаещи в занаята.

                                Явно не си попадал на истински инженер. Както казах , истинския инженер може да замени работника на машината но това явно си го пропуснал.
                                Един преподавател в бурната ми младост обичаше да казва че инженер , шофьор и к**ва не се става - трябва да се родиш такъв. Беше прав...
                                Фиат Купе
                                Опел Фронтера В
                                Мицубиши Паджеро Пинин

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X