Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лагери за предни главини?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Лагери за предни главини?

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    На ниви, лади и москвичи е така. Ама не на всички е така - ти за Деу-то чете ли някъде как е, или го караше по инерция от Нивата? Това последното е грешка. Дали с луфт или с нятак зависи от конструкция, материали, топлинни режими и т.н. Затова е редно да се гледа как е на конкретния автомобил. При мен ако ги оставя с луфт ще скапят главината, а тя е нядколко пъти по-скъпа от комплект лагери. А и с луфт самите лагери приключват по-бързо.
    Спарки, накара ме да ровя Написано е следното: Стегнете с 25n.m и раздвижете колелото наляво надясно. След това върнете гайката на 180градуса и стегнете с 2n.m. Тоест работят почти без натяг.

    Коментар


    • #17
      От: Лагери за предни главини?

      Първоначално публикуван от venkabg Преглед на мнение
      На Нивата, която карах беше така. На Деу-то също. Не съм пробвал с натяг, но щом изкарват по 80-100хил(на Деу-то), значи всичко си им е както трябва. Гледам колелото дали има инерция, обирам луфта, така че да изчезне и законтрям гайката. В хода на работа се появява луфт, който като ми се стори голям го регулирам. Преди регулировка карат по 40хил. и отгоре. Първият път в сервиз така ме бяха нагодили с натяг, че лагера започна да вие малко след монтажа, а и грееше. На всичкото отгоре не сложили и грес. Колкото е имало по лагера.
      Те със старите лагери и начин на монтаж изкарваха и на нивата толкова.
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #18
        От: Лагери за предни главини?

        Не знам какво не ви харесва размера на лагерите,
        та ще се престъргват главините за друг ?!

        На Мусото и на Рекстън 1 отпред са 32008 и 32009,
        като 32009 се слага и на Фронтера, и не знам някой да се оплаква, включително и аз.
        Просто се слагат читави лагери и се стягат както трябва, и няма никакъв проблем.

        Първоначално публикуван от venkabg Преглед на мнение
        Спарки, накара ме да ровя Написано е следното: Стегнете с 25n.m и раздвижете колелото наляво надясно. След това върнете гайката на 180градуса и стегнете с 2n.m. Тоест работят почти без натяг.
        Така се стягат и мойте лагери, но като са нови.
        Обира се луфта до край, после се охлабват, и след това се стягат на 20Nm, или както му казваме на "две кила".
        Гайката е с две дупки като за диска на Флекс и трябва да имате такъв ключ.
        Ако са работили и се обира луфта може и на усет, но си трябва опит, като е по-добре да са леко хлабави отколкото да завариш главина след 20 или 50км на извънградско.
        Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 01-03-18, 21:18.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #19
          От: Лагери за предни главини?

          На Мусото и Фронтерата лагерния възел няма нищо общо с Нивата.
          На нивата възела е изключително неграмотно конструиран и при наличие на хлабина семеринга отива по дяволите. При липса на уплътнение е ясно какво става с лагерите на подобието на джип...
          Фиат Купе
          Опел Фронтера В
          Мицубиши Паджеро Пинин

          Коментар


          • #20
            От: Лагери за предни главини?

            Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
            Не знам какво не ви харесва размера на лагерите,
            та ще се престъргват главините за друг ?!

            На Мусото и на Рекстън 1 отпред са 32008 и 32009,
            като 32009 се слага и на Фронтера, и не знам някой да се оплаква, включително и аз.
            Просто се слагат читави лагери и се стягат както трябва, и няма никакъв проблем.



            Така се стягат и мойте лагери, но като са нови.
            Обира се луфта до край, после се охлабват, и след това се стягат на 20Nm, или както му казваме на "две кила".
            Гайката е с две дупки като за диска на Флекс и трябва да имате такъв ключ.
            Ако са работили и се обира луфта може и на усет, но си трябва опит, като е по-добре да са леко хлабави отколкото да завариш главина след 20 или 50км на извънградско.
            Тук е 2N.m, не 20. Тоест 200грама на 1метър рамо. Колко са 200грама?! Почти нищо.

            Коментар


            • #21
              От: Лагери за предни главини?

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Не знам какви са ти били всичките МПС-та, ама е крайно погрешно да слагаш всичко под един знаменател. На 3 от 4-те ми МПС-та с конусни лагери не само че не трябва да има луфт, ами трябва да има натяг. Четете сервизните ръководства за конкретното возило, иначе се вършат простотии и се харчат пари на вятъра.
              Спарки ,за пореден път коментираме тоя възел ,и факта че с натяг изкарва десетки километри. Конкретно на Нива трябва луфт. Грешно контруиран възел ,заедно с многото други подобни в Нива...
              Калин Владов,09РСПБЗН

              Коментар


              • #22
                От: Лагери за предни главини?

                Това е разпорна втулка, слага се между двата стандартни лагера. Гайката се стяга докато лувта изчезне и докато колелото се върти без задържане. Натяга е до 140-160nm. Идеята е, че втулката работи като пружина. Когато колелото понесе удар, втулката се огъва, така предпазва лагера от повреда, след което се връща в първоначалното си състояние. Лагера работи без лувт, което води до по- голям ресурс. Управлението на колата по добро и липса на удари в главината.
                Другите варианти, с престъргване, смяна на шенкели с конструктивно друг тип лагери имат недостатъци, а и са много по скъпи!
                Става въпрос за лада Нива

                Коментар


                • #23
                  От: Лагери за предни главини?

                  Първоначално публикуван от venkabg Преглед на мнение
                  Тук е 2N.m, не 20. Тоест 200грама на 1метър рамо. Колко са 200грама?! Почти нищо.
                  Ами аз помислих, че в бързината си пропуснал нулата.

                  Може ли скица на това това инженерно решение ?
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #24
                    От: Лагери за предни главини?

                    Първоначално публикуван от venkabg Преглед на мнение
                    Спарки, накара ме да ровя Написано е следното: Стегнете с 25n.m и раздвижете колелото наляво надясно. След това върнете гайката на 180градуса и стегнете с 2n.m. Тоест работят почти без натяг.
                    Стягането с 25 е за да се наместат както черупките така и ролките по тях и спрямо възела. 2Nm съвсем не е "почти берз натяг" а съвсем нормално нещо. 200 грама на метър лост докарва доволно приличен натиск върху ролките, още повече предвид че са конусни, а резбата е ситна.

                    Идеята е лагера да работи по цялата си площ и да не се появяват луфтове при натоварване. Нещо повече - това е натяг при статично положение и стайна температура. Докато се върти той се увеличава например заради масления филм. Като позагрее възела също се изменя. Затова и конструкторите на тоя възел дават конкретни предписания за конкретния възел. При мен например при спазена процедура и нормални като качетсво лагери след контролна проверка примерно 1000 - 2000км след смяна на лагери, те си стоят без луфт да речем 35-40000км и чак след това може да има нужда от донатягане за следващита пак толкова. Луфта се мери с индикатор и по спецификация е нула, а при нормална експлоатация и поддръжка изкарват и по 250000км.

                    А разликата между "почти без натяг" и "съвсем без натяг" може да значи равномерен маслен филм и равномерно износване в единия случай и неправилно износване само в дадени области, намалено контактно петно и неравномерен маслен филм в другия, както и вариации в луфта спрямо натоварването и посоката му, както и луфтове между например вътрешните черупки и главината, които водят до неправилно износване на главината където контактува с лагерната черупка, просто защото е по-мека от нея.

                    Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
                    Спарки ,за пореден път коментираме тоя възел ,и факта че с натяг изкарва десетки километри. Конкретно на Нива трябва луфт. Грешно контруиран възел ,заедно с многото други подобни в Нива...
                    Казвам единствено че трябва да се чете документацията за конкретното возило, а не да се кара по инерция. Та щом в тая документация пише че трябва луфт, остава се луфт, а щом пише че трябва натяг, прави се натяг. Нищо повече. Народа масово оставя луфт навсякъде, а това категорично не е правилно, и то не е правилно за по-голямата част от автомобилите. Не че съм човъркал толкова голямо количество автомобили, но единствените, на които трябва да се оставя луфт, които съм виждал и пипвал, са именно въпросните руски возила и дериватите им.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Лагери за предни главини?

                      Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                      Ами аз помислих, че в бързината си пропуснал нулата.

                      Може ли скица на това това инженерно решение ?
                      Не знам дали е редно, тъй като яко оспамихме темата с моите лагери. Пробвах на лично, но не мога да се оправя с вмъкването на снимка. Иска ми URL.
                      Впрочем в ръководството е написано до 0.13mm end play. Това може би е луфт или измятане?

                      Коментар


                      • #26
                        От: Лагери за предни главини?

                        Момчета, сменяйте ги тези лагери със двуредови и не се чудете. Ако леглата на лагерите нямат съосие, каквито и лагери да слагаш все ще ги чупи. Отделно прекалено големия луфт къса главината.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Лагери за предни главини?

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20171107_171653.jpg
Прегледи:1
Размер:397.7 КБ
ID:5782256 Недостатък е само цената.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Лагери за предни главини?

                            Ако има несъосие между двата лагера, каквито и лагери да слагаш все се чупят. Главините също се късат когато е голям луфта. Ето го решението.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20171107_171817.jpg
Прегледи:1
Размер:356.8 КБ
ID:5782285

                            Коментар


                            • #29
                              От: Лагери за предни главини?

                              Първоначално публикуван от nivovod Преглед на мнение
                              [ATTACH=CONFIG]949688[/ATTACH] Недостатък е само цената.
                              Колега това някакъв комплект ли е? Шенкелите изглеждат нови!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Лагери за предни главини?

                                Комплект е да. Нови изглеждат ,но май са рециклирани.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X