Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос относно 4L при TOD система

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос относно 4L при TOD система

    Здравейте, питането ми е следното, при джип с ТОД система ( torque on demand ) какво е задвижването на колелата при пускане на бавните ( 4Low ) , тъй като майстора ми ме уверява ,че при пускане на бавните работят и двата моста ( както при парттайм ) ,но ми се е случвало да върти само едно задно колело. Според мен няма значение дали е на бавни или на бързи, ако не зацепи предния мост раздатката ще си върти само задния мост. Ще се радвам на малко повечко разяснение , благодаря.

  • #2
    От: Въпрос относно 4L при TOD система

    Сега да щеш да кажеш и каква е колата ...
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос относно 4L при TOD система

      Rexton, на аватара му е.

      А на въпроса, като на бързите, ама по въпроса има писано бая, само трябва да се почете.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос относно 4L при TOD система

        Първоначално публикуван от piperov Преглед на мнение
        ... майстора ми ме уверява ,че при пускане на бавните работят и двата моста ( както при парттайм ) ,но ми се е случвало да върти само едно задно колело. ...
        Правилно ти е казал майсторът. На 4 бавни, както и на други автомобили, задвижването си е точно като при парттайм. А за това, дето можело да се върти само едно колело - с отворени диференциали е така ...
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос относно 4L при TOD система

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          Правилно ти е казал майсторът. На 4 бавни, както и на други автомобили, задвижването си е точно като при парттайм. А за това, дето можело да се върти само едно колело - с отворени диференциали е така ...
          Да, с три нормални свободни дифа е така. ТОД раздатката е електромагнитна муфа, която замества централния диференциал... като се прецака, на бързи или бавни 4х4 го нЕма.
          Животът е харизан кон според мен...

          Теди

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос относно 4L при TOD система

            Аз имам същия проблем джипа е Rextan 163к.с. автоматик и при включване ворти само задната гума чека светва и гасне дайте съвет

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос относно 4L при TOD система

              С чека търси проблема другаде , ако искаш ще ти дам телефона на един бивш приемчик от Ратола ( той си има негов сервиз ) , при когото работят някои от бившите им майстори, те са наясно с повечето проблеми по рекстъните.

              Коментар


              • #8
                От: Въпрос относно 4L при TOD система

                Имам и още едно питане , казвате ,че при бавните(4L) и при парттайм и при тод-а е зацепен предния мост, но при парттайм при каране с ниска скорост ( 20км ) и в сняг не е проблем защото е на твърда връзка, докато при ТОД-а веригата в раздатката ако е постоянно зацепена не е ли проблем ако се кара по дълго време, тъй като на бързи тя се активира само за да издърпа джипа и изключва предния мост в даден момент, но ако е както казвате постоянно зацепен преден и заден мост на бавните не оказва ли негативно влияние върху раздатката? Четох доста по други теми свързани с ТОД-а , но конкретно такива въпроси не са дискутирани , също така много хора пишат .че има виско муфа ,а то няма . Другото което също някой беше писал ,че задния мост е лсд , а той не е, нито предния нито задния имат някакви ,,екстри,,. Ще се радвам на по изчерпателен отговор за нещата които изброих, благодаря .

                Коментар


                • #9
                  От: Въпрос относно 4L при TOD система

                  Първоначално публикуван от Йордан Енев Преглед на мнение
                  Аз имам същия проблем джипа е Rextan 163к.с. автоматик и при включване ворти само задната гума чека светва и гасне дайте съвет
                  Колега, пусналият темата е с TOD, а твоят е парт-тайм, и за пореден път те моля, почети поне за това.

                  P.S. И модела на джипа ти е Rexton.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпрос относно 4L при TOD система

                    Първоначално публикуван от piperov Преглед на мнение
                    Имам и още едно питане , казвате ,че при бавните(4L) и при парттайм и при тод-а е зацепен предния мост, но при парттайм при каране с ниска скорост ( 20км ) и в сняг не е проблем защото е на твърда връзка, докато при ТОД-а веригата в раздатката ако е постоянно зацепена не е ли проблем ако се кара по дълго време, тъй като на бързи тя се активира само за да издърпа джипа и изключва предния мост в даден момент, но ако е както казвате постоянно зацепен преден и заден мост на бавните не оказва ли негативно влияние върху раздатката? Четох доста по други теми свързани с ТОД-а , но конкретно такива въпроси не са дискутирани , също така много хора пишат .че има виско муфа ,а то няма . Другото което също някой беше писал ,че задния мост е лсд , а той не е, нито предния нито задния имат някакви ,,екстри,,. Ще се радвам на по изчерпателен отговор за нещата които изброих, благодаря .
                    Не ми се рови сега...но доколкото помня, раздатката и на парттайма и на TOD са доста сходни като механика, с изключение на ел. муфата за зацепване на предния кардан. Така че нищо не се натоварва повече при TOD.
                    Освен това при TOD предния мост се зацепва твърдо(80 и нещо процента напрежение към муфата) на бавни само до определена скорост на движение(не помня точно но беше доста под 20км/ч). От тази скорост нагоре си е пак TOD и на бавни. Така че няма да я счупиш, даже и парттайма не се чупи от два-три завоя на сухо, макар да му е по-вредно.
                    За другите неща не знам, да каже Джоу(ако има желание). Вероятно е да си ползва системата за стабилност, за задействане на спирачката на боксуващо колело, за да прехвърли момент на срещуположното (по мостове), тука това му казваме популярно "електронни" блокажи.
                    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпрос относно 4L при TOD система

                      Аз не разбрах въпроса, нооо как работи TOD ?

                      TOD си е разработка на Borg Warner която пускат в началото на '90-те. По същество е вискомуфа която предава момента постоянно преден/заден мост 5/95% и когато се появи по-голяма разлика от 10Hz в осите И зацепва и предава всичко 50/50 към преден/заден мост докато пак осите не си изравнят оборотите. Понеже реагира относително бързо, и Rexton-а, и Musso-то с TOD са с капачки вместо с хъбове отпред както е при парт-тайма.
                      И на бързи и на бавни работи по един и същи начин, но на бавни момента е 2.48 пъти по-голям, колкото е и предавателното И число.

                      Освен на SsangYong в началото на '90-те такава (като вид) раздатка се монтира и на RR Classic.
                      От началото на века TOD се слага и при KIA и Hyundai, като там май имаше и някакви управления, но не съм чел подробно по въпроса.
                      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпрос относно 4L при TOD система

                        Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                        Аз не разбрах въпроса, нооо как работи TOD ?

                        TOD си е разработка на Borg Warner която пускат в началото на '90-те. По същество е вискомуфа която предава момента постоянно преден/заден мост 5/95% и когато се появи по-голяма разлика от 10Hz в осите И зацепва и предава всичко 50/50 към преден/заден мост докато пак осите не си изравнят оборотите. Понеже реагира относително бързо, и Rexton-а, и Musso-то с TOD са с капачки вместо с хъбове отпред както е при парт-тайма.
                        И на бързи и на бавни работи по един и същи начин, но на бавни момента е 2.48 пъти по-голям, колкото е и предавателното И число.

                        Освен на SsangYong в началото на '90-те такава (като вид) раздатка се монтира и на RR Classic.
                        От началото на века TOD се слага и при KIA и Hyundai, като там май имаше и някакви управления, но не съм чел подробно по въпроса.
                        Отвори голямото ръководство на Мусото, на стр. 1210, е разгледана подробно раздатката (модел 4423E). Няма никакво виско в нея и се управлява от компютър. А раздатката на РР Класик, си е фултайм с диференциал и виско в паралел.
                        И моята информация горе е малко грешна за 4L. Ето какво пише в ръководството:
                        TOD System Operation
                        The TOD System is responsible for distributing torque between the front and rear axles. The TCCU monitors the
                        propshaft speeds, operating range (High/Low), and ABS activity and then applies a calculated amount of torque to
                        the front axle by Pulse Width Modulating the current applied to the EMC.
                        1. Touch-off Torque
                        The minimum EMC Duty Cycle is based on the vehicle speed and throttle position
                        The TCCU receives the TPS signal from the following sources:
                        On vehicles equipped with CAN, the TCCU receives the TPS signal from the CAN bus.
                        2. When Slip Detection
                        The TCCU continuously monitors the front and rear propshaft speeds to detect wheel slip.
                        3. Wheel Slip Control
                        When wheel slip is detected the TCCU controls the EMC duty cycle as necessary until the wheel slip is reduced
                        below the allowable limit. The EMC Duty Cycle will then be reduced to the Touch-Off value.
                        4. Brake/ABS Strategy
                        When the ABS System is active, the EMC Duty Cycle is set to a fixed duty cycle (30%) to aid in braking without
                        counteracting the ABS System.
                        5. 4L Strategy
                        When the system is operating in 4L, the TCCU continues TOD (operation provided that the propshaft speed is
                        below 175 rpm (5220 pulses/minute)). When the speed increases above 175 rpm, the EMC Duty Cycle is set to
                        the maximum value (88%) which applies the maximum available torque to the front axle.
                        Последно редактирано от cecoa1; 01-03-18, 10:15.
                        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпрос относно 4L при TOD система

                          Че няма виско няма, относно това което каза по-горе ,че на бързи е 5:95 има нещо вярно, тъй като на стенда като я вдигнахме в сервиза и предните колела въртят , но с доста по-ниски обороти спрямо задните, макар че го дават да е 100% на задния .Относно това което написа за бавните ,че над 20 км горе долу пак минава в тод режим не съм сигурен дали е така, иначе при самото включване веднага зацепва предния мост, предполагам е 50/50 , но няма как да го хвана с по-висока скорост дали освобождава предния мост, на сняг съм го пробвал до максимума , който може да вдигне - 80 км/ч и винаги го държи зацепен. До колкото успявам да си го преведа това за 4л стратегията ,е че продължава да е тод и само при разлика в оборотите ,над 175 , предава максимално 88%. За съжаление в книжката , която ми дадоха 2006-та като го купих от Ратола , няма техническа информация, написано е отгоре отгоре кое как работи и как се пуска и до там, а за мен важното беше следното, ако е както при парттайма на бавни ,постоянно да работи предния мост , да не го мисля защото понякога в снега датчиците не дават най-правилната информация .

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпрос относно 4L при TOD система

                            Първоначално публикуван от piperov Преглед на мнение
                            .Относно това което написа за бавните ,че над 20 км горе долу пак минава в тод режим не съм сигурен дали е така, ... .
                            Това което съм написал е грешно.
                            Вярното съм го цитирал от ръководството.
                            Т.е. под 175 оборота в минута на кардана си е в обикновен режим на TOD, а над тази скорост зацепва твърдо(това съответства на около 5-6км/ч).
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпрос относно 4L при TOD система

                              Ето едно показно:
                              https://www.youtube.com/watch?v=QWiFl9K3WqI

                              Системата е надеждна и търпи натоварване. Възлите, които се амортизират след 200-300 хил км. са разтегляне на галовата верига и износване на пакета съединители. Има ги в магазина, сменят се за ден. Различните производители обаче залагат различни сценарии за управление. Един от най-усложнените (според мен доста сполучлив) е този, който Hyundai използват ( Terracan, Киа Соренто). Според диаграмите в сервизното ръководство на Hyundai в режим 4L състоянието на съединителят (в раздатката) е зацепен на 100% и съответно разпределението на въртящ момент е твърдо 50:50 между двата моста , в каквито и да е условия - потегляне, ускорение, различно натоварване в преобразувателя на въртящ момент (балон, демек), различна скорост на автомобила. Това би означавало класическа парт-тайм функционалност. На практика обаче опитно съм установил, че при претоварване (умишлено застопорен автомобил на място), приложеното напрежение върху съединителят в РК се накъсва (ШИМ) и леко се разтоварва предният мост. Нямам нужните уреди да свалим диаграма на сигнала. Предполагам, че подобно решение е взето, за да се намали претоварването в РК, трансмисията. Подобно поведение са установили и руски привърженици на марката. Именно от тях намерихме разработена схема и дори готово изделие за управление на РК, която не се подчинява напълно на компютъра на РК и добавя още няколко режима на работа на РК - най-важният за мен - 50:50 твърдо зацепване (парт-тайм).
                              Обобщено, колегата отворил темата се притеснява за здравината на РК, ако се ползва в по-тежки условия. Според мен, именно при автомобил като Рекстън, ще се амортизират други части по трансмисията преди РК. По друг начин ще седят нещата, ако РК не е произведена от Borg-Warner, a е копие от Корейците по патент или снимка
                              Поздрави,
                              Камен
                              Последно редактирано от Камен Ангелов; 01-03-18, 11:10.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X