Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Компютърът гасне сам, когато си пожелае

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Компютърът гасне сам, когато си пожелае

    Здравейте, момчета! Както е видно от заглавието, става дума за неприятни, самоволни изключвания на един старичък настолен компютър. Започна да го прави през лятото, когато беше топло, но продължи да го прави и сега, когато не е толкова топло. Всичко е продухвано неколкократно с компресор, та запрашаването отпада като причина. Като първо подозрение - захранващ блок пътник. Като второ предположение - лошо охлаждане на процесора, поради заминала термопаста. Та приемам всякакви насоки за действие. Знам, че едно ново захранване ще е по-скъпо от компютъра, но пък той ми върши добра работа при ползване на стари версии на дадени програми, които вървят само на ХР и ми вършат работа именно в тези си версии. И да поясня - искам да работи старото желязо. Знам, че има виртуалки и всякакви други извращения, но не съм техен почитател.
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

  • #2
    От: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

    Два варианта, но на 90% е първия - лиценза и активацията са се оакали и сега се изключва на всеки час, оправя се с наново активиране/лицензиране и слагане на огнена стена да блокира всички връзки към "базата".

    Втори вариант - вирусясал си, с ХР не е трудно
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #3
      Re: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

      Коко погледни дали му въртят вентилаторите, смени му термо пастата на професора.
      В EVENT Viewer обикновенно се записва нещо, но ако гасне внезапно може и да няма грешки, все пак провери.
      Сложи си ръката и на охладителя на процесора след като поработи - трябва да можеш да си държиш ръката на него.

      Според мен прегрява !!!

      Коментар


      • #4
        От: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

        Рестартира ли се или гасне?
        Ако гасне по-скоро е захранване. Съхнат електролитни кондензатори и сработват защити от които ATX-a гасне.

        Ако е CPU-то по-скоро ще се рестартира. Но и там е хубаво да сменя термопастата наопределен период.
        Има ли файда, ако направя една диагностика? В смисъл, някакви показатели, които биха косвено показали наличието на проблем, имащ нещо общо със случая?
        Бахти, как се изказах...

        Коментар


        • #5
          От: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

          Имах подобен случай преди години.На един разклонител бяха включени една духалка и компа.И когато включеше духалката компа се рестартираше.Идваха майстори,искаха дъното за сменят,харда,видеокарти и прочие и накрая един обикновен електричар с акъла си откри къде е заровен сабака.Отвори ел.таблото и стегна кабела за бушона,който се беше нагрял до червено.Те така......
          МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

          Коментар


          • #6
            От: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

            Едно ново захранване е 20-30 лв. Не е толкова скъпо, щом държиш на стария хардуер. Можеш да огледаш и за надути кондензатори по самото дъно. Ако има такива - носиш на сервиз и ти ги сменят.
            Nissan Terrano 2,7 TDI

            Коментар


            • #7
              От: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

              Аз имах същия проблем с един лаптоп и след смяна на охлаждането всичко се оправи.

              Коментар


              • #8
                От: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

                Охлаждане(включая термопасти, вентилатори) или по вероятното е надути кондензатори.

                На мен преди година ми казаха за един стар комп, че не си струва да се сменят кондезатори на дъното и аз го зарезах.

                Коментар


                • #9
                  От: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

                  Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                  ...Втори вариант - вирусясал си, с ХР не е трудно
                  Toва със сигурност не е.

                  Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                  Коко погледни дали му въртят вентилаторите, смени му термо пастата на професора.
                  В EVENT Viewer обикновенно се записва нещо, но ако гасне внезапно може и да няма грешки, все пак провери.
                  Сложи си ръката и на охладителя на процесора след като поработи - трябва да можеш да си държиш ръката на него.

                  Според мен прегрява !!!
                  Въртят се вентилаторите и температурата на радиатора е нормална уж.

                  Първоначално публикуван от DimitarNikolov Преглед на мнение
                  Рестартира ли се или гасне?
                  Ако гасне по-скоро е захранване. Съхнат електролитни кондензатори и сработват защити от които ATX-a гасне.

                  Ако е CPU-то по-скоро ще се рестартира. Но и там е хубаво да сменя термопастата наопределен период.
                  Гасне все едно си му дръпнал шнЮра.

                  Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                  Имах подобен случай преди години.На един разклонител бяха включени една духалка и компа.И когато включеше духалката компа се рестартираше.Идваха майстори,искаха дъното за сменят,харда,видеокарти и прочие и накрая един обикновен електричар с акъла си откри къде е заровен сабака.Отвори ел.таблото и стегна кабела за бушона,който се беше нагрял до червено.Те така......
                  Може и да има някаква такава възможност, защото съм се уплел с 4-5 удължителя, но не се рестартира а гасне тотално.

                  Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                  Едно ново захранване е 20-30 лв. Не е толкова скъпо, щом държиш на стария хардуер. Можеш да огледаш и за надути кондензатори по самото дъно. Ако има такива - носиш на сервиз и ти ги сменят.
                  Ами на мене ми казаха, че читавите захранвания са от 100 нагоре и задължително с не'къв сингъл 12 волта за по-голяма сигурност и безаварийност.

                  Първоначално публикуван от С_Колев Преглед на мнение
                  Аз имах същия проблем с един лаптоп и след смяна на охлаждането всичко се оправи.
                  Освен да метна още един вентилатор на капака...


                  Първоначално публикуван от Justif Преглед на мнение
                  Охлаждане(включая термопасти, вентилатори) или по вероятното е надути кондензатори.

                  На мен преди година ми казаха за един стар комп, че не си струва да се сменят кондезатори на дъното и аз го зарезах.
                  Утре на светло ще го огледам по-обстойно. Сега го загасих след 4-часова безаварийна работа с пуснати филми за гледане. Не знам филмите дали натоварват достатъчно системата, но не се самоизключи за това време.
                  Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                  Из "Златния телец"

                  Коментар


                  • #10
                    От: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

                    Кольо, ако нямаш друг компютър, с който да размениш захранванията, да взема да ти пратя едно. Това ще ти даде отговор на въпроса. АКо не е захранването, отиваш на дънна платка - със съветите за нови кондензатори, и прочее.
                    Иди до кварталния сервиз - за ден-два ще е ясна хавата.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

                      Имах същия проблем. Свалих му капаците, продухах му прахоляка с компресора и се оправи.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

                        Да съживя малко темата с ново допитване до колективния разум. Нещата станаха тотално кафяви. Дядката вече отказа дори да стартира. Не е от захранването, защото беше с качено ново такова. Реших да не се занимавам с възкресяване на мъртвеца, но естествено на дневен ред дойде въпросът с данните и по-точно всички свалени материали за няколкото ми хобита, които са на твърдия диск. Бях си въобразил, че нещата са се укротили и отново не свалих материалите на друг диск. Та новото ми питане е следното - ако взема за временно ползване кутия за твърд диск и включа през нея стария диск в лаптопа ще мога ли да стартирам направо XP-то, както се стартира портабъл програма или не. Имам приятел, който може да ми даде кутия, но твърди, че не може и ще се видят само програмните файлове, но не и ПДФ-ки и снимки. Ще помоля, ако има някой ползвал такава комбинация, да даде пояснения и насоки за решаване на главоблъсканицата.


                        П,П, От кварталния сервиз побързаха да ми предложат за купуване един дърт настолен компютър, на който да се метне моя диск и да се ползва отново.
                        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                        Из "Златния телец"

                        Коментар


                        • #13
                          От: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

                          Няма да стартира, но на лаптопа ще видиш всички файлове. Диска става флашка просто.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

                            Всичко ще се чете. Работиш с външно HDD. Ако го закачиш към друго ХР, то може да си прехвърлиш и конфигурацията на стария ( частичо ).

                            Коментар


                            • #15
                              От: Компютърът гасне сам, когато си пожелае

                              Да се включа в темата, а решението е - на сервиз.
                              Имам същия проблем с комп закупен тук от форума.
                              Гасне, докато зарежда, забива докато работи.
                              Не ми остава време да го занеса в сервиза. Днес отделих 5 мин и видях, че вентилаторите му въртят, термопастата е ок, а темп. на процесора е достатъчно под прага. Интересно, че е по-горещ като стартира.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X