Обява

Свий
Няма добавени обяви.

大吉大利 (da ji da li) Честита Китайска Нова година

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 大吉大利 (da ji da li) Честита Китайска Нова година

    Днес настъпва Годината на Жълтото земно куче.
    Не знам дали сте забелязали, но бе съпроводена с масирана агиткампания (аз други години не съм забелязвал). Даже в подлеза под Ларгото (между Президентството и МС) имаше китайски фестивал в неделя 11-ти февруари. Тази снимка е оттам, за съжаление снимаше само жена ми, та не мога да намеря други:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ChNY_1.jpg
Прегледи:1
Размер:102.7 КБ
ID:6142461

    Та при посещението "се регистрирахме", вследствие на което днес получих поздравителен мейл, който се опитвам да преведа (не от китайски, де )

    1) Китайската Нова година следва лунния календар, затова всяка година се пада по различно време, но обикновено около средата на януари или средата на февруари.

    2) Наричат я още Пролетен фестивал, защото според китайците се падал около началото на астрономическата пролет.


    3) Всяка Китайска нова година има свое "зодиакално животно". Всеки лунарен цикъл е от 60 години и на всеки 12 години има малък цикъл. Всяка от 12-те години е белязана от животински зодиакален знак: Плъх, Вол / Бивол, Тигър, Заек, Дракон, Змия, Кон, Овца, Маймуна, Петел, Куче и Прасе. 2018 е година на Кучето.

    4) Мощни ваканции и отпуски заливат празнуващите "КНГ" държави, цели 12 дена (иха-а-а-а-а) отпуска получават работниците, а учениците - по един месец ваканция.

    5) Червени фенери, червени дрехи и червени украси изпълват китайските улици - това е китайският празничен цвят, а червените транспаранти с пожелания - "китайски коледни дръвчета". Децата получават увити в червена опаковка подаръци;

    Малко китайски поздравления, които трябва да научим (ама на всяка цена, нали оптимистите учели английски, песимистите китайски, пък реалистите - устройство и упатреба на АК):

    1)恭喜發財(gōng xǐ fā cái)
    'Wishing you wealth and prosperity'

    2)大吉大利(dà jí dà lì)
    'May you have great luck and fortune'

    3)年年有餘(nián nián yǒu yú)
    'May you have abundance every year'

    4)事業發達 (shì yè fā dá)
    'May your career take flight'

    5)學業進步 (xué yè jìn bù)
    'May you excel in your studies'

    6)新年進步 (xīn nián jìn bù)
    'May the New Year usher in progress'

    7)心想事成 (xīn xiǎng shì chéng)
    'May all your wishes come true'

    身體健康(shēn tǐ jiàn kāng)
    'Wishing you good health'


    А "за нас тука с гайдите" - честит Трифон Зарезан
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

  • #2
    От: 大吉大利 (da ji da li) Честита Китайска Нова година

    Екстра, честито. Определям се като китаец и излизам и аз отпуска.

    Коментар


    • #3
      От: 大吉大利 (da ji da li) Честита Китайска Нова година

      Е не е ли четвъртък срещу петък, демек от 16-ти?
      The Flat Earth Society has members all around the globe.

      Коментар


      • #4
        От: 大吉大利 (da ji da li) Честита Китайска Нова година

        Първоначално публикуван от Вива ViRuS4eto Преглед на мнение
        Е не е ли четвъртък срещу петък, демек от 16-ти?
        Сега се загледах в разни сайтове - "започва на 16-ти", т.е. китайците пак ни "подгряват", а големият купон е утре вечерта.
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #5
          От: 大吉大利 (da ji da li) Честита Китайска Нова година

          Там куче освен в тава с ориз нещо не виждам
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #6
            От: 大吉大利 (da ji da li) Честита Китайска Нова година

            Присъствието на китайци и особено китайски бизнес в София много ме радва. Активни са от няколко години. Работил съм с китайци чат-пат. Това е народ с хилядолетна култура и много специфичен начин на мислене. Непонятен за нашего брата балканеца, свикнал непрекъснато да се оплаква, дори когато всичко му е наред.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #7
              От: 大吉大利 (da ji da li) Честита Китайска Нова година

              Китайците почват за запразняват откъм 5-ти февруари, и изтрезняват към 10-ти март. Научих го по възможно най-прекия и неприятен начин, понеже чакам за едни доставки. Китайските жени имат неприсъствени дни, заради месечно неразположение.
              Туй дето били работливи като германците са приказки на БГ чорбаджии, дето искат за 800 лева месечно някой да им се върти на пета през работно време, а в събота и безплатно. А цяла западна европа си заминава петък на обяд...

              Коментар


              • #8
                От: 大吉大利 (da ji da li) Честита Китайска Нова година

                Иначе кампанията у нас продължава.
                Започва китайската Нова година
                В училището с изучаване на китайски в София децата празнуват и китайските празници

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:KNG-01.jpg
Прегледи:1
Размер:99.7 КБ
ID:5781093

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:KNG-02.jpg
Прегледи:1
Размер:155.6 КБ
ID:5781094
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #9
                  От: 大吉大利 (da ji da li) Честита Китайска Нова година

                  И аз научих за китайската нова година по тежкият начин... От тогава когато ходим по света по това време винаги проверявам дали няма почивката ни да съвпадне с този 'празник', и съответно - да не бъде почивка Не че съм голям расист, ама когато в петзвезден комплекс започнат да си закачат гащите на терасата, или пък на официална вечеря да идват с халати от банята, ми идва малко множко
                  Или пък на вечеря всички преаранжирали масите в ресторанта, защото били голяма група (така си е), на която стоят опулени, гледайки в телефоните си, докато децата им бъркат с мръсни ръчички във всички купи на бенмарито, и с шепа изкарват една храна за да я хвърлят в другата купа - иди и яж после от тези манджи Абе голяма гадост си бяха последните дни, 'като ни нападнаха китайците'
                  Ей ги тези двама хубавци с халатите Иначе в ръцете - шампанско Това е началото на официална вечеря, дадена от управителя на комплекса
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kempinski.jpg
Прегледи:1
Размер:716.4 КБ
ID:5781097
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X