Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Поведение на деца в рискови ситуации

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Поведение на деца в рискови ситуации

    Иска ми се да обсъдим въпроса за това на какво да учим децата си, как да реагират ако попаднат в рискова ситуация. По-конкретно какво да правят в опасни или потенциално опасни ситуации в които са намесени злонамерени действия от непознат/и, който например иска да ги нарани, да им отнеме нещо или станат свидетел на подобно нещо.

    Водихме вчера разговор вкъщи по темата (повдигнат от директорката на училището) и за това смятам, че ще е полезно за всички ни, да обсъдим и съберем добри практики по въпроса.
    Дела трябват, а не думи.

  • #2
    От: Поведение на деца в рискови ситуации

    Пламене,

    Прав си, че по въпроса следва да се помисли и поработи. Но бих предпочел да запазя някоя и друга изненада за потенциалните злонамерени личности.

    Коментар


    • #3
      От: Поведение на деца в рискови ситуации

      В София основното правило винаги е било едно, още от времето, когато аз бях ученик-в чужд квартал не се ходи сам! Това затваря повечето вратички за потенциални проблеми.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        От: Поведение на деца в рискови ситуации

        Да вдигнат шум. Примерно да се развикат "Помощ", "Тате" или нещо такова.
        Мен тази тактика ми помогна срещу едни циганчета дето искаха да ми откраднат колелото. Тогава бях на 11 - 12.
        Иначе няма как реално да се противодеиства, деца няма как да въоръжаваш.
        А пък и моето мнение е, че "фронта" на заплахите силно се е изместил - ако едно време основната беда можете да ти се случи само очи в очи със зложелателя, то сега най големите заплахи идват по кабела на интернета, като се започне от "обикновен" тормоз от страна на съученици та се стигне зарибяване от педофили.

        Коментар


        • #5
          От: Поведение на деца в рискови ситуации

          Педофили си е имало винаги, сега само понятието доби публичност. Съвсем ясен спомен имам за едни билярд клубове в центъра още 90-те години, където се подвизаваха всички квартални педалчета. От там си хващаха разни чичовци, ама това си бяха чисто педалски истории и те сами си ходеха там-нито ги е принуждавал някой, нито нищо. Понятието "педофил" го нямаше, пък и да го е имало, нямаше нито днешното съдъжание, нито тоя силно негативен оттенък, дето му насложиха медиите в следващите години. Абсолютно винаги го е имало това. Образът на агресивния педофил, дето броди из нета...е доста пресилено оцветен. Никой никога не ме е учил да се пазя от педофили, дори нямам спомен да се е споменавала вкъщи темата. Къде ще го срещнеш това животно, освен ако съзнателно не го търсиш, не е много ясно.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            От: Поведение на деца в рискови ситуации

            E, добре де, замени "педофили" с "ненормалници".

            Коментар


            • #7
              От: Поведение на деца в рискови ситуации

              Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
              Пламене,

              Прав си, че по въпроса следва да се помисли и поработи. ...
              Така е.

              Децата ми са големи, единият е баща вече, но ако мога да върна времето назад... Най-важното е да се говори с тях. Като с равни. Аз не можах да го направя достатъчно от сегашната ми гледна точка. Добре че беше жена ми, която моите страхове и моите съвети, както и нейните, разбира се, успя да им ги поднесе в приемлив и убедителен вид. С незначителни изключения успя да ги опази докато стигнат възраст сами да мислят и да се пазят.

              Коментар


              • #8
                От: Поведение на деца в рискови ситуации

                Безопасността на децата в Интернет е съвсем отделна тема, която може също да засегнем. Но тук ми се иска да обърнем повече внимание на реалния живот и ситуациите в него, как да се държат ако видят, че нещо става и как да действат ако то вече е станало или им се случва на тях самите.

                Ще са ми интересни и коментари от колегите отвъд океана, там съм виждал с очите си как пазят децата си. Особено силно впечатление ми направиха училищните им автобуси (Калифорния), имаше стари модели които общо взето бяха като танкове.
                Дела трябват, а не думи.

                Коментар


                • #9
                  От: Поведение на деца в рискови ситуации

                  Грешна ти е представата за щатските автобуси. Мой познат ползва там такъв са вила. Изтърбушил го е, насложил е вътре мебели, климатик и...стои на бетонова платформа насред една гора, на 40 мин. с кола от Вашингтон. Рейс като рейс, нищо не му е кой знае колко различно от една Чавдарка примерно. Виждал съм и малки бусчета да возят ученици. Сигурно имат някакви завишени изисквания за безопасност по отделни модули, но иначе си е съвсем обикновен рейс.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Поведение на деца в рискови ситуации

                    Да, ще уточня за кой модел имах предвид:

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7736839228_739ae955b5_b.jpg
Прегледи:1
Размер:234.5 КБ
ID:5780712

                    доста е стар, но преди 3-4 години когато бях там ги видях няколко пъти и за това ми направиха толкова силно впечатление.
                    Дела трябват, а не думи.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Поведение на деца в рискови ситуации

                      Но децата са възпитани и отдавна са в матрицата, а тук ампутираха всякакви норми и респект към каквото и да е. Ние сме прекалено толерантни и няма да се учудя ако след години и педофилията я определят като "самоопределяне". Натам върви проклетото еврогейско разбиране на нещата.
                      За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Поведение на деца в рискови ситуации

                        Първоначално публикуван от Plamen Alexandrov Преглед на мнение
                        Да, ще уточня за кой модел имах предвид...
                        Какво му е танковото на този? Може би многото нитове ти изглеждат внушително, но това е просто защото каросерията му е алуминиева.
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Поведение на деца в рискови ситуации

                          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                          Грешна ти е представата за щатските автобуси. Мой познат ползва там такъв са вила. Изтърбушил го е, насложил е вътре мебели, климатик и...стои на бетонова платформа насред една гора, на 40 мин. с кола от Вашингтон. Рейс като рейс, нищо не му е кой знае колко различно от една Чавдарка примерно. Виждал съм и малки бусчета да возят ученици. Сигурно имат някакви завишени изисквания за безопасност по отделни модули, но иначе си е съвсем обикновен рейс.
                          Щатските автобуси май имат завишени критерии за безопасност. Коментираше се в един от ония, Дискавъри филмите, за края на света. Сред топ изборите за МПС бе училищен автобус, заради здравината.
                          Публикувайте отговор

                          Коментар


                          • #14
                            От: Поведение на деца в рискови ситуации

                            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                            Педофили си е имало винаги, ...... Никой никога не ме е учил да се пазя от педофили, дори нямам спомен да се е споменавала вкъщи темата. Къде ще го срещнеш това животно, освен ако съзнателно не го търсиш, не е много ясно.
                            Най-вероятно защото не си бил 9 - 14г. момиченце. А обратните педофили (които харесват момченца) не са чак толкова много.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Поведение на деца в рискови ситуации

                              Сложна работа , хем да не попадне в ситуация в която да не пострада , хем да помогне на друго дете да не пострада . Винаги съм им говорил , че ако се почустват застрашени да търсят място и съдействие от големи хора , или полицията . Да бъдат внимателни и да се ориентират в околната среда ( много трудна задача за едно дете !) . Да избягват прекалено вежливи непознати хора и да не споделят информация за себе си и семейството по никакъв повод , освен , ако са се загубили , или има някаква непосредствена опасност да изпаднат в беда . "Тати , или мама идва , чакам ги " да са отговорите на случайно заговорили ги хора .

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X