Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Болничен и предизвестие

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Болничен и предизвестие

    Нищо не се удължава. Аз така направих скоро пуснах предизвестие и излязох в болничен после доработих една седмица и довиждане.
    Кара Suzuki Vitara 1,6 8v,а според жената Витарник!

    Коментар


    • #17
      От: Болничен и предизвестие

      Със сигурност не могат да те съкратят/уволнят по време на болничен, така че по пътя на логиката, не би трябвало да можеш и да напуснеш по време на болничен. Дали предизвестието може да тече паралелно с него, също не съм сигурен, ама да кажем предизвестието е 1 месец, а ти се окаже че ще боледуваш повече от това ?!?! Затова би следвало да не тече предизвестието по време на болничен.

      Информацията към НОИ за болничния се подава от работодателя по електронен път. Да кажем че те освободят докато си болничен ?!?! кой ще подаде информацията за болничния ?!?! Бюрото по труда ли ?!?! Не съм чул някой да е на борсата и да е отишъл да си вземе болничен и да подава разни неща към НОИ дето едва ли знае за какво става на въпрос.

      Ей така на бързо се консултирах, та ако си на срочен договор, няма проблем, може да напуснеш по време на болничен, НО ако си на безсрочен трябва да изтече болничния и тогава предизвестие, не може след като вече си болничен да подаваш такова.
      И още нещо, ако напуснеш и трябва да ти се удължи по някаква причина болничния - няма да може, вече така са го направили, преди е можело, но сега вече НЕ. Та си обмисли вариантите
      Последно редактирано от mohera; 01-02-18, 15:19.
      Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
      И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
      вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

      Коментар


      • #18
        От: Болничен и предизвестие

        Ето отговор от компетентните лица :

        http://accountingnews.bg/прекратяван...ие-193.html

        От където става ясно , че може да се пусне предизвестие по време на болничен , но започва да тече от деня след боледуването.
        Който търси , намира !
        Човекът е човек, когато е на път !

        Коментар


        • #19
          От: Болничен и предизвестие

          Явно ще искат да си отработя предизвестието след като се върна от болничен.
          Ама ще има да чакат...
          Просто ще напусна без предизвестие, като ще дължа една заплата на работодателя.
          Тази за Януари. Но аз януари бях малко отпуск, трябваше на 8 Януари да съм на работа, но вместо на работа бях на операция, и до 8 Февруари съм в болничен. Т.е-ако напусна след болничния-няма да взема заплата от фирмата(не ми е за сефте, свикнал съм), но пък и няма да съм работил там, за да се ядосвам,ч е съм работил без заплащане.
          А в същото време ще си взема обезщетението за болничния от НОИ.
          Ако ми удължат болничния- още веднъж ще взема от НОИ, та заплатата от фирмата няма да ме интересува.

          Моята логика е такава, кажете ако греша.

          И малко размишления-Защо да не може да подаваш предизвестие след като вече си излязъл в болничен?
          Ами ако се окаже, че си се разболял от някаква болест която не позволява повече да работиш тази работа?
          В болницата ще те закрепят някак, но после трябва да се върнеш да работиш още 30 дни работата която те убива? Не е домислено според мен.
          А в моя случай не искам да се връщам веднага на работа, че има тежки бойлери за вдигане на ръка и кръст. И след операцията не е много умно да се напрягам физически.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #20
            От: Болничен и предизвестие

            Колчо, ако работата ще те утрепе значи си за ТЕЛК. И въпросът се решава с друг вид болнични.

            Ама сега ти е паднало де - вземай болнични колкото ти се полага, задният двор е по-важен от бойлерите.

            Коментар


            • #21
              От: Болничен и предизвестие

              Говоря, ако ще ме убива само тази работа която съм работил. Примерно-някаква химия, и ми е разказала играта на белия дроб. Знам един такъв(Пламен кубата), дето от много години работа в цеха за прах за пране във Фикосота сега ходи всеки месец на преглед, и храчи кръв...
              И като се установи, че от тази работа ти се такова мамата на здравето, и повече не може да я работиш, ама именно тази-защо трябва да се връщаш на същата работа за да си отработиш предизвестието?
              Докато например ако работиш като шофьор няма да ти има нищо на здравето.

              Съвсем хипотетично говоря де, за пример, че е глупаво да не може да се подава предизвестие щом си се разболял.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #22
                От: Болничен и предизвестие

                Ако не можеш да работиш тая работа повече това се оправя с медицински документ, а не с работене до последен дъх. Може и да не е чак ТЕЛК.

                Коментар


                • #23
                  От: Болничен и предизвестие

                  Не съм съгласен: Преди години ме оперираха от херния. Платно не ми зашиха. Но ми казаха 6 месеца да не вдигам нищо тежко и до 18 месеца ще се възстановя напълно. Ако заварявах бойлери за телк ли ще съм?
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #24
                    От: Болничен и предизвестие

                    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                    Явно ще искат да си отработя предизвестието след като се върна от болничен.
                    Ама ще има да чакат...
                    Просто ще напусна без предизвестие, като ще дължа една заплата на работодателя.
                    Тази за Януари. Но аз януари бях малко отпуск, трябваше на 8 Януари да съм на работа, но вместо на работа бях на операция, и до 8 Февруари съм в болничен. Т.е-ако напусна след болничния-няма да взема заплата от фирмата(не ми е за сефте, свикнал съм), но пък и няма да съм работил там, за да се ядосвам,ч е съм работил без заплащане.
                    А в същото време ще си взема обезщетението за болничния от НОИ.
                    Ако ми удължат болничния- още веднъж ще взема от НОИ, та заплатата от фирмата няма да ме интересува.

                    Моята логика е такава, кажете ако греша.

                    И малко размишления-Защо да не може да подаваш предизвестие след като вече си излязъл в болничен?
                    Ами ако се окаже, че си се разболял от някаква болест която не позволява повече да работиш тази работа?
                    В болницата ще те закрепят някак, но после трябва да се върнеш да работиш още 30 дни работата която те убива? Не е домислено според мен.
                    А в моя случай не искам да се връщам веднага на работа, че има тежки бойлери за вдигане на ръка и кръст. И след операцията не е много умно да се напрягам физически.
                    Кольо, горе то цитирах текста от кодекса на труда. Закона в пределно ясен. Другите глупости са измислици на някакви счетоводители. Ако си будала ги слушай тях. Сам си задаваш правилния въпрос и си отговаряш, Ама пак се чудиш. Срока на предизвестието започва да тече от момента на получаването му от работодателя и друга хипотеза закона не познава. Ако някой на своя глава си дописва закони си е негов проблем.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Болничен и предизвестие

                      Добре де, ама нали след всеки закон има правилници, разни други там нормативни актове които уреждат такива дребни проблемчета възникнали с практиката.
                      Та не знам дали това не е описано в някакъв такъв документ.

                      Ама ще видим де, първо да видя дали ще ми продължат болничния, пък после ще решавам кое-как.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Болничен и предизвестие

                        Въх на мене да ми се падне да ми каже шефа как не можело да напусна... Няма да си мръдна задника и на метър, па да видим с какво ще ме накаже...
                        Предизвестие с входящ номер, и после не може да ти каже и гък. Па ако ще и да не е правилно подадено.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Болничен и предизвестие

                          С това предизвестие и болничния не виждам нито правен, нито счетоводен проблем. Две неща едновременно не могат да се случват само когато има изрична забрана ,нарушава се някой от основните принципи на договарянето или някое от базовите права на работника в трудовото/осигурителното право. Така не могат да съвпадат отпуск и болничен. Болничният ти прекъсва отпуска.
                          Предизвестието не внася никаква промяна в съдържанието на правоотношението-длъжен си да ходиш на работа, да спазваш трудовата дисциплина и т.н. Предизвестието просто фиксира момента, в който това иначе безсрочно по принцип правоотношение, ще се прекрати. Още повече, че нещата са и на теория разделени. Едното е трудово, другото е осигурително отношение. Отпускът и предизвестията са уредени с норми на трудовото право. Болничните- с норми на осигурителното. В предизвестие ти си на работа. И докато си на работа, всичко може да се случи-да се разболееш, да стане трудова злополука, ако е жена работничката-може да забременее и т.н. Трудовото правоотношение си съществува каквото е по КТ. Но тогава ще се задействат нормите на осигуряването-ще получаваш обезщетение за болест вместо заплатата си. И то е точно защото НЕ СИ на работното си място, където иначе трябваше да си ако беше здрав. НАстъпил е риска, за който същият този работодател, а и ти самия, си се осигурявал.
                          Последно редактирано от santaclash; 01-02-18, 23:48.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Болничен и предизвестие

                            Ако имаш и един ден забавяне на заплатата ,изобщо пък и предизвестие не ти трябва .

                            Коментар


                            • #29
                              От: Болничен и предизвестие

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Добре де, ама нали след всеки закон има правилници, разни други там нормативни актове които уреждат такива дребни проблемчета възникнали с практиката.
                              Та не знам дали това не е описано в някакъв такъв документ.

                              Ама ще видим де, първо да видя дали ще ми продължат болничния, пък после ще решавам кое-как.
                              Още ли се излежаваш, бре!
                              Съдейки по усилената консумация на бахур и червено вино, оправил си се вече.

                              Кольо, Борислав е прав.
                              Лекторът от счетоводителския сайт също е прав, защото забраната за връчване на предизвестие докато работникът е в болничен, той е разгледал в обратната хипотеза - предизвестие от работодателя към работника.
                              А нормативните актове си имат рангове, както в армията. По-низш по ранг нормативен акт не може да противоречи или заобикаля разпоредба на по-висш. Ако все пак го прави, противоречието/заобикалянето няма действие.
                              Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                              Коментар


                              • #30
                                От: Болничен и предизвестие

                                Благодаря Дани, обясни го на човешки език.
                                Ма както казах-ще видим какво следва с продължаването на болничния.
                                Има ли желание-има и начин!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X