Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

    Предстои ми правене на броня при Чоко и съответно монтиране на лебедка в последствие.

    Харесал съм си един конкретен модел - Warrior Samurai S9500 HS - високоскоростна 9500 либри. Търговецът се нави да ми я продаде без въже, тъй като имам 28-29 м. синтетично 12 мм. (скъсано в двата края), но преди да се хвърля да поръчвам имам следните въпроси:

    - къде могат да ми сплетат ново ухо с кауш на въжето и евентуално да му "кримпнат" скоба на другия край, с която да се захване за барабана на лебедката?
    - някой има ли опит с лебедките на Warrior, гледам че цените са им ОК, а дават "ограничена доживотна гаранция с 3 години на ел. частта"?
    - стигат ли ми 9500 либри, предвид че няма да ходя на офроуд и основно ще ползвам лебедката да вадя себе си и други идиоти от преспите на Витоша?

    ПП: Като кратка предистория (тъй като се очертава да задавам и други глупави въпроси в тая тема), взех под наем хижичка на Витоша, която обслужвам с джипката. В тая връзка част от подготовката, например, не беше "стандартна" - при повдигането с 2" оставих въздушното окачване отзад и му сложих подложки, защото често возя товари и дърпам ремарке.

  • #2
    От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

    А, и за да не е толкова сухарска темата, качвам няколко снимки на Диското, което излезе и доста фотогенично.

    Така изглеждаше в деня, в който го взех:



    На другия ден вече беше преобуто:



    Една от малкото му разходки в провинцията - качи се до вр. Ком, за да закара провизии за подкрепителен пункт на група колоездачи (12 литра крафт бира и мезе):



    Такъв вид придоби с 2" повдигане с +100кг пружини отпред и изцяло нова ходова част:



    По-натам може още да кача. Не е като да няма.

    Коментар


    • #3
      От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

      Първоначално публикуван от Петър Велков Преглед на мнение
      ...
      - къде могат да ми сплетат ново ухо с кауш на въжето и евентуално да му "кримпнат" скоба на другия край, с която да се захване за барабана на лебедката?
      ...
      - стигат ли ми 9500 либри, предвид че няма да ходя на офроуд и основно ще ползвам лебедката да вадя себе си и други идиоти от преспите на Витоша? ...
      9500 са ОК.

      Въжето спокойно можеш да си му сплетеш ухо и сам, следвайки указанията на учебни клипчета. Примерно:



      За другия край може да намериш подходяща кабелна обувка и да й играеш 1-2 чука. Там не ти трябва да е особено здраво, защото захващането за барабана трябва да е толкова здраво, колкото въжето да може да се захване да се навива. При теглене никога не трябва да се развива въжето докрай. Най-добре първият ред да си остава на барабана.

      За зимна употреба на лебедката обаче по-скоро бих препоръчал да ползваш стоманено въже. Че синтетиката като се намокри и замръзне, ледът няма да й се отразява добре.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #4
        От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

        Първоначално публикуван от Петър Велков Преглед на мнение
        и други идиоти от преспите на Витоша?
        Заради това изречение е добре да сложиш 12 000 либри. Теглото е еднакво/.
        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

        Коментар


        • #5
          От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

          Добре дощъл!
          Избора на въже трябва да го направиш веднъж. В смисъл - стоманеното надрасква барабана (при ползване) и след това синтетиката на е препоръчителна.
          Отделно при стоманено е хубаво да си с ролки, а при синтетика - с уста.
          Коя хижа си взел?
          Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

          Коментар


          • #6
            От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

            За лебедката се ползва принципа на мечо пух.
            Или маркова, или най големия китаец който можеш да побереш.
            Единствената причина да ползваш стоманено въже е ако нямаш пари за синтетично.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
              ... Единствената причина да ползваш стоманено въже е ако нямаш пари за синтетично.
              Чети ако нямаш пари да сменяш синтетиката. Щото при по-честа употреба синтетиката си заминава за норматив (на 1 стоманено - 3 синтетични). Особено ако има триене в терен, дървета, храсти.

              Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
              ... Избора на въже трябва да го направиш веднъж. В смисъл - стоманеното надрасква барабана (при ползване) и след това синтетиката на е препоръчителна.
              ...
              За 6 години често използване и на стоманено, и на синтетика на една и съща лебедка констатацията е, че няма такова нещо. Неудобството е, че трябва да се сменят водачите. Особена далавера от ролки не е като да съм забелязал, така че за стоманено си е съвсем ОК един чугунен водач. Хем по-малко стърчи.
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #8
                От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

                А може ли дефиниция за "по-честа употреба"? Ако върна лентата назад, тая зима съм щял да ползвам лебедка (ако имах) два пъти за вадене на чужди коли и един-два пъти да вадя себе си. Засега се оправям с два traction pad-а (как се казват на български - нямам идея) и в краен случай - вериги. Един път ме вадиха с ръчна лебедка, ама тогава бях хванал странично наклона на поляната в над метър преспа.

                Знам, че синтетичното се протрива, но металното ми се струва прекалено тежко (съответно трудно и опасно) за сравнително леките задачки, които съм му приготвил. В крайна сметка, ако ходя на "истински" офроуд, то ще е колкото да понатрупам опит от старите офроудаджии

                Синтетиката не мисля, че ще ми е проблем да я сменям веднъж на година-две, да речем.

                ПП: Хижата е тази на първата снимка. Няма си име, но е известна като "Композиторите", защото е на техния съюз (ведомствена).

                Коментар


                • #9
                  От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

                  Синтетиката има огромен плюс. Ако се скъса (а всяко въже се къса) няма да ти отреже главата.
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #10
                    От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

                    Като нямаш проблем да сменяш, синтетиката определено е далеч по-приятна за работа.

                    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                    Синтетиката има огромен плюс. Ако се скъса (а всяко въже се къса) няма да ти отреже главата.
                    Виждал съм да се къса стоманено въже, когато танков влекач дърпаше обърнат голям камион. Ама покрай джиповите лебедки - много скъсани синтетики и ни едно стоманено ...
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

                      Някой правил ли е конверсия от watts linkage (Z-щанга, както ѝ вика Чоко) към panhard rod (което нямам идея как е на български)?

                      Гледам, че RuffStuff имат кит за $170. Декември с окачването сменихме и петте тампона отзад, от които (верно, шитпарт, ама бяха около/над 200лв комплекта) централният вече хлопа по-зле и от преди.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

                        За Бритпарт тампони - колкото и да дадеш - все ще е много. Аз на грдаският (само софийско) за 1,5 г. помлях полиуретаните...
                        Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

                          Възможно въпросът е че китът за минаване към единична щанга струва малко повече от ОЕМ централен тампон, а като нищо ако сменя само него може да се окаже, че и другите четири са (пак) за смяна.

                          Единственото, което ме притеснява, е въздушното окачване, тъй като panhard-ът увеличава възможния ход между моста и шасито. Не знам дали няма да се наложи да мина на метални пружини - нещо, което отбягвам откакто съм взел Диското.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

                            Първоначално публикуван от Петър Велков Преглед на мнение
                            Възможно въпросът е че китът за минаване към единична щанга струва малко повече от ОЕМ централен тампон, а като нищо ако сменя само него може да се окаже, че и другите четири са (пак) за смяна.

                            Единственото, което ме притеснява, е въздушното окачване, тъй като panhard-ът увеличава възможния ход между моста и шасито. Не знам дали няма да се наложи да мина на метални пружини - нещо, което отбягвам откакто съм взел Диското.
                            Пепи погледни какво са писали, това е преден, май се слага обратно и от зад т.е. за да е в двете посоки.
                            Не съм наясно до колко е вярна логиката ми, но панхарда служи предимно в една посока като играе моста.....

                            Коментар


                            • #15
                              От: Хижарското ми Диско - избор на лебедка и други

                              Междувременно, Диското се оказа доста по-фотогенично (и приятно за каране) с 32-ки:



                              GoodYear Wrangler Duratrac, 265/75/16, DOT 3016, на по-малко от 200 км. пробег - прИмоция, на която не издържах

                              Опират леко в носачите при пълен ляв/десен, но ако се внимава и не се върти последната 1/4 оборот на волана, всичко е ток и жица.
                              Някой ден с новата броня и едни фланци направо ще заспят

                              ПП: На твърд сняг и лед поведението им е светлинни години пред АТ-тата.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X