Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помагайте

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Помагайте

    Добър вечер. Извинявам се, че пиша тук, но не намерих къде е правилното място за темата. Та въпросите ми са - Гледах да купувам един Уаз днес, но момчето в което е уаза не е собственика само го е купил с договор за покупко-продажба и двата талона. Ние сме от София, а собственика от Етрополе - Регистрацията е СО. Та въпроса ми е каква е процедурата в случая, трябва ли да се ходи до собственика за да се прехвърли на мое име - предполагам да? Като сменям талоните, ще трябва ли да сменям и номерата? И какви документи иска нотариуса(имаше там мисля някакви данъчни оценки, глупости)? Извинявам се за глупавите въпроси, но до сега все съм карал коли без да ги прехвърлям, а почват нещата да се затягат.
    “Не приемай живота твърде сериозно. Никой не е излязъл жив от него.”

  • #2
    От: Помагайте

    Единствения начин всичко да стане както трябва е човека от който ще го купуваш да отиди до Кат , да си плати глобата за това , че не го e регистрирал на свое име , да го регистрира и след това чак с новия талон да ти прехвърли колата с договор за покупко продажба.

    Всичко друго е ала бала.
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • #3
      От: Помагайте

      Досегашният собственик си го регистрира в КАТ, плаща всичко дължимо и тогава правите сделка.

      Коментар


      • #4
        От: Помагайте

        Щом има двата талона и нотариално заверен договор - момчето е собственик.И той се разпорежда.Ходенето до Етрополе отпада.
        Полани си купих от нашия колега Куздов един Голф3 и нотариусът много се мръщи на малката цена в договора.Щот му е малък хонорарът.
        За номерата Стоян Боюков квот ти каже -така е.Само темата да беше пуснал в "Такси , данъци...."Ма може и да я види.
        Успех!
        Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

        Коментар


        • #5
          От: Помагайте

          Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
          Щом има двата талона и нотариално заверен договор - момчето е собственик.И той се разпорежда.Ходенето до Етрополе отпада.
          Полани си купих от нашия колега Куздов един Голф3 и нотариусът много се мръщи на малката цена в договора.Щот му е малък хонорарът.
          За номерата Стоян Боюков квот ти каже -така е.Само темата да беше пуснал в "Такси , данъци...."Ма може и да я види.
          Успех!

          И аз за нещо такова си мислех, но ми е малко чудно, като ида в КАТ и дам договор с едно име пък талон с друго ? За това не съм много сигурен.
          “Не приемай живота твърде сериозно. Никой не е излязъл жив от него.”

          Коментар


          • #6
            От: Помагайте

            Ами по-горе ти казаха-този който има договор за покупко-продажба да иде в КАТ, да си регистрира УАЗката(ще си плати глоба за закъснението, ма ако иска да я продаде-няма как), и после той става собственик и по талон.
            Отивате при нотариуса, и пак по същия ред.

            И както се каза-всичко друго е ала-бала.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #7
              От: Помагайте

              Първоначално публикуван от beliptici Преглед на мнение
              И аз за нещо такова си мислех, но ми е малко чудно, като ида в КАТ и дам договор с едно име пък талон с друго ? За това не съм много сигурен.
              По този начин няма да ти се получи. Колегите по-горе ти писаха - човека, който има договор за пукупка и талони, отива в КАТ и регистрира колата на негово име (с всички прилежащи усложнения). След това правите договор между вас и вече ти можеш да си я регистрираш законно.

              П.п. Някога може да е ставало с "междинен" собственик, но от 2015 насам не става (лично проверено).
              Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
              Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

              Коментар


              • #8
                От: Помагайте

                Първоначално публикуван от beliptici Преглед на мнение
                И аз за нещо такова си мислех, но ми е малко чудно, като ида в КАТ и дам договор с едно име пък талон с друго ? За това не съм много сигурен.
                Тц, името на собственикът по талон и това в договара за покупко-продажба в графа продавач трябва да е едно и също...иначе биг проблем.
                Животът е харизан кон според мен...

                Теди

                Коментар


                • #9
                  От: Помагайте

                  Той се решава проблемът ама е такава разправия (и/или корупция) че не си струва.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Помагайте

                    Кола се прехвърля с договор нотариална заверка на подписите и това е цялата частноправна страна на сделката. Регистрацията и издаването на талони са предмет на публичното, не на частното право.
                    Пред КАТ трябва само да докажеш как тази кола е стигнала до теб-т.е. каква е поредицата от сделки, които са довели правото на собственост от човека, вписан в талоните, до теб. Трябват ти двата договора- твоя и този на предишния собственик. Норатиално заверени. Една кола може да не се представи за регистрация в КАТ по много причини, които теб не те интересуват.
                    Само собственик може да встъпи в публичноправното правоотношение по регистрация. За целта той трябва да докаже единствено, че е собственик.
                    Този, от когото сега си я купил, вече не може да иска талони на свое име. Базите на КАТ и нотариусите са свързани и КАТ вече знаят за сделката. Той ти е прехвърлил собствеността с договора. И не може да иде в КАТ да иска талони, понеже не е собственик. Ако ще тръгвате по тоя път, трябва пак при нотариуса да развалите договора. Това, че някой не е изпълнил публичноправното си задължение да представи автомобила за регистрация, не те прави по-малко собственик. Колата е твоя.Пък дали ти ще си я регистрираш или на свой ред ще я продадеш в срока за регистрация, си е твоя работа. КАТ нямат работа в частното право.
                    Лошото е, че промениха малко закона и ако до 2 месеца не си я регистрираш, автоматично се спира от движение.
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Помагайте

                      Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                      Кола се прехвърля с договор нотариална заверка на подписите и това е цялата частноправна страна на сделката. Регистрацията и издаването на талони са предмет на публичното, не на частното право.
                      Пред КАТ трябва само да докажеш как тази кола е стигнала до теб-т.е. каква е поредицата от сделки, които са довели правото на собственост от човека, вписан в талоните, до теб. Трябват ти двата договора- твоя и този на предишния собственик. Норатиално заверени. Една кола може да не се представи за регистрация в КАТ по много причини, които теб не те интересуват.
                      Само собственик може да встъпи в публичноправното правоотношение по регистрация. За целта той трябва да докаже единствено, че е собственик.
                      Този, от когото сега си я купил, вече не може да иска талони на свое име. Базите на КАТ и нотариусите са свързани и КАТ вече знаят за сделката. Той ти е прехвърлил собствеността с договора. И не може да иде в КАТ да иска талони, понеже не е собственик. Ако ще тръгвате по тоя път, трябва пак при нотариуса да развалите договора. Това, че някой не е изпълнил публичноправното си задължение да представи автомобила за регистрация, не те прави по-малко собственик. Колата е твоя.Пък дали ти ще си я регистрираш или на свой ред ще я продадеш в срока за регистрация, си е твоя работа. КАТ нямат работа в частното право.
                      Лошото е, че промениха малко закона и ако до 2 месеца не си я регистрираш, автоматично се спира от движение.
                      Звучи логично , но дали е по книга всичко това не знам.

                      Даже и да е , на практика съм почти сигурен , че не е приложимо.
                      Който търси , намира !
                      Човекът е човек, когато е на път !

                      Коментар


                      • #12
                        От: Помагайте

                        Щом не е прехвърлена не са плащани данъци, демек няма сделка.
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #13
                          От: Помагайте

                          Талоните не удостоверяват собственост,а извършена регистрация!
                          Да си представим следната ситуация- купувам кола, която се оказва, че не ми е удобна и след седмица я продавам без да я регистрирам. Срокът е две седмици по закон).Вторият и собственик я купува уж за жена си, ама тя пък не харесва цвета на седалките и той също я продава след седмица. Попада в трети, който тръгва да я регистрира... и се оказва, че баба му докато е чистила в кухнята, е засилила двата талона в печката.
                          Налични са всички договори, но няма талони. Никакви! А докато се чуди какво да прави и пише в 2-3 форума, местните наркоси му задигат номерата...
                          По тая вашата логика, такава кола никога няма да може да се регистрира.
                          Естествено, това не е вярно. Защото колата вече е регистрирана! Тя се води в базите на КАТ по ВИН, вид, модел, марка и цвят, където пише и кой е последният човек, представил пред държавата документ за собственост, някога назад във времето. Срещу тях той е получил талони и правото да ползва държавен контролен номер (табели). Смяната на собственик не променя факта, че този автомобил вече е регистриран и се води на отчет тук, в БГ. Той не може да се води на отчет никъде другаде в света.
                          Та, нашата кола е вече регистрирана. Това, което трябва да се направи всъщност, е промяна в данните за регистрация. Иначе казано-МВР трябва да издаде нови талони, в които да е записано името на новия собственик. А ако идва от друга област, трябват и нови номера. Ако и няма номерата, се обявяват за издирване.

                          Последният, който се яви в КАТ, за да иска номера и талони, трябва да докаже правото си на собственост върху тази конкретна кола. Не върху номера и талони! С писмен договор, с нотариална заверка на подписите. Възможно е това му право да е преминало върху него и с друга сделка или дълга поредица от последователни сделки.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Помагайте

                            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                            ...
                            Последният, който се яви в КАТ, за да иска номера и талони, трябва да докаже правото си на собственост
                            Ще се смаяш колко други неща трябва да докаже, освен правото си на собственост. И там, и в общината после.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Помагайте

                              В общината изобщо няма да ходи-отбелязва се автоматично вече от 2 години.
                              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X