Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заземление на метален комин

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Заземление на метален комин

    Здравейте колеги,

    Съгласно заглавието на темата:

    Налага ми се да изградя комин от конструкционна електрозаварена черна тръба с ф 168мм и височина от 8метра.
    Сградата, в която ще се изгради комина, реално е нещо като барака - висока е около 3,5метра (вътре съм монтирал самоделен котел за отопление, който подава към обитаемата къща ), покривът й е ламаринен.

    Мисля, ще се наложи да се заземи някак си комина. Като казвам някак си - не съм спец по заземленията. Затова ще се радвам на вашето мнение по въпроса.

    1. Тъй като реално самият комин ще има твърда метална връзка към котела - как да се избере точката на извеждане на заземлението към външните колове- преди да влезе в къщата комина ( в стърчащата над сградата част ) или вътре - някъде непосредствено преди котела.
    2. Ако се постави само един кол, по каква схема се извършва измерването.
    3. Ако се избере заземлението да е външно, преди комина да влезе в сградата - трябват ли ми подпорни изолатори по пътя на заземлението надолу до коловете?
    4. Осем метра в Софийско село не е ли нисичко, че да му се притеснявам за заземление? (май с този въпрос трябваше да започна... но тя мухата с име "заземление" като му влезе на човек в главата ...)

    Благодаря предварително за вниманието!

    Поздрави
    Последно редактирано от Onzi; 11-01-18, 17:24.

  • #2
    От: Заземление на метален комин

    Да не би да става дума за мълниезащита!,че досега не съм чувал някой да си заземява комина
    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

    Коментар


    • #3
      От: Заземление на метален комин

      Не съм спец, но май без екраниране по Фарадей няма да минеш, щото как аджеба ще накараш тока да тръгне по мълниеотвода вместо по тръбата!?
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #4
        От: Заземление на метален комин

        И двамата сте прави!

        Да, правилно е отбелязал колегата, притеснението ми е за мълниезащита, не за друго.

        Това с фарадеевата клетка не е ли малко пресилено за някакъв си 8м. комин. То в същност, най-лесно в този ред на мисли би било да пусна една тръба, която външно да покрие истинската. Чудя се, няма ли по- лесен начин.
        ( как беше оная приказка - хубаво и ефтино ... , че и да стане лесно - само в кауф..нд)

        Коментар


        • #5
          От: Заземление на метален комин

          Правилно си се ориентирал, пазарските колички на кауф..нд с малко бой с варията ще паснат.

          ПП. Мисля, че на мълнията и е все тая дали е 8м или 8 см.

          На Ком-Емине съм виждал да бие по тръба поставена легнала на една полянка, а наоколо имаше бая дървета и чешма.
          подаръци за мъже от FACOM
          промоция на читави инструменти

          и на хоби такива

          тел. О879 Ч8Ч 2З5

          Коментар


          • #6
            От: Заземление на метален комин

            Мълнията е по линията на най-малкото съпротивление. Преди години на морето един хотел го беше пернала мълния. Мангалите строители като заземявали гръмоотвода, за по-лесно го вързали за арматурата на плочата в мазето. Плочата беше на три парчета, разместени на по 5 см едно от друго на височина.
            Подобен случай на блок с клетка на мтел отгоре. Като слагали клетката-за по-лесно вързали земяването за арматурата на блока. Добре, че шината е заложена по фасадата. Беше излязла по цялата си дължина, от покрива до земята.
            Мълнията не е шега работа, консултирай се със специалист.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #7
              От: Заземление на метален комин

              То да се консултираш със специалисти, ама май повече е до късмет
              Те специалистите казват, че уж мълния не пада на гол баир, ама си се случва и то нищо че има и някое друго дърво, стълб или нещо такова.

              И аз не знам да има заземени комини

              Ако не се лъжа при нас имаше един случай дето мълния беше запалила комина на техникума, който май не е и метален
              Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
              И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
              вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

              Коментар


              • #8
                От: Заземление на метален комин

                Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
                То да се консултираш със специалисти
                Те специалистите казват, че уж мълния не пада на гол баир, ама си се случва и то нищо че има и някое друго дърво, стълб или нещо такова.

                И аз не знам да има заземени комини

                Ако не се лъжа при нас имаше един случай дето мълния беше запалила комина на техникума, който май не е и метален
                +1 .Най-добре със специалист .Има активна и пасивна мълниезащита .Активната пази определен периметър( примерно на 16 метра височина има 70 метра радиус на защита под формата на конус с връх мълниеприемника ) , а пасивната съоръжението за което е изградена .

                Коментар


                • #9
                  От: Заземление на метален комин

                  Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
                  То да се консултираш със специалисти, ама май повече е до късмет
                  Те специалистите казват, че уж мълния не пада на гол баир, ама си се случва и то нищо че има и някое друго дърво, стълб или нещо такова.

                  И аз не знам да има заземени комини

                  Ако не се лъжа при нас имаше един случай дето мълния беше запалила комина на техникума, който май не е и метален
                  При нас пък удари тухлен комин на къща и в резултат:тухли имаше на 50метра в диаметър,всички кабели в къщата изгоряха вътре в мазилката,всички ел.уреди в къщата дефектираха.Хората оцеляха....На мене ми се повреди един лаптоп....на 200 метра от колизиятаВсе си мисля че тая мълниезащита е загубена кауза...всичко е късмет!
                  МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Заземление на метален комин

                    Определено търси електричарски услуги за целта, щото това са си важни неща и дребни детайли имат значение. Принципно, при метален комин и метален покрив, най-простия вариянт е да се пуснат две заземяващи медни жици (над 4мм диаметър) - от горния и от долния край на комина, които се свързват с основната заземяваща жица от електротаблото. Това е при условие че ел.таблото на сградата е заземено чрез жица, която излиза хоризонтално под земята навън, и е "забодена" с два подземни гръмоотвода. Смисълът е ако тресне гръм, електричеството от него да замине към гръмоотводите по една единствена система. Ако имаш две отделни гръмоотводни системи в сградата, пак се получава "светкавица". Първата жица върви от върха на комина по тръбата надолу до покрива, прикрепена с няколко метални обръча, продължава по покрива до стрехите, и от там надолу по контура на къщата отвън, до земята, влиза малко под почвата където се закача към хоризонталната от ел.таблото. Тя трябва да поеме основната част от гръмотевицата. Втората жица тръгва от долния край на комина, където тръбата влиза в котела, и върви право надолу докато срещне хоризонталната жица вътре в сградата. Тя събира остатъка от гръмотевицата, изпуснат от първата жица.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Заземление на метален комин

                      Никаква "загубена кауза" няма в защитата от мълнии, само трябва да се прави грамотно. Лично аз бих набедил самия комин за гръмоотвод ама това е за напреднали.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Заземление на метален комин

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Никаква "загубена кауза" няма в защитата от мълнии, само трябва да се прави грамотно. Лично аз бих набедил самия комин за гръмоотвод ама това е за напреднали.
                        Два метра надолу в земята цялата тръба и готово, пък че горе малко се стопил - голяма работа.
                        подаръци за мъже от FACOM
                        промоция на читави инструменти

                        и на хоби такива

                        тел. О879 Ч8Ч 2З5

                        Коментар


                        • #13
                          От: Заземление на метален комин

                          Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                          Два метра надолу в земята цялата тръба и готово, пък че горе малко се стопил - голяма работа.
                          Е да де ама трябва някак да вкараш и димните газове в него, при това без да вкараш мълнията в котела.

                          И понеже е неръждавейка съпротивлението е голямо и стана тя една

                          Коментар


                          • #14
                            От: Заземление на метален комин

                            Никой не споменава за мерене на съротивление на коловете в земята! В момента на строителния пазар цари върховна простота . Идва един еликтричар (фирма) на новостроящата се къща и пуска един СПУСЪК до земята . После се запознавам с шефа на фирма Инлаб , който е тотален педант в живота и ми прави 3D симулация на мълния и се оказа , че около 10 % от покрива се покрива от 1 антена. Пуснахме проволки с антени по всички МАИ и била и забихме още 3 кола в земята . След замерване на съпротивлението ( без препикаване на кола) се оказа , че съм на ръба на норматива.


                            Коментар


                            • #15
                              От: Заземление на метален комин

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Е да де ама трябва някак да вкараш и димните газове в него, при това без да вкараш мълнията в котела.

                              И понеже е неръждавейка съпротивлението е голямо и стана тя една
                              Курац, пише шевна черна, нигде нема нерждъвейка упоменато.

                              ПП. Та ш съ топли гратис найсе милисекунди.
                              подаръци за мъже от FACOM
                              промоция на читави инструменти

                              и на хоби такива

                              тел. О879 Ч8Ч 2З5

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X