Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

    Здравейте!
    Активен шофьор съм от 10 години, притежавам златен талон и никога не съм била участник в каквото и да е произшествие, по чиято и да е вина...до днес!
    Навлизам в десен завой на Г-образен паркинг пред голяма верига магазини. Трябва да се размина с шофьорка на друг автомобил. Преценяйки, че е тясно спирам, за да видя нейната реакция. ОчевАдно е, че една от двете трябва да отстъпи назад, за да се разминем безпроблемно. Тя решава да потегли напред, правейки рязък ляв завой. Успях да преместя моя автомобил около 1 м. назад, въпреки това последва удар. Леки щети по двата автомобила. На самия паркинг видях офис на застрахователната компания, в която съм направила ГО, влязох и обясних ситуацията. Служителят любезно ми предостави телефонен номер на КАТ и вмъкна личен съвет, да не се занимавам, защото:" ...от КАТ ще дойдат след най-малко час..." и, че :"практиката сочи, че обикновено шофьорът извършващ движение назад е виновен!" Въпросът ми е-Вярно ли е това, било то, за да се избегне удар?

  • #2
    От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

    Щом втория участник е напуснал проишествието и нямате двустранен протокол без КАТ няма как да минеш. Варианта ви е да сте запомнили номер и/или модел на автомобила който ви е нанесъл щета и да уведомите КАТ, те от своя страна да го намерят и да напишат протокол. Щом има щети и по другия автомобил това е достатъчно. Мен ме удариха на кръстовище като виновния избяга, запомних номер и модел но се оказа, че в системата такъв автомобил няма и няма кой да търсят.
    Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
    Телефон - в профила!

    Коментар


    • #3
      От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

      Виновен е този който е направил нарушение.

      Ако участъкът може да се тълкува като кръстовище (зависи от организацията на движението на паркинга) то правото е на десния (чл. 47-50 от ЗДвП). Ако се тълкува като тесен път на който не могат да се разминат двете ППС - има си правила и за това в чл. 44-46 от ЗДвП.

      Това че единият участник се е движил на заден ход нищо не значи, освен че обикновено именно той е носителят на погрешната преценка. Но това е житейско наблюдение, а не правило.

      Ако някой се движи в някаква посока и в същата посока го настигне и удари друг, обикновено е виновен другият. Това че първият се е движил на заден ход не променя много нещата освен че резилът за втория е по-голям.

      Изобщо, една рисунчица или снимка сигурно би помогнала да се разгадае случая.


      ---
      Слуховете че КАТ се бави при оглед на ПТП имат някои факти в своя подкрепа. Особено ако няма пострадали хора, а мястото не е с тежко натоварен трафик.

      И практически съвет - офисите на ЗК съдържат преди всичко търговци. Те нямат задължително компетентността да преценяват вината при ПТП. По-подходящ съвет можете да получите на телефона на ЗК, даден за обаждане при ПТП. И в единия, и в другия случай ЗК може да даде съвет който е по-изгоден за нея, отколкото за вас.

      Коментар


      • #4
        От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

        Няма, защото към момента, в който КАТ са ти отговорили, вече си е бил сменил номерата. Отишъл е в КАТ, казал е, че е загубил големия талон и се е пререгистрирал. Вероятно още на следващия ден. И няма как да го намериш по номер, който в момента не е активен. То не е съвсем да не може, просто на тях не им се занимава.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #5
          От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

          Най-смислено е, ако сте си разменили контактите, да се видите и да напишете двустранни протоколи.

          Иначе движението назад също може да е нарушение - забранено е в кръстовища. Може също да е и причина за удара, заради грешна преценка накъде се изнася предницата на автомобила при движение на заден ход. А най-вероятно вината е и в двете страни. А ако толкова другата участничка е предприела неадекванти действия и е сякла завоя, сте си били за КАТ (в случай, че не си признава вината).
          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

          Коментар


          • #6
            От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
            Няма, защото към момента, в който КАТ са ти отговорили, вече си е бил сменил номерата. Отишъл е в КАТ, казал е, че е загубил големия талон и се е пререгистрирал. Вероятно още на следващия ден. И няма как да го намериш по номер, който в момента не е активен. То не е съвсем да не може, просто на тях не им се занимава.
            Ако ще и 10 пъти да си сменя номерата в КАТ информацията се пази даже 20 години след като автомобила е бракуван . Напускането на ПТП колкото и леко да е се счита че напусналия го е с концентрация на алкохол над 1.2 промила и нещата стават доста сериозни .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #7
              От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              ...Слуховете че КАТ се бави при оглед на ПТП имат някои факти в своя подкрепа. Особено ако няма пострадали хора, а мястото не е с тежко натоварен трафик...
              Оня ден на "Ал.Малинов" в Младост минах покрай двама леко чукнати, които киснеха в средното платно на аварийни, явно чакайки КАТ. След два часа и половина минах отново, още си киснеха. След още половин час пак минах, точно беше пристигнала патрулката.
              And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

              Коментар


              • #8
                От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                Най-смислено е, ако сте си разменили контактите, да се видите и да напишете двустранни протоколи.
                Впрочем това е също незаконно. Двустранен протокол се попълва непосредствено след ПТП и на място.

                Коментар


                • #9
                  От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

                  Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                  Оня ден на "Ал.Малинов" в Младост
                  В мерките на МВР "тежък трафик" означава оттам да минават често автомобили на НСО.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    В мерките на МВР "тежък трафик" означава оттам да минават често автомобили на НСО.
                    Я го знам, мене жокер ми не требе. Просто го дадох, като пример, че по- малко от 2-3 часа чакане на КАТ няма как да се калкулира в сметките. Може и умишлено да го правят, за да не поощряват клиантелата
                    And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

                      Каква е целта на занятието - да вземеш парите по каско ли? ако да, отивай в застрахователната компания и пускай иск за оглед и изплащане на щета като обясниш какво и как е станало.
                      Това къде ти е ГО, няма отношение в случая.
                      ________________________________________________
                      Subaru OUTBACK 2,5
                      Hyundai TUCSON 2.0

                      Коментар


                      • #12
                        От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

                        Първоначално публикуван от Lori_d1 Преглед на мнение
                        Здравейте! .....
                        :"практиката сочи, че обикновено шофьорът извършващ движение назад е виновен!" Въпросът ми е-Вярно ли е това, било то, за да се избегне удар?
                        Накратко НЕ! Ако имате свидетел/и и помните номера на автомобила отивате в местното РПУ, те ще ви кажат какво да направите. В случая вината ще се установи съобразно разпоредбите на чл. 44 и чл.46 ЗДвП.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Впрочем това е също незаконно. Двустранен протокол се попълва непосредствено след ПТП и на място.
                          Закони, по които така или иначе не се осъществява контрол, толкова са и закони... Т.е. са излишни и глупави. А в случая дори не става въпрос за измама, така че все тая.
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • #14
                            От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

                            Информацията се пази, но трябва някой да я потърси и намери. Което не знам как някой ще седне да прави, при положение, че може бързо и лесно да направи така, че да му се махнеш от главата.
                            Това за алкохола и напускането на ПТП не е вярно!
                            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Доказване на вина при ПТП, възникнало на паркинг.

                              Само да споделА, че паркинга НЕ е Национална пътна мрежа. Като такъв, не ми се вЕрва да е обект на интерес за ЗДвП. Щетите на паркинга ги интересува застрахователя по АК. Може и да бъркам, ма паркинга в най-добрия случай е "крайпътен имот".
                              Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                              тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X