Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

    Здравейте,

    нов съм в форума, но го чета от много време и имам известен опит с "джипки", но за съжаление нямам все още лично моя такава.
    Както всички знаете, офроуда си е скъпо занимание и все не остава много от бюджета.
    Имам известен опит с Нива, Рекстън, Кайрон, Маверик, Екстраил и други паркетници, що-годе ми са ясни блокажи, раздатки, парт тайм, фул тайм и т.н.

    Но тъй като, съм се насочил към няколко модела, искам да ви попитам основно за разликата, между виско муфа и електро-магнитно заключване на моста.

    Примерно Nisan Xtrail 2008г. T31 - със системата i4x4, мисля че е с виско (не съм много сигурен), а SsangYong Korando 2012г. е с електро-магнитно заключвне на преден към заден мост.
    Кое е по-добро според вас. Виско муфата предполагам прегрява и не може да заключи на 100% в случая задни мост?

    Имах премеждия с такъв Xtrail съвсем скоро, на един заснежен склон, при изключено ESP, уж блокиран, с хубави гуми.... доста зор видя
    А подобен случай с Корандо, излезна доста по лесно. Но пък и е по леко мисля.


    При конвенционалните ми е ясно : централен диф/раздатка към преден и заден диф с блокаж(примерно). Но при тези хиляди "системи" на новите "джипове" нещо се обърквам тотално.

    Предполагам за повечето от вас, тези теми са банални, за което се извинявам.
    Но ако някой има желание, моля да ми обясни за виско муфа и електро-магнитно заключване на т.нар. "междинен диф."

  • #2
    От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

    Екстрейла е с ел. магнитна муфа, както и всички СУВ след 2005 г. Вискомуфата като самостоятелен детайл вместо междуосев диф се вгражда в някои модели леки коли 4х4, но не и в паркетник. Вгражда се и като автоматичен блокаж на междуосеф диф при коли и джипки, които имат такъв. Кое е по-надеждно...ами, и двете са достатъчно надеждни, ако са направени като хората. Виското е необслужваемо, докато ел. муфата има нужда от смяна на масло и филтър. След като камион като Патфайндър е с магнитна муфа, би трябвало да е надеждна...нямам опит с такава с-ма и определено предпочитам архаичен парт тайм с раздатка.
    Животът е харизан кон според мен...

    Теди

    Коментар


    • #3
      От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

      Първоначално публикуван от krasid Преглед на мнение
      ...
      Имах премеждия с такъв Xtrail съвсем скоро, на един заснежен склон, при изключено ESP, уж блокиран, с хубави гуми.... доста зор видя
      А подобен случай с Корандо, излезна доста по лесно. Но пък и е по леко мисля.
      Подобните случаи не винаги са много подобни и не е добре да се правят прибързани изводи. Има значение състоянието на снега, гумите, температурата, шофьора и други фактори.

      Вискомуфата при изправна кола и нормални гуми не прегрява, прегрява като се кара на асфалт с различно износени гуми и висока скорост. При повечето коли се заключва доста близо до 100% когато има нужда.

      Електромагнитните муфи зависят от електрониката която ги управлява и имат предимството да сработват по-бързо ама колкото съм карал все са правили някакви непонятни и неуместни неща. Вискомуфите реагират доста по-предсказуемо.

      И едното, и другото не са средства за тежък офроуд, но на сняг, мокро и заледено са много по-приятни от ръчен централен блокаж или ръчно включване на предния мост.

      Коментар


      • #4
        От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

        За електромагнитната муфа - на Кашкая е същата, и не съм имал никакъв проблем с нея... Масла/филтри - за фълтър мисля нямаше такова нещо, а маслото не се сменяше често...
        Принципът е интересен - общо взето съдържа соленоид, съединителче, и пакет съединители....
        Соленоидът 'зацепва' до дадена степен съединителчето, и ако се получи ъглово изместване между входящия (от раздатката) и изходящия(към диференциала) вал, съединителчето завърта винт, който 'натяга' пакета съединители. Колкото по-натегнато е съединителчето, толкова по-яко зацепва пакета съединители.
        Доста ефективна система за евридейка...
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ANd9GcRaIMhxkimynABYIdVFoZLdzklXA9NJh5H_gl7CqfKX85RgbrmV.jpg
Прегледи:1
Размер:22.0 КБ
ID:5777848
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #5
          От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Подобните случаи не винаги са много подобни и не е добре да се правят прибързани изводи. Има значение състоянието на снега, гумите, температурата, шофьора и други фактори.
          Да, така е. Корандото е по-леко със сигурност, а и кой го знае снега какъв е бил - лек, твърд, тежък и т.н. Аз с Паджеро 2, със суперселект и блокаж на заден диф, се окопах като пирон в кисело мляко, на една полянка до марица Така че


          А по темата : Ще прочета още, защото съм бил в лека заблуда . А и за първи път чувам, че се сменя масло на електромагнитната муфа.
          Последно редактирано от krasid; 11-01-18, 08:52. Причина: правопис....

          Коментар


          • #6
            От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

            Сменя се и маслото на телескопа "Хъбъл" (процедурата струваше едни осем цифри).

            Иначе с поддръжката на автомобила всичко е просто: Зареждаш гориво и заделяш още толкова пари за обслужване. Сметката е достатъчно точна за всякакви леки и лекотоварни автомобили.

            Коментар


            • #7
              От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              ... Електромагнитните муфи зависят от електрониката която ги управлява и имат предимството да сработват по-бързо ама колкото съм карал все са правили някакви непонятни и неуместни неща. Вискомуфите реагират доста по-предсказуемо.
              Обикновено при по-разпространените таралясници с подобно задвижване са сътворени леки модернизации, които ти улесняват живота отчасти. За корейския ТОД, братушките са измислили СуперТОД.
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #8
                От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

                Корейският ТОД - бива, ама дали сте карали Рекстън 2 AWD - ужасссс
                т.е. и корандото за което питах и екстрейла са с електромагнитна муфа.

                Всичко вече наблъскаха с тая малоумна електроника .

                Добре де, а електромагнитна муфа сработва ли, ако се скъса кабел на ABS а предна главина примерно?

                Коментар


                • #9
                  От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

                  Специално на Кашкая (и съм сигурен - на Х-трейла, заради еднаквата база) муфата работеше МНОГО предсказуемо...
                  Например при тръгване е подадена команда тя да е полузаключена ПРЕДИ още да си почнал движение...
                  Не че не съм се окопавал в сняг с летни гуми, но тогава си се виждаше равномерно бавно въртене на четирите гуми - муфата си бе заключила
                  Общо взето - ИЗКЛЮЧИТЕЛНО бях доволен от муфата на Кашкая - разликата между 4WD и 2WD бе от земята до небето, а при 4WD колата си бе като по релси, и драпаше така, че учудваше останалите (например имах случай с изтегляне на закъсал автомобил - въпреки протестите на зрителите, се наврях в канавката, в която бе закъсал автомобила, за да освободя път за движещите се по тесния път - Кашкая си излезе дори без да пробуксува (да, преди това бях огледал мястото, където ще стъпя )
                  За маслото - мисля се сменяше при смяна масло на диференциал, ама аз специално никога не съм сменял масло по трансмисията, щото просто колата не е докарана до такива километри за смяна, въпреки годините
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

                    Прегледах малко инфо от ръководството за експ. на корандо. Изнамерих го от архива
                    Не пише нищо за масло...


                    Коментар


                    • #11
                      От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

                      Същата работа както на Кашкая...
                      Другото е електрониката, която да каже в правилният момент колко да зацепи муфата... Както казах - за Кашкая нашироко рекламираха и се биеха в гърдите, че за по-лесно потегляне особено при лошо сцепление, муфата се затяга превантивно, а не реагира пост-фактум на превъртане/загуба на сцепление... Дали на другите марки е така - не знам...

                      За маслото - на кашкая пакета си е в маслена баня... Никога не съм го виждал загрял, въпреки, че съм буксувал доста (особено с онези летни гуми на сняг ) .. И въпреки, че в книжката пише, че муфата ще изключи за да се предпази, и автоматично ще включи като се охлади...

                      П.С. За Корандото виждам, че маслото е ECF107 (ATF based EMCD special oil) - 145мл
                      Последно редактирано от slowtraveler; 12-01-18, 10:05.
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

                        Да, явно не споменават масло, защото пише, че се сменя с ново

                        А електрониката от къде взима инфо за пребуксувала гума? От АБС-а ли? Щото ако е така, при един скъсан кабел и автоматичния режим няма работи. Само ръчното lock предполагам.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

                          Разбира се, че от АБС. То няма откъде другаде, освен ако не сложат същия датчик до тоя на АБС.

                          Не се очаква да караш кола със скъсан кабел където и да било, особено пък по спирачната система.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

                            По-стари TOD, има и с датчици на раздатката за скорост на въртене на преден и заден кардан.
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Разлика между виско муфа и електро-магнитно заключвне.

                              То има ама датчиците струват пари, а софтуерът - не.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X