Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тенджерата под налягане

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Тенджерата под налягане

    Здравейте колеги, имам един въпрос за този уред за готвене под налягане. Има ли някакви тънкости които трябва да знае човек преди да почне да го ползва. Питам, защото имам една стара тенджера от Русия, но със разкъсани от времето гуми , като тя никога не е ползвана. Поръчах една нова тенджера от интернет магазин и тия дни ще дойде. Никога не сме готвели в такъв съд с жената и ме е малко шубе. Родителите ми имаха тенджера Руска с един топуз по средата и със нея готвеха от време на време. Та с две думи нямам опит, колежките на новата работа ме навиха за тази покупка, заради времето за готвене на манджи и икономията на ток. Ако има някоя тънкост при готвенето драснете.
    Последно редактирано от a_andreew; 06-01-18, 18:51. Причина: Редактора ми поправя буквите и оправям правописа.

  • #2
    От: Тенджерата под налягане

    Няма проблеми, стига да спазваш някои условия. Преди да затвориш капака трябва да си сигурен, че клапана за парата не е задръстен. Тенджерата не се пълни повече от 2/3. Щом започне да излиза пара от клапана котлона се намалява за да се поддържа само производството на пара без да ври силно, това което си сложил вътре. Месо се вари с малко вода, парата върши цялата работа. Ако вариш боб, най много трябва да внимаваш да са изпълнени горните условия, защото ако ври силно може да запуши клапана за парата, та дори и аварийния. А това е опасно, може да гръмне. Сега не съм се занимавал с по съвременните тенджери, моята е от старите руски с елипсовиден капак, но съм я пенсионирал ,че не можах да и намеря гуменото уплътнение /старите си заминаха/. Това е в общи линии, нищо сложно. Иначе всичко се вари в пъти по бързо в нея.

    Коментар


    • #3
      От: Тенджерата под налягане

      Не помня време, когато вкъщи да не сме имали тенджера под налягане и да не е приготвяно поне 2-3 пъти в седмицата нещо в нея. Имали сме и руска (тая с тупуза отгора), и една унгарска с елипсовиден капак, сега от доста години ползваме една на Fagor. Естествено, като последно поколение, Fagor-a е най-безопасен. Има си две степени на вентила-ниско и високо налягане, има си клапан, има си всичко. Като стигне налягането, просто започва да фучи и трябва да намалиш котлона. С индукционен котлон е най-удобно, че има режим да включва и изключва на време.
      Тая руската още е жива, но всичко и се изпотроши-дръжки, врътката отгоре....ама тя е мой набор. нормално е. А унгарската е даже преди мен да ме има.
      Има едни решетки, дето се слагат на дъното, да не ти е продукта във водата директно и се готви само на пара. За месо не става, но всякакви зеленчуци стават фантазия.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        От: Тенджерата под налягане

        Страшен офроуд форум стана.

        Коментар


        • #5
          От: Тенджерата под налягане

          Здравейте, в този форум съм получавал много полезни съвети за доста неща и затова си питам тук.

          Коментар


          • #6
            От: Тенджерата под налягане

            Тенджера под налягане и вкусна манджа са думи невписващи се в едно изречение. Върши работа за телешко варено, курбан или просто по-бързо да свариш нещо.
            Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

            Коментар


            • #7
              От: Тенджерата под налягане

              Първоначално публикуван от kameno karp Преглед на мнение
              Тенджера под налягане и вкусна манджа са думи невписващи се в едно изречение. Върши работа за телешко варено, курбан или просто по-бързо да свариш нещо.
              Напълно подкрепям ! Най-вкусните манджи които съм опитвал са били приготвяни минимум за 5-6 часа.....от там на горе става нещо божествено.
              Който търси , намира !
              Човекът е човек, когато е на път !

              Коментар


              • #8
                От: Тенджерата под налягане

                Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
                Напълно подкрепям ! Най-вкусните манджи които съм опитвал са били приготвяни минимум за 5-6 часа.....от там на горе става нещо божествено.
                И да са в глинено гърне или глинен гювеч с капак -ммммм.
                И както правилно спомена колегата два поста по-горе ,ако е за нещо бързо да , но за нещо вкусно -нееее.
                "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                Ат.Буров.

                Коментар


                • #9
                  От: Тенджерата под налягане

                  Първоначално публикуван от a_andreew Преглед на мнение
                  Здравейте, в този форум съм получавал много полезни съвети за доста неща и затова си питам тук.
                  Изключваш 10-15' преди крайното време, охлаждаш Без да се отварят предп клапани, свободно или във вода, но капакът НЕ се мокри и се отваря след напълно паднало налягане. За вкусното ще прецените, има място. Ако си на катун е незаменима.
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X