Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

    Абе става с подръчни инструменти...правил съм го.Начупваш чипа полека лека..
    В сервиз едва ли ще го оправят.Тази повреда изисква време..и нерви..А това го има само собственика.
    Намерил си пълно сервизно описание.Знаеш какво трябва да има.Имаш лупа и игла.Според мен по вероятно е ти да го оправиш отколкото сервиза!
    Нерви трябват нервиииииии
    ама ще стане...
    П.П
    Мисля че това е най малкия СМД... чак ме сърби да се пробвам

    Коментар


    • #17
      От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

      За начупване - го начупих... Дори успях да изрина площадките/краката от двете страни... Останаха ми другите две. Обаче срещам големи трудности с централната медна площадка на чипа, която явно е запоена за платката (под чипа)... Не ще да се отделя гадината. Нито с въздух, нито с поялника... Утре продължавам акцията с тази медна пластина..

      Потенциалните и реални поражения :
      1. за съжаление леко закачих пътечка на 'крак' (те са контактни площадки, а не крака), ама ще се види окончателно като изчистя работното пространство дали няма да си легне чипа нормално..
      2. Отпоих един кондензатор 33nF (от 4 пин на чипа).. Запоих го, но май му е паднала едната капачка, и е възможно да се наложи подмяна... Откъде ще намеря такъв малък кондензатор - не знам - без 25х увеличение го виждаш на пръста като прашинка... Сега гледам, че явно наистина му е паднал извода, защото видимо бе по-малък от това в документацията - трябва да е 402 (1х0.5мм)... Но не е голям проблем - уверен съм, че чипът ще тръгне и без него... Поне е на лесно за монтаж място (запоих го обратно, но единия извод явно го няма...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #18
        От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

        По принцип всяка духалка си мери температурата с разлики но 280 градуса са малко, за безоловен припой, трябва да качиш поне 100 нагоре. Резистор или керамичен кондензатор няма да пострада от тази температура можеш да си спокоен. Тези процедури ги правя често.

        Капачката на кондензатора е паднала от към страната на масата защото си го напънал да го вдигаш без там да се е втечнил калая.
        Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

        Коментар


        • #19
          От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

          Пробите ги правих на 280С, най-вече заради трупане на опит, защото в параметрите на чипа ясно е записано начина на запояване - +260С/10сек... Така, че калая явно се топи
          Кондензатора пострада навярно защото съм го закачил с иглата докато района е бил топъл - .(това е малкото кондензаторче горе на снимката под иглата до чипа). Защото след безуспешните опити вдигнах температурата до 320С
          Безусловно - моя грешка, но 'операционното поле' наистина си е ...... мамата
          Днес вече ще изкарам детския микроскоп да огледам добре новият чип - как точно му е вързана масата - да не се окаже, че този повдигнат меден блок, който се опитвам да отлепя, е част от платката
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #20
            От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

            При нужда давам координат на лични на човек доказал се с подобни диагностики и ремонти.
            Работи в блоковете до Колхозния пазар.
            Успех


            Land Rover Discovery II, V8 4.0
            VW Golf VI variant
            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

            Коментар


            • #21
              От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

              Малко е късно ,но си е по темата. Платката се покрива с алуминиево фолио ,като се оставя прозорец само за чипа,който искаме да свалим.

              Коментар


              • #22
                От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                Така, че калая явно се топи

                Обзалагам се че не се топи. Ако беше в София, щях да те поканя да дойдеш и да го сменим за 10мин.
                Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                Коментар


                • #23
                  От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                  Това с автомобилната лампа не съм го пробвал Дали наистина е ефективно?

                  Коментар


                  • #24
                    От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                    Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
                    Това с автомобилната лампа не съм го пробвал Дали наистина е ефективно?
                    Върши работа.Клипа не дава реална представа за времето.Иска си подгряване като духалката,но поне не издухва малките елементи
                    На акумулатор не загрява достатъчно.Трябва захранване 14-15 волта.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                      Диско, за топене - калая се топи (вижда се ясно като го допра с иглата )...
                      Днес покрай празниците не ми остана време да пипам много - пробвах отново преди малко - медното парче си стои уверено и не ще да мърда
                      Направо се чудя дали не се опитвам да повдигна част от платката, въпреки, че парчето си е доста дебело.....
                      Росене - приятели и познати със знания и опит в тази сфера има много, ама нали знаеш - друго си е сам да си трошиш главата - удоволствието е друго
                      Хм... Остава да пробвам с халогенната лампа Захранването не е проблем - имам подходящо
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                        До къде го докара?

                        Коментар


                        • #27
                          От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                          'Замразих' за малко ремонта, че ми се отвори път... Утре имам още 600-700км, ама съм си събрал 'ремонтния куфар' и вече съм го бучнал в колата (жената започна да мърмори, че с тези куфари сигурно се изнасям за постоянно ). Та в дестинацията опитите продължават
                          Според мен медната пластинка е била в чипа, ама кой да ти каже със сигурност - не мърда по никакъв начин независимо от загряването....
                          Вдруги ден ще подбера някое шаблонче с правилния размер за да видя дали меденото парче ще допира до периферните пинове..
                          И ако не допира - навярно ще бучна върху него чипа (макар, че според мен ще стои леко повдигнат от платката) - би трябвало да му е достатъчно като охлаждане....
                          След което ще трябва да възстановя повредени пистички (моя осъзната грешка поради две причини - умишлено вдигане на температурата заради тази медна пластина, и неумишлено потрепване на ръката при обдухването, при което съм допрял пистата).. И ще експериментирам...
                          Гадна работа е да се работи с такива размери - видимостта почва да създава пречки... При достатъчно увеличение за да можеш да видиш нещо, дълбочината на зрителното поле е толкова малка, че фокусираш или горната, или долната част на чипа и трудно придобиваш обща представа...
                          Но отказване няма
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                            Е отказах се
                            Причината - не успях да залепя добре чипа заради странният му монтаж и прекалено малката стъпка...
                            Когато ползвам 'разделящ' флюс чипът стои 'висящ' над платката и пиновете му не дават контакт (според спецификацията допуските за стърчане са 0-0.05мм)..
                            Когато ползвам 'събиращ' флюс - стъпката между краката е толкова малка, че се събират пътечките/пиновете при най-малката асиметрия (все пак пиновете са около 0.2мм и с такава стъпка)...
                            След няколко поредни лепенета и 'зацапване' на някоя пътечка, паднаха пиновете на единия ред на чипа (явно са били добре хванали към платката, и не са се били размекнали, докато другата част се е отлепила)...
                            Остана едно съмнение дали все пак съм смъкнал целият стар чип (тази малко по-висока медна площадка дали е от чипа или от платката), но това е - тежката интервенция върху платката вече си казва думата (проблем с пътечките) и се уморих да работя под микроскопа..
                            Поръчах нова платка, а с тази - ще продължим суровите игри докато не изтръгна медното парче - ще пробвам много продължително нагряване, ама след като дойде новата платка
                            Последно редактирано от slowtraveler; 17-01-18, 18:43.
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                              Я кажи за новата. От къде и за колко?

                              Коментар


                              • #30
                                От: Смяна захранващ чип на лаптоп Lenovo IdeaPad YP510p

                                От Белгия през ebay за под 150паунда с доставката... Според продавача ще бъде при мен до 7 работни дни.
                                Не ми се чакаше от Китай - там щеше да е 150-160$, но с риск за ДДС, мито и т.н....
                                Продавачът изиска МТМ кода на лаптопа за проверка кое ще е подходящото дъно, и след проверка ме увери, че е 1/1 с моето дъно, като изброи коректните параметри.
                                Проблемът е заради факта, че същата серия се предлага с доста модификации - различен процесор (допълнителна трета двойка MOSFET към захранването на процесора, за да има достатъчно ток за 47Вт процесор), различен видеодрайвер - HD или FULL HD, различен видеочип GT 750, GT755 (важен е за SLI режим, защото имам втора видеокарта за лаптопа)... Предлагат се и варианти без SSD (mSata), докато моето дъно е наситено до дупка.
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X