Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Промени в реда за регистрация на МПС.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Промени в реда за регистрация на МПС.

    Някак си между капките се промъкна една новина, че от 01.01.2018 година има промяна в реда за регистрация на МПС. Промяната идва от факта, че информационните системи на КАТ и Нотариалната камара са свързани. Това се спомена още септември месец, но дали е така, няма още потвърждение. От горното идва следното:
    В КАТ вече не изискват да им се представя оригинал и да им се носи копие от договор за покупко-продажба. Не искат да им оставяш и копие от договора на кола, която си продал. И най-интересното за мене, че като си купиш кола от същия регион, може да поискаш пред нотариуса да ти направят новите талони и после само да си ги вземеш от КАТ.
    Интересно ми е, дали това последното е истина, щото скоро ще си взимам кола със софииски номера и определено бих се възползвал.

  • #2
    От: Промени в реда за регистрация на МПС.

    Я бре! Реката от сълзи тия дни в кв. Изток от КАТ ли идва?

    Коментар


    • #3
      От: Промени в реда за регистрация на МПС.

      Тя затова ли не замръзва, че сълзите са солени...
      А защо да реват? На практика им се понамаляват опашките така, а те там отдавна работят на такъв щат от хора, сякаш имат по десет регистрации на ден. Би трябвало да се радват, че се опростяват нещата. Въпроса е обаче, имат ли вече вездесъщата "НАРЕДБА", която уж е подзаконов нормативен документ, но на практика блокира всякакъв закон, ако я няма или е списана със задните ръце (както обикновенно). Ако я имат, въпроса е на кое гише да си търся напечатаните талони, след като си ги заява при нотариуса...
      П.С. Е и на кого да ги платя, щото ако може да пропусна опашката пред касата в КАТ, ще е идеално.

      Коментар


      • #4
        От: Промени в реда за регистрация на МПС.

        Защо да реват ли? И питаш?

        Коментар


        • #5
          От: Промени в реда за регистрация на МПС.

          Четох ги, но не виждам никаква съществена промяна. Нищо не е станало по-лесно, по-евтино и с по-малка загуба на време (пари). Пак търсиш нотариус, пак му плащаш такса, пак ходиш в КАТ.
          Новото, което видях в закона, е ето този текст:

          "(Нова - ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 27.12.2017 г.) Служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство."
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            От: Промени в реда за регистрация на МПС.

            Ами то и сега прехвърляне на собственост на кола, с номера от същия регион, става само по документи. Отиваш на гише ХХ, с наръча хартии, всяко от което с копие за всеки случай. От известно време насам, искат само копие на договора, да си го приберат и другото е оригинала за сверяване и полицата на гражданската, но нея само и хвърляха един поглед, а данните излизаха в системата им автоматично (зяпах в екрана, леко беше завъртян така че да го виждам...). Системата им отдавна не е онази, дето върви под ДОС и сървъра заема една стая. Прегледа не са ми го искали, явно връзката със системата на ИААА я има по отдавна.
            Проблем имах само при прехвърляне на собственост на кола със сив талон. Проблема беше, че в талона нямаше някои данни, които ги има в новите. Съответно ме изпратиха на 4-ти канал, където един със синя престилка ме изпитваше знам ли я колко тежи и колко конски сили е самара 1300. Оказа се естествено, че знам, пък и нямаше защо да се правя на ударен, с нейните 64 конски сили. Написа ги с химикалка на стария талон и ме върна обратно на гишето, където ми приеха "заявлението". Ако колата беше на границата на стоте конски сили, вероятно щеше да има лек намек за захранване на корупционните практики у нас... но иначе, просто не виждам, какво да реват, при положение че точно тази процедура, промяна на собственост на МПС от същия регион, отдавна вече е безинтересна за драконите на каналите, а на тези с елечетата зад клавиатурите по гишетата, така или иначе не ги огрява никога. Ако отпадне това подаване на "заявление", на тях само ще им намалее работата. Могат да реват от банката, които има вероятност да си загубят комисионните, ама то това започна да се случва още преди известно време, защото на всички гишета поникнаха ПОС-терминали.

            Коментар


            • #7
              От: Промени в реда за регистрация на МПС.

              От 28. 12. 2017 г. в Закона за движението по пътищата са в сила следните изменения и допълнения (ДВ. бр.77 от 26 Септември 2017г.):В чл. 143. е създадена нова ал. 15, с която се дава възможност служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, да се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство.
              В чл. 144 е създадена нова ал. 3, която създава задължение при прехвърляне собствеността на регистрирано превозно средство на лице без постоянен адрес или адресна регистрация в Република България да се извършва след прекратяване регистрацията на превозното средство и връщане на табелите с регистрационен номер в съответната служба за регистрация на пътното превозно средство.
              Съгласно чл. 144, ал.4, Министерството на вътрешните работи и Нотариалната камара обменят по електронен път информация за регистрираните в страната превозни средства и сключените договори.
              Новата разпоредба на чл. 144, ал. 5 дава възможност при сделка с пътно превозно средство приобретателят да заяви предварително изготвяне на свидетелството за регистрация, в случай че не се извършва подмяна на регистрационни табели, като информацията се подава към Министерството на вътрешните работи заедно с информацията за сключения договор.
              С изменената разпоредба на чл. 145, ал. 2 приобретателят на регистрирано пътно превозно средство е длъжен в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика, освен когато пътното превозно средство е придобито от търговец с цел продажба.
              В новата ал. 4 на чл. 145 е указано, че разпоредбата на ал. 2 се прилага и при придобиване на собствеността на пътно превозно средство извън Република България или при придобиване на собствеността чрез публична продажба.
              Съгласно чл. 177, ал. 5 е предвидена санкция в размер на 200 лв. за лице, което не изпълни задължение по чл. 144, ал. 3 или по чл. 145, ал. 2 (купувач, който в едномесечен срок не регистрира придобитото ППТ, и собственик, който не прекрати регистрацията на ППС преди продажбата на лице без постоянен адрес в Р България).
              С влезлите в сила промени в ЗДвП отпада задължението за праводателя (продавача) на регистрирано в страната ППС да представя в службата по регистрация копие от договора за покупко-продажба на ППС.

              Коментар


              • #8
                От: Промени в реда за регистрация на МПС.

                Влезе в сила, ама силата на словото се е имала предвид. Днеска сключвах договор за покупко-продажба на МПС, което е със номер от моя регион и пожелах да се възползвам от новите възможности, демек да си заявя талончетата пред нотариуса-"Ами, съжаляваме, но системата всъщност още не е готова... чакаме я всеки момент". Оказа се обаче, че нотариусите са в неведение, какъв е точно реда в тази услуга-например, те ли ще събират таксата за новите талони, а дали ще приемат и старите талони (което е тъпо, щото докато станат новите, на теория няма да може да си караш колата)...
                Сега ще трябва да ида до КАТ и да си подам заявление по стария ред иии, да, трябва да си нося и договор+копие на договора. И продавача тоже, в КАТ, с копие от договора и в общината, за отписване! Нищо, че било влязло в сила, системата не е готова.

                Коментар


                • #9
                  От: Промени в реда за регистрация на МПС.

                  Това в общината поне става автоматично вече (отписването и вписването). Още от ноември месец, като купувах последното си возило, беше така.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Промени в реда за регистрация на МПС.

                    Първоначално публикуван от Frysco Преглед на мнение
                    Влезе в сила, ама силата на словото се е имала предвид. Днеска сключвах договор за покупко-продажба на МПС, което е със номер от моя регион и пожелах да се възползвам от новите възможности, демек да си заявя талончетата пред нотариуса-"Ами, съжаляваме, но системата всъщност още не е готова... чакаме я всеки момент". Оказа се обаче, че нотариусите са в неведение, какъв е точно реда в тази услуга-например, те ли ще събират таксата за новите талони, а дали ще приемат и старите талони (което е тъпо, щото докато станат новите, на теория няма да може да си караш колата)...
                    Сега ще трябва да ида до КАТ и да си подам заявление по стария ред иии, да, трябва да си нося и договор+копие на договора. И продавача тоже, в КАТ, с копие от договора и в общината, за отписване! Нищо, че било влязло в сила, системата не е готова.
                    И да ги подаваш в КАТ - пак стоиш няколко часа поне без талони.
                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Това в общината поне става автоматично вече (отписването и вписването). Още от ноември месец, като купувах последното си возило, беше така.
                    Принципно - Да. От вече сигурно 2 години. В същото време има проблеми - вече 2 пъти изгорях за не подадена на време данъчна декларация, дискутирано е в другите теми, имаш 2 седмици за данъчна декларация, а от КАТ идва след 2-3 месеца.

                    П.П. Скоро ще разбера изгорял ли съм пак, миналата година вкъщи купихме 4 и продадохме 5 коли и не се знае кое е записвано и отписвано, като отида да плащам данъците ще си проличи.
                    Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                    Телефон - в профила!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Промени в реда за регистрация на МПС.

                      Вписването да, ама отписването, поне официално още си го искат ръчно и дори като отида на гишето в общината, си седят подредени купчините с бланките-декларации. Някой път става и автоматично-продадох една кола, новия собственик е мой познат, който си я регистрира в Стара Загора. Аз се позамотах и отидох след някой друг месец, оказа се, че е отписана автоматично-понеже той си е направил промяна в регистрацията, моята е заличена и така са ми я отписали по служебен път и в общината. Демек, на практика става, но това не им пречи да си дуднат.
                      Естествено, ако новия собственик е с циганско мислене, няма да си я регистрира и тогава ще си виси в общината, докато стария не отиде да си я отпише. Сега, с новите промени, вече не би трябвало да има значение, новия собственик регистрирал ли я е или не е... но, както казах, нещата не били готови, съдейки по моя опит, вероятно новата версия на системата на Нотариалната камера явно не е готова (да живее ИО), та законово е променено, а на практика по старому.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Промени в реда за регистрация на МПС.

                        Края на декември продадох автомобила и тогава ми каза нотариуса, че след януари вече ще проверяват автомобила от сделката за тежести. Това вече има ли го?
                        "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                        Коментар


                        • #13
                          От: Промени в реда за регистрация на МПС.

                          Ми не и това го няма, продавача пак попълни декларация за липса на тежести. То това няма да е трудно, щото запорите си ги има в системата на КАТ, като си направят връзката с тяхната система, ще си я извличат оттам тая информация. Полезно ще е, аз досега ги проверявах чрез обаждане на приятел.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Промени в реда за регистрация на МПС.

                            Първоначално публикуван от Frysco Преглед на мнение
                            Ми не и това го няма, продавача пак попълни декларация за липса на тежести. То това няма да е трудно, щото запорите си ги има в системата на КАТ, като си направят връзката с тяхната система, ще си я извличат оттам тая информация. Полезно ще е, аз досега ги проверявах чрез обаждане на приятел.
                            Значи и това още не е заработило. И аз така ги проверявам все още, че имам няколко живи примери за изгорели собственици със запорирани возила.
                            "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                            Коментар


                            • #15
                              От: Промени в реда за регистрация на МПС.

                              Промених си днеска регистрацията на най-избушения пасат, на свое име. Новото е, че ПОС терминалите разпиляни по гишетата, вече работят. Платих си с картата и не се редих на гишето на банката. Само че трябваше изрично да попитам... останалите, които не питаха, ги пращаха на банката.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X