Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcetera

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
    Какво разбираш под играчка и професионален симулатор?
    Това, че 'играчката' отговаря на Doc 9625 ICAO FSTD Type VII, и че е предназначена и за атестация, сертификация, преобучение и получаване на типов допуск на професионални пилоти за даден самолет нищо ли не ти говори?!!!
    Ще ме извиниш, но аз такова нещо на руският сайт не видях. Видях симулатор за $150/час, през уикенда - по-скъпо, организиране на фирмени партита с конкурс "кой ще строши по-малко самолета" и курс за "пилоти" за 6 часа. Дай линк към сертификацията им.


    Аз никога не съм говорил добре руски, а и съм го позабравил, но:

    ...Наш тренажер практически по всем параметрам соответствует требованиям Doc 9625 ICAO FSTD Type VII
    ...
    това НЕ означава, че е има съответният сертификат, а някаква мъглява декларация за практическо съответствие.




    Интересното е че пилотите на А380 се научиха да летят на него, още преди да бъде построен
    E, четиримоторни, широкофюзелажни самолети е имало и преди А380. Едва ли тия пилоти са ги взели от селскостопанската и буф - директно в A380-ката.
    Последно редактирано от bokomo; 15-01-18, 12:04.

    Коментар


    • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

      Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
      Ще ме извиниш, но аз такова нещо на руският сайт не видях. ....
      Явно малко си гледал Например:
      http://xn--80aaagqbgm1c2afr.xn--80ad...zhere/tu-204sm
      Тренажер предназначен для:первоначальное обучение;
      Проведения периодических тренировок и аттестации пилотов;
      Получения или подтверждения квалификации пилота, получения допуска на определенный тип самолета;
      Переобучения пилотов.
      Това са съвсем напосоки взети примери - знам, че доста народ ходеше да 'лети', та и затова го споменах...
      Съвсем не са единствените тренажори, и поради това съм убеден, че по света има МНОГО такива тренажори, а не са само 4-5...
      Както споменах още преди тридесеттина години 'летях' на професионален 'пълноразмерен' симулатор и то не в 'напреднала западна държава', и то в учебно заведение...
      И тогава симулатора си бе доста старичък. Няма как да не усъвършенсвали и подменили техниката...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

        Само знам че последно цената беше 50 000 евро за да станеш пилот, да получиш пилотско разрешително..
        А най забавната част е дали ще можеш да си намериш работа като такъв..

        Значи като всеки бизнес е пилотската работа, разходите са гарантирани, приходите не..


        То между другото, много хубава идейка да си имаме тука таквос нещо, ама то със степента с която хората се изнизват от България,
        може и скоро да няма кой да се ползва от него..
        Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

        Коментар


        • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
          Явно малко си гледал Например:
          http://xn--80aaagqbgm1c2afr.xn--80ad...zhere/tu-204sm


          Това са съвсем напосоки взети примери - знам, че доста народ ходеше да 'лети', та и затова го споменах...
          Съвсем не са единствените тренажори, и поради това съм убеден, че по света има МНОГО такива тренажори, а не са само 4-5...
          Както споменах още преди тридесеттина години 'летях' на професионален 'пълноразмерен' симулатор и то не в 'напреднала западна държава', и то в учебно заведение...
          И тогава симулатора си бе доста старичък. Няма как да не усъвършенсвали и подменили техниката...
          Има как - гражданската им авиационна индустрия е в пълен колапс. Във аерофлот няма нито един руски самолет за международни полети. Преди 30 години имаха ТУ, АН, Ил, а сега няма нищо. Само някакви прототипи разхождат. Бразилците ги задминаха. Това, което си цитирал е просто една декларация, неподкрепена с никакви факти и/ли документи. Виж им инж. отдел и с какво се занимават.

          Инженерный состав компании авиа-тренажер.рф имеет десятилетний стаж в области проектирования, изготовления и обслуживания авиационных тренажеров различного уровня сложности, от разработки подвижных и неподвижных развлекательных тренажеров на базе игровых симуляторов ,таких как Microsoft Flight Simulator, Prepair 3D, X-plane, DCS, до обслуживания и ремонта профессиональных КТС.
          Снимката също е добра.

          --- Допълнение: извинявам се - аерофлот имали 44 родни самолета.
          Последно редактирано от bokomo; 15-01-18, 12:29. Причина: фактологична грешка

          Коментар


          • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

            Колега, ти осмисляш ли какво четеш, или като чуеш Русия и подскачаш първосигнално?!
            Съвсем не исках да се насочва натам темата, но можеше поне да осмислиш какво означава последния абзац на цитата ти (превод: обслужването и ремонта на професионални комплексни тренажори).
            А не само да пускаш тенденциозни дрънканици...
            Щом Жуковский не ти говори нищо - по-добре спри да спамиш в темата....
            Ето още малко за тренажора: http://rusaviacluster.ru/aviatsiya/o...jnera-tu-204sm

            Траяне, предполагам все още има някъде запазен тренажор, макар и без сертификация: http://www.airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?t=2473
            ъс
            P.S. между другото X-plane също може да бъде сертифициран за професионален тренажор... Но софтуера е сравнително евтиното (500-1000$ със FAA сертификация)...
            Хардуерът също трябва да бъде сертифициран, а такъв струва вече до и над 500х.$....
            Което не означава, че несертифицирания не е реалистичен Из нета има доста примери как се прави пълнофункционален домашен симулатор... Парите и играчката е голяма, но може да се спре човек до 10-15х.$ за много реалистичен, но неподвижен симулатор...
            Последно редактирано от slowtraveler; 15-01-18, 12:56.
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
              Колега, ти осмисляш ли какво четеш, или като чуеш Русия и подскачаш първосигнално?!
              Съвсем не исках да се насочва натам темата, но можеше поне да осмислиш какво означава последния абзац на цитата ти (превод: обслужването и ремонта на професионални комплексни тренажори).
              А не само да пускаш тенденциозни дрънканици...
              Щом Жуковский не ти говори нищо - по-добре спри да спамиш в темата....
              ...

              Съжалявам, че участвам в омазването на тази доста прилична тема. Моля ти и Траян да ме ме извините.

              Коментар


              • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                Мисля и да говоря за други интересни системи може да някой да му е интересно, от любопитна гледна точка..

                Една много важна поддържащо живота система, е системата за климатизирания вентилация отопление и кабино налягане..
                Съвременните самолети летят на височини от 10-20 километра, там въздуха е много разреден, с много ниско налягане, а температурата му е -40 -50 градуса все сезонно човек не би издържал дълго на тези условия, така че тази система отговаря за комфорта и живота на пътниците..

                Но от къде се захранва, от двигателите, двигателите имат многостъпални компресори, преди горивните камери има отвори, от там система взима налягане и топлина, проблема е че там температурата е от 400 до 600 градуса, ако този въздух директно се подаде в системата, ще се получи фурна под налягане за целта има различни способи, единият най простият е да се сложат топлообменици под самолета, които да намалят температурата от приблизително 500 градуса на около 11-12 градуса, и да я подадат като налягане, там естествено много малко количество много горещ въздух се смесва в специална смесителна и дистрибутира тръба, този въздух се управлява от клапан, по този начин се подържа желаната температура, системата е дуракоустойчива, ако клапана засече затворен, просто ще е 22 и нещо градуса, малко хладно, за зиморничави хора, ако засече отворен може да станат 40 тропически климат ама и в двата случая се яжда..

                А сега, какво става с цялото това налягане което се надува, къде отива, от зад на самолета има специални клапани, чиито цел е ако стане прекалено високо налягането в кабината да се отворят, те се управляват електронно, има и два аварийни клапана тип Blow Off които се отварят при прекалено високо налягане, и са с пружини с цел дуракоустойчивост..

                Тоалетните също си имат малък вентилиращ клапан, за да могат да изваждат въздуха навън, поради обясними причини иначе по голямата част от въздуха се рециркулира..

                Авиониката си има отделна вентилация, в повечето случаи е свързана с дистрибутиращата тръба, а в някой случаи може да е напълно отделна.

                И други системи се нуждаят от налягане, едната е резервоара за вода, по точно резервоарите понеже в повечето случаи са повече от един, при някой самолети резервоарите за хидравликата им се подава налягане за да се избегне кавитацията в хидравличните помпи, горивните резервоари също се нуждаят да запълнят с нещо освободеният обем от горивото, иначе ще стане вакуум...

                Другото интересно на системата е че има едно копче, което затваря всички дупки по самолета няма да казвам защо и кога се ползва.. ще ви оставя да се сетите..
                Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                Коментар


                • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                  За затварянето на отворите - не всички самолети имат такава опция (по-точно рядко има с такава )...
                  Пък и продължава да е много спорна система - кацането в Хъдсън показа безсмислеността и - ти затваряш отворите, ама тя обшивката разкъсана

                  За кондиционирането - обикновено взема въздух от различни места на двигателя - например 5 и 7 компресорно колело...
                  Така комбинирайки температурите от двете места може да догоди поносима температура..
                  Обаче този начин на кондициониране намалява КПД на двигателя - губиш много въздух вместо да го изгаряш в двигателя...
                  Затова например на новия 787 кондиционирането става с климатици - както в апартамент
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                    Е те в хъдзън бутона не е бил натиснат до колкото знам не че това би променило ситуацията..

                    А иначе бутона го ползват най често когато се пръска самолета с противо обледеняващи химикали зимата, за да се запечата да не проникват в него пропиленгликола..
                    Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                    Коментар


                    • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                      Сега ще поговоря малко и за транспондера.

                      Всеки малко по любопитен знае как работи радара, той изпраща сигнал и приема сигнал от някакъв предмет който го отразява, това е елементарно..

                      Ръководителите въздушно движение Р.В.Д. стоят на радарните екрани и наблюдават движението на самолетите, в контролираните от тях зони, ако самолета се намира в контролирана от Р.В.Д. зона, следят самолетите с радара и ги виждат като точици, но има един проблем, ако се напънете ще се сетите какъв е..

                      Няма никаква идентификация, коя точица какво е! на екрана и на къде се движи, на каква височина, с каква скорост, ще стане пълна какафония от движещи се точици, като рояк мухи, а това не е много добре нали! за целта има транспониране система монтирана на самолета, радара освен отразените вълни приема и информация от този транспондер.

                      Той изпраща информация за местоположението си, височината, скоростта и още много данни, освен това изпраща и специален опознавателен код наречен Squawk код, това е четири цифров код, бих казал че е нещо като номер на кола, но това не е съвсем точно понеже Squawk кода може да се сменя почти постоянно, а може и да си летиш с един даден ти от Р.В.Д.
                      Тук ги има целите описания на кодовете.

                      Повечето кодове са резервирани, някой са служебни и се ползват конкретно за нещо, а някой се раздават временно от ръководител движение, когато навлиза в дадено пространство Р.В.Д. може да накара пилота да си смени кода на транспондера по някое време на полета, докато рулира на пистата примерно е с един код, който летището си го раздава, когато излети му се дава друг..

                      Има и 4 много интересни международни кода:

                      7500 Означава че самолета не е вече под контрол на екипажа, в такъв случай се викат военните и изпълняват Squawk 7500 процедура.
                      7600 Повредена радио комуникация.
                      7700 Критична аварийна ситуация на борда.
                      0000 Този код е малко по специален и особен, и нямам право да говоря за него публично от законова гледна точка...
                      Ама ако някой съвсем случайно реши да си го набере на радиото, и ако е в Америка със сигурност ще остане без пилотско разрешително..
                      Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                      Коментар


                      • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                        Едно допълнение...
                        От доста време активно се ползва ADS-B системата, при която транспондера не излъчва само височина, а пълната информация от самолета - координати, скорост (включително индикираната), посока и т.н...
                        Съответно 'радара' съвсем не е това, с което сме свикнали - въртяща се антена и т.н..... А си е най-обикновен радио-приемник.
                        Дори един обикновен USB телевизионен приемник може да хваща сигналите на преминаващите самолети и да ви покаже въздушната картина над вас и в близките стотина мили...
                        Практически това е, което виждате на flightradar е точно това - приетите сигнали от самолетите, прихванати от любителски радиоприемници, но същата информация се ползва и от РВД (разбира се чрез техните сертифицирани радиоприемници).....
                        А Primary radar се ползва предимно от военните...
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                          Да, добро допълнение на slowtraveler, старите радари се заменят по етапно с новият вид, те са само приемни антени, дали целта е за да не се облъчват пътниците постоянно с радарни вълни, или понеже вече се ползват много композитини материали, има цели големи елементи от корпусите на самолетите от композитини материали, да не говорим за леката или ултралеката авиация, чиито самолети са повечето дървени чаршафи което ги прави трудно отражаеми, но поради някаква причина махат старият тип радар, и слагат от новият тип който е само приемна антена..

                          В такъв случай, без транспондер няма да те видят на радара по никакъв начин, имаше такъв истински случай един самолет загуби електрониката си и транспондера, не можаха да го насочат към пистата, самият самолет летеше като глух петел из въздуха, без никакви данни за височина скорост и посока за щастие имали още при тях някакъв стар радар и успяват да го видят къде е и да го насочат към някакво летище да кацне. По някой път дори и върховата технология е недодялана!!!

                          А може и заради облъчването от радара, примерно когато кацне самолета и е още на пистата се изключва радарите за терена, за времето и ТИКАС-са точно за не не облъчва хората с радарни вълни

                          Не знам, ако някой има някаква идея какво налага тази смяна нека да каже
                          Последно редактирано от Traqn Savov; 17-01-18, 07:04.
                          Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                          Коментар


                          • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                            Цената Траяне... Тази система струва стотинки ... А при изправна техника е ефективно колкото стандартния радар, че и повече... И не изисква поддръжка и ограничения за насочване и излъчване като механичните въртящи се антени..
                            Пък и покрива доста голям радиус (доста често - недостижим за обикновен летищен радар).
                            Между другото TCAS не работи с радар, а е точно комуникация между ADS приемо-предавателите на самолетите... Затова и е важно преминаването към локално или стандартно налягане, защото когато има опасност от сблъсък, системата приема решение кой да се качва нагоре и кой - надолу не по реалната височина, а от отчетената от самолета и рапортуваната по ADS височина. И при неправилно зададено налягане е възможно TCAS да даде команда за снижение на този самолет, който е по-високо в реалност, но рапортува по-ниска височина.
                            МНОГО подобна система има от доста време и при корабите - визуализацията е marinetraffic.com

                            PRIMARY радари май остават предимно у военните...
                            Относно облъчването - едва ли е причина, защото метеорологичните радари (включително и самолетните) са активно използвани...

                            P.S. интересно е да се отбележи, че съвременните самолети често разполагат и с още една комуникационна система, която се използва основно за поддръжката на самолета...
                            Това е ACARS - aircraft communications addressing and reporting system. Тази система изпраща периодично данни за състоянието на самолета, параметри на двигатели и т.н... Понякога например тази информация се изпраща към и обработва от производителя на двигателите (например Ролс-Ройс) за да следят дистанционно 'здравето' на двигателите, ранно откриване възникването на бъдещи проблеми и нуждата от евентуален ремонт.
                            След изчезването на малайзийския боинг 777 имаше идеи да се поразшири системата, за да може да помага при такива случаи... В този случай ACARS бе продължила да изпраща силно лимитирани данни през сателит (заради изключена навярно умишлено първична система), и тези данни се използваха за опити за ограничаване на района за търсене... Реално изпращаше май само пинг, но анализираха фазовото отместване на сигнала при сателите за ограничаване на възможните 'дъги'..
                            Последно редактирано от slowtraveler; 17-01-18, 11:01.
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                              Имах предвид радара на G.P.W.S. ама се обърках написах T.C.A.S.
                              Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                              Коментар


                              • От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                                GPWS също няма радар - ползва радиовисотомер, а съвременните - и GPS база данни за терена...
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X