Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcetera

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

    Тая тема не е ли за тука - евентуално подраздел - Авиационни симулатори да се направи.

    Че нещо истинските пилоти нищо не пишат по въпроса....

    Коментар


    • #62
      От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

      Е при положение че е за симулатори какво да пишат..

      Пък и колко пилота има оф-роуд-аджии (много интересна дума) пилотите по принцип, предпочитат нещата да вървят гладко и спокойно
      Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

      Коментар


      • #63
        От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

        Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение
        ...
        От 200 години авиация, това е първият случай на такава повреда, така че е безсмислено да се обсъжда..
        ...
        Всеки такъв разговор почва да блъска на религия. Досега не съм виждал изключение. Наистина е безсмислено да се обсъжда, ако сляпа вяра в нещо туря капак на каквато и да е дискусия.

        Коментар


        • #64
          От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

          Както писах по-горе историята с едновременно прекъснатите три хидросистеми е било чиста случайност, след която са взети мерки да не се повтаря..
          По същият начин 'религиозно' може да погледнеш и на трагедията с ИЛ-18 на софийското летище (21.12.1971)... Да, с чиста механика - объркани въжета на елероните според официалната версия..
          Но не виждам какво общо има това с авиационната навигация....
          Между другото - хидравликата доста по-лесно и леко може да се управлява от автопилота, който пък следва пътя, зададен в навигацията...
          A хидравликата е лесна за поддръжка и достатъчно сигурна система...
          Три напълно разделени системи... Всяка - с отделни обикновено две помпи с различно задвижване... Например - електрическа + механична от двигател (за всяка - отделен) + въздух + PTU (Power Transfer Unit) - хидравличен мотор-помпа - ако едната хидравлика има поток от помпата, то през това устройство потока ще задвижи течността и в другата система дори и там да са отказали всички помпи, като при това двете системи не се смесват... Ако преди излитане сте чували едно 'лаене' от пода - това е точно проверката на PTU
          Към това можеш да добавиш и RAM air turbine, която се откопчава от корпуса и перка започва да се върти от потока въздух, като задвижва хидропомпа и/или електрогенератор... И ако запалиш генератора (APU) ще се убедиш, че нещата наистина са многократно дублирани...

          По навигацията също има ограничения - ако например една от трите инерциални системи откаже, деградира цялата навигация и започват ограниченията...
          Ако единия автопилот (от трите - например на Б777) откаже, вече не можеш да направиш напълно сляпо кацане - системата не ти го позволява, защото не може да се контролира достатъчно сигурно... И трябва да преминеш към друго по-безопасно летище ако времето в дестинацията е за сляпо кацане...
          Последно редактирано от slowtraveler; 29-12-17, 23:51.
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #65
            От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

            Признавам си, че от авио навигация разбирам, колкото разбира фолк певица от космически полети. Виж, на земята, в гората и в планината се ориентирам безупречно. Някога мноооооооого отдавна исках да стана авиатор, като баща ми, обаче редица фактори в личния ми живот ми попречиха.
            Така. Както и да е.
            Но ето Тук и сега се изкушавам да попитам нещо, а и винаги ми е било интересно - как се ориентират пилотите на Ан-2 /примерно/ в Тайгата? Проста техника - няма сателити, няма компютри ...... Еле па, ако трябва да летят през нощта до непозната точка в Бурятия да речем? Или как е било тогава през 50-те и 60-те години?
            Как се ориентират онези дърти, брадати рейнджъри с малки примитивни витлови самолетчета в Аляска? Самолетчета на по 50 и повече години, в които има място за 2 маламута, 2 пушки и 2 чувала с провизии. Как така дъртия безпогрешно намира къде точно трябва да кацне там на някакво снежно поле и после 2 часа пеша със снегоходки и пушката на рамо отива до хижата, впряга кучетата в шейната и се връща до самолетчето да натовари провизиите и после обратно? Как се ориентират в оная дива пустош? Компаси?
            Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
            Само DIESEL !!!

            Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

            Коментар


            • #66
              От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

              С карта на рамо и визуални навигационни наземни маркери и обикновен компас.
              Само че има някой ограничения, като видимостта примерно която трябва да е достатъчно добра, понеже че при ниска видимост, няма да може да навигира, и да се ориентира правилно... ..

              Дори и сега на леките и ултралеките самолети им е позволено да летят без навигационни уреди..

              Един лек самолет, трябва задължително да разполага само с: Компас, изкуствен хоризонт, скоростомер, високометър индикатор на вертикалната скорост и радио..

              А ултралекият на практика не подлежи на никаква регулация, освен че не трябва да надвишава някаква маса..

              Това е доста честа авио катастрофа, мислиш си че летиш в правилна посока цепиш мъглата без видимост, и в последният момент някаква планина или хребет се изправя пред теб много самолети са оставяли по възвишенията..
              Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

              Коментар


              • #67
                От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                Първоначално публикуван от мишоци Преглед на мнение
                винаги ми е било интересно - как се ориентират пилотите на Ан-2 /примерно/ в Тайгата? Проста техника - няма сателити, няма компютри ...... Еле па, ако трябва да летят през нощта до непозната точка в Бурятия да речем? Или как е било тогава през 50-те и 60-те години?
                Как се ориентират онези дърти, брадати рейнджъри с малки примитивни витлови самолетчета в Аляска?
                Сега - с GPS за грубата навигация, а за ограниченията - според дъртите уреди... Например не виждаш земята - според картата трябва в района да си минимум на 2км височина, защото има един единствен хълм а всичко останало е плато на 100м височина... На GPS виждаш къде си, че си далеч от хълма, обаче според картата ако не виждаш земята - трябва да си на 2км и затова си длъжен да я спазиш - GPS е помощно средство...
                Преди - радиомаяци, карти, ориентировка по местността... И питане на местното население - без майтап... През нощта - нъц... Доста сериозно са ги 'драли' за кацане след залез слънце (минутата на астрономически залез според дата, ширина и т.н.), дори и това да е било връщане в познатото/базовото летище...
                Виртуално в един друг форум сме разговаряли с доста пилоти из Сибир, започнали на АН-2, Ми-2 и Ми 4... Голямо шоу е било - хвъркаш по курс 45 градуса докато стигнеш реката или пътя или тръбопровода. Продължаваш по него на изток и т.н... Изгубиш ли се - кацаш до първата барака и питаш (щото и горивото е кът - нямаш много време за губене) Забавиш се - кацаш и нощуваш в селото до което си стигнал...
                Имаше реална случка из Казахстан - хвърка си нашият с (Ми-2 май беше) по курса, и вижда как един военен ИЛ-18 или нещо подобно преминава с бръснещ полет над едно село. И така няколко пъти... Попитали го по радиото какво прави 'абе опитвам се да видя табелата по пътя на селото, че загубих ориентировка - къде сме'
                Абе сурова школа си е било... А сега - FMC, IRS и т.н.
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #68
                  ....А сега - FMC, IRS и т.н.
                  Случвало се е и сега се обаждат на ATC и да питат абе де сме ние

                  slowtraveler

                  Пробвай Samedan LSZS Бах му тръна в задника е това летище, 15 опита за кацане, 15 катастрофи + един олвър рън на пистата, без нито един успешен тъч даун, и няколко срива преди летището..
                  Последно редактирано от Чавдар (V93); 31-12-17, 10:41.
                  Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                  Коментар


                  • #69
                    От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                    Хаха - ще пробвам... Там си е само VFR... Гледам и PAPI е с нестандартен, доста по-стръмен ъгъл (4.4%) - ще има нужда от много точен контрол на енергията, но би трябвало да няма проблем.... С Чесна съм убеден, че ще стане от раз...
                    Обаче тъй-като максимално доближаващите се до реалните модели , с които разполагам са 767 и 777, вероятно ще пробвам с някой от тях... Разбира се - с минимално гориво и без товар, защото иначе резултатът е ясен За съжаление много добрия 737 за Х-plane 11 не ми върви гладко на дъртата машина, и затова ще карам с X-plane 10 и изброените модели...
                    Ще докладвам
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                      Явно напълно натоварен догоре с дебели курортисти А321 отиващи на ски в Алпите и техният багаж, не е удачен вариант за това летище..

                      Преди малко пробвах с Бомбадиер LJ45 никакъв проблем, само после трябва да се изчистят малко клоните от крилата

                      Само че, пробвай от към R03 да заходиш, иначе не е интересно

                      All site view
                      Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                      Коментар


                      • #71
                        От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                        Хм... Екъшнът си е екшън, но аз действам по картите... Там си пише ясно - самолет клас над В захожда само към 21... Има я и схемата за заход, с височини, ограничения на скорости и т.н.
                        http://www.engadin-airport.ch/filead...017_002_en.pdf
                        И тъй-като е разрешено работата само през деня - 'полетът' бе дневен..
                        Преди малко пробвах целият полет с Б777-200ЕR от Лугано, като заредих само 10 тона гориво и взех 10 пасажера без допълнителен товар...
                        Заходът бе учудващо лесен и безпроблемен. Да, малко изтървах скоростта с около 4 възла при flare, но не бях сигурен дали ще ми стигне пистата при тази надморска височина...
                        Всичко обаче си бе елементарно при спазване на правилната навигационна схема, ограниченията и т.н - спрях си около хангарите, и то без излизане от ограниченията на ползване на реверс (изключих ги при 60kn) и спирачки на AUTO-4, a не на МАХ... Следващата проба ще бъде с 300 човека и мисля че ще е ОК... Само дето горивото май трябва да ми е поне 15 тона, защото малко преди пистата ми писна аларма за ниско ниво на горивото..

                        P.S. пробвах и към RW3 - със 70 тона гориво на 777 и около 250 човека с 12 т. товар... Има малък проблем с енергията при по-стръмното спускане към пистата (не 3% - стандартния наклон, а 4.4%), но при внимателно планиране захода си е стабилизиран...
                        Минава много далеч от храсталаците..
                        Да, 80 тона отгоре удължиха пробега, но нормално си спря отново при използване на АУТО 4 спирачки и реверс до 60kn...
                        Последно редактирано от slowtraveler; 01-01-18, 19:16.
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                          Явно бойнга спира по добре Аербуса, може би..

                          Минималната му скорост е 140 кнотс преди да се срине, поне на този симулираният кочин е такава, с пълни задкрилки, няколко пъти го сринах, и то на височина дето не можеш да оправиш срива с 160 кнотс се държи добре, и се управлява добре, обаче прави олвърън на пистата даже и на пълен реверс и с пълни спирачки

                          Иначе на аербуса интересно се срива, първо почва да става неуправляем и не можеш да му вдигнеш носа, нито да го наклониш, аутотротъла се включва на макс, но на височина от 1500 фута никакъв шанс, носа и крилото натежават и се забива във земята, с пълна тяга от аутотротъла.

                          Аз съм виждал на истинските, аутотротъла го изключват почти на края на глисадата, малко преди да докосне земята..
                          Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                          Коментар


                          • #73
                            От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                            Vref при едното кацане бе 140kn, при другото - 141kn при закрилки 30градуса.. Смята го автоматично FMC, като избираш режима, и от там - ти се появява на PFD..
                            По принцип захода го правя Vref+5kn при спокойно време, и при изравняването - губя излишната скорост... Точно затова наблегнах на точното поддържане на параметрите и стабилизиран заход - когато го направиш както трябва - скоростта почти не мърда в ръчен режим (А/Т често го изключвам по време на захода - тренира се добре разпределянето на вниманието между параметрите на полета)... Отклонения 5kn се усещат веднага, и корекциите ги правиш с милиметър... Започнеш ли със сериозни корекции - обикновено заходът става нестабилизиран, и 'подскачащ' под/над глисадата и се размазва до такава степен, че често минаваш на втори кръг (зад определена точка/под определена височина - е задължително)..
                            Относно техниката на пилотиране - срив при 140kn при пълни закрилки ми е съмнителен - би трябвало да си с пълно гориво и навярно - над MLW...
                            Близко до Vref да се опитваш да вдигнеш носа е сериозна грешка - възстановяване на упрявляемостта става с намаляване ъгъла на атака, което става с 'натискане' на носа за да се възстанови скоростта...
                            Относно аутотротъла - как разбираш какво правят на 'истинските'? Според информация от приятели - пилоти - в повечето случаи са в ръчен режим на 'малките' - А320/Б737...
                            И пак - при правилно планиране на вертикалния профил (много помага FMC) движението към пистата е плавно и с ТОЧНАТА скорост... При което не се налагат сериозни корекции нито на двигателя, нито на направлението... И е добре да се помни, че едното действие е пряко свързано с другото - пипнеш ли двигателя - трябва да пипнеш и направлението.. И обратно. Често отклоненията във височина при захода ги правя само с леки корекции на двигателя (по съвет на реален пилот) - ако си малко по-ниско, леко добавяш мощност - така лесно излизаш на точната височина, без да пипаш положението на самолета. Иначе ако вдигнеш носа за да се издигнеш, губиш скорост, добавяш мощност, ама с такава комбинация 'изплуваш' над глисадата, смъкваш носа, но веднага ускоряваш и започваш да обираш двигателя, и така можеш да се гониш до трето пришествие...
                            Земния ефект при повишена скорост може да ти направи такъв екран, че да забави кацането с 2-3 секунди.. Което при скоростта на кацане са си стотици метри и се смята за груба грешка в техниката на пилотиране...
                            Конкретно при кацането на даденото летище кацнах ПРЕДИ прицелната точка в зоната на кацане още на първите 'тухли'... При точната скорост отнемането на мощността на двигателите при изравняването води до моментално приземяване...
                            Ако е интересно - мисля имам видео - мога да го кача...
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                              При мен F.M.C. не става, в смисъл всичко си работи всичко си показва, всичко съм центровал, всичко е включено обаче не ще да захранва автопилота с данни това е някаква тъпа дефаутна версия на аербус трябва аз да въртя копчетата, поне ми показва рута на Ф.П.Д.

                              Ето скрийн шот Варна София вече съм на ALIVI< на Ф.П.Д. се изписват стойностите такива каквито са въведени в F.M.C. 250/5000 ама не ще

                              Не че ми пречи и ръчно да си джиткам стойностите в автопилота, ама дразни ме сега че не тръгва..

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Без име.png
Прегледи:1
Размер:243.6 КБ
ID:5777215
                              Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                              Коментар


                              • #75
                                От: Авиационна навигация и системи за управление на полета VOR GPS DME ILS FMS etcete

                                Възможно е да няма пълна функционалност симулатора... Включил ли си FD и LNAV на автопилота... Ако са включени - би трябвало да върви по пътеката...
                                Това което виждам - няма въведен VNAV - за да сработи трябва да е попълнен точно и коректно раздела с тегло, температура, закрилки, круизен ешалон, центровка, и т.н...
                                За съжаление нямам MSFS и не мога да ти подскажа за конкретния модел...
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X