Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Продажба на автомобил на чужденец в чужбина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Продажба на автомобил на чужденец в чужбина

    Здравейте,


    Имам казус, който искам да споделя за компетентно мнение.


    С колата си съм в Испания. Появи се потенциален купувач - испанец, който иска да я закупи. Предлага ми да попълним договро за покупка продажба, да ми заплати за колата в брой, а аз да му я дам с набора от документи (талони и гражданска застраховка).


    Въпросите които имам са:


    1. Трябва ли да сваля регистрационните табели (номерата) от автомобила?
    2. Документа за покупко-продажба трябва ли да е нотариално заверен (в Испания).
    3. Запознат съм, че след продажба на автомобил съм длъжен в двудседмичен срок да отчисля автомобила в КАТ, като предоставя документ за покупко-продажба. Така възниква въпросът; договора за покупко-продажба трябва ли да бъде преведен на български език?
    4. И двата ли талона трябва да предам (малък и голям) на купувача, или малкия мога да го задържа и да го върна в КАТ?
    5. Ако нещо пропускам, моля за корекция.


    Благодаря предварително за мненията Ви и поздрави от Испания ))

  • #2
    От: Продажба на автомобил на чужденец в чужбина

    1. В общия случай не
    2. Зависи от испанските закони, но най-вероятно не.
    3. В КАТ договорите за покупка на ППС май ги четат на всякакви европейски езици. Та за продажба едва ли ще се заяждат.
    4. При продажба трябва да предадеш и двата талона, досущ както у нас.

    5. Имай предвид че трябва да го отпишеш и от общината.

    Коментар


    • #3
      От: Продажба на автомобил на чужденец в чужбина

      Продажбата-по испанския закон.
      Прекратяването на регистрацията в БГ- по нашия. (Наредбата за отчета, регистрацията и каквото беше там...)
      Това е най-общо.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        От: Продажба на автомобил на чужденец в чужбина

        По т,2 ще трябва да търсиш консула , за да ти завери договора.За отчисляване в общината става реч.Там четат договори само на български и нотариално заверени.
        После вземаш парите , даваш на новия собственик колата с двата талона и да се оправя , според испанския ред.
        Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

        Коментар


        • #5
          От: Продажба на автомобил на чужденец в чужбина

          Откак ги вързаха в автоматична система с КАТ, по принцип нищо не би трябвало да четат. В момента, в който колата изчезне от КАТ, би трябвало да изчезва и при тях.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            От: Продажба на автомобил на чужденец в чужбина

            А как изчезва от КАТ?Автоматично , от през испанската автоматична система?Или мислиш , че испанският собственик бие 5000 км път до БГ и обратно да си прави БГ регистрация , без да е резидент в страната?
            Колата , като собственост може да я продаде и на честна пионерска.Тая подробност , която визирам никой друг няма да му я уреди.
            пп Който не вярва може да се убеди по емпиричния начин.
            Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

            Коментар


            • #7
              От: Продажба на автомобил на чужденец в чужбина

              Продава се според испански закон. Ако върнат табели ОК, ако НЕ дават документ. Когато се направи испанска регистрация да снимат и изпратят копие на испанския талон (представя се в КАТ). Снемането от отчет е с причина регистрация в чужда държава.
              Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

              тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

              Коментар


              • #8
                От: Продажба на автомобил на чужденец в чужбина

                Няма гаранция, че купувачът ще изпрати копие от испанския талон. Не е сигурна датата когато автомобилът ще бъде регистриран в Испания. През това време данъците в България текат....

                Първоначално публикуван от Стоян Боюков-Sariones Преглед на мнение
                Продава се според испански закон. Ако върнат табели ОК, ако НЕ дават документ. Когато се направи испанска регистрация да снимат и изпратят копие на испанския талон (представя се в КАТ). Снемането от отчет е с причина регистрация в чужда държава.

                Коментар


                • #9
                  От: Продажба на автомобил на чужденец в чужбина

                  Кола съществува по ВИН. Като си я впишат в Испания, пращат до нашите служби известие, че колата е вече при тях. Няма как да я регистрират там, ако не проверят преди това статута и тук-дали не се търси, да няма обезпечителна мярка и т.н. Нашият КАТ при всички случаи ще разбере, че колата вече е в Испания, както и правното основание, на което искат да я регистрират там. За табелите обаче съм почти сигурен, че до БГ никой не ги праща, освен ако имат някакъв канал през посолството-да им ги засилят на тях, пък те да си ги правят каквото искат.


                  Чл. 18. (Изм.
                  -ДВ, бр. 67 от 2012 г.) Регистрацията на превозно средство се прекратява:1. с писмено заявление от собственика;
                  2. служебно



                  Чл.18б. (Нов-ДВ, бр. 67 от 2012 г.) (1) Прекратяване на регистрацията по чл. 18, т. 2 се извършва:
                  1. след уведомление от компетентен орган за регистрацията на превозното средство в държава -членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария;

                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Продажба на автомобил на чужденец в чужбина

                    Имали сме случаи , даже и с Испански произход с проблем.Имаме , дори и във форума споделен.
                    След продажбата , на бившият собственик му е интересно да се оправи единствено със фиска .Всички други алабализми го не касаят повече.
                    И по повод четенето.Миналата година изпратих на мой приятел от Белгия кола.Така го четоха договора в КАТ Враца , че се е наложило да излезе пред входа , да потърси познат джамбазин , който да му напише "кауфентракТ" ( кауффертрак).Мани.
                    пп Нов собственик има задължение да регистрира ППС в определен срок.Няма такова задължение за отрегистриране при продажба.Мисля , че е ясно защо.
                    Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                    Коментар


                    • #11
                      Здравейте,
                      За да не пускам нова тема, реших да попитам и за моят казус.

                      Френски гражданин се интересува от колата, която продавам и ме пита какво е нужно от негова страна да направи,
                      за да може да си регистрира колата и какви документи имам аз за нея.
                      Реално моите документи са:
                      -Голям, малък талон,
                      -Преглед
                      -Гражданска
                      -Платени данъци.
                      - Винетка

                      Чета възможностите, но ако се върнат талоните и номерата с какъв номер той ще може да мина през България и другите държави и да си я закара на собствен ход до Франция?
                      Последно редактирано от green_energy; 22-11-19, 15:41.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X