Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моето Сузуки Джимни

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Моето Сузуки Джимни

    Първоначално публикуван от MMB Преглед на мнение
    защото е алуминиева и лесно ръждясва
    Я пак?
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #32
      От: Моето Сузуки Джимни

      Галванична корозия май беше..? някой друг да обясни как работят нещата научно... аз съм учил икономика
      Така или иначе поради някой си физико-химичен принцип, крайния резултат е, че алуминиевата планка бързо ръждясва, чупи се около захватните точки и масово я заменят със стоманена.
      Suzuki Jimny; +4'' Black Raptor / Pro comp; Maxxis Bighorn 30/9.5R15; 9500lbs Winch
      Георги Кандиларов 0889/705-106

      Коментар


      • #33
        От: Моето Сузуки Джимни

        Не ръждясва,а корозира. Алуминия е податлив на корозия.
        Проблема с тази планка е не само,че корозира и се чупи на захватите,а и че при голям натиск/удар се чупи и без да е корозирала.
        Не съм сигурен дали,ако я смениш със стоманена няма да се деформира при удар и/или да счупи нещо по корпуса на раздатката.
        Карай така(ако не е за смяна вече),пък ако я счупиш я смени.
        Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

        Коментар


        • #34
          От: Моето Сузуки Джимни

          Първоначално публикуван от MMB Преглед на мнение
          За стойката съм чувал, че е слабо място
          Слаба е и се чупи... дори и при скок
          https://www.youtube.com/watch?v=JqPrWw8C6gA
          след осмата минута
          Първоначално публикуван от MMB Преглед на мнение
          Няма ли по-евтин вариант за по бавни само бавните
          За над година (толкова време имах Джимни) търсене, мислене и т.н. не намерих по-евтин вариант
          Последно редактирано от Niki 76; 05-01-18, 07:35.
          Каквато и машина да използвам за движение сред природата, най-приятно си остава ходенето пеш...

          Коментар


          • #35
            От: Моето Сузуки Джимни


            Стоково Джимни с малките гуми скача 1 педя и чупи стойката.... ясно, ще се сменя... поне виждам, че има варианти из нета:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img_9287.jpg
Прегледи:1
Размер:199.0 КБ
ID:5777381

            А за кит за раздатка - почвам да събирам от закуски
            Suzuki Jimny; +4'' Black Raptor / Pro comp; Maxxis Bighorn 30/9.5R15; 9500lbs Winch
            Георги Кандиларов 0889/705-106

            Коментар


            • #36
              От: Моето Сузуки Джимни

              Обещахме да продължим темата с монтирането на големия набор чаркове, които понасъбрахме къде от Англия, къде от България.

              Джимни излиза чисто нов и готин от дългия си престой при бояджията по-син и лъскав от всякога:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171108_123928.jpg
Прегледи:1
Размер:746.4 КБ
ID:5778134

              И преди да може човек да му се порадва, директно го засилваме за смяна на окчаването, защото пружините си почакаха достатъчно дълго на пода в спалнята, а собственика става все по нетърпелив

              Pro comp окачването има няколко дебелини на амортисьорите, които са за Джимни. Взех средните по дебелина, които са предвидени за малко допълнителна тежест с бъдещото офроуд оборудване като брони, лебедка, защити и т.н. (пружините също са + някакви килограми по същата причина). От jimnybits предупреждават за нужни малки модификации, за да може да паснат правилно амовете на джипа, но не се конкретизира какви точно. Като почнем ще се разбере

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171109_162819.jpg
Прегледи:1
Размер:482.4 КБ
ID:5778142

              Оказа се, че на задния мост амовете опират в една греда, която трябва малко да се огъне, иначе всичко по смяната е безпроблемно. Ще илюстрирам нещата с една кална снимка на въпросното място от няколко дни по-късно.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20180101_133645.jpg
Прегледи:1
Размер:517.0 КБ
ID:5778127

              Ето как се променя ъгъла на захвана на амовете на задния мост след лифт, особено когато е сериозен като този от 4 инча. Ясно се вижда защо и как тези repositioners, завъртащи на 90 градуса спомагат да се намали допълнителното натоварване от ухото на амортисьора:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171109_153929.jpg
Прегледи:1
Размер:308.7 КБ
ID:5778130

              По предния мост се налага малко да си поиграе човек докато успее да намести втулките с изместен център. Поради конструкцията си тези, които взех влизат лесно и без преса, но намирането на правилния ъгъл е пипкава работа и може да насложи няколко слагания и махания:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:23476134_1909644659050731_1814698035_n.jpg
Прегледи:1
Размер:32.6 КБ
ID:5778129Натиснете снимката за да я уголемите

Име:23414382_1909644405717423_1180977228_n.jpg
Прегледи:1
Размер:135.5 КБ
ID:5778128

              Слагаме и сините удължени спирачни маркучи, обезвъздушаваме и сме готови по смяната на окачването.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171109_155753.jpg
Прегледи:1
Размер:505.4 КБ
ID:5778131

              Да поизмием отдолу:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171119_150236.jpg
Прегледи:1
Размер:493.4 КБ
ID:5778133

              И сега вече чиста и лъскава снимка - представителна като за форума

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171110_135004.jpg
Прегледи:1
Размер:504.4 КБ
ID:5778132

              Ето го и резултата.
              Преди лифт:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:lift stock.jpg
Прегледи:1
Размер:487.7 КБ
ID:5778126

              С 4 инча лифт вече има сериозно повдигане и стоковия размер гуми омаляха и се изгубиха. Както се изрази адаша: "лагерна количка"

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171109_170441.jpg
Прегледи:1
Размер:820.9 КБ
ID:5778135

              Веднага взимаме едни минусови джанти и кални гуми с желания размер 30/9.5 R15 (макар и изтъркани) за временно ползване от нашия офроуд фотограф - Vesur, докато дойде ред да намеря и поръчам нови. Джимнито вече изпълва калниците и придобива добра визия.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171110_103024.jpg
Прегледи:1
Размер:918.6 КБ
ID:5778136
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171110_171605.jpg
Прегледи:1
Размер:603.5 КБ
ID:5778137

              Джантите са -35 и заедно с по-големите гуми дават видимо по широка и стабилна стойка на джипката за страничните наклони. Ето сравнение (и двете снимки след лифта):

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171109_170501.jpg
Прегледи:1
Размер:658.3 КБ
ID:5778139
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171110_171620.jpg
Прегледи:1
Размер:667.5 КБ
ID:5778138

              С цялата процедура за момента постигнахме 16см по-голяма височина, мерейки в средата на шасито. От 26см до 42см. Ако гумите не са с изтрит грайфер можем да го пишем 17см. По план трябваше да е 15см (4 инча лифт и 2 инча радиус от гумите), но както казахме тези пружини и амове са сметнати за натоварено с оборуджане и брони Джимни - с други думи ще клекне малко.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171128_213416.jpg
Прегледи:1
Размер:322.3 КБ
ID:5778141

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171112_190107.jpg
Прегледи:1
Размер:489.4 КБ
ID:5778140

              Има още работа докато лифта стане грамотен, но това в следващите постове.
              Последно редактирано от MMB; 12-01-18, 22:05.
              Suzuki Jimny; +4'' Black Raptor / Pro comp; Maxxis Bighorn 30/9.5R15; 9500lbs Winch
              Георги Кандиларов 0889/705-106

              Коментар


              • #37
                От: Моето Сузуки Джимни

                Тези гуми с тези джанти съм ги карал и аз, хи хи...

                Иначе сякаш се получава машинката, ама жалко, че няма да ползваш новото окачване по предназначение.
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #38
                  От: Моето Сузуки Джимни

                  Ние да сме готови за най-предизвикателния терен, който може да срещнем, пък няма зорна да си го търсим като на състезание, че излишни пари за ремонти няма

                  По окачването пропуснах още да кажа, че биалетките дойдоха къси и стабилизиращата щанга остана да си лежи в гаража. Покарах малко без нея и да, накланя се по завойте купето ама в крайна сметка няма да гоним скорости, а проходимост - за скорости имам лека кола. С други думи не усещам нужда от стабилизиращата щанга - остава махната. Таман така няма да ограничава артикулацията на предния мост.

                  Теста без стабилизиращата го направим със стоковите гуми. Слагайки големите точно за 100 метра на паркинга стана ясно, че опират в калниците както при леки неразвности, така и при завои на местата, показани за снимката по-долу. Особено отпред минусовите джанти увеличават радиуса, по който завиват колелата и опират сериозно.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171110_103024.jpg
Прегледи:1
Размер:922.1 КБ
ID:5778221

                  Спретваме бързо подкастряне на излишен материал
                  Разгледах в интернет как процедират джимни феновете по света и ето каква е процедурата.
                  Пласовите калници се скъсяват, а подкалниците при задните колела се изрязват до там, където се срещата метал с метал

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171110_123857.jpg
Прегледи:1
Размер:604.1 КБ
ID:5778224

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171110_135052.jpg
Прегледи:1
Размер:589.9 КБ
ID:5778225

                  ...а отпред, след сваляне на пластмасовите подкалници се изрязва външната ламарина, на която са били захванати:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171110_124033.jpg
Прегледи:1
Размер:430.2 КБ
ID:5778226

                  Това са ламарините, които са изрязани. Не го измерих колко, но не бяха малко сантиметри.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171110_134426.jpg
Прегледи:1
Размер:646.0 КБ
ID:5778227

                  махайки пластмасовите подкалници отпред се отваря Мпка, стигаща от вратите до фаровете, която се пълни с кал и може да се мисли за някакво запушване на по късен етап с нови захватни точки, но за момента нямам идеи и приемам предложения.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171110_135038.jpg
Прегледи:2
Размер:410.9 КБ
ID:5778228

                  Из интернет не намерих нищо конструктивно, защото изглежда, че никой не обръща внимание на този детайл, но мен ме дразни:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Capture.JPG
Прегледи:1
Размер:122.7 КБ
ID:5778229

                  Както и да е, ето как изглежда с орязани подкалници:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171110_123934.jpg
Прегледи:1
Размер:641.3 КБ
ID:5778230

                  И говорейки за естетика - крайния резултат, когато върнем скъсените пластмаси по местата си:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171110_171546.jpg
Прегледи:1
Размер:366.1 КБ
ID:5778231

                  Описвам толкова подробно всяка стъпка от процеса, защото се надявам да е полезна информацията за някой, тръгващ след мен по същите стъпки. Аз лично доста се порових из мрежата, когато планирах нещата и мисля. Надявам се не ставам досаден (че позамлъкнаха другите виждам... само Кольо ме базика, че съм паркетинг, защото имам стелки и тъмни стъкла хахах )
                  Suzuki Jimny; +4'' Black Raptor / Pro comp; Maxxis Bighorn 30/9.5R15; 9500lbs Winch
                  Георги Кандиларов 0889/705-106

                  Коментар


                  • #39
                    От: Моето Сузуки Джимни

                    Браво колега! Така се работи- чисто, подредено с идея колата на не прилича на барутника на Кольо. Чак ми идва мерак да си купя и аз Джимни...
                    Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                    Коментар


                    • #40
                      От: Моето Сузуки Джимни

                      браво колега даде ми идея за протекторите на калниците за ГВ , че аз мислех да ги махам. явно на колъо му хареса . ама да му падне в ръчичките .
                      899180483

                      Коментар


                      • #41
                        От: Моето Сузуки Джимни

                        И мен много ме радва мъника.Съвсем честно ако имах излишни финанси бих си направил един такъв и аз за горско ползване.Става чуден.Смело напред и много безаварийни.
                        Няма страшно в умирачката...
                        Страшното е да си жив!...

                        Коментар


                        • #42
                          От: Моето Сузуки Джимни

                          Много добре става Джимнито.
                          Два съвета от мен.
                          Сложи си вътрешна електронна антена. Сегашната гората ще я отнесе много бързо.
                          Другото,което ще отнесат клоните са страничните мигачи. По-късните версии са с нископрофилни мигачи и няма проблем. Намери такива.

                          Това са сегашните ти:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.JPG
Прегледи:1
Размер:86.9 КБ
ID:5778328

                          Трябват ти такива:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:muPUwRv1H695wXmow_kDQQw.jpg
Прегледи:1
Размер:5.4 КБ
ID:5778329


                          https://www.ebay.com.au/itm/NEW-Guar...-/182933876531

                          Куплунзите са различни,но става с кабелни обувки и след това омотаваш с изолирбанд.
                          На времето моите ги поръчах от официалния вносител на Сузуки и се вързаха по 32 лева бройката. Те са капсуловани,но това не е проблем,защото са светодиодни.
                          Последно редактирано от Валери Недялков; 15-01-18, 12:07.
                          Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Моето Сузуки Джимни

                            Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
                            чисто, подредено с идея колата на не прилича на барутника на Кольо.
                            Да де, чисто барутник си беше, че даже и по-зле.
                            Ама всяка машина с предназначението си.
                            Това джимни си е супер готино, ма с Франко(Бог да го прости) щях да правя кръгчета около него в гората.
                            Бъзикам се де, и мен ме кефи как се получава джимнито.

                            Първоначално публикуван от aroren Преглед на мнение
                            ама да му падне в ръчичките .
                            Де тоз късмет де...
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #44
                              От: Моето Сузуки Джимни

                              Преди да адресирам и да се възползвам от съветите на Валери, първо трябва да довършим детайлите по лифта на окачването.
                              Постигнахме една височина и сложихме големите гуми, но нали трябва да бъде грамотно изпълнение - трябва всички финни настройки да са точно.
                              слагайки 4 инча пружини и амове предния и задния мост така се разместват, че гумите правят 4 следи след себе си. За да се реши този проблем трябва регулиране на предния и задния панхард. Разглеждайки пак в интернет намирам 2 решение:
                              1. продават се нови удължени панхарди, с монтирани регулируеми винтове за финни настройки

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:jimny_left_hand_drive_panhard_rods_2.jpg
Прегледи:1
Размер:21.8 КБ
ID:5780088

                              Проблема при този вариант е, че в нормално положение се постига нужното регулиране на мостовете, но когато паднат надолу при разгъване на окачването, мостовете реално се движат на една страна и колкото по голямо става разстоянието, толкова по сериозно става изместването на една страна под този радиус (логично):

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Suspension - 007.jpg
Прегледи:1
Размер:17.1 КБ
ID:5780090

                              Това ни отвежда на вариант 2:
                              2. Изместване (повишаване или съответно понижаване) на захватните точки на панхардите от страната на шасито. По този начин приблизително се възстановяват оригиналните позиции и ъгъл на панхардите. Постига се с планки като тези:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:fromt2.jpg
Прегледи:1
Размер:84.1 КБ
ID:5780091Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rear3.jpg
Прегледи:1
Размер:57.3 КБ
ID:5780092

                              Веднага казвам двата проблема, до които води това обаче...
                              - корекцията няма да е точна и отново ще е нужно да се прави корекция на дължината на панхардите, съответно пари няма да се спестят и вариант 1, трябва да се приложи така или иначе
                              - втория по-сериозен проблем е, че захватните точки са доста тънки ламарини, а тези удължени планки слагат допълнително натоварване над тях под силата на лоста, защото започва едно силно странично усукване. Резултата е ясен:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN4763.jpg
Прегледи:1
Размер:410.6 КБ
ID:5780093

                              Дотук с полезната информация на хората, коти може би ще тръгнат по моя път, ето какво се получи по моето Джимни.
                              Реших да не влизам във филма с вариант 2 и останах на удължаването. Сразване на панхардите, по една резба, 3в1 боя за естетика и против ръжда:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171209_155425.jpg
Прегледи:1
Размер:330.0 КБ
ID:5780094

                              О да, и вече са монтирани и защитите под задните амове

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171209_155443.jpg
Прегледи:1
Размер:385.8 КБ
ID:5780095

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171209_155452.jpg
Прегледи:1
Размер:458.8 КБ
ID:5780096

                              Последният оставащ елемент, който можем да пишем към целата процедура по лифт на окачването е демпфера. Карайки гуми, които са с 4 инча по голям диаметър от стоковите вече всички неравности и вибрации на пътя удрят от предния мост директно във волана и местят колелата наляво надясно. Усеща се крайно некомфортно...
                              Пак в комплект на jimnybits идват всички необходими части, за да се монтира демфера, а за самия него има няколко варианти за избор. Аз разбира се взимам най дебелия

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171209_155303.jpg
Прегледи:1
Размер:443.0 КБ
ID:5780099

                              Ето и стоманените планки, хващащи шасито здраво от двете страни:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171209_155608.jpg
Прегледи:1
Размер:400.9 КБ
ID:5780101Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171209_155359.jpg
Прегледи:1
Размер:530.6 КБ
ID:5780100

                              Вече подготвено за подвизи, Джимни и гордия собственик отиват на планина:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20171111_080831.jpg
Прегледи:1
Размер:845.9 КБ
ID:5780103

                              ...да покоряват върхове...

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled_Panorama5small.jpg
Прегледи:1
Размер:1.48 МБ
ID:5780104
                              Suzuki Jimny; +4'' Black Raptor / Pro comp; Maxxis Bighorn 30/9.5R15; 9500lbs Winch
                              Георги Кандиларов 0889/705-106

                              Коментар


                              • #45
                                От: Моето Сузуки Джимни

                                И двете промени (панхард и монтаж на демпфер) за мен са лошо изпълнени. Дано да нямаш в бъдеще проблеми с тях, но се съмнявам.

                                За да не съм голословен ще напиша какво не ми харесва.
                                Панхард: избрал си най-лесният вариант, но с него не решаваш проблема с наклона на щангата. Това е особено осезателен проблем отпред! Сега като въртиш волана и предницата ти "кляка". Макар и по-трудна трябваше да зивършиш преработка на захвата на манхарда, но изпълнено грамотно и достатъчно пдосилено, за да нямаш проблеми напред. Отделно това изпълнение със заварения болт е несериозно, а пружинната шайба няма място там изобщо! Реглажа също е затруднен, тъй като се налага демонтаж на единия край, за да регулираш дължината. Правилно това изпълнение би било с лява/дясна резба, ситна стъпка и законтряне с ниски гайки.
                                Демпфер: скобите откъм щангата няма да издържат (личен опит), планката от страната на шасито е изначално конструирана неправилно. Може да я подобриш с заваряването на едно ребро, което да елиминира умората в планката в дългосрочен план.

                                Съжалявам, ако коментара ми е негативен. Опитах се да обясня какво за мен е грешно и как е верно, за да не звучи чисот хейтърски.
                                о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X