Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Безобразия в Ратола

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Безобразия в Ратола

    Прилагам без редакции писмото, което пуснах до управителя на Ратола Галин Бахов на 15 юли тази година:

    Здравейте,

    Казвам се Стефан Стефанов, управител на фирма В6 Хорайзънс ООД и дългогодишен клиент на сервиза ви. Пиша ви във връзка с автомобил Mitsubishi Montero Sport с регистрационен номер CA7294BX. Ще се опитам да възстановя събитията по спомени, защото както може да видите от фактурите колата е била 10 пъти в сервиза ви за период от 8 месеца и някои неща вече ми се губят. Тъй като детайли липсват по повечето фактури се надявам, че можете да ги възстановите по вътрешна документация на фирмата.

    През ноември месец миналата година вкарвам колата за преглед на окачване и спирачки. Увещават ме, че има сериозни проблеми със спирачната система - блокирали апарати, дискове за смяна и т.н. Казвам ОК, действайте. 1600лв по-късно при взимане на колата не установявам кой знае каква разлика, но продължавам да я карам. С приемчика се уговаряме следващия месец да я оставя за смяна на ремъци ролки. Колата съм я оставил декември месец, не помня кога точно, с обещанието до 2 седмици да я направят. Това не се случва и взимам колата на 26 януари, като твърдят, че всичко е перфектно по нея. На 2км от сервиза колата прегрява, установявам празен разширителен съд за антифриза и я връщам обратно. На следващия ден я изписват с обяснение, че са сменили някаква гарнитура и отново ме увещават, че всичко е перфектно. Потеглям за Русе и по средата на пътя установявам, че колата прегрява отново. Огледът отново показва празен разширителен съд, но за щастие имам 1 бутилка антифриз под ръка и някакси стигаме до Русе. Минавам през местен сервиз, правят оглед и решават да сменят една скоба, която изглеждаше хлабава и антифризът беше омазал около маркуча до нея. Това не помага и докато стигна обратно до сервиза на Ратола през радиатора минават още 50л антифриз от джоба ми докато успея да я върна февруари месец в София обратно. Поредни гарнитури и не помня какво още, поредни 300лв и на 23 февруари за пореден път ми я връщат "перфектна", карана, проверена и не знам какво още. Разбира се, историята се повтаря, нови 70лв за неясни ремонти на 11 март, пак връщам колата и най-накрая някой се сеща, че забравили да поръчат водна помпа към комплекта за смяна на ремъци и ролки, което било "по книга". Аз в документацията на Mitsubishi не открих инструкции да се сменя водна помпа заедно с ремъци и ролки, но както и да е - нови 230лв и на 14 април я взимам с оправени течове най-накрая. Тази част от сагата е при приемчик Александър Господинов, който след всяко вкарване в сервиза ме увещаваше, че е карал колата след ремонта и всичко било по мед и масло.

    Юни месец вкарвам отново колата заради прегряване. Новото 20 е, че перката на вентилатора не работела като хората и трябвало да се смени заедно с виското, а освен това имало изгоряло бушонно табло, което щели да оправят. Казвам и за проблем с примигващ индикатор на ръчната спирачка, твърдят че е от спирачната течност, която съм проверил, че е на ниво. Приемчикът (Павел Донков) настоява, че фарът от шофьорската страна на колата не работел като хората, ел. инсталацията не била читава и механикът ви гарантирал, че ако сменят кабелите и сложат ваш баласт всичко щяло да бъде цветя и рози. Съгласявам се, правят смяната, "оправят ръчната", оставям аванс 500лв за части и се уговаряме да докарам колата когато пристигнат частите. Колата я закарва жена ми миналата седмица (разбира се, с примигващ индикатор за ръчната). На следващият ден ми звънят, че е готова и я пращам да я взема. Два часа по-късно, на влизане в Ботевград тя установява, че няма фарове, освен това от самото начало и свети индикатора на airbag-а и на следващия ден получавам прекрасните снимки, които съм ви прикачил. Колата отново прегрява, за което приемчикът ви се опита да ми обяснява, че това било нормално в тези жеги, а тази кола преди да стъпи във вашия сервиз за смяна на ролки и ремъци не е мърдала от средно положение дори през август месец на 45 градуса външна температура. Това, което преля чашата обаче беше фантастичната му теория, че крушката сама се била мръднала и запалила тялото на фара и това нямало ама нищо общо с ремонтите извършени от Ратола. Аз тази крушка и с просто око на снимката виждам, че не се е пръснала - нещо, което неминуемо щеше да се случи, ако беше допряла тялото на фара и беше причинила пожара. Това при положение, че с предишния баласт, който работеше проблем не съм имал и единствените, които са пипали по този фар са вашите механици.

    Накратко, това което искам от вас е да се оправят поразиите причинени от сериите некадърни изпълнения на механиците ви за ваша сметка. Искам тази кола като я изкарам от сервиза ви да има работещ airbag, сменено тяло на фар (+баласт/крушка 55W/кабели - каквото е поразено) и да не прегрява. Сам можете да направите сметка колко хиляди лева съм хвърлил при вас за тези 8 месеца - можете да ги удържите от заплатата на изпълнителите на това чудо. За 10 влизания в сервиза не е имало нито едно излизане, в което да е свършена работата, която е поръчана и да не се е наложило да връщам колата за доработки. Колко пари съм хвърлил за коли под наем през тези 8 месеца (от които 4 е престояла при вас) няма да приказвам.

    С уважение,

    Стефан Стефанов


    Файловете по казуса можете да намерите тук:

    Фактури и съсипан фар

    Отговор не последва. След няколко дни му се обадих и коментарът беше:

    "Да, да, явно е станал проблем, ще проверим и ще ви се обадя."

    Обаждане не последва. Един от служителите му (Павел Донков, приемчик при повечето от тези безобразия...другият се казва Александър Господинов, който не работи там вече) ми звънна да ми каже, че колата е "оправена". Как я бяха "оправили" разбрах след 2-3 седмици като гръмна баласта на здравия фар - бяха използвали резервни баласти, които държах в багажника си за зор-заман, а върху изгорелият план сложили 2 метални планки да държат крушката да не падне. Освен това, отрязали всички конектори между баластите и крушките и сложили изолирбанд на кабели усукани на ръка. В резултат на това вече не мога да сменя нито баласт, нито крушка на тази кола без да купя чисто нов комплект ксенон. За това, че не са подменили изгорелия фар няма и да коментирам.

    Та да си знаете, ако случайно ви хрумне да ходите при тия престъпници.
    109
    Да
    92.66%
    101
    Не
    7.34%
    8

  • #2
    От: Безобразия в Ратола

    Възхищавам се на търпението Ви.
    Аз, например, още след първия случай не бих им се доверил отново.

    Коментар


    • #3
      От: Безобразия в Ратола

      В интерес на истината нещата тръгнаха добре първоначално. След тая издънка с водната помпа обаче всичко тръгна надолу и си пролича що за механици работят там.

      Проблемът е, че за разлика от други сервизи, в които също е имало издънки, нещата не се поправят за сметка на сервиза. Вместо това се почва една проба/грешка докато нещата се случат...евентуално.

      Това, което си мисля обаче е, че и в официалните сервизи механиците не ги пращат на достатъчно обучения. Колегите с по-нови коли нека споделят. Чувал съм, че гаранционните BMW-та примерно ги качват на платформа и ги сервизират в Германия заради серийни безобразия на местния представител.
      Последно редактирано от TheGrave; 06-12-17, 13:39.

      Коментар


      • #4
        От: Безобразия в Ратола

        Анкетата не е нужна, минимум защото всъщност има теми в които се обсъждат некоректни бизнеси за полза и удобство на форумните участници.

        От търпението на автора и аз съм впечатлен - звучи като колата да не е гаранционна и да няма крепостна обвързаност с конкретния сервиз.

        Коментар


        • #5
          От: Безобразия в Ратола

          Правилно - не е гаранционна и нямам обвързаност със сервиза. Като си оставят ръцете някъде по колите ви вие какво правите - отивате при друг да платите за същата работа втори път ли? И цялото чоплене да поне от нулата?

          По време на тия истории живеех в Русе. В няколкото по-големи сервиза, които бяха препоръчани тук-там бегло звънях. Не правеха джипове.

          В други 2 сервиза в София също имам горчив опит, за не по-малко пари. Къде да я закарам? Тепърва на някой квартален гаражен техник, който хал-хабер си няма какво прави?

          Отворен съм за предложения.

          Коментар


          • #6
            От: Безобразия в Ратола

            Първоначално публикуван от TheGrave Преглед на мнение
            Правилно - не е гаранционна и нямам обвързаност със сервиза. Като си оставят ръцете някъде по колите ви вие какво правите - отивате при друг да платите за същата работа втори път ли? И цялото чоплене да поне от нулата?

            По време на тия истории живеех в Русе. В няколкото по-големи сервиза, които бяха препоръчани тук-там бегло звънях. Не правеха джипове.

            В други 2 сервиза в София също имам горчив опит, за не по-малко пари. Къде да я закарам? Тепърва на някой квартален гаражен техник, който хал-хабер си няма какво прави?

            Отворен съм за предложения.
            Отдавна е установено, че извънгаранционни коли, не са добре дошли в гаранционен сервиз.
            Там освен да сменят масла и накладки, от друго не разбират. Поне тук. За навън не зная.

            Коментар


            • #7
              От: Безобразия в Ратола

              Че те тия Ратола официален сервиз ли са за Мицубиши още? Бях чел, че в миналото са били. Мислех, че само Балкан Стар са в момента.

              Коментар


              • #8
                От: Безобразия в Ратола

                Първоначално публикуван от TheGrave Преглед на мнение
                Правилно - не е гаранционна и нямам обвързаност със сервиза. Като си оставят ръцете някъде по колите ви вие какво правите - отивате при друг да платите за същата работа втори път ли? И цялото чоплене да поне от нулата?

                По време на тия истории живеех в Русе. В няколкото по-големи сервиза, които бяха препоръчани тук-там бегло звънях. Не правеха джипове.

                В други 2 сервиза в София също имам горчив опит, за не по-малко пари. Къде да я закарам? Тепърва на някой квартален гаражен техник, който хал-хабер си няма какво прави?

                Отворен съм за предложения.
                Мога да ти кажа и аз попадам в "квартален гаражен техник". Трябва да има балъци като тебе за да могат да печелят такива сервизи.
                Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

                Коментар


                • #9
                  От: Безобразия в Ратола

                  Първоначално публикуван от TheGrave Преглед на мнение
                  Правилно - не е гаранционна и нямам обвързаност със сервиза. Като си оставят ръцете някъде по колите ви вие какво правите - отивате при друг да платите за същата работа втори път ли?
                  Аз да, от втория път със сигурност. Излиза по-евтино и по-безопасно отколкото да се опитвам да накарам някой който не е свършил работата за пари, да го направи безплатно.

                  Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                  Отдавна е установено, че извънгаранционни коли, не са добре дошли в гаранционен сервиз.
                  Там освен да сменят масла и накладки, от друго не разбират. Поне тук. За навън не зная.
                  Какво разбират не е ясно, но бидейки откъснати от конкуренцията за клиенти се развиват в други посоки, а не в това клиентът да е доволен. Патентът не е български изобщо.

                  Първоначално публикуван от krasivl Преглед на мнение
                  Трябва да има балъци като тебе за да могат да печелят такива сервизи.
                  Арогантното отношение към потенциален клиент не е винаги успешна стратегия за привличането му.

                  Коментар


                  • #10
                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Аз да, от втория път със сигурност. Излиза по-евтино и по-безопасно отколкото да се опитвам да накарам някой който не е свършил работата за пари, да го направи безплатно.

                    Какво разбират не е ясно, но бидейки откъснати от конкуренцията за клиенти се развиват в други посоки, а не в това клиентът да е доволен. Патентът не е български изобщо.

                    Арогантното отношение към потенциален клиент не е винаги успешна стратегия за привличането му.
                    Трябва да си мазохист след толкова премеждия в даден сервиз.

                    Един случай, колега минава през няколко големи сервиза, диагностики два пъти смяна на доста неща и нищо проблема си остава . Оказа се един маркуч към вакума скъсан който струва 1лв.
                    Последно редактирано от Чавдар (V93); 07-12-17, 07:44.
                    Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

                    Коментар


                    • #11
                      От: Безобразия в Ратола

                      Първоначално публикуван от TheGrave Преглед на мнение
                      Че те тия Ратола официален сервиз ли са за Мицубиши още? Бях чел, че в миналото са били. Мислех, че само Балкан Стар са в момента.
                      Така е. Ратола са "мултибренд сервиз, с акцент върху обслужването на автомобили с висока проходимост".
                      The Flat Earth Society has members all around the globe.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Безобразия в Ратола

                        Благодарение на този прекрасен форум, аз открих и ходя от години при правилния и доказал се майстор при мен за джипките ми от подписа, самия майстор си е сменил мястото на сервиза но аз ходя където работи той.

                        Така че всеки който иска да отиде при доказал се майстор, с много четене и препоръки от колеги, тук е мястото да намериш твоя "личен лекар" на съответното МПС.
                        Последно редактирано от Еделвайс; 06-12-17, 17:47. Причина: Буква

                        Коментар


                        • #13
                          От: Безобразия в Ратола

                          Колега, благодаря че споделяш и съжалявам за проблемите, които са ти създали.
                          Аз съм с две нови коли и имам опит с гаранционните сервизи. Там наистина освен консумативи и очевадни проблеми, друго не умеят или не искат да се занимават.
                          Подобен проблем на твоят. Едната кола е на известна немска марка. Отивам в сервиз за смяна на консумативи, като им казвам за странен шум, който се появи. Приемчика каза да да няма проблем ще го оправим. Взимам колата на другия ден, като оборотната кола, която пишат че е оборотна се заплаща на база ден. Както и да е на другият ден взимам колата обслужена и чувам че шумът си е все още тук. Питам какво се случва приемчика казва всичко е нормално така са всички. Хммм запънах се и им казах че кола на 45000 км не е редно да има шум. Накарах ги да изкарат подобна от тестовите и там шум няма. Оставих колата ( а си плащам за оборотната) след 2-3 дни взимам, пак шум. Пак обяснения, пак оставям колата. Започнаха да сменят ролки, части итн. никакъв ефект. След 2 седмици през, което време аз успях да разбера къде е проблема отивам и им казвам директно къде е проблема и да го оправят. Оказа се че ангренажният ремък е дефектен. Смениха го и шумът изчезна. Взимам колата и тръгвам а приемчика ме гони да плащам. Питам какво да плащам, колата е на 1 година и е в гаранция. Ремъка бил консуматив. Шах. Запънах се и исках среща с управител, директор, някой дето взима решения. Появи се един костюмар, изложих му фактите отказаха да поемат ремонта. Платих и си тръгнах. След време оборотите бяха леко нестабилни, Отивам обяснявам включително записано на видео ( че само на студено го прави) Оставям колата да тестват. След два дни ме викат с диагнозата обучили сме ти ЕГР-ра. Карай, ако има нещо ела пак. Естествено нищо не се беше променило. Отивам в сервиза пак диагнози и заключение всичко е в норма няма грешки в компа. Тук търпението ми спря. Взех си колата скъсах гаранцията колата обслужвам в друг сервиз и при тези младежи повече няма да стъпя.
                          Иде реч за София Ауто Ботевградско шосе
                          Та и с гаранциите цакат здраво. Докато е в гаранция всичко е ок. В момента в който свърши започват да намират проблеми. Щото гаранционно не могат да сменят проба/грешка щото ако изпратят здрава част не им поемат и е за тяхна сметка.

                          От Ратола си купувам само дифтунги за "перфектните" дюзи на Рекстъна
                          Последно редактирано от redex; 06-12-17, 17:48.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Безобразия в Ратола

                            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                            ...
                            Там освен да сменят масла и накладки, от друго не разбират...
                            Бъркаш.И от това не разбират.Виждал съм с очите си сменени накладки в официален сервиз на нисан.Познай феродото от коя страна беше.А с мотопфое прекратих едностранно гаранцията,след като ми смениха само две подгревни свещи за скромната сума от 370лв.За автомобил на 8 месеца,в гаранция.Смених си четирите свещи за 80лв и до ден днешен съм с тях.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Безобразия в Ратола

                              Първоначално публикуван от kosta-s Преглед на мнение
                              Бъркаш.И от това не разбират.
                              Възможно е! Не се наемам да споря.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X