Обява

Свий
Няма добавени обяви.

стартов или тягов акумулатор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • стартов или тягов акумулатор

    Стартовите и тяговите акумулатори имат някои конструктивни разлики, започващи с дебелината на плочите, вида на тяхната повърхност, проводниците и се стигне до клемите, които в крайна сметка се отразяват на тяхната пригодност за специфичната работа за кпоято са проектирани...
    Като резултат на кратко е ясно, че стартовия акумулатор хич не обича да дава всичко от себе си (дълбок разряд), а тяговия не обича да го пържат с непосилни за него токове. И би следвало да е ясно, че ако акумулатора ти е за стартиране на ДВГ си купуваш стартов, а ако е за телевизора в караваната - тягов. Ако имаш някакви много взаимно изключващи се изисквания като например лебедка на джипа има и полу-тягови - ем на ток носи, ем на капацитет.

    До тук добре - ако се насочиш към добър производител и вземеш батерия, отговаряща на нуждите би следвало да не направиш грешка...

    Обаче аз с вродената си пресметливост като стигна в магазина и си харесам нещо стигам и до това да питам колко струва... И така разбирам, че тягов акумулатор струва общо взето два пъти по-вече от стартов със същия капацитет. Това е средно погледнато за сходно качество и репутация на производителя. Това си има обяснение, най-малкото тяговия тежи повече, а оловото не е без пари - ясно. Ако обаче добавя това, че поради огромния избор от производители и търговци предлагащи стартови и ограничения избор на тягови всъщност отивайки при търговец, с който аз имам добри взаимоотношения и избирайки акумулатор от производител с който търговеца има добри взаимоотношения на практика мога да купя стартовия акумулатор 2,5- 3 ПЪТИ по евтино от аналогичен по капацитет и авторитет тягов. От тук след прости математически преобразувания следва че за парите, които съм готов да дам без много да боли мога да взема стартов акумулатор с 2.5 - 3 пъти по-голям капацитет от тягов. Или след също толкова происти математически преобразувания, това означава, че мога да използвам 30-40 % от капацитета на стартовия акумулатор, което не е чак такава драма за него. В същото време, ако съм много на зор имам избора да използвам двойно повече.... (само няколко пъти преди да отиде на вторични разбира се), а ако имам само малък тягов... колкото толкова.

    Това са общите разсъждения. Конкретния казус:
    Искам да взема един акумулатор, който да ми е бекъп като спре тока вкъщи - живея меко казано на майната си - и по 1-2 пъти в годината да го возя да хлади бирата на морето. Мога да взема за доста под 200 лв хубав немски 100 Ач стартерен акумулатор или за доста, доста над 200 лв 60-70 Ач тягов. Кое би било по-рентабилно, като дълбокия разряд би бил епизодичен, а не системен.
    Последно редактирано от icerunner; 27-11-17, 20:14.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

  • #2
    От: стартов или тягов акумулатор

    Щом е само за "бекъп", и това ще е сравнително рядко-аз бих заложил на стартерния.
    Ако ще се налага по-често да се вади ток от акумулатора-тяговия.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: стартов или тягов акумулатор

      Най големия като капацитет. Ако ще го мъчиш постоянно- тягов. Ама ако ще го шамаросваш от дъжд на вятър- най-големия възможен, ако ще и розов да е.
      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

      Коментар


      • #4
        От: стартов или тягов акумулатор

        На днешно време тяговите акумулатори обикновено си вървят заедно с една електроника, която контролира заряда и разряда им, дето принципно струва х3 на акумулатора и която има пряко отношение към това колко време това нещо изобщо ще е акумулатор.
        Акумулатори в камион знам, че карат спокойно 2 дена на нормалната консумация, дето е в кабината докато тираджията е почивка на някой паркинг-телевизорче, декодер, хладилник...
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #5
          От: стартов или тягов акумулатор

          Искаш ли да спазарим един полутягов 85Ач АГМ дето му сбърках размера и сега седи в Ужаската подпрян с дървено трупче?

          Иначе тая работа с бекъпа е крайно нетривиална и ако искаш може да си поговорим. Само да е след 10 декември.

          Коментар


          • #6
            От: стартов или тягов акумулатор

            А! AGM е точно за тая работа. Сега направо измъчи Ясен за цената!
            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

            Коментар


            • #7
              От: стартов или тягов акумулатор

              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
              На днешно време тяговите акумулатори обикновено си вървят заедно с една електроника, която контролира заряда и разряда им, дето принципно струва х3 на акумулатора и която има пряко отношение към това колко време това нещо изобщо ще е акумулатор.
              Акумулатори в камион знам, че карат спокойно 2 дена на нормалната консумация, дето е в кабината докато тираджията е почивка на някой паркинг-телевизорче, декодер, хладилник...
              На новите камиони 2х225Ah

              Коментар


              • #8
                От: стартов или тягов акумулатор

                Мдам,а на една от вишките дето имаме са 6х225Аh ама на 6волта.
                Троянците ги спазарих най-ниско малко над 400лв. за брой.
                Някой идиот бе вързал на една от другите вишки на 24волта 2 броя 200+ амперчасови стартерни.
                Изкараха ммммммм малко.
                Няма страшно в умирачката...
                Страшното е да си жив!...

                Коментар


                • #9
                  От: стартов или тягов акумулатор

                  Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                  Най големия като капацитет. Ако ще го мъчиш постоянно- тягов. Ама ако ще го шамаросваш от дъжд на вятър- най-големия възможен, ако ще и розов да е.
                  Нещо такова е и моята логика, ама реших да чуя още мнения.
                  Technical Rescue Direct - life lies in courage
                  http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                  Коментар


                  • #10
                    От: стартов или тягов акумулатор

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Искаш ли да спазарим един полутягов 85Ач АГМ дето му сбърках размера и сега седи в Ужаската подпрян с дървено трупче?

                    Иначе тая работа с бекъпа е крайно нетривиална и ако искаш може да си поговорим. Само да е след 10 декември.
                    По телефона можеш ли да говориш или след 10-ти?
                    Technical Rescue Direct - life lies in courage
                    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                    Коментар


                    • #11
                      От: стартов или тягов акумулатор

                      По телефона ще ти се обадя утре вечер.

                      Тя същността е такава. Стартерните гадини за нищо друго освен за стартиране на кола по 3 пъти на ден не стават. Цикловият им живот е 10 цикъла до 50%. На UPS с хитър заряден алгоритъм изкарват по година и половина-две, не ме питай по кой начин съм го разбрал. Освен това на 2-3 месеца веднъж трябва ако не да го използваш, то поне да го повозиш на кола за да му се разплиска електролита иначе се разслоява - киселина долу, вода горе. Иначе ако е прозрачен ще видиш как долната част на електродите се рони към дъното. Тя иначе пак се изронва де ама почва към края на гаранцията.

                      Та не е зле да изложиш накратко какво си намислил да захранваш аварийно.

                      Коментар


                      • #12
                        От: стартов или тягов акумулатор

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        По телефона ще ти се обадя утре вечер.

                        Тя същността е такава. Стартерните гадини за нищо друго освен за стартиране на кола по 3 пъти на ден не стават. Цикловият им живот е 10 цикъла до 50%. На UPS с хитър заряден алгоритъм изкарват по година и половина-две, не ме питай по кой начин съм го разбрал. Освен това на 2-3 месеца веднъж трябва ако не да го използваш, то поне да го повозиш на кола за да му се разплиска електролита иначе се разслоява - киселина долу, вода горе. Иначе ако е прозрачен ще видиш как долната част на електродите се рони към дъното. Тя иначе пак се изронва де ама почва към края на гаранцията.

                        Та не е зле да изложиш накратко какво си намислил да захранваш аварийно.
                        Този въпрос не е тривиален... Да кажем, че като няма ток 24 часа е крайно неефективно да работи генератор за да заредиш телефон или компютър или за цирколаципонна помпа 20 вата... Като съм на морето - хладилника е 50 вата, кажи го 7-8 ампера на 12 в. като сложиш кпд-то на инвертора. С нещо за зареждане - 10 А. Нещо такова...
                        Дай параметри на този AGM - може на л.с.
                        Technical Rescue Direct - life lies in courage
                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                        Коментар


                        • #13
                          От: стартов или тягов акумулатор

                          Козата и прьча.....кога сьм се опитал да мина метьр все го плащам двойно.

                          Разряд на тягов до 60 % дава двойно по-малко цикьла от разряд до 80% или едни хубави 1000 цикьла поне.
                          Стартов го свали 5 пьти на 50% и го замери под товар след това.....все едно мене да ме цаниш за хамалин - мога ма до втория етаж и за малко.
                          Полутягов на нормална цена с голям капацитет е евтиния начин ако няма да го тормозиш много,стартови без много тормоз става да си подпираш гаража 5 пьти като го изтьрвеш,а тия 5 пьти може да са за 2 дни.

                          Гьрмял сьм стартови при работещ алтернатор на 60 ампера 24 волтов,включих скапаните 25 ампера на 12 волта на тяговите и положението заспа,стартовия беше за хвьрляне обаче и точно това мус е случи,новия ЛайфЛайн му струваше едни 750 долара.Тоя номер как стана още не си го обяснявам ма..........козата си иска прьч,вложи ги тия пари,не ги мятай през прозореца,нали знаеш тукашната поговорка - плати ведньж/реви ведньж.
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #14
                            От: стартов или тягов акумулатор

                            http://offroadshop.bg/product/405/mo...ght-80-ah.html

                            Ей такъв е акумулаторът който ти предлагам. Търсил си е мястото из моите коли около 2г защото гнездото за акумулатор на Еспас 2 се оказа малко по-тясно от на Еспас 1 където бях измервал и не влезе с малко. Поради което известно време поработи изправен на тясната си страна (за гелов е позволено), после известно време беше набеден за резервен по твоята схема (ама токът не спря нито веднъж, а аз така и не го свързах постоянно) и последно е на УАЗа. Ама за там искам да си купя фул сайз (100Ач) и затова този ти го предлагам за 100лв с гаранция от мен 1г.

                            В момента е жив на поне 90% (мерено преди 2 или 3 месеца) и за 1г не можеш да го утрепеш даже ако го държиш изтощен на нула.

                            Коментар


                            • #15
                              Темата е стар, но все пак. Каква е разликата между синя и другите серии на Оптима?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X