Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Плуг Подметач

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Плуг Подметач

    Попаднах на такава обява в нета .
    Не съм роден на нивата ,
    мама не ме кърмила под крушата ....
    Един вид градско чадо съм .
    Стеченията и теченията ме отнесоха в тоя бранш .
    И сега - За какво се ползва това нещо - ПЛУГ ПОДМЕТАЧ ?
    Не е викторина и никой няма да спечели 50 000 търкачки .(те и не печелят)
    На мен ми е интересно - какво му е предназначението .
    За да ги правят - някой ги ползва . За какво?
    Моля споделете опита си .
    (На байГошо излизат едни рехави плугченца с амортисьори. Приличат на предплужниците на моя плуг.)

  • #2
    От: Плуг Подметач

    С такъв плуг се прави "подметка".
    Демек-плитка обработка на стърнището.
    Навремето са го правили с "лющилници"-нещо като дискова брана, но работят само един ред дискове, и под по-голям ъгъл.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: Плуг Подметач

      за предсеитбена обработка(обикновенно за повторки но не винаги)
      - подметка на стърнище после дисковане и сеитба

      Коментар


      • #4
        От: Плуг Подметач

        Лющилника го влачеха с ДТ-54, нали? С такъв агрегат в седми клас имам една дължина на блока
        Подметката е част от "класическата" технология Жътва, изкарване на сламата, палене, подметка и дай Боже дъжд. И със следващата обработка унищожаваш почти всички семена на едногодишните плевели. Сега, разбира се, има химия за тая работа, но чета напоследък, че при някои съвременни технологии подметката пак е включена.

        Коментар


        • #5
          От: Плуг Подметач

          по принцип сега подметка се ползва при предсеитбена подготовка на рапица (сеитба края на август в най голямата суша)
          или за повторно сеене на пшеница.
          След подметката (плитка оран) веднага се дискова (докато има влага) да се разбият буците.
          Но технологиите се развиват и вече по добри резултати се получават чрез директните сеялки за рапица

          Коментар


          • #6
            От: Плуг Подметач

            Всяко нещо освен всичко друго трябва да е строго съобразено с почвено-климатичните условия. То винаги е било и така де.

            Коментар


            • #7
              От: Плуг Подметач

              Името точно определя за какво е предназначен този плуг. Плуговете за подметка са доста по-леки/тънки/ от тези за дълбоката оран все пак те правят оран до 15см. дълбочина,а с другите може да се извършва оран на дълбочина до 40см.Телата им са малки по размер,но по-вече на брой.Целта е всяко тяло да захваща по-малко почва и по-лесно да я раздробява/да не вади буци/.Тази подметка има едно много важно предназначение. Чрез нея се цели да се намали изпаряването на влагата от почвата като се прореже и обърне горния почвен слой и по този начин се разрушават и затварят всички пукнатини и отвори направени от гризачи,червей и др. такива твари обитаващи почвата,унищожава и кореновата система на плевелите разположена на дълбочина от 10-15см. Тази обработка също спомага за пълноценното поглъщане на влагата от валежите.След тази подметка на почвата може да се извършват всички останали агротехнически мероприятия от предсеитбена обработка до дълбока оран. На последно време се наблюдава една тенденция тази обработка да се пренебрегва и да се извършва само дисковане,директно дълбока оран или активни брани в комбинация със сеящата техника,а бе то и дълбоката оран отричат,но както каза колегата трябва при почвообработващите мероприятия да са вземат на първо място почвено климатичните условия и релефа на терените на които се прилагат. Още преди доста години се изписаха доста страници какви ли не обработки да се правят заради дадени култури.
              На сегашния етап всеки прави земеделие по свое усмотрение и според "джоба" си.
              Последно редактирано от Stefan55; 26-11-17, 19:50.

              Коментар


              • #8
                От: Плуг Подметач

                Да, технологиите с т.нар. минимални обработки или даже с нулева обработка на почвата звучат много атрактивно, някъде са рентабилни и не са измислени от вчера. На село през 80-те имаше сеялка за директна сеитба на житни, не помня за Т-150 ли беше или направо за К-700 - дъълги години си ръждясваше тихо и кротко. Структурата на сеитбооборот беше коренно различна, па и Раундъп го нямаше още...

                П.п. Всъщност мисля че и дисковите плугове се ползват при подметка?
                Последно редактирано от jordanov sv; 27-11-17, 10:33.

                Коментар


                • #9
                  От: Плуг Подметач

                  В началото на демокрацията една година сяха пшеницата с торачка при нас.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Плуг Подметач

                    А руснаците още торят пшеницата с СЗУ 3,6

                    Коментар


                    • #11
                      От: Плуг Подметач

                      Едно съседно село - Обнова, Плевенско, /АПК Дон/с големи площи зърнопроизводство и имаха там един герой на труда, мисля Георги Цвятков се казваше. Та там експериментираха разни нови технологии, минимални обработки и т.н. съвременни постижения, това все за 80-те става въпрос. И сееха една част от блоковете с торачки. Чувал съм дядо да коментира, но не помня чак подробности.
                      А при руснаците - там може и тако и вако, може да се види и чуе какво ли не при тях. Вероятно някъде и при определени условия да има смисъл от торене със СЗУ. Особено ако са агрегат 5 броя на Кировец или нещо верижно.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Плуг Подметач

                        Коментар


                        • #13
                          От: Плуг Подметач

                          Точно от ръшките, нещо ефективно и изпитано не чакайте. Важното е да кипи безмислен труд. Още преди 5г една позната разказаше за Канада, как тамошните фермери не се качват в тракторите, ходят на 6-8ч да ги проверяват за гориво и масла, и те работят сами.Всичко става през GPS. Това преди 5г. Ушанките още са с колхози.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Плуг Подметач

                            И при нас взеха та пуснаха на GPS тракторите да сеят ама през нощта нацелиха два стълба и си седнаха на задника.То всичко си е въпрос на терени и начин на прилагане технологиите за обработка.Това с проверката на 5-6ч. изглежда доста добре,но тези машини не дават ли аварии и какво става тогава?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Плуг Подметач

                              Не съм разпитвал за подробости.Явно се връзва сметката

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X