Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

    Здравейте и благодаря на всички, които ми помагат с ценни съвети!

    Виках виках Неволята ама тя не дойде и вчера докато си купувах стоящи лампи, че ми изгоря полилея, видях на намаление един голям и тежък къртач, марка финг минг динг нещо китайско ама за 139 кинта с гаранция го отнесох като куцо пил гнил домат. Мислех да наема къртач на цена около 100кинта за три дни, ако този ме изкара повече от пет дни значи съм на далавера

    Днес го тествах и разкъртих 2-3 метра ивица бетон, имаше бетон, който се троши като сирене ама имаше и бетон от където излизаха искри, баси работата, но за сега съм доволен, прокопах ивица за да пусна мръсен канал от гаража към къщата.

    Подкопах малко и около основата на гаража и по съвети от тук ще направя основен преглед и анализ на ситуацията, сега ще си купя и влагомер и ще видим какво показва науката и визуалния оглед, ще пусна и снимки ако не забравя.

    Плана е да действам паралелно по подготовка за хидроизолация + дренаж и подготовка за канализация(мръсен канал + дренаж).
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #32
      От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

      Днес запразних по-рано и поработих малко кюрдска работа.

      Присъединяването към мръсния канал с глинената тръба ще е голям филм, тръбата всъшност е кривка на 90 градуса и е много плитко под земята.

      Подкопах гаража и се оказа, че кота нула е където върха на основата и почват бетонните блокчета, бетонната основа е или с Г профил или Т профил с широката част под земята, основата е някъде поне 50см дебела но може и да е 70см не съм копал много дълбоко.

      Очевидно беше обаче, че няма никакъв дренаж, пръстта беше мокра като глина, а основата и бетонните блокчета около и малко под кота нула са силно зелени, все едно са били под вода, утре трябва да пристигне влагомера но и без него виждам, че ситуацията е трагична към момента. Ще си трябват мерките описани и планирани по-горе.

      Това което ме тревожи и малко ми е тъпо е нивата, мисля, че нямам шанс да направя дренаж без събирателен съд с помпа, просто много плитко ми е канала и няма как да осигуря самотек и наклон и да го заустя там.

      Ето няколко снимки на основата и на мястото където трябва да присъединя мръсния канал с тройник.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-01-25 16.47.077.jpg
Прегледи:1
Размер:394.5 КБ
ID:5779667
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-01-25 16.43.077.jpg
Прегледи:1
Размер:357.7 КБ
ID:5779668
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-01-25 16.42.388.jpg
Прегледи:1
Размер:404.0 КБ
ID:5779671
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #33
        От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
        Очевидно беше обаче, че няма никакъв дренаж, пръстта беше мокра като глина, а основата и бетонните блокчета около и малко под кота нула са силно зелени, все едно са били под вода, утре трябва да пристигне влагомера но и без него виждам, че ситуацията е трагична към момента. Ще си трябват мерките описани и планирани по-горе.

        Това което ме тревожи и малко ми е тъпо е нивата, мисля, че нямам шанс да направя дренаж без събирателен съд с помпа, просто много плитко ми е канала и няма как да осигуря самотек и наклон и да го заустя там.
        Констатирал си напоеният сюнгер, за който ти говорех.Явно си взел решение за дренаж, въпреки че не е ясно защо си го взел.Отводняването на въпросният не е задължително да е в канал, и с помпа.

        Коментар


        • #34
          От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

          Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
          Констатирал си напоеният сюнгер, за който ти говорех.Явно си взел решение за дренаж, въпреки че не е ясно защо си го взел.Отводняването на въпросният не е задължително да е в канал, и с помпа.
          Хмм, а как мога да отводнявам дренажа без канал и без помпа?

          Почвата е глинеста или по-скоро мазен чернозем, който попива ама до някъде, просто тук когато вали количествата са сериозни и за много дълго време вали непрестанно, и пясък да е няма да успее да попие и да се утече гравитачно.

          А още по-кофти за мен е, че двора и гаража за по-високо от къщата и паркинга, тоест всичката вода се утича в посока къщата и паркинга и там става блато/локва и понеже е сянка е студ и дори понамирисва ако копна 2-3 см в настилката от камъчета.

          А не мога без помпа защото входящия отвор на тръбата за дъждовна вода ми е нека кажем 10тина 15 см под земята ама това е близо до къщата, от далечния край на гаража до там за едни 10-12 метра а по диагонал над 15 в другия най-далечен край, ако дренажа ми е на 40-50см под земята няма как да постигна подходящ наклон и гравитачно да заустя в предвидения канал за дъждовна вода, може би имам шанс да заустя в мръсния канал, ама първо трябва да измисля как да се вържа към гадната керамична тръба...

          Пристигна ми влагомера и утре ако всичко е наред може да меря влага и температура по стени, подове, основи и т.н.

          Взех си и водна мембрана 3 х 5 метра и според мерака може и да почна да зидам банята в гаража.

          П.П.

          Алекс, сега те схванах какво искаш да кажеш с това - За момента мисля , че % капилярна влага се е покачил със сигурност от липсата на защити от повърхностни води, и почвата е станала като напоена гъба, която отдава към основите, но и поема постоянно влага отгоре.

          Прав си на 100% и моля те ме поправи ако греша в посоката си - мисля да махна почвата около гаража докато стигна до ръба на Г/Т'то тоест кактое на снимката ми по-горе и на мястото на почвата да има дренаж - тръба с геотекстил, фракции чакъл в трапец и отвън на трапеца пак геотекстил а отгоре на дренажа снежно бели камъчета(гладки) много са красиви.

          Разбира се по основата мисля термоизолация с поне две граници на хидроизолацията, една(течна гума + фондулин) до бетона и втора граница фондулин отвън от към дренажа, както Никола е описал по-горе.

          Не знам дали не звучи тъпо но вместо стоманена мрежа, не мога ли да наредя стари тухли или бетонни блокчета без спойка, тухлите са почти или напълно без пари а блокчетата са ми около кинт и половина цена, тва би спряло гризачите. Ако няма спойка обаче слягания и т.н. могат да ги разместят у ефекта ще май нулев или негативен...

          П.П.2

          Алекс добре попита за какво има под пода, а пода е бетоннен. Подозирам има пръст може би с една идея чакъл. Взех си канго/къртач, и ще си начеша крастата някой път да пробия бетона и да видя какво има отдолу. А крастата ми е да си направя мазе в имота, може би гаража е идеален за тази цел но ще видим, преценя когато пробия "инспекционен отвор", някой ден...

          Ако се окаже, че пода лежи на пръст и пода няма арматура, което отново ме съмнява , дали да не го копам и да се мятам да правя мазе под целия гараж или това не е лъжица за моята уста поради сложността на копане под рехав гараж с липса на арматури и колони?

          А покрива, има ли начин да изнеса покрива поне 40-50см острани да се подава извън границата на стените, щото понастоящем покрива ми е в петното на стените едно към еднои имам термомост щото всяка стена ми свършва в най-горния ръб на покрива и от елементите стената я дели 2-3 слоя битум което е има няма 2-3 смм силно термопроводим. Притесненията ми са относно рисковете вятър/буря да ми вдигне и "отлепи" покрива ако го изнеса в страни, просто покрива не виждам какво ще го натиска в посока към земята, на тежест ще носи ама порив из от долу на горе няма какво да устои ако е дървен. Мислех си с някакви поликарбонати или нещо такова с термоизолация 15-20см да го изнеса малко от малко да пази да не се отича вода по стените, инак покривната дъждовна вода си отива в улици които са заустени в канализацията както си трябва, това тука е стандарт и се спазва.
          Последно редактирано от BatGeorgeone; 26-01-18, 23:41.
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #35
            От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

            Днес не ми се работеше пред компютъра и реших малко да се поизпотя, разбих бетона около мръсния канал, изкопах земята наоколо, после с чука и секача като склуптор разбих внимателно около керамичната тръба.

            Понеже не знаех на къде отива и къде минава тръбата под земята с кангото пробих без да искам една дупка 3 х 5 см точно под тухлата на снимката, за сега не тече от там... покри да не влизат гадове през дъпката и мръсотии.

            Наложи да разкопая и подготвя терена за спешни мерки:

            1. Измерване и закупуване на всички адаптери и кривки и тръби за свързване с керамичната тръба.
            2. Наемане на резак за рязане на 130мм керамична тръба
            3. Рязане, свързване на мръсния канал с къщата посредством кривки и тройник
            4. Гаража и дренажи ще вързвам после в тройника но за сега това ми е спешно...

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-01-30 16.26.099.jpg
Прегледи:1
Размер:599.0 КБ
ID:5779983
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #36
              От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

              Времето ми даде няколко дни пролука и поработих доста върху канала миналата седмица.

              Отрязох керамичната тръба, сложих разклонения, резнах и чугунената тръба, сложих мека връзка защото се получи един ъгъл който не мога да коригирам или свържа с ПВЦ тръба.

              Вече 4-5ти ден вали здраво почти 24/7 и не мога да циментирам разклоненията.

              Почнах да копам окоп от къщата към гаража, но е супер тегаво, нямах кирка, нямах лопата за траншеи и за 1-1.5 метра изхарчих енергия колкото да изкопам кладенец.

              Купих си кирка и специална лопата ама времето не отпуска хич а и настинах и трети ден днес, за пръв път малко съм на себе си та поработих вътре в гаража.

              Наложих на бетонния под мембрана, после наредих 44 х 30 х 20см пенобетонни блокчета, оставих 20мм от всички страни, бърз кофраж и залях 7-10см с рядка смес цимент/пясък/вода.

              Идеята ми е да вдигна нивото на банята за да мога после в пенобетона да вкопая канали за баня и тоалетна инак, трябваше да къртя бетон и ставаше сложно и с денивелацията нужна за каналите/тръбите.

              След като прокарам тръбите за душ кабината, мивка и тоалетна мисля да залея отгоре пенобетона с поне 6-7 см армирана замаска да стане равно и после да лепна отгоре коритото на душ кабината и може да се пробвам да си налепя сам плочки/гранитогрес.

              Ето няколко снимки.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:banq.jpg
Прегледи:1
Размер:223.0 КБ
ID:5784927
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:drain2.jpg
Прегледи:1
Размер:731.9 КБ
ID:5784928
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #37
                От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                Привет!
                Нямаше ме известно време тук по лични причини и съм изпуснал нишката при теб. Гледам си напреднал.Ако имаш още актуални въпроси към мен , сигнализирай на лични да ги видя със сигурност.

                Коментар


                • #38
                  От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                  Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                  Привет!
                  Нямаше ме известно време тук по лични причини и съм изпуснал нишката при теб. Гледам си напреднал.Ако имаш още актуални въпроси към мен , сигнализирай на лични да ги видя със сигурност.
                  Здрасти Алекс, мерси, ще адресирам директно ако имам въпроси.

                  Към момента смятам да продължа копането на траншеята за полагане на ПВЦ тръбата за мръсна вода.

                  Трябва да измисля каква тръба да ползвам да вкарам студена вода от къщата към гаража, сигурно ще дублирам тръбите за всеки случай.

                  Трябва да измисля каква тръба да прекарам за евентуално парно/гореща вода от къщата към гаража, трябва да са чифт за топла и студена.

                  Трябва да набавя дебел кабел за Ел от таблото в къщата към гаража, ще трябва да пусна и някаква гофра през която да минават поне два Кат6 за Интернет и да мога за в бъдеще да пусна и оптика по същата гофра.

                  Когато съм готов с траншеята и всички тия тръби и кабели, ще пада голямото циментиране/бетониране до гаража.

                  Не съм решил още дали да правя активен дренаж с преливник, който да влиза в мръсния канал или с помпа да отива пак там, не знам какви нива на дренажа ще ми се получат от около гаража, ако е много ниско ще трябва автоматична помпа с поплавъчно активиране а ако е достатъчно ще заустя дъждовните води директно в мръсния канал, но съм скептичен ще последното ще ми се получи.

                  Като приоритет ми седи и инсталация на омекотител за вода с резервоар + евентуален друг резервоар и хидрофор защото нямам налягане в къщата достатъчно.

                  Обаче не мога да мисля за този ред от горе ако не съм направил анализ и нов дизайн на тръбите за парно и студена вода в къщата, към момента дизайна и изпълнението са от 1930 година и леко не ми харесва и ми носи много проблеми и дискомфорт, та става сложно и ще почна да попълвам проджект план с дейности, приоритети, цени, време, усилия, рискове и най-важното последователност на операциите щото като се преуморея или съм под стрес допускам грешки това ми струва скъпо.
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #39
                    От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                    Напредвам но явно се преуморявам и/или не се обличам добре защото след всяка голяма офанзива се разболявам, вчера бях настинал с типичните сополиви симптоми.

                    До тук поставих двете 62мм гофри, едната е за студена вода 25мм МДПЕ синя тръба с въженце, втората гофра съдържа 16мм2 армиран меден трижилник + 2 х Кат7 за разни неща като Телевизия, Камери, Мрежа и т.н.

                    Гофрите залях със циментово-пясъчен разтвор едно към гьотере защото цимента ми беше много стар ама по-добре в земята от колкото на боклука нивото е поне 40-50см под кота нула, тоест имам едни 50+ см под земята да пазят от уроки и замръзвяния.

                    Още малко ми остана да доциментирам и фиксирам гофрите и после почвам да нивелирам и полагам 110мм ПВЦ тръбата за отходни води(тоалетна, баня, мивки и т.н.).

                    Може би в бъдеще ще събирам дъждовната вода от гаража за поливане и преливника ще заустя в канала по-горе.

                    Ето няколко снимки колкото да се види прогреса.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-04-23 15.24.04.jpg
Прегледи:1
Размер:208.8 КБ
ID:5787494
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-04-23 11.34.10.jpg
Прегледи:1
Размер:188.6 КБ
ID:5787495
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-04-23 11.34.21.jpg
Прегледи:1
Размер:143.2 КБ
ID:5787496
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-04-23 11.33.42.jpg
Прегледи:1
Размер:120.5 КБ
ID:5787497
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #40
                      От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                      Отказах се да правя дренаж около гаража, много сложно, много време и енергия ще отнеме и много пари, все неща които са кът напоследък.

                      Понеже гаража е вдигнат с 15 до 30см от кота нула и има мембрана за спиране на капилярната влага вградена в зида си мисля, че за момента ще оцелея и без дренаж.

                      Замерих влажността на много места в гаража и дори и в най-горещите дни влажноста не падаше под 85%, източника се оказа - стените, просто дъжда хубаво бие във всички стени и водата попива в зидовете и после по разни физични закони отива вътре в гаража, влагата в пода не е толкова много колкото във стените, а в стените няма как да има капилярна влага, което ме и отказа от дренажа(външен такъв).

                      Днес сигурно ще поръчам външна изолация XPS 100mm графитен някакъв си, и украйн пацан строй трябва да пристигне след около две седмица за започване на работа.

                      Ако и след външна изолация влагата не намалее значително/изчезне, ще мисля за вътрешен дренаж а и купих влагоабсорбатор индустриален който дърпа 20 литра на денонощие, зимата такъв държаше влагата под 60% постоянно.

                      Един ден може би ще съборя всичко и ще вдигна къща на мястото на гаража, за това не мисля да наливам твърде много пари и енергия в това начинание, приемам го като временно решение.
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • #41
                        От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                        Аз доста напреднах но и много сили и пари отидоха.

                        Зарових канализацията и кабелите с около 50-60 торби пясък и 20тина торби цимент плюс 1,5 кубика камъни и чакъл.

                        Купих 100мм ЕПС изолация и всичките салтанати на Церезит за една хубава бяла фасада.

                        Обаче ме хапна мухата за покрива и съвместно сделахме нов покрив върху наличния, нови греди 47мм х 127мм х 7м, сложих изолация 100мм ЕПС и отгоре 20мм керамзит, после набихме 15 плоскости ОСБ3 на 18мм и отгоре за момента заковахме да не я вдигне вятъра около 50м2 ЕПДМ гума на 1.52мм дебела.

                        В Понеделник ако е хубаво времето ще лепим гумата и после водостоци и т.н.

                        След покрива се мята УкрайнПацанСтрой да прави фасадната изолация докато аз бърша сълзи колко бона хвръкнаха за 1-2 седмици, само дървото за покрива и гумата са около два бона.

                        Снимки нямам, че нямах време да дишам и не ми остана мерак и присещане да снимам.
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #42
                          От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                          Малко снимки от текущото състояние, ей така да има

                          Преди малко залепихме ЕПДМ гумата, подковахме крайщата и сега УкраинПацанСтрой продължава с фасадната изолация.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-06-19 12.23.07.jpg
Прегледи:1
Размер:115.1 КБ
ID:5792290
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-06-19 12.23.15.jpg
Прегледи:1
Размер:251.1 КБ
ID:5792291
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-06-19 12.23.34.jpg
Прегледи:1
Размер:191.6 КБ
ID:5792292
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-06-19 12.23.50.jpg
Прегледи:1
Размер:85.3 КБ
ID:5792293
                          Бъдете живи и здрави!

                          Коментар


                          • #43
                            От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                            Гаража е готов на едни 80-90% ама пуста работа не остава много мерак за снимки и писане. Ето няколко за прогреса.

                            За 2-3 дни спретнах и една барачка, 15тина м2 от здрави импрегнирани дървета, нямам кинти за ЕПДМ гума за покрива за това с телбода и с хидроизолационна мембрана временно спретнахме защита. Бараката ми е нужна за да изкарам всичките багажерии от гаража та да може там да минем на етап интериорно обзавеждане и финализиране на нещата.

                            Скоро ще пускам повече инфо защото съм ги намислил едни, контакти и ключове от истинско дърво, таван от дърво, имитация на 6 метрови масивни дървени греди, дървени колони, бар, легло прибиращо/криещо се в стената против данъчни и т.н.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-09-10 16.51.41.jpg
Прегледи:1
Размер:185.8 КБ
ID:5797787
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-09-10 17.48.51.jpg
Прегледи:1
Размер:101.7 КБ
ID:5797788
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-09-10 17.48.37.jpg
Прегледи:1
Размер:101.9 КБ
ID:5797789

                            И банята е на 97% готова, само врата и да монтираме крановете и мивката и душ кабината/стените. И най-важното, бойлера е Елпром Варна или както се казват сега, поръчан от Амазон и доставен от Холандия и лампичките са ми български сделани в Китай купени от Каварна ))

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-08-01 18.18.29.jpg
Прегледи:1
Размер:57.5 КБ
ID:5797791
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-08-01 18.18.45.jpg
Прегледи:1
Размер:66.8 КБ
ID:5797792


                            Докато моя строител от УкраинПацанСтрой работеше в гаража аз набързо спретнах една тоалетна в пространството под стълбището в къщата, готова е на 50-60% но с две ръце и само 24 часа в денонощието прогреса е бавен

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2018-07-24 12.10.58.jpg
Прегледи:1
Размер:82.1 КБ
ID:5797793
                            Последно редактирано от BatGeorgeone; 10-09-18, 19:04.
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар


                            • #44
                              От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                              Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                              легло прибиращо/криещо се в стената против данъчни
                              WTF или защо по дяволите?

                              edit: когато натисна "quote" - цитат, виждам още 9 снимки под тези, които виждам сега?!
                              Последно редактирано от ikristiqn; 10-09-18, 19:16. Причина: таласъми
                              ;-)
                              Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
                              нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

                              Коментар


                              • #45
                                От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                                Първоначално публикуван от ikristiqn Преглед на мнение
                                WTF или защо по дяволите?

                                edit: когато натисна "quote" - цитат, виждам още 9 снимки под тези, които виждам сега?!
                                Млад си не ги разбираш още нещата за тва

                                Сеа сериозно, ако давам под наем на черно помещение, то това помещение трябва да е проектирано, одобрено, планирано, разрешено, сертифицирано и т.н. последния да затвори вратата, а ако имам само офис който ползвам денем да си работим и играем на завет с чаветата, нищо се не иска

                                Ако пита някой къде живее този човек който спи у вас, а ми , спи и нас в хола, аре чао, инак става сложна с много детайли и капани... когато някой спи в дома където ти живееш НЕ дължиш данъци, независимо от дохода инак дължиш и те така те...
                                Бъдете живи и здрави!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X