Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

    Здравейте,

    Решъл съм гаража да си го направя на офис и на бърлога за научно-изследователски сбирки с мезета и течности

    Та, имам множество въпроси и идеи.

    1. Около 30 квадратни метра равен бетонен под - как да го термоизолирам и подготвя за ламинат? Мисля си фибран за подова изолация около 100мм, отгоре 18-20мм пвч или както се наричат платната 2400 х 1200 от пресовани стърготини с лепило и отгоре мембрана и ламинат.

    1. а) Водонепропусклива мембрана, или паропропусклива мембрана, между фибрана и бетона или къде, как?
    1. б) Мембраната между дървените плоскости и ламината ще спаси ли положението ако саксия прелее с вода или примерно разлея 1-2 литра вода/чай по невнимание или детето реши да си прави локви в гаража?

    2. Тавана ми към момента е 18мм пвч, мембрана някаква, после 2-3 слоя битум залепен с горелка и отгоре имам 4-5см едни камъчета супер леки, като термо бетон ама печен във вакуум, приличат на вулканични, не знам как се казват, служат ми за термо изолация лятото да не напича гаража.

    2. а) мисля си за фибран с видии към ПВЧто, че е лесно и бързо но ме е страх от:
    2. б) неравностите виж снимката, метална греда,, после носещи греди и накрая 20 х 40мм гредички
    2. в) гниене от влага/конденз, каква технология да ползвам за да се предпазя от гниене защото тук влажността е половината година постоянно над 80-90 % а лятото рядко пада под 50-60%, мембрани или пространство за дишане/вентилация или каменна вата и окачен таван или какво?

    Бюджета е студентски за това екзотично скъпи варианти не са приложими, и да ми още по-гадно трябва да съм готов до нова година и ще си го правя сам с помощ от приятел.

    Предварително благодаря!

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2017-11-22 13.50.57.jpg
Прегледи:1
Размер:592.0 КБ
ID:6139506
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

    Колко градуса наклон е нужен за 8 метра х 110мм ПВЦ тръба за мръсен канал?

    С мъка мога да опитам да стигна 3.5 - 4 градуса, иначе нормално ми идва на 3 градуса.

    Колко е минималния наклон и колко е оптималния за 8 метра като тръбата не е цяла а две по 4 метра.
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #3
      От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

      Тези градуси как ги мериш, струва ми се, че говориш за проценти. Оптималният е тамън 3%.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #4
        От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
        Здравейте,

        Решъл съм гаража да си го направя на офис и на бърлога за научно-изследователски сбирки с мезета и течности

        Та, имам множество въпроси и идеи.

        1. Около 30 квадратни метра равен бетонен под - как да го термоизолирам и подготвя за ламинат? Мисля си фибран за подова изолация около 100мм, отгоре 18-20мм пвч или както се наричат платната 2400 х 1200 от пресовани стърготини с лепило и отгоре мембрана и ламинат.

        1. а) Водонепропусклива мембрана, или паропропусклива мембрана, между фибрана и бетона или къде, как?
        1. б) Мембраната между дървените плоскости и ламината ще спаси ли положението ако саксия прелее с вода или примерно разлея 1-2 литра вода/чай по невнимание или детето реши да си прави локви в гаража?
        10 см за пода е пресилено. 5-6 са достатъчни. Ако сложиш 10 на пода, за да е ефективна изолацията на помещението като цяло, на стените трябва да е 20, а на покрива 40..., което едва ли е в плановете ти. Вземи XPS с висока плътност (товароносимост) и може да спестиш всички други слоеве до ламината. После заложи на хубав ламинат, ако не е някакъв индустриален гледай да е поне 33 АC 5. И при монтажа задължително използвай силиконов уплътнител за фугите - слагай повече, като щракне клика да излезе отвсякъде, после се чисти лесно. Това дава отлична водоплътност. Лесно, евтино и ефективно.

        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
        2. Тавана ми към момента е 18мм пвч, мембрана някаква, после 2-3 слоя битум залепен с горелка и отгоре имам 4-5см едни камъчета супер леки, като термо бетон ама печен във вакуум, приличат на вулканични, не знам как се казват, служат ми за термо изолация лятото да не напича гаража.

        2. а) мисля си за фибран с видии към ПВЧто, че е лесно и бързо но ме е страх от:
        2. б) неравностите виж снимката, метална греда,, после носещи греди и накрая 20 х 40мм гредички
        2. в) гниене от влага/конденз, каква технология да ползвам за да се предпазя от гниене защото тук влажността е половината година постоянно над 80-90 % а лятото рядко пада под 50-60%, мембрани или пространство за дишане/вентилация или каменна вата и окачен таван или какво?

        Бюджета е студентски за това екзотично скъпи варианти не са приложими, и да ми още по-гадно трябва да съм готов до нова година и ще си го правя сам с помощ от приятел.

        Предварително благодаря!

        [ATTACH=CONFIG]938134[/ATTACH]
        Сложи фибран 2 см залепен с пяна между червените гредички за да изравни повърхността. После между носещите стъклено-минерална вата, отдолу найлон и после ковеш ламперия и си готов. Ако разстоянието между носещите греди е голямо, няма да е лошо още една скара за да не провисне ламперията, ако е до към метър, въпреки че не е правилно ще изкара и така. Ватата е поне 2 пъти по евтина от фибрана на кубик, а ще ти свърши същата работа.


        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
        Колко градуса наклон е нужен за 8 метра х 110мм ПВЦ тръба за мръсен канал?

        С мъка мога да опитам да стигна 3.5 - 4 градуса, иначе нормално ми идва на 3 градуса.

        Колко е минималния наклон и колко е оптималния за 8 метра като тръбата не е цяла а две по 4 метра.
        1 - 3 см денивелация на 1 м е правилния наклон. Колкото по-близо до 1 см, толкова по-добре - целта е канала да седи мокър - да не изпадаме в подробности ама идеята е като пуснеш водата от казанчето тя да не се изтече, а "другото" да остане да съхне... затова наклона трябва да е минимален за да се отича бавно водата
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • #5
          От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

          Може би има формули за пресмятане на наклони, но неписано правило е 1см/м.
          "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

          Коментар


          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            И аз така съм чувал.

        • #6
          От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

          Ламинат? Защо пък ламинат, че и на такова място. Аз като се чудех какво идиото устойчиво нещо да сложа на пода в нас /на мойте двечките няма как да им обясня да пазят пода/, всички ме съветваха да сложа “пластмасов ламинат”. Нещото прилича на истинско дърво ама е почти невъзможно да го прецакаш с нормална употреба. Поливай го с маркуча, ходи с калните убувки, паркирай си колата отгоре, суркай столове отгоре му, играй кючек на високи токчета... Инсталира се като ламината, само дето е по лесно рязането. Моите “летви” си кликваха една за друга, баджанака и аз врътнахме 3 стаи за половин ден. Елементарно за слагане.
          Дали го има в България, идея нямам. Ама гаранция е по добро от всякакъв си там ламинат. На ти линк да видиш снимки. Викат му Luxury Vinyl Plank Floors


          https://www.thespruce.com/best-luxur...floors-1822802
          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • #7
            От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

            Благодаря много на Сашо, Дидо, Ники и на другите, които ми помогнаха със съвети!

            1. Наклона на мръсния канал, лазерната ролетка ми го дава уж в градуси, но и 1см/1м става лесно за планиране.

            2. Изолацията на покрива уж стана ясно, но на пода ми е малко Х все още, трябва да видя този подов товароустойчив XPS, он лайн го имат уж ама на живо не го видях в магазина а аз искам око да види и ръка да пипне преди да набия торба пари там, слетобед ще търся и него.

            Въпрос с понижена трудност:

            Как се прави траншея за мръсен канал, трябва да е здрава да минава/паркира джип върху нея, цимент имам, пясък, камъни, арматура нямам?

            Мисля си да изкопая с подходяш ъгъл/денивелация, после найлон, после арматура, после да лея бетон само за основата а страниците/стените на траншеята да са от плътни тухли единички(рециклирани) и бетонни блокчета плътни.

            3. Колко Ф арматура ми трябва за 3 метра траншея, около 25-30см широка?

            4. Колко дебел бетон ми трябва за да товароноси примерно 2 тона?

            5. Каква пропорция да забъркам за бетона - цимент, груб речен пясък, камъни - а вар, добавки?
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #8
              От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

              За мръсен канал се прокопава канал, полага се в него пясък или фракция 4/11 и се слага тръба Ф 130. после пак фракция или пясък, пръст натрупана с купчина и се оставя да улегне, ако няма валежи се полива. За да стои автомобил до 3.5 тона се отлива подложен бетон Б 20 с дебелина 100 мм, като пръста се застила с фракция, после полиетилен, за да не просмуква плочата, полага се мрежа електрозаварени Ф 4 на дистанционери /столчета/. Полага се бетона,подравнява се и ако има желание и средства се шлайфа. Ако площта е повече от 15м2 или има по-голява дължина от 5 м. е добре да се направи на полета. Добре е да се добави линейно оттичане пред гаража заустено в мръсния канал.
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • #9
                От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                Аз като се чудех какво идиото устойчиво нещо да сложа на пода в нас /на мойте двечките няма как да им обясня да пазят пода/
                Пробва ли да асвалтираш?!
                Аз съм с три деца и направо не е мръднало у нас

                Коментар


                • #10
                  От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                  Мръсен канал, та мръсен канал. Чист канал има ли?

                  Формулата за наклон на канали е 1/D в твоя случай 1%. За тия 8 метра трябва да имаш 8см разлика между началото и края.

                  Коментар


                  • #11
                    От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                    Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
                    Пробва ли да асвалтираш?!
                    Аз съм с три деца и направо не е мръднало у нас
                    Няколко супермаркета около нас, преди няколко години, си сложиха от тоя “дървен ламинат”. Гледах тъпо и се чудех колко време ще издаяни на мадами с токчета, разлято мляко, суркащи се пазарски колички... Абе не мръдна хич, егати звяра! Като тръгнах да слагам пода в нас, отивам в магазина, и там един готин руснак и още един шемет. Шемета като ме напити, това имали, онова имали, разцветки разни, италиански, таджикистански... на баба му хвърчилото. Нямам нерви за такива дивотии. Викам на руснака, “дай нещо кретеноустойчиво бе, не ме и тересува тоя к’во ме омайва. Представи си, че се уволнявам от казармата и правя купон в нас- влизат с убувките, поливат се с водка, трошат чинии по пода...” Ония се хили, шемета се чуди за какво говоря /пълен шемет!\.
                    Руснака ми го показа това пластмасовото, те си караха натоварен мотокар отгоре му... И го грабнах.
                    Идва на едни жлебове по краищата- слагаш двете летви на 45 градуса, изправяш ги, кликва и се заключва едно за друго. На долната част на “дъските” някои имаха няколко милиметра корк, други бяха с някаква гума/дунапрен. Няма как да държи топло като истинско дърво, ама под терасата расте палма, дреме ми за топъл под.
                    Вече година и половина това нещо държи на суркане на мебели, дране с какво ли не, бой с черпака /малката ще я правим барабанист/, разливане на какво ли не, мазане с какво ли не /оръжейни смазки включително/, че и на опитите на кучето да си изрови дупка държи.
                    На няколко пъти малката, като си напълни чашата с вода /една бутилка с чучур сме и сложили да стига/, забравя чучура и тръгва. Добре, че бутилката е само 10 литра... Тоя номер, ако го врътна на някой паркет...
                    Идва във всякакви разцветки и модели- някои имитират дърво, други на мрамор, трети на... /абе питайте руснака, каталога беше дебел като Библията/. Избираш нещо в сиво или бежово /кретеноустойчиви цветове/, слагаш го на пода, и забравяш.
                    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                    Коментар


                    • #12
                      От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                      Благодаря много на всички помагащи!

                      Нямам никаква възможност да копая дълбоки траншеи, утре по светло ще снимам но нивото където ще заустя тръбата е нещо като 20см под земята, тоест на 20 см ми е керамичната тръба където трябва да заустя моят мръсен канал, нямам нито право нито време нито желание да правя проект за нова керамична тръба която да влезе в канализационната мрежа, която е на ниво разбира се 70-80см под земята, това са едни много хиляди и месеци време и усилия, не искам и да помислям в тази посока.

                      Мисля си следното копам тия 20тина см да се покажe добре керамичната тръба, около нея правя траншея с бетон с арматура, после в траншеята може би дренаж и полагане на ПВЦ тръба 110мм като спазвам тия наклони от 1-2-3%, после във високия край на тръбата където влиза в гаража мога да импровизирам и да вдигам нива и да правя каквото си искам, там вече се води двор но около къщата е паркинг и мога или да копам или леко да вдигна нивото колкото да позакрия новата тръба/траншея.

                      Най-големия ми риск е ако при рязането на настоящата метална тръба счупя керамичната, тогава си е.. мамата и сигурно е сериозен филм + дома остава без тоалетна защото има само един мръсен канал, ей сега ще намеря снимки да покажа за какво иде реч.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:soil_waste_connections.jpg
Прегледи:1
Размер:98.7 КБ
ID:5773569

                      Обаче сега виждам, че на снимката говорят за "изрежи керамичната тръба колкото е нужно" тоест май може да се реже и да се копа по-дълбоко...

                      Иначе идеята ми беше леко копвам, траншея, слагам ново разклонение за гаража, после отгоре покривам траншеята с бетонни блокчета и над тях лека замазка + до година асвалтиране с повдигане на нивото за да не стане като окоп задния двор а да има все пак сравнително равно ниво.

                      Бих си купил и готови траншеи от бетон но нямат малки размери, най-малкото звено е около 400КГ ... едричко ми е.

                      1. Мисля си и за вариант да сложа ПВЦ тръбата да лежи в метална тръба, няма значение дали е кръгла или квадрат, може би трябва да е поцинкована и дебелостенна за да държи на корозия и на джип паркиран, това дали ми е вариант, тогава няма да ми дреме колко плитко е положена, само да не се вижда или се заблуждавам ?

                      2. Как да направя бетона, каква смеска в какви пропорции?
                      Последно редактирано от BatGeorgeone; 29-11-17, 00:44.
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • #13
                        От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                        Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                        Няколко супермаркета около нас, преди няколко години, си сложиха от тоя “дървен ламинат”. Гледах тъпо и се чудех колко време ще издаяни на мадами с токчета, разлято мляко, суркащи се пазарски колички... Абе не мръдна хич, егати звяра! Като тръгнах да слагам пода в нас, отивам в магазина, и там един готин руснак и още един шемет. Шемета като ме напити, това имали, онова имали, разцветки разни, италиански, таджикистански... на баба му хвърчилото. Нямам нерви за такива дивотии. Викам на руснака, “дай нещо кретеноустойчиво бе, не ме и тересува тоя к’во ме омайва. Представи си, че се уволнявам от казармата и правя купон в нас- влизат с убувките, поливат се с водка, трошат чинии по пода...” Ония се хили, шемета се чуди за какво говоря /пълен шемет!\.
                        Руснака ми го показа това пластмасовото, те си караха натоварен мотокар отгоре му... И го грабнах.
                        Идва на едни жлебове по краищата- слагаш двете летви на 45 градуса, изправяш ги, кликва и се заключва едно за друго. На долната част на “дъските” някои имаха няколко милиметра корк, други бяха с някаква гума/дунапрен. Няма как да държи топло като истинско дърво, ама под терасата расте палма, дреме ми за топъл под.
                        Вече година и половина това нещо държи на суркане на мебели, дране с какво ли не, бой с черпака /малката ще я правим барабанист/, разливане на какво ли не, мазане с какво ли не /оръжейни смазки включително/, че и на опитите на кучето да си изрови дупка държи.
                        На няколко пъти малката, като си напълни чашата с вода /една бутилка с чучур сме и сложили да стига/, забравя чучура и тръгва. Добре, че бутилката е само 10 литра... Тоя номер, ако го врътна на някой паркет...
                        Идва във всякакви разцветки и модели- някои имитират дърво, други на мрамор, трети на... /абе питайте руснака, каталога беше дебел като Библията/. Избираш нещо в сиво или бежово /кретеноустойчиви цветове/, слагаш го на пода, и забравяш.

                        Намерих го и тук, не е много красиво, но е здраво и почти на цената на ламината, а ламината ми се чини, че е баси пресованата хартия за едни яки кинти на м2...

                        Ще видим, сега приоритет ми е канала за да може поне кенеф да има, имам ли кенеф и течаща вода другото лесно, и строител може да си командировам, ама без кенеф и вода не става дори и за един ден да викна чужди хора, инак строителите ще ми се мотат мръсни из къщата и ще ми замирише на семейни скандали
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #14
                          От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                          Тук има всякакви чишити, от имитиращи мрамор, та до стар дървен под. И докато не го зачоплиш с нокът, не можеш да го разбереш, че е пластмаса.
                          Ама си прав де, красотите накрая, канала и водата оправи, останалото са гевезелъци /дето викат от варненско/.
                          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                          Коментар


                          • #15
                            От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                            Вкъщи мръсния канал си минава през двора и нямам спомен да съм му слагал някаква защита, а всяка година отгоре му минава камион с 10 кубика дърва. Досега не съм имал изявен проблем там ( това лято се запуши , но на друго място , където нищо не го гази ) . Та си мисля че чак бетон и арматура не е ли прекалено ?

                            P.S. Предполагам няма да забравиш да сложиш ревизионен отвор ако е дълъг канала - много помага.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X