Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

    Първоначално публикуван от ивайло Преглед на мнение
    Вкъщи мръсния канал си минава през двора и нямам спомен да съм му слагал някаква защита, а всяка година отгоре му минава камион с 10 кубика дърва. Досега не съм имал изявен проблем там ( това лято се запуши , но на друго място , където нищо не го гази ) . Та си мисля че чак бетон и арматура не е ли прекалено ?

    P.S. Предполагам няма да забравиш да сложиш ревизионен отвор ако е дълъг канала - много помага.

    Мерси за мнението Ивайло, при мен мръсния канал в половината си част няма да има и 10см ПОД земята, за това мисля за бетонни траншеи с капак и/или метална тръба, ако тръбата беше глина/керамика нямаше да ми дреме толкова ама нема.

    Разбира се, ще сложа ревизионни отвори поне на 2-3 места, че съм го ял веднъж щото нямах такива отвори и пропадна едно голямо нещо в клекалото и стана запушване и т.н.
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #17
      От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

      Снощи набързо залепих с лепило 25мм стереопор на местата където трябва да са ми прозорците и ефекта бе поразителен, следва 25мм стириопор на тавана между червените гредички (по съвет на Сашо) и според мен ще стане почти комфортно за работа вътре, щото днес тука е -1 навън а вътре 2.4+ ако изолирам и тавана малко от малко може и да стане поносимо като падне влажността под 70-80%

      Някой има ли опит с т.н. аеро бетон или аериран бетон, смеска на рядък цимен/пясъчен разтвор с много финни балончета който като стегне да има ефекта на итонг тухлите?

      Ако излея 70-100мм от това може би ще стане по-бързо и лесно и после директно редя ламината....
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #18
        От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

        От близо вече седмица държа печка пусната нон стоп на 20-30% мощност и има ефект, наистина температурите са благоприятни но и помещението се затопли и днес 14-15 градуса бяга достигнати при около 70% влажност вътре.

        Хванах се много неща да права паралелно, почнах да къртя/копая отвън бетона за да има място да положа 110мм ПВЦ тръба за канал и други такива.

        Подредих и поразтребих в гаража, доста неща подредих в кофите за боклук и скрап, каквото остане нареждам до стените за да има място за достъп до тавана със стълба, защото смятам да почна релсите за гипскартона от тавана.

        Намерих един земляк да ми окабели и пусне нови токове, ама разбрахме се да почака да сложа релсите за гипскартона и после мятаме токовете.

        Като се видя със сили и мерак ще пробия стената за да пусна 110мм тръба за канала и после трябва да положа/зидам пенобетонни блокчета, които да са основа/под за баня/тоалетна 440х30х20 като мисля да сложа материал долу да залепя за пода, 5-7см от пода нагоре да слепя между всяко блокче и после да допълня с пяна, стремейки се да прекъсна термомоста между под/стени. После над блокчетата и фугите от пяна, след като прокопая и сложа канали ще излея няколко см бетонен под да ми легне хубаво/равно банято и после да редя там душ кабина, клекало, биде и мивка.

        Това поне са ми идеи, понеже не съм специалист всичко еволюира и се променя, правя корекции и нови идеи изникват

        Сега май ми е най-належащо да измисля дизайна на банята, нещо не съм много наясно как да положа хоризонталния 110мм и после как да вържа душ кабина, клекало, мивка и биде.

        Три пъти ходих до магазина да гледам фитингите и тръбите барем ме обземе просветление ама не хваща дикиш, ще се чете, а ако някой иска да ми помогне ще приложа два файла един с тавана и един с идея за разположение на нещата, размерите във Визито са спазени от към пропорции, инак гаража е 6 х 5 метра х 2.40 до 2.80 в страната на банята.

        Таван - https://www.dropbox.com/s/4597js96cb...yout.vsdx?dl=0

        Разположение - https://www.dropbox.com/s/4c2ljc3ukh...rage.vsdx?dl=0

        Тук се виждат 7те метра от вертикалния щранг на къщата до местото където ще излиза вертикалния щранг на гаража, денивелацията е около половин метър като аз ще спазя правилото 1-1.5см наклон на метър тръба.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2017-11-29 12.47.34.jpg
Прегледи:1
Размер:704.2 КБ
ID:5775120
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #19
          От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

          Стефан(ctef) е виновен с неговата тема за старата къща в подбалкана, заради него сега се реших да направя интериора с дърво и камък, да оставя част то гредите видими/оголени, да остава голямата метална носеща греда видима но може би облечена с дърво в асвалтово черно.

          Отказах се почти и мисля да не слагам гипскартони, метални релси/рамки и други такива, да ползвам дърво + вата/XPS, и да си правя всичко или почти всичко сам и с приятелска помощ.

          Площ складова имам, изгоряло масло от дизел, и от бензин имам, химии купешки също, но мисля да наблегна на много ръце с естествени масла, ще ми трябват още малко инструменти във вид на щрайхмус. абрихт, фрези, и други такива, дори не знам как се казват ама с времето ще се обзавеждам.

          Мисля да вградя и автоматична и принудителна пожаро-гасителна система и съответните ел.мрежи изпълнени без компромиси, ако всичко ще е дърво май тия неща са си задължителни.

          Ето как изглежда Гаражът понастоящем с прякор Пещерата на Аладин заради изобилието от "съкровища" за малки и големи

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2017-12-15 11.01.11.jpg
Прегледи:1
Размер:467.3 КБ
ID:5775988
          Последно редактирано от BatGeorgeone; 15-12-17, 12:05.
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #20
            От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

            Баня

            Основата ще е от пенобетонни блокчета 20см дебела, като след като издълбая и положа канализация сигурно ще излея циментова замазка/плоча с някаква дебелина и армировка според каквото пише по книгите.

            Стените, имам две налични стени, и двете са от плътни бетонни блокчета,искам да има изолация, може би XPS поне 5-7см.

            Останалите стени мисля да изградя от дървени гредички които ще третирам добре предварително с няколко ръце, купих сухи и прави гредички нещо като 240 х 4 х 10см и мисля да редя такива през 40-50-60см за скелет.

            Термоизолация там не знам, за вата май е малко 10см за да е ефективна, може би ще сложа и там XPS, че лесно се работи.

            Страх ме е да ползвам гипскартон от към страната на мокрото помещение, дори и водоустойчим ме е страх, искам да ползвам едни плоскости които се закрепват с винтове/дюбели но не знам как се казват, дебели са около 15-20мм, черни и се ползват вместо гипскартон, на вид са пласмаса някаква и са водоустойчиви, лепи се теракола директно на тях(видяно в ютюб).

            1. Как се наричат тия плоскости, или какво може да замести гипскартона за вътрешната страна на стените на банята? Това са сивите вътрешни контури на снимката върху които искам да лепя гранитогрес/плочки.

            2. Хидроизолация на под и стени - трябват ми линкове за да се образовам, мембрани, покрития и т.н.?

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Banq.jpg
Прегледи:1
Размер:114.9 КБ
ID:5776095
            Последно редактирано от BatGeorgeone; 16-12-17, 20:38.
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #21
              От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

              Мерси много за помоща!

              Хидроизолиране на гипскартон се нарича - tanking, shower tanking, plasterboard tanking и ето как се прави - https://www.youtube.com/watch?v=IwR-vS4xc9g

              А не хигроскопичен гипскартон се нарича aquaboard и е в различен цвят.
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #22
                От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                Това което си показал на клипа е доста скъпо и с не толкова гарантирано качество . Иначе разликата е в лентата за изолация на фугите . При самозалепващата лента се залепва по цялата си ширина и дължина . При другата само с мрежа в краищата ако се спази изискванието да се залепи само в мрежата , след време при движение във фугите няма да се получи скъсване . Течното фолио се нанася след изсъхване на грунда , две ръце с междинно изчакване до 2 часа в зависимост от температурите . И ето видеото :

                https://www.youtube.com/watch?v=9p2tQP2wCRo

                За картоните има много написано и много различни вариянти на различни езици , на различни майстори и на различни всезнайковци . Гарантирам че ако няма никаква промяна ,никакво допълнително творчество и че се използват качествени материали (профили , дюбели и шпакловки ) няма никакъв проблем в банята . Разбира се необходимо е малко четене . Този клипове дават само малко тема за размисъл и малко насоки за четене .

                https://www.youtube.com/watch?v=7KLas18jktU

                https://www.youtube.com/watch?v=DNTcUD7KB_I

                Искам да спомена че мога само да споделям опита си и че нямам никакво желание да изпадам в положение да споря излишно или да налагам мнението си .
                По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                Коментар


                • #23
                  От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                  Бях замразил активностите по "Пещерата" докато избистря едно становище - архитект, дойде, огледа имота и ми каза, че на мястото на гаража мога да вдигна двуетажна къща на която да взема пари колкото аз платих за целия имот преди време...

                  Това ме вкара в размисли и дейности по изясянаване на процесите, стъпките, цифровите изражения на различните етапи и т.н

                  Всичко много хубаво и с потенциал обаче, едно голямо обаче - банката няма да ми разреши да пипна легално нищо докато не изплатя поне 1/3 или малко повече от ипотеката, което са си едни 10тина години, та къща в задния двор остава проект за внуците

                  Връщайки се обратно на гаража, след като се образовах малко повече открих, че имам редица проблеми, които е хубаво да разреша преди да тръгна да наливам пари, време и усилия, а именно:

                  1. Кофти основи БЕЗ вертикална хидроизолация и БЕЗ термоизолация.
                  2. Липса на каквито и да е дренажи.
                  3. Бетонна "веранда" около метър широка залепена за стените от всички страни на гаража с обратен наклон, та водата упорито да се отича към основите и стените на гаража.
                  4. Покрив който ме обрича на солиден по размер термомост между стени и таван.
                  5. Компрометирана хоризонтална хидро преграда между основа и стени, зона където страдам от дъжд и капилярна влага.

                  Реших да атакувам местата които биха ми дали най-голям позитивен ефект:

                  1. Да разбия около 20тина см отвън, около всички стени където да издълбая до началото на основата, да измия хубаво бетона(основата) да положа течна гума(хидро изолация) и термоизолация, после да направя т.н. френски дренаж - тръба, обвита с мембрана да спира финни частици и запълване после с чакъл. Течната гума смятам да вдигна до нивото на хоризонталната мебрана, която е и нивото на пода. Това се надявам да ми даде малко по-суха основа, по-топла основа и като резултат да намали капилярната влага към стените и пода, плюс да намали термомоста към стените.

                  2. Поне 15см термоизолация отвън на всички стени, залепена с пяна и дюбели. Трябва да измисля как да направя прехода между основа и стени, прехода изпод земята къмто над земята с едно главно съображение - гадини, в острова на плъховете трябва да съм се защитил максимално от мишки и плъхове именно отвън където могат да се заселят гадовете мръсни.

                  3. Покрива, трябва да разлепя малко(30-40-60см+) от битумното покритие над стените и там да измисля какво да сложа, за да прекъсна термомоста между стена и покрив/таван. Може би пенобетонни блокчета и на тях да се залепи наново битумните рула, не знам, не съм го изяснил това технологично.

                  4. От вътре пода и поне 20-30см от стените с хидроизолация, течна гума или нещо такова, ще гоня цена, ефект и бързина/усилия за полагане. Може да се наложи да направя и дренаж отвътре, ако имам разлив на нещо си поне водата да има къде да се утече а не да заблати подподовото пространство където ще има и подова изолация.

                  Това на теория, като идеи, а като реализация зависи дали ще си намеря работник и още доста други житейски реалности...
                  Последно редактирано от BatGeorgeone; 12-01-18, 17:21.
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #24
                    От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                    ...
                    Реших да атакувам местата които биха ми дали най-голям позитивен ефект:

                    1. Да разбия около 20тина см отвън, около всички стени където да издълбая до началото на основата, да измия хубаво бетона(основата) да положа течна гума(хидро изолация) и термоизолация, после да направя т.н. френски дренаж - тръба, обвита с мембрана да спира финни частици и запълване после с чакъл. Течната гума смятам да вдигна до нивото на хоризонталната мебрана, която е и нивото на пода. Това се надявам да ми даде малко по-суха основа, по-топла основа и като резултат да намали капилярната влага към стените и пода, плюс да намали термомоста към стените...
                    Топлоизолацията около основите не е добре да е деформируема (мека). Върху тази топлоизолация отвън (откъм обратния насип) също ще трябва да положите някаква хидроизолация (да я наречем хидроизолация N2), която пък от своя страна ще е необходимо да защитите (например с "Фундалин") от въздействието на обратния насип. Вие ще си прецените дали е оправдано полагането на вътрешния пласт хидроизолация (този, който мислите да нанесете непосредствено върху външните стени, под нивото на пода). Бих Ви препоръчал хидроизолация N2 да достигне поне на около 20см над нивото на околния терен.
                    Не е маловажно и къде ще отведете водите от новия дренаж, който ще направите.
                    Успех в начинанието.
                    Когато захарността в гроздето намалява, моята се покачва.

                    Коментар


                    • #25
                      От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                      Първоначално публикуван от Nikolov61 Преглед на мнение
                      Топлоизолацията около основите не е добре да е деформируема (мека). Върху тази топлоизолация отвън (откъм обратния насип) също ще трябва да положите някаква хидроизолация (да я наречем хидроизолация N2), която пък от своя страна ще е необходимо да защитите (например с "Фундалин") от въздействието на обратния насип. Вие ще си прецените дали е оправдано полагането на вътрешния пласт хидроизолация (този, който мислите да нанесете непосредствено върху външните стени, под нивото на пода). Бих Ви препоръчал хидроизолация N2 да достигне поне на около 20см над нивото на околния терен.
                      Не е маловажно и къде ще отведете водите от новия дренаж, който ще направите.
                      Успех в начинанието.

                      Никола, благодаря много за ясните и добре описани съвети и предписания, оценявам го!

                      Ако правилно съм разбрал и съм се образовал, би трябвало да се направи следното за основите.

                      Дълбае се до и дори малко под бетона, почиства се много добре повърхността на бетона(основата), маже се две ръце в различна посока с течна гума, като се спазва 6-8 часа пауза между слоевете.

                      Върху течната гума или се лепи друга хидроизлация на рула(като брезент) или се лепи плътен ЕксПиЕс(термоизолоация) дебел според климата. НЕ се дупчи а се лепи или се ползват специални шипове с лепенка, на които се нанизва термоизолацията.

                      След термоизолацията се слага онова черното с копчеата, някаква си черна мембрана която позволява да има въздушна дупка и позволява отичане на водата, същата предпазва и от механични увреждания термоизолацията.

                      Накрая и най-отвън в моя случай ще се слага поцинкована стоманена мрежа с 2-3-4мм отвори с дебелина на тела 0.8-1.0мм против гризачи. Идеята е мрежата да елиминира риск от проникване на гризачи през и под изолацията. Тук обаче цените са страшни, за хубава мрежа 6 метра х 1.2метра цената е около 200 паунда, тоест за гаража говорим за 1 бон само за мрежа.

                      Мисля, си че мрежата трябва да се хване здраво и за основата а и може би да се залее с бетон та да е 100% сигурно, че няма да се отвори дупка след корозия или след няколко години, риска е с малка вероятност но с потенциално огромен негативен ефект, който си мисля, че мога да намаля, ако добавя още една хоризонтална мрежа за преграда някъде над или около кота нула, така дори и да проникне гризач, ще остане изолиран под или до кота нула и няма да може да отиде нагоре по стените.

                      Някой може да си мисли, че това са глупости но си няма идея за какви мъки говорим при заселване на колония от гризачи в един дом, просто методите за противодействие са ограничени, разходите отиват на към хиляди а щетите от заболяване, постоянен тормоз и риск от пожар ... не го пожелавам и на врага си.

                      След мрежата пробита тръба за дренаж, обвита с мембрана за да филтрира почва и дребни частици, после едър чакъл от трошен камък, после дренажна шахта с помпа с автоматично включване с поплавък и отичане в канализацията на дома, всичко с идея за сервизиране и лесен достъп при повреда и т.н.

                      Всичко до тук ми изглежда постижимо без нужда от специалисти и скъпо оборудане и материали, единствено къртенето на 25-30 метра бетон за дренажа ще е тежък труд ако няма сериозно канго, ще опитам с моето ако не става ще наема пневматичен къртач с индустриални размери и за един ден двама човека да свършат всичкия бетон за изкъртване .

                      Не подценявам и цените на течна гума, защото площа е голяма и май и там ще иде около четирицифрена сума.
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • #26
                        От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                        ...Дълбае се до и дори малко под бетона, почиства се много добре повърхността на бетона(основата), маже се две ръце в различна посока с течна гума, като се спазва 6-8 часа пауза между слоевете...
                        Ако основите са ивични, не се препоръчва подкопаването им, тъй като отнемаме част от здравата почва под тях, вседствие на което се увеличават напреженията в нея (в земната основа). Има начин и това да стане (подкопаването), но във Вашия случай, мисля че е неоправдано от финансово-времеви съображения. Освен това трябва да се вземе предвид, че напреженията в почвата не се "оттичат" вертикално, а под известен ъгъл спрямо вертикала, така че при изкоп под кота долен ръб фундаменти (отстрани на фундаментите), е необходимо изкопът да се скоси (с около 30-40 градуса спрямо вертикала). Тук, разбира се, говорим за относително малки слизания под кота долен ръб основи- до 10-20см.
                        Когато захарността в гроздето намалява, моята се покачва.

                        Коментар


                        • #27
                          От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                          Здравей Никола,

                          Мерси много за съветите, нека уточня, че явно пак не се изразявам добре, все пак съм хобист

                          1. Основите са ивични, съмнява ме да имат чакъл и пясък под тях, в парцела ми под чернозема има камък/чакъл може би около 40-50см дебел пласт, като този пласт е около половин метър под кота нула според зависи в коя част на пацела.

                          2. Под копаене имам в предвид да се оголи основата от кота нула до кота долен ръб, нямам идея колко е това като дълбочина, надали ще е повече от 60-70см.

                          3. Оголената САМО отвън по периферията ивична основа, ще се почисти, после обмаже(за съжаление само от едната страна, отвън но пък и от там идва повечето влага) с течна гума като хидроизолация и после ще се постави т.н. френски дренаж, тръба с дупки, увита с мембрана и после насипка от чакъл, най-отгоре ще видим какво ще е - асвалт, плочи, трева, дървен декинг, бог знае.

                          На сърце ми е да направя мазе под цялата площ на гаража ама тогава ще трябва да усилвам основите и не мисля, че финансово това е оправдано, по-добре да съборя и да вдигна наново всичко ама за това ме спира банката а тя сме спира заради липса на марО... та такива ми ти тегоби

                          Понастоящем водя преговори с УкраинПацанСтрой който идва в края на месеца и ако си стиснем ръцете с него, ще има развитие, инак, аз на месец инвестирам по има няма 10-20 часа преко сили, и мързела и студа много ми пречат на строителството...
                          Последно редактирано от BatGeorgeone; 16-01-18, 11:37.
                          Бъдете живи и здрави!

                          Коментар


                          • #28
                            От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                            Привет.
                            Общо взето разсъждаваш правилно технологично, но при определени дадености. Според мен трябва да си дефинираш точно нуждите от хидроизолационни защити.Ако проблема е от повърхностните води,не ти трябват описаните 3 защити-вертикална на основите, дренаж и водоплътен тротоар.Ако проблема е и от подпочвени води, тогава става съвсем различен случая. Ако пък са само капилярни влаги-трети въпрос. Описваш трудоемки мерки по периферията, които ако имаш проблеми в подовете на приземните помещения, има опасност да не помогнат на 100%.
                            Аз лично не разбрах и от какви точно гризачи трябва да се опазиш, явно фундалина не е достатъчна бариера.
                            Иначе има какво точно да се обсъжда, като се убедиш какво точно ще се изпълнява-не е препоръчително XPS да се лепи, защото може да предаде усилие върху хидроизолацията при обратен насип и да я компрометира.Варианта с чакащи шипове изобщо не е за препоръчване , освен ако ще трябва да носи въпросната поцинкована мрежа.Мисля , че дори и да я има, няма нужда да си навличаш рисковете от такова изпълнение.
                            Отсега ти казвам да забравиш трева над евентуалният дренаж. Тротоарите имат функция освен за ходене , и за опазване от повърхностните води.Стига да са направени както трябва.
                            Не знам какво имаш предвид под френски дренаж, тук такъв термин не се изучава и прилага.
                            Ако е необходим, следва да се обсъди допълнително и конкретно за твоят случай.
                            Вида на хидроизолацията е в пряка зависимост от няколко неща.Каквото и да избереш, гледай да е подходяща за относително влажна повърхност, каквато ще имаш ти при разкривката,като се има предвид и почистването и.Няма да имаш време да чакаш пълно изсъхване.
                            И прочее детайлчета, които могат да те вкарат в излишен преразход на време и ресурси, и най-вече в нещо некачествено.

                            Принципно бих ти предложил да наемеш добър специалист да дефинирате точно проблемите и техните решения на място.В такива случаи се правят и шурфове до основите за изясняване на даденостите.

                            Коментар


                            • #29
                              От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                              Мерси много Алекс за съветите.

                              Ето това е френч дрейн - https://www.google.co.uk/search?q=fr...ih=616&dpr=1.5

                              Мисля, че имам не проблем а по-скоро реално наличие на подпочвени води(не в прекия смисъл) и капилярна влага. Високо съм от реката в този случай но понеже вали много често и дълготрайно имам голямо наличие на вода в повърхностните слоеве около сградата, не е напълно подпочвена вода но не е и далече от термина.

                              Това за лепене върху хидроизолацията, си прав, не бях се замислял за такива ефекти/рискове.

                              Как се закрепва изолация върху хидроизолиран бетон?

                              Имаме много плъхове и мишки тук, ама много, под дома ми е мазало а и в двора е същото, рязох едни пънове уикенда и наизскачаха гризачи от там и се скриха в многото дупки под земята из двора.

                              Фундалин е тази мембрана с копчетата явно, ами не виждам как това ще спре гризачите, те цимент и дебели канализационни тръби прегризват та това 1-2мм нещо ли ще ги спре, не ми се вярва? Предпочитам да заложа на сигурно и да сложа мрежа, щото после всичко отива по дяволите ако се заселят в изолацията.

                              Ту хубаво да наема специалисти ама всеки идва с мнението си, предпочитам да заложа на добра практика, хубави материали и няколко мнения от различни източници

                              П.С. наложи ми се да се усамотя днес в гаража за няколко часа и при две печки на макс, вън около 5 градуса - вътре не можах да вдигна до 11 градуса и умирах от студ, до степен на всеки час да седя до печката да си размразявам ръцете, че не можех да пиша на компа... кофти основи, бетонни стени и ефекта е налице, фризер с висока влажност.
                              Бъдете живи и здрави!

                              Коментар


                              • #30
                                От: ГаражъТ a.k.a. The Man cave - съвети в строителството

                                Продължавам да мисля, че ти е необходимо по-коректно определяне на ситуацията.Трябва да се разчепка детайлно.
                                Повърхностните води са ясни , че са много и даденост на острова.Стандартните защити са водоплътните тротоари, цокли на сградата и вертикалната планировка .Въобще дворните води не трябва да отиват към сградата, а обратно.Вторият традиционен подпроблем са водите от водосточните тръби -също хванати и изведени далеч от сградата.Не знам как е при теб, тук много често се подценява горното.
                                За подпочвените- трябва да имаш реални данни, един вид твое си геоложко проучване. На практика-сведения в сезона с най-високо ниво, получени от нещо достатъчно ниско-кладенец, сондаж,изба и прочее, сведения от близък строеж.Твои или на непосредствени съседи.Това че си нависоко от реката , въобще не означава че не е възможно да има и при теб.Да, реката е природен дренаж,но там е и най-ниската точка на евентуалната крива на подпочвените води.Зависи колко си далеч и нависоко от нея.При констатиране на опасност, дренажа ти е сигурен.
                                В нета си изровил френски картинки , които даже не си приличат някои една с друга,не леж на тази кълка само.Да , елементите са : заустване, дренажна тръба с определен наклон,дренажна фракция около нея, защитна обвивка геотекстил около тръбата и фракцията -получава се фигура около 40/50см, горни дрениращи пластове от по-едра промита фракция , и всичкото това става един трапец , защитен от втори геотекстил по ската на изкопа. За отвореният тип дренаж вече ти писах.Има какво още да се опише,но не е сега момента.
                                Ако се констатира че ти трябва, мога да ти пратя такива разработени детайли от най-добрите тук,и изпълнени пред мен-при наличие на води.
                                Друг момент е , ако трябва и вътрешен дренаж. Дано да не.Не стана ясно какво е положението с настилките на най-ниските ти помещения и какво има отдолу.За капилярна влага тук са достатъчни една чиста баластрена възглавница от 25 см. едра фракция под бетоновата настилка.Добре е да има и добавка за водоплътност , но ти си в заварено положение.В такива случаи се взимат мерки отгоре .
                                За момента мисля , че % капилярна влага се е покачил със сигурност от липсата на защити от повърхностни води, и почвата е станала като напоена гъба, която отдава към основите, но и поема постоянно влага отгоре.
                                Основите бетонови ли са или камък??

                                За защитата от гризачи-мутанти,съчетано с механичната защита на топлоизолацията - не се разчита дълготрайно на железа в пряк допир със почва, особено напоена. Нищо че е поцинковано.По -добре е една армирана бетонова призма долу в изкопа и зид от циментови тухли пред XPS.Ако трябва дренаж , то това легло е и под него.Така,листовете XPS просто се подреждат с фалцовете и се обзиждат.
                                Ще установиш трайна победа над всякакви гадове.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X