Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Едноетажна къща от кирпич.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Едноетажна къща от кирпич.

    Това в Мандрица си е точно кирпич. Смятай го за обекта колко кубика ще ти трябва и колко тонаж е и колко от него по колко пъти минава на ръка... Вече всичко е парички и на Кольо съветът е съвсем уместен, за материала от старите къщи имам предвид, за бетона - ясно. Ей го на моето село от няколко седмици вече ни е забранено да си изхвърляме строителните отпадъци - викаш фирма от града и плащаш. Само като пример - срещу нас правиха ремонт и преди два-три месеца събориха самалъка /така викаме на село на една стопанска постройка първи етаж за животни, отгоре сеновал/ - кирпич и дърво. От 9 ч. сутринта до към 13-14ч. челен товарач и два трактора с 4 тонни ремаркета не се спряха, курс след курс! 4-5 човека отделиха малко дървения за горене и отбраха малко керемиди - всичкото друго се извози. Само си представям това нещо да се построи колко труд е вложен, ама по днешни цени ако се смята ще излезе златно. Но пък ако следваме повелята на времето за "еко", "био" и т.н., както беше споменато и напред, може - що да не може.

    П.п. Дописвам си, щото видях поста на Джоуи. При измазването на кирпичена къща с вароциментов разтвор, "класическата" технология е следната
    Върху кирпича се залепват с кал парчета /долу-горе като цигарена кутия/ от стари керемиди, отпаднали от някоя стара постройка, разбира се. И като засъхнат, вече отгоре се маже, пердаши, влачи, дращи, лепи стъкла от шишета и каквото още може да се измисли. Снимки да прилагам, ако трябва?
    Последно редактирано от jordanov sv; 04-12-17, 13:13.

    Коментар


    • #62
      От: Едноетажна къща от кирпич.

      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
      П.п. Дописвам си, щото видях поста на Джоуи. При измазването на кирпичена къща с вароциментов разтвор, "класическата" технология е следната
      Върху кирпича се залепват с кал парчета /долу-горе като цигарена кутия/ от стари керемиди, отпаднали от някоя стара постройка, разбира се. И като засъхнат, вече отгоре се маже, пердаши, влачи, дращи, лепи стъкла от шишета и каквото още може да се измисли. Снимки да прилагам, ако трябва?
      Класиката е такава , поради такавата наличност навремето на материални ресурси. Сега тераколовите шпахловки с фибри са с отлична адхезия към глината , но не е това дилемата.
      Въпроса е именно в покачването на цената на ръчният трудов ресурс.
      За съвременни кирпичени къщи -плюсове, минуси,технология , който действително се интересува ,може да се запознае с книгите и курсовете на арх. Георги Георгиев. Ама си иска цапане на ръцете и хамалогия.

      Коментар


      • #63
        От: Едноетажна къща от кирпич.

        Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
        Класиката е такава , поради такавата наличност навремето на материални ресурси. Сега тераколовите шпахловки с фибри са с отлична адхезия към глината , но не е това дилемата.
        Въпроса е именно в покачването на цената на ръчният трудов ресурс.
        ...
        Е тъй де, нали за това говорим - с какво са разполагали хората допреди повече от половин век като материални и трудови ресурси и с какво разполагаме сега и какво искаме да постигнем в края на краищата. При мазането върху кирпич преди десетина години и аз избегнах "класическата" технология.

        Коментар


        • #64
          От: Едноетажна къща от кирпич.

          Ха ха,аз като си правих къщата си мислех че понеже съм в калта и ще си иззидам етажа със кал.
          Като помислиш,безплатно,екологично кал-бол и незнам си кво.
          Мерака ми се изпари на първия опит за бъркане,страхотна мацория,трудоемко бъркане,с две думи лайняна работа.На другия ден без колебание си закарах един самосвал хоросан и нещата веднага тръгнаха.

          Коментар


          • #65
            От: Едноетажна къща от кирпич.

            До какво с свежда съветът на Кольо, дето така се цитира. Да отидеш да разстуриш стара къща и като хонорар да се явят материалите. И сега си представете Пенчо и Пенчовица (той май и нещо за дъщери е споменавал, та и те в бригадата), как демонтират едни кубици и тонове. Едно "известно" време. Половината е отпадък и трябва да се извози (пари), да се платят такси за депониране (пари), всичко това се товари и разтоварва (пари). Годните материали също се товарят, разтоварват, транспортират (пари, пари, пари). Разбира се, могат да събират бригада от приятели и роднини, като после им връщат услугата (бач, бач, бач). Могат да наемат и работници - черни, бели, пембени - по избор (пари, пари, пари).
            Звучи почти като да сублимира от въздуха - нали! Щот то, една кал, слама и лайна...
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #66
              Едноетажна къща от кирпич.

              Дървена рамкова конструкция и пълнене с бали слама ще излезе много по-евтино и “пасивно”! После се полага рабица отвън и отвътре и може да се измаже с варо-циментова мазилка с турбозол. Няма да е супер ЕКО, но в пъти по-лесно и качествено. Швейцарците май са направили кирпичена мазилка за турбозолно нанасяне с фибри от слама . Стената ще стане около 50см и къщата ще е пасивна!
              Иначе във Варна , мангал под 40-50 лв надник не можеш да намериш. Хайде да посмятаме колко надника ще трябват за изработката на кирпича и за зидането после?

              Коментар


              • #67
                От: Едноетажна къща от кирпич.

                Съвременният еквивалент на кирпича се нарича в западната литература C.O.B. (compressed earth block). Представлява пръст, пясък и вода с добавени 5-6% цимент. Произвежда се на място на сроежа с хидравлични преси. Става все по-модерна технология, понеже качествата не са много далече от тези на обикновените печени тухли. Технологично нещата отдавна са ясни.
                Но за ръния труд сте абсолютно прави-влагането му в подобни количества е неоправдано. Майстор за под 100 лева на ден няма никъде, а на някои места и общак няма. Не случайно цялата промишленост се ориентира към технологиите, позволяващи да се строи преди всичко бързо. Евтиният строеж е бързият строеж.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • #68
                  От: Едноетажна къща от кирпич.

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  Половината е отпадък и трябва да се извози (пари), да се платят такси за депониране (пари), всичко това се товари и разтоварва (пари).
                  Е, що да е отпадък - напълно годен материал - между кирпичите няма да зиди с вар я, за измазване на кирпичена стена си е също много добре.
                  Пък, ако му се занимава може и да го пакетира и продава - не е особено различно от тъй нашумелите напоследък в немско глинени мазилки.
                  "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

                  Коментар


                  • #69
                    От: Едноетажна къща от кирпич.

                    Имах предвид половината от материалите като цяло от разглобената къща. Щот да разринеш всичко, да си пробереш годните кирпичи (та ако ще и известна част от разпадналите се) и да си дигнеш чукалата и зарежеш след себе си разгром - никой няма да те остави (нито ще допусне такава първоначална уговорка).
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Едноетажна къща от кирпич.

                      Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
                      Ха ха,аз като си правих къщата си мислех че понеже съм в калта и ще си иззидам етажа със кал.
                      Като помислиш,безплатно,екологично кал-бол и незнам си кво.
                      Мерака ми се изпари на първия опит за бъркане,страхотна мацория,трудоемко бъркане,с две думи лайняна работа.На другия ден без колебание си закарах един самосвал хоросан и нещата веднага тръгнаха.
                      Не е толкова трудно и мръсно. Дядо ми е изградил две къщи само с кал. Разкопава една ямка и налива вода. На следващия ден се изгребва калта, насипва се с пръст и се залива отново с вода. Не се налага никакво бъркане. Излишната вода пропива. Аз иззидах един навес с кал, после измазах стените с хоросан. Бъркането на хоросана за мазане ми се стори по-трудоемко.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Едноетажна къща от кирпич.

                        Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                        ...Разкопава една ямка и налива вода...
                        С тестомесачка ще се получи страхотно. Не че съм пробвал, просто съм сигурен. Имам една, в която бъркам тестото за пчелите, ще взема да пробвам напролет. Ако има и една шнекова мазаческа машина, да и се намалят оборотите и да изкарва глинестото тесто през формоваща дюза, ще остане само да се нареже готовия салам и да се подредят кирпичите на слънце.
                        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                        Коментар


                        • #72
                          От: Едноетажна къща от кирпич.

                          Те
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #73
                            От: Едноетажна къща от кирпич.

                            А кал ? Я се поинтересувайте барабар с национализацията какво още е допринесло за ликвидация на тухларните, по време на кризите с тока какво ставаше и как завърши.
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • #74
                              От: Едноетажна къща от кирпич.

                              https://drive.google.com/file/d/0B4u...NQREk2QUU/view
                              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                              Коментар


                              • #75
                                От: Едноетажна къща от кирпич.

                                Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
                                С тестомесачка ще се получи страхотно. Не че съм пробвал, просто съм сигурен. Имам една, в която бъркам тестото за пчелите, ще взема да пробвам напролет. Ако има и една шнекова мазаческа машина, да и се намалят оборотите и да изкарва глинестото тесто през формоваща дюза, ще остане само да се нареже готовия салам и да се подредят кирпичите на слънце.
                                Става и още как. Ти обаче си техничар човек и няма да мирясаш докато не постигнеш механизация на технологията на макс. После, като видиш какво си постигнал, ще се напънеш още малко да затвориш цикъла и ще почнеш да ги печеш - щом е гарга да е рошава - все пак печената тухла е в пъти по-трайна от сушения на слънце кирпич. За да гарантираш качество обаче, трябва да подбираш и суровината и бягаш от един от плюсовете на кирпича - суровина каквато има на обекта или в непосредствена близост. Другите плюсове също вече си ги изчерпал - неквалифициран труд и слънцегреене. И ако не направиш мащабно производство не знам как ще стигнеш до съпоставима цена на готовата продукция. Да не говорим па за цена на продукция втора ръка...
                                Тъй че, господа - ново строителство с нови кирпичи - трудна работа е да се намери икономически смисъл. Ако е за модернизъм нещо или програми разни, ала-бала, е друг въпрос.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X